Najlepšie Android mobily v roku 2025, ktoré si môžete kúpiť na Slovensku

Uvažujete nad kúpou nového mobilného telefónu, no zisťujete, že v dnešnej ponuke sa už akosi nedokážete orientovať? Zmenila sa snaha o výber toho najlepšieho smartfónu na nočnú moru? Nezúfajte. Nie ste v tom sami. Ponuka mobilných telefónov pre rok 2025 je skutočne rozsiahla a rôznorodá, čo je na jednej dobré, pretože si máte z čoho vyberať, no na druhej strane sa to príliš komplikuje.

Bežný človek nemusí stíhať držať krok s výrobcami smartfónov a ponukami e-shopov. Na základe dlhoročných skúseností z testovania produktov sme pre vás pripravili výber najlepších mobilov, ktoré si môžete zakúpiť. Nájdete ich roztriedené do jednotlivých cenových kategórií, no pozrieme sa aj na to, ktoré modely sú najlepšie v rôznych oblastiach, bez ohľadu na cenu. Vitajte v prehľade, ktorý vám ukáže tie najlepšie mobily pre rok 2025.

Aktuálne trendy v mobilných telefónoch

Mobily sa každým rokom posúvajú vpred, pričom aktuálne tempo a trendy zvyknú pomocou svojich produktov určovať najväčšie značky. Postupne narastá výkon modelov naprieč všetkými cenovými kategóriami a niekdajšie vychytávky, či prednosti, tých najdrahších mobilných telefónov pomaly prenikajú do lacnejších segmentov. Všimnúť si to môžeme napríklad na podpore 5G sietí, ktorá bola ešte prakticky pred pár rokmi výsadou, no dnes je už prakticky v každom, aj lacnejšom modeli. Zlepšujú sa aj schopnosti fotoaparátov, vďaka čomu aj dnešné cenovo dostupné smartfóny dokážu zachytiť niekedy až prekvapivé detaily.

Klasickým trendom moderných telefónov je veľký displej. Podpísala sa na tom hlavne skutočnosť, že cez mobilné telefóny zvykneme sledovať videá či čítať dlhšie texty. Už dávno to nie je len o telefonovaní a posielaní SMS správ. Smartfóny dnes majú omnoho širšie využitie. Samozrejmosťou sa stali platby mobilom, jednoduchá práca s dokumentami alebo nahrávanie videí.

Keď sa pozrieme na najnovšie inovácie, zistíme, že velikáni sa momentálne vydávajú úplne novým smerom - venujú sa ohybným, skladacím či rolovateľným displejom. S tým súvisia nové konštrukčné možnosti a spôsoby využívania smartfónov. V dnešnej dobe má už každý väčší výrobca aspoň jeden skladací model Veci, o ktorých sme pred pár rokmi mohli len snívať, sa dnes reálne dostávajú do predaja. Na trh sa zvyknú dostať v najdrahších modeloch, vlajkových lodiach, následne sa postupom času začnú dostávať do lacnejších modelov a v segmente toho najdrahšie sa zase objavia úplne novinky.

Postupná evolúcia prebieha v celom segmente. Zlepšujú sa aj možnosti práce so smartfónov napríklad s využitím dotykového pera a objavuje sa aj čoraz rýchlejšie nabíjanie. Normálom sa stáva aj zvýšená odolnosť voči prachu a vode. Každým rokom sa zvyšuje výkon používaných procesorov, zlepšuje sa rýchlosť aj veľkosť pamäte. Stenčujú sa rámiky okolo displejov, rastie rozlíšenie, rýchlosť odozvy aj kvalita panelov. Medzigeneračné zlepšenie síce môže často pôsobiť zanedbateľne, ale neustály posun vpred je neodškriepiteľný.

Z pohľadu spotrebiteľa je stále dôležitý pohľad na porovnanie parametrov, funkcií a možností vzhľadom na predajnú cenu zariadenia. To platilo pred rokmi a platiť to bude aj v budúcnosti. Výnimku predstavujú smartfóny kupované na paušál, kedy zákazník dokáže za veľmi príjemných platobných podmienok nadobudnúť aj tie najprémiovejšie telefóny. Úplne inak sa na kúpu nového telefónu pozeráme v prípade, že ho musíme zaplatiť jednorazovo. V tomto prípade je rozdiel medzi 200-eurovým, 400-eurovým a prémiovým 1000-eurovým smartfónom extrémne citeľný a pomer cena/výkon sa stáva najlepším priateľom.

