MojAndroid

Za posledné roky sa ponuka na trhu s tabletmi masívne rozrástla, čomu prispela hlavne zmena používateľských preferencií. Práca z domu, vzdialené vzdelávanie, viac potrebných zariadení v jednej domácnosti a podobne. Tablety sú väčšinou cenovo prístupnejšie v porovnaní napr. s notebookmi, sú ľahko prenosné, batéria zvládne aj niekoľkohodinovú záťaž. Aké najlepšie lacné tablety sú momentálne na trhu k dispozícii? Pár sme ich pre vás vybrali.

Bežné činnosti zvládajú aj lacnejšie tablety s