MojAndroid

NVIDIA sa chce stále uplatniť na poli smartfónov a tabletov. Hoci so svojím minuloročným modelom NVIDIA Tegra K1 veľkú dieru do sveta neurobila, nový mobilný procesor predstavený na CES 2015 by to mohol zmeniť. Spoluzakladateľ a CEO spoločnosti, Jen-Hsun Huang, na pódiu v Las Vegas totižto uviedol čip Tegra X1, ktorý ponúka výkon na úrovni 1 teraflopu, čo je približne dvakrát viac ako v prípade predchádzajúceho procesoru Tegra K1 a rovnako veľa ako pri super počítačoch z roku 2000. Tegra X1 disponuje 8-jadrovým 64-bitovým procesorom (4 Cortex-A57 a 4 Cortex-A53) a grafickou jednotkou Maxwell GPU s 256 jadrami. Nový mobilný procesor od NVIDIE je vyrobený 20 nm výrobným procesom a bez akýchkoľvek problémov zvládne spracovať 60 fps 4K video (H.265, H.264, VP9) či 1,3 gigapixelové fotografie.

Huang schopnosti čipu demonštroval na graficky náročnej 3D scéne Unreal Engine 4 “Elemental”, ktorá sa v posledných rokoch používa pri testovaní grafických kariet do PC. CEO spoločnosti okrem výkonu vyzdvihoval aj spotrebu nového čipu. Pri spustení vyššie spomínanej 3D scény spotrebuje 10 W energie. Len pred rokom potreboval pri rovnakých podmienkach Xbox One neuveriteľných 100 wattov, pričom pred dvoma rokmi si najvýkonnejšie grafické karty do počítačov pri spustení Unreal Engine 4 Elemental zapýtali až 200 wattov. Predstavte si, ako úsporný bude tento procesor pri bežných a oveľa menej náročných aplikáciach a hrách na mobilných zariadeniach.

Budúcnosť vidíme v autonómnych automobiloch, robotoch a bezpilotných lietadlách s inteligenciou, ktorú si je teraz len ťažké predstaviť. Práve tie ponúknu bezpečnejšie riadenie dopravných prostriedkov, bezpečnejšie mestá a veľké výhody pre nás všetkých. Pre dosiahnutie tohto sna, potrebujeme robiť veľké pokroky vo výpočtovej sile procesorov. Super čip Tegra X1 s jedným teraflopom výpočtového výkonu, je obrovský krok vpred k tejto revolúcii”- povedal Len-Hsun Huang, CEO a spoluzakladateľ spoločnosti NVIDIA

NVIDIA Tegra X1 sa pravdepodobne prvýkrát objaví v automobiloch prostredníctvom platformy Drive CX a systému pre auto-pilota Drive PX, ktorý je podobne ako CX napájaný dvoma takýmito čipmi. V prvých zariadeniach by sa mohla objaviť už v prvej polovici tohto roka.

Zdroj: engadget

5.1.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+