Ako vyzerajú smartfóny nabité najnovšími technológiami?

Ktoré smartfóny môžeme aktuálne považovať za tie určujúce trendy pre celý segment? Ak na to pôjdeme z pohľadu najnovších technológií a skutočnej snahy o posunutie mobilných telefónov do novej roviny, tak pôjde o horúce novinky etablovaných výrobcov zo samotnej špičky pomyselného reťazca. Pozrime sa v skratke na niekoľko takýchto modelov. Niektoré z nich sa snažia zmeniť celý základ toho, ako vnímame mobilný telefón, iné na to idú nasadením skutočne špičkových technológií, ktoré dobre poznáme. Podrobne sa im budeme venovať v príslušných kategóriách.

Samsung Galaxy S25 Ultra

Pri predstavení tohto modelu sa Samsung chválil najmä pokročilou umelou inteligenciou. Celé AI je smerované na hlasovú komunikáciu s Gemini, ktorá konečne prichádza aj v Slovenčine, čiže ak neovládate anglický jazyk, nemusíte sa obávať, že by ste si nerozumeli.

Čo sa týka hardvéru, oproti predchodcovi samozrejme prišli zmeny. Vďaka čipsetu Qualcomm Snapdragon 8 Elite sa výkon zariadenia zvýšil takmer o 40 percent a prepracované bolo aj chladenie. Galaxy S25 Ultra tak pod záťažou vydrží pracovať dlhšie bez toho, aby sa prehrial.

Na zadnej strane zariadenia nájdeme už štandardne 4 fotoaparáty, a to 200 MP hlavný snímač, 50 MP teleobjektív (5x), 10 MP teleobjektív (3x) a nový 50 MP Ultra-širokouhlý snímač. Výrobca si tiež dal záležať na lepších makro záberoch.

Zariadenie pracuje na najnovšom operačnom systéme Android 15 s nadstavbou One UI 7, pričom softvérová podpora bude trvať až neuveriteľných 7 rokov. K dispozícii je aj variant s 1 TB úložiskom, čo sa týka RAM, tá je 12 GB bez ohľadu na kapacitu vnútorného úložiska.

Titánový rám je síce hranatý, no na bokoch je zaoblený, čo prináša lepší a istejší pocit pri držaní. Nechýba certifikácia vodoodolnosti IP68 či batéria s kapacitou 5000 mAh. Maximálny nabíjací výkon je na úrovni 45 W, pričom dostupné je bezdrôtové nabíjanie aj reverzné bezdrôtové nabíjanie. V tele sa už tradične nachádza dotykové pero S Pen.

Xiaomi 15 Ultra

Xiaomi 15 Ultra prišiel na trh s poriadnymi ambíciami, ktoré sa týkajú fotoaparátu. Ide o vôbec najlepší Xiaomi smartfón, ktorý ponúka skvelú funkčnú výbavu, ale aj vysokú cenu. Jeho základom je operačný systém Android 15 s nadstavbou HyperOS 2 a všetko je to poháňané špičkovým čipsetom Qualcomm Snapdragon 8 Elite.

Xiaomi 15 Ultra recenzia

Smartfón pnúka štyri fotoaparáty Leica s rozsahom ohniskových vzdialeností od 14 mm do 200 mm. Hlavný 50 Mpx snímač Sony LYT-900 s veľkosťou 1 palec a clonou ƒ/1,63 zabezpečuje skvelé zábery aj v slabom osvetlení. 200 MP periskopický teleobjektív umožňuje vysokokvalitné priblíženie bez straty detailov.

Pýchou je aj 6,73-palcový AMOLED displej s WQHD+ rozlíšením, ktorý dosahuje jas až 3 200 nitov, čo zaručuje perfektnú čitateľnosť aj na priamom slnku. Na konštrukcii nájdeme odolné sklo Xiaomi Shield Glass 2.0, ktoré podľa slov výrobcu poskytuje 16× vyššiu ochranu pred pádmi.

O výdrž sa stará batéria s nadštandardnou kapacitou 5410 mAh, ktorú je možné nabíjať výkonom až 90 W, prípadne je k dispozícii 80 W bezdrôtové nabíjanie, ale aj reverzné bezdrôtové nabíjanie.

Sony Xperia 1 VI

Sony už tradične svoje vlajkové lode predstavuje o niečo neskôr ako ostatní výrobcovia. Xperia 1 VI bola na trh uvedená v polovici mája a prichádza s pomerne výraznou zmenou v dizajne, ale aj parametroch. Konštrukcia síce ponúka podobný dizajn ako predchodcovia, no telefón už nie je taký natiahnutý. Dôvodom je to, že výrobca siahol po displeji s tradičnejším pomerom strán 19,5:9. Doteraz vlajkové lode Sony ponúkali displej 21:9.

Sony Xperia 1 VI
Sony Xperia 1 VI | Zdroj: Sony

Displej je ale špičkový. Nechýba LTPO technológia, maximálna obnovovacia frekvencia je 120 Hz, kryje ho sklo Corning Gorilla Glass Victus 2. Horšie je to ale s rozlíšením, to sa zmenilo tiež. A pomerne výrazne. Z rozlíšenie 4K tu máme klasické natiahnuté FullHD+. V tejto cenovej kategórii by sa už patrilo aspoň QHD+.

Vo vnútri sa nachádza batéria s kapacitou 5000 mAh, ktorá sľubuje veľmi dobrú výdrž. Káblové nabíjanie môže mať výkon 30 W, nechýba ani bezdrôtové či reverzné bezdrôtové nabíjanie. O výkon sa stará čipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, čiže to najvýkonnejšie na trhu.

Fotoaparát je opäť špičkový. Hlavný snímač disponuje rozlíšením 48 megapixelov, optickou stabilizáciou obrazu a svetelnosťou f/1.9. Ultra-širokouhlý fotoaparát má uhol záberu 123 stupňov a rozlíšenie 12 MP. Najzaujímavejším je opäť teleobjektív, ktorý ponúka bezstratové priblíženie v rozmedzí od 3,5 až do 7,1x.

Honor Magic7 Pro

Ďalší ašpirant na fotomobil roka. Foto zostavu tvorí 50 MP hlavný, 50 MP širokouhlý fotoaparát a 200 MP periskopický teleobjektív. Samozrejmosťou je optická stabilizácia obrazu na hlavnom i približovacom objektíve. 5 200 mAh batéria podporuje rýchle 100 W káblové nabíjanie, k dispozícii je aj bezdrôtové nabíjanie aj reverzné bezdrôtové nabíjanie.

Honor Magic7 Pro

Veľký AMOLED displej s uhlopriečkou 6,8 palca má rozlíšenie 2800 x 1200 pixelov a dynamickú obnovovaciu frekvenciu s maximom 120 Hz. Nechýba skvelý maximálny jas na úrovni 5000 nitov. O výkon sa stará čipset Qualcomm Snapdragon 8 Elite v kombinácii s 12 GB RAM a 512 GB úložiskom.

Google Pixel 9 Pro

Najnovšie Pixely prišli s úplne novým prepracovaným dizajnom a mohli by sme povedať, že konečne dospeli. Varianty Pro sa líšia prakticky len veľkosťou displeja a hmotnosťou, inak sú funkcie totožné. Displej má teeda uhlopriečku 6,3 palca alebo 6,73 palca a dynamickú obnovovaciu frekvenciu od 1 do 120 Hz. Maximálny jas je na úrovni 3000 nitov a chráni ho sklo Corning Gorilla Glass Victus 2.

Google Pixel 9 Pro XL

Nechýba vždy aktuálny operačný systém Android 15 so skvelou 7-ročnou softvérovou podporou. O výkon sa stará čipest Google Tenso 4. generácie v kombinácii so 16 GB RAM. Zaujímavá je ale aj fotovýbava.

Okrem kvalitného foto hardvéru sú Pixely známe aj prepracovaným softvérom. Hlavný fotoaparát má rozlíšenie 50 megapixelov, optickú stabilizáciu obrazu a svetelnosť f/1.68. Ultra-širokouhlý fotoaparát ponúka rozlíšenie 48 MP, uhol záberu 123 stupňov a svetelnosť f/1.7. O približovanie sa postará teleobjektív s 5-násobným optickým zoomom a optickou stabilizáciou obrazu.