Najlepšie mobily 2021

Uvažujete nad kúpou nového mobilného telefónu, no zisťujete, že v dnešnej ponuke sa už akosi nedokážete orientovať? Zmenila sa snaha o výber toho najlepšieho smartfónu na nočnú moru? Nezúfajte. Nie ste v tom sami. Ponuka mobilných telefónov pre rok 2021 je skutočne rozsiahla a rôznorodá, čo je na jednej dobré, pretože si máte z čoho vyberať, no na druhej strane sa to príliš komplikuje.

Bežný človek nemusí stíhať držať krok s výrobcami smartfónov a ponukami e-shopov. Na základe dlhoročných skúseností z testovania produktov sme pre vás pripravili výber najlepších mobilov, ktoré si môžete zakúpiť. Nájdete ich roztriedené do jednotlivých cenových kategórií, no pozrieme sa aj na to, ktoré modely sú najlepšie v rôznych oblastiach, bez ohľadu na cenu. Vitajte v prehľade, ktorý vám ukáže tie najlepšie mobily pre rok 2021.

Aktuálne trendy v mobilných telefónoch

Mobily sa každým rokom posúvajú vpred, pričom aktuálne tempo a trendy zvyknú pomocou svojich produktov určovať najväčšie značky. Postupne narastá výkon modelov naprieč všetkými cenovými kategóriami a niekdajšie vychytávky, či prednosti, tých najdrahších mobilných telefónov pomaly prenikajú do lacnejších segmentov. Všimnúť si to môžeme napríklad na podpore 5G sietí, ktorá bola ešte prakticky pred 2 rokmi výsadou, no dnes sa už dostáva do roviny očakávanej výbavy strednej a nižšej strednej triedy. Zlepšujú sa aj schopnosti fotoaparátov, vďaka čomu aj dnešné cenovo dostupné smartfóny dokážu zachytiť niekedy až prekvapivé detaily.

Klasickým trendom moderných telefónov je veľký displej. Podpísala sa na tom hlavne skutočnosť, že cez mobilné telefóny zvykneme sledovať videá či čítať dlhšie texty. Už dávno to nie je len o telefonovaní a posielaní SMS správ. Smartfóny dnes majú omnoho širšie využitie. Samozrejmosťou sa stali platby mobilom, jednoduchá práca s dokumentami alebo nahrávanie videí.

Keď sa pozrieme na najnovšie inovácie, zistíme, že velikáni sa momentálne vydávajú úplne novým smerom – venujú sa ohybným, skladacím či rolovateľným displejom. S tým súvisia nové konštrukčné možnosti a spôsoby využívania smartfónov. Medzi najväčších inovátorov v tomto smere patria Samsung, OPPO či Huawei. Veci, o ktorých sme pred pár rokmi mohli len snívať sa dnes reálne dostávajú do predaja. Na trh sa zvyknú dostať v najdrahších modeloch, vlajkových lodiach, následne sa postupom času začnú dostávať do lacnejších modelov a v segmente toho najdrahšie sa zase objavia úplne novinky.

Postupná evolúcia prebieha v celom segmente. Zlepšujú sa aj možnosti práce so smartfónov napríklad s využitím dotykového pera a objavuje sa aj čoraz rýchlejšie nabíjanie. Normálom sa stáva aj zvýšená odolnosť voči prachu a vode. Každým rokom sa zvyšuje výkon používaných procesorov, zlepšuje sa rýchlosť aj veľkosť pamäte. Stenčujú sa rámiky okolo displejov, rastie rozlíšenie, rýchlosť odozvy aj kvalita panelov. Medzigeneračné zlepšenie síce môže často pôsobiť zanedbateľne, ale neustály posun vpred je neodškriepiteľný.

Z pohľadu spotrebiteľa je stále dôležitý pohľad na porovnanie parametrov, funkcií a možností vzhľadom na predajnú cenu zariadenia. To platilo pred rokmi a platiť to bude aj v budúcnosti. Výnimku predstavujú smartfóny kupované na paušál, kedy zákazník dokáže za veľmi príjemných platobných podmienok nadobudnúť aj tie najprémiovejšie telefóny. Úplne inak sa na kúpu nového telefónu pozeráme v prípade, že ho musíme zaplatiť jednorazovo. V tomto prípade je rozdiel medzi 200 eurovým, 400 eurovým a prémiovým 1000 eurovým smartfónom extrémne citeľný a pomer cena/výkon sa stáva najlepším priateľom.

Ako vyzerajú smartfóny nabité najnovšími technológiami?

Ktoré smartfóny môžeme aktuálne považovať za tie určujúce trendy pre celý segment? Ak na to pôjdeme z pohľadu najnovších technológií a skutočnej snahy o posunutie mobilných telefónov do novej roviny, tak pôjde o horúce novinky etablovaných výrobcov zo samotnej špičky pomyselného reťazca. Pozrime sa v skratke na niekoľko takýchto modelov. Niektoré z nich sa snažia zmeniť celý základ toho, ako vnímame mobilný telefón, iné na to idú nasadením skutočne špičkových technológií, ktoré dobre poznáme. Podrobne sa im budeme venovať v príslušných kategóriách.

Samsung Galaxy Z Fold3 5G

V poradí tretia generácia skladacieho smartfónu od Samsungu. V porovnaní s pôvodným modelom došlo k viacerým vylepšeniam a Z Fold3 5G aktuálne patrí medzi to najzaujímavejšie, čo nájdeme na dnešnom trhu. Evolúcia sa Samsungu v tomto prípade skutočne podarila a novinka je oproti predchodcom lepšia v každom ohľade, a to hlavne tam, kde na tom skutočne záleží.

Hlavné lákadlo je celkom zjavné – obrovský displej, ktorý sa v rozloženom stave postará o pohodlnú prácu s obsahom. V zloženom stave ide zase o takmer klasický smartfón, čo podčiarkuje celkovú univerzálnosť modelu. Samsung Galaxy Z Fold3 5G kombinuje riešenie smartfónu a tabletu. Celkom prirodzene sa pýši obrovskou zobrazovacou plochou.

Skladací smartfón od Samsungu nezaostáva ani po stránke hardvéru. Poháňa ho čip Qualcomm Snapdragon 888, operačná pamäť má veľkosť 12 GB, a na systém a aplikácie je pripravené vnútorné úložisko typu UFS3.1 s kapacitou 256/512 GB. Operačným systémom je Android 11 s nadstavbou One UI 3.5.

Samsung Galaxy Z Fold3 5G do vienka dostal batériu s kapacitou 4400 mAh. Veľkou novinkou je integrácia selfie snímača s rozlíšením 4 MP priamo pod displej. Vo výsledku by to malo zlepšiť používateľský zážitok z používania obrovského displeja.

Hlavné snímače sú už staré známe. Všetky majú rozlíšenie 12 megapixelov. Hlavný a teleobjektív s dvojnásobným optickým priblížením sú vybavené optickou stabilizáciou obrazu. Dopĺňa ich ultra-širokouhlý snímač s uhlom záberu 123 stupňov. V tomto smere sa po technickej stránke veľa v porovnaní s predchodcom nezmenilo. To ale neznamená, že fotoaparát je zlý. Práve naopak.

Samsung Galaxy Z Fold3 - 3
Samsung Galaxy Z Fold3 | Foto: Redakcia

Samsung Galaxy Z Flip3 5G

Smartfón pre skutočných technologických nadšencov, ktorí radi siahnu po tom najnovšom a nevadí im trochu vyššia cena. Samsung Galaxy Z Flip3 je úchvatnou ukážkou dnešnej mobilnej technológie. Ide o skladací smartfón s ohybným displejom vo vyhotovení ikonického “véčka”. Po otvorení má veľkosť klasického smartfónu, v zatvorenom stave je zase veľmi kompaktný.

Veľkú časť z celkového čara modelu Samsung Galaxy Z Flip3 tvorí práve “véčkové” prevedenie. Vďaka nemu do úvahy prichádza celý rad neštandardných možností používania. V porovnaní s predošlou generáciou príjemne poteší hneď niekoľko vecí. Azda najvýznamnejšou zmenou je zníženie ceny. Otvárací mechanizmus je viac prepracovaný a zaujme aj odolnosť voči vode v súlade so štandardom IPX8. Ten značí pre odolnosť v hĺbke 1,5 metra až po dobu 30 minút.

Ďalšou výraznou zmenou v porovnaní s predošlým modelom je výrazné zväčšenie zadného notifikačného AMOLED displeja. Nazývať ho notifikačným už ani nie je tak celkom na mieste. Došlo totiž k rozšíreniu úkonov, ktoré sa na ňom dajú vykonávať. Z pôvodných 1,1 palcov s rozlíšením 112 x 300 pixelov ho Samsung poriadne nafúkol. V novej verzii má konkrétne 1,9-palcovú uhlopriečku a rozlíšenie 260 x 512 pixelov.

Čo sa týka vlastností fotoaparátu, ide o 12-megapixelový široký snímač so svetelnosťou f/1.8 a optickou stabilizáciou, ktorý dopĺňa 12-megapixelový ultra-širokouhlý snímač so svetelnosťou f/2.2 .Zachovaný zostal aj predný fotoaparát s rozlíšením 10 megapixelov.

O výkon sa stará čipset Qualcomm Snapdragon 888 s 8 GB RAM. Vnútorná pamäť má veľkosť 128/256 GB, no vzhľadom na vyhotovenie smartfónu ju nie je možné rozšíriť pamäťovou kartou. Batéria s kapacitou 3300 mAh sa dá nabíjať 25 W rýchlym nabíjaním.

Samsung Galaxy Z Flip3
Samsung Galaxy Z Flip3 | Foto: Redakcia

Sony Xperia 1 III

Vlajkové lode od japonského výrobcu majú stále svojich fanúšikov, avšak nie je ich veľa. Ich výhodou je, že majú iný, originálny a pre niekoho atraktívny dizajn. Ale displej s pomerom strán 21:9, hrubšie rámiky nad ním a pod ním a hlavne vysoká cena môžu odradiť. Napriek tomu smartfóny Sony z kategórie vlajkových lodí vynikajú svojou technickou výbavou, najmä v oblasti fotografie.

Sony Xperia 1 III je výborne vybavený smartfón so 4K displejom, 12 GB RAM, kvalitnými fotoaparátmi, prvým 4K displejom s frekvenciou 120 Hz a nekompromisným výkonom. Použitý je tu 5 nm čipset Qualcomm Snadragon 888. Operačná pamäť má veľkosť 12 GB. Vnútorná rozšíriteľná pamäť je vo veľkosti 256 GB alebo 512 GB. Hráči určite ocenia aj vstavaný herný režim a stereo reproduktory Dolby Atmos s podporu 360 Reality Audio formátu od Sony.

Veľkou prednosťou je fotoaparát s optickou stabilizáciou, 3D ToF senzorom a tromi 12-megapixelovými snímačmi od Sony. Primárny má svetelnosť f1.7 a ohniskovú vzdialenosť 24 milimetrov. Ultraširokouhlý ponúkne štandardnú svetelnosť f/2.2 a kratšiu ohniskovú vzdialenosť 16 milimetrov.

Najzaujímavejším je variabilný telefoto snímač, ktorého ohnisková vzdialenosť sa môže pohybovať od 70 milimetrov do 105 milimetrov. Tým sa mení aj veľkosť optického zoomu. Sony to dosiahlo vlastným pohyblivým periskopickým mechanizmom, ktorý posúva optiku snímača. Svetelnosť objektívu sa potom pohybuje od hodnoty f/2.3 po f/2.8.

Smartfón využíva najnovší systém Android 11. Vďaka najmodernejšiemu čipsetu nechýba ani podpora 5G. Na tele tohto mobilu dokonca nájdeme aj 3,5 mm jack pre slúchadla. Smartfón má ponúknuť veľmi dobrú výdrž vďaka batérii s kapacitou 4500 mAh s rýchlym 30 W nabíjaním, ktoré ju nabije na 50 % kapacity za pol hodiny. Samozrejmosťou je aj bezdrôtové a reverzné nabíjanie.

Sony Xperia 1 III
Sony Xperia 1 III | Foto: Redakcia

iPhone 13

Aj s príchodom novej generácie smartfónov iPhone dostali vlajkové modely s Androidom poriadne silného súpera. Displeje modelov Apple iPhone 13 Pro a Apple 13 Pro Max dostali obnovovaciu frekvenciu 10 až 120 Hz. Najvýraznejšou zmenou však prešli ich 12-megapixlové fotoaparáty. Majú vyššiu svetelnosť f/1.5 a veľké pixely s rozmermi 1,9 µm. Vďaka tomu by mali prijať 2,2-krát viac svetla než predošlá generácia.

Zvýšila sa aj svetelnosť ultraširokouhlého a telefoto snímača a to až na hodnotu f/1.8. Telefoto snímač má zároveň väčší 3x optický zoom. Pro model sa konečne dočkal stabilizovaného senzora. Fotoaparáty základného a mini modelu sa síce tiež dočkali vylepšenia, ale nie až tak značného. Stále im totiž chýba telefoto snímač a LiDAR skener.

Nové modely majú nový 5 nm čipset Apple A15 Bionic. V prípade základného a mini modelu má však jeho grafika iba štyri jadrá, zatiaľ čo vyššie modely ponúknu päť jadier. Apple A15 Biionic prináša aj nový 16-jadrový neurónový čip a aj nový obrazový ISP čip.

Nové smartfóny spoločnosti Apple síce na prvý pohľad pripomínajú minulú generáciu, ale v ich útrobách je viacero vylepšení, ktorými môžu ujsť vlajkovým Android smartfónom. Platí to hlavne pre nový čipset Apple A15 Bionic a ich pokročilé fotoaparáty.

Apple iPhone 13 Pro MojAndroid
Apple iPhone 13 Pro | Foto: Redakcia

Xiaomi Mi 11

Vlajková loď od Xiaomi pre rok 2021 sa neskutočne vydarila. Ponúka skvelý výkon, displej s vysokým rozlíšením a 120 Hz obnovovacou frekvenciou, stereo reproduktory či 108-megapixelový fotoaparát. Nezabudlo sa ani na nabíjačku v balení, ktorá dokáže zariadenie nabiť na 82 percent za 30 minút. Nie je tu žiadna vlastnosť, ktorá by vyslovene sklamala.

Keďže Xiaomi Mi 11 je vlajkovou loďou, výkonu je viac než dostatok. Qualcomm Snapdragon 888 je to najlepšie, čo môžu výrobcovia Android smartfónov v svojich zariadeniach ponúknuť. Systém je plynulý, reakcie na všetko doslova bleskové. 8 GB operačná pamäť je tiež postačujúca. Pripája sa k tomu ešte úložisko s kapacitou 128/256 GB. O dostatok energie pre Xiaomi Mi 11 sa stará batéria s kapacitou 4600 mAh.

Ide o konkurencieschopnú vlajkovú loď, ktorej hlavným tromfom je cena. Aj ostatní výrobcovia ponúkajú akési odľahčené či základné modely vlajkových lodí za podobné ceny, no vždy niečo chýba. Napríklad konštrukcia z kvalitnejších materiálov a podobne. Tu chýba snáď len vodoodolnosť.

Fotografie z hlavného snímača sú skutočne vydarené. Sú kvalitné, dostatočne ostré a plné detailov. V náročnejších podmienkach možno nedosahujú kvalít úplnej fotomobilovej špičky, no veľa im k tomu skutočne nechýba. Drobným mínusom tohto smartfónu môže byť aj dizajn. Hlavne oblasť fotoaparátu nevyzerá najlepšie. Naživo je to síce podstatne lepšie ako na fotografiách, no stále to nie je tak celkom ono. V celkovom pohľade však ide o drobnosť, ktorá vzhľadom na ponúkané parametre asi príliš nezaváži.

Xiaomi 11T Pro menu
Xiaomi 11T Pro | Foto: Redakcia