MojAndroid

Začiatok roka 2015 patrí už niekoľko rokov významnej udalosti vo svete technológií – výstave CES. Tá sa tento rok konala opäť v americkom meste hazardu – Las Vegas – a hoci sme vám novinky nemohli priniesť priamo z miesta diania, snažili sme sa pokryť všetky stánky Android výrobcov, ktorí sa do Ameriky pri tejto príležitosti vybrali. V nedeľnej téme vám samozrejme prinášame to najlepšie z výstavy CES 2015, aby ste neprišli o nič, čo sa v uplynulom týždni udialo a predstavilo. Tie najzaujímavejšie novinky sme zhrnuli aj vo videu Čo týždeň dal

Náš tip
DISKUSIA | CES 2015 – ktorý produkt vás zaujal najviac?

Android smartfóny

Výstava CES je presne tou udalosťou, ktorá nám napovie, aké trendy v mobilnom priemysle budú v tomto roku aktuálnymi. Niekoľko výrobcov predstavilo svoje mobilné novinky a tie nám ukázali, že sa v roku 2015 budeme stretávať čoraz viac so zariadeniami, ktoré majú zakrivené displeje a jednou veľkou kapitolou segmentu Android zariadení budú aj fotomobily. Ľudia už totižto svoje telefóny nepustia z rúk a vo väčšine prípadov nahrádzajú nielen ich diár, kalendár či počítač, ale aj fotoaparát. Vďačiť za to môžeme najmä novinkám ako laserové zaostrovanie, fotoaparáty s optickým zoomom či stále pokročilejšie snímače mobilných fotoaparátov.

ASUS-ZenFone-Zoom-closeup
ASUS ukázal svetu, že sa chce zaujímať aj o kategóriu fotomobilov.

Ako naznačilo niekoľko noviniek z CES 2015, jednou z veľkých tém roku 2015 bude aj Android 5.0 a rôzne nadstavby, ktorými tento systém vylepší takmer každý výrobca Android smartfónov a tabletov. Svoju úlohu tento rok zohrá aj 64-bitová architektúra procesorov, ktoré nájdu podporu v už spomínanom systéme Lollipop od Googlu. Dôležitou kapitolou je aj stále spomínaná batéria a jej nabíjanie. Výrobcovia sa okrem integrácie väčších akumulátorov rozhodli vsadiť aj na iné vychytávky, napríklad bezdrôtové nabíjanie zariadení v domácnosti. Viac informácií nájdete v samostatných článkoch.

htc desire 826
HTC predstavilo na CES 2015 novinku Desire 826

Android tablety

Výstava CES 2015 nebola až tak bohatou na novinky z oblasti Android tabletov. Výrobcovia novinky z tejto oblasti predstavili už počas minulého roka a ďalšie Android tablety zrejme predstavia na MWC v Barcelone, prípadne na samostatných tlačovkách, ktoré zorganizujú. Niekoľko zaujímavých správ prišlo od výrobcov hardvéru, napríklad Intel predstavil nový čip pre Android tablety s nízkou spotrebou a perfektným výkonom a NVIDIA ukázala svetu procesor Tegra X1, ktorý patrí k špičke vo svojej kategórii.

NVIDIA Tegra X1 je mobilný čip s výkonom až 1 teraflop!
NVIDIA Tegra X1 je mobilný čip s výkonom až 1 teraflop!

Internet vecí a inteligentné príslušenstvo

Pojem Internet vecí (angl. Internet of Things, skr. IoT) už nie je žiadnym sci-fi. Ide o reálnu oblasť, ktorej sa chcú venovať aj výrobcovia Android zariadení. Práve komunikácia medzi všetkým vo vašom okolí bude jednou z hlavných tém tohto roka. Vďaka miniatúrnym procesorom a neustále sa zmenšujúcim senzorom je možné vytvoriť už aj inteligentné hodinky, prstene, či dokonca domáce spotrebiče. Tejto téme bolo venovaných niekoľko zaujímavých prednášok aj na CES 2015, tie najhlavnejšie témy sme spracovali aj do samostatných článkov.

Na CES 2015 sme videli aj prototyp modulárnych hodiniek, ktorým predpovedáme svetlú budúcnosť!
Na CES 2015 sme videli aj prototyp modulárnych hodiniek, ktorým predpovedáme svetlú budúcnosť!

Rok 2015 bude bezpochyby patriť inteligentnému príslušenstvu. Dokazujú to nielen nové produkty predstavené na americkom výstavisku, ale aj neustále sa rozrastajúce trendy monitorovania všetkého čo robíme. Inteligentné príslušenstvo zohrá veľkú úlohu aj v už spomínanom Internete vecí a okrem inteligentných náramkov budeme už čoskoro používať aj inteligentných pomocníkov na polievanie kvetov, monitory nášho spánku či dokonca inteligentné vložky do topánok.

Aj takto elegantne môže vyzerať inteligentná žiarovka. Táto je od Misfit.
Aj takto elegantne môže vyzerať inteligentná žiarovka. Táto je od Misfit.

Virtuálna realita

Hranice technológií sa neustále posúvajú, čoho dôkazom je aj kategória s názvom virtuálna realita. Tej sa chcú veľké spoločnosti venovať aj v tomto roku a hitom budú jednoznačne inteligentné okuliare či celé headsety. Tie by mali predstaviť aj všetci väčší výrobcovia mobilných zariadení, pričom niektorí tak urobili priamo na CES 2015.

Virtuálna realita je pre mnohých veľkou neznámou. Nie však na dlho.
Virtuálna realita je pre mnohých veľkou neznámou. Nie však na dlho.

Android auto

Myslíte si, že vaše auto je vrcholom toho, čo dnešný trh dokáže ponúknuť? Tak sa zrejme mýlite. Dôkazom je hneď niekoľko automobilových systémov s vlastnou inteligenciou, ktoré predstavili automobilky na výstave CES. Jednou z hlavných tém bol aj systém Android auto, ktorý by mohol slúžiť ako univerzálne riešenie pre všetky typy hardvéru a palubných počítačov. Veľa otázok padlo aj na tému autonómnych automobilov či vozidiel, ktoré by sa dali ovládať cez mobil alebo inteligentné príslušenstvo.

Audi už vyrobilo automobil, ktorý prešiel sám 850 km po diaľnici.
Audi už vyrobilo automobil, ktorý prešiel sám 850 km po diaľnici.

Ďalšie zaujímavosti

Výstava CES 2015 však bola aj o iných veciach, maličkostiach a príslušenstve, ktoré by ste nikde inde nenašli. Preto sme vám v priebehu minulého týždňa priniesli aj pohľad na selfie blesk od Lenova, herný ovládať Mad Catz či tak-trochu predražený prehrávač Sony Walkman. Svoje miesto na nástenke s našimi novinkami si ale našli aj ďalšie zariadenia, o ktorých si môžete prečítať viac.

Blesk pre fotenie selfie fotiek? Pre Lenovo žiadny problém!
Blesk pre fotenie selfie fotiek? Pre Lenovo žiadny problém!

Ktoré novinky z výstavy CES 2015 zaujali najviac vás? Napíšte nám do komentárov názov zariadenia, príslušenstva či služby, o ktorej si myslíte, že sa v roku 2015 má šancu presadiť a nezabudnite zahlasovať ani v našej ankete, aby sme vedeli, o ktoré produkty máte záujem.

Ktoré novinky na CES 2015 vás zaujali najviac?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

11.1.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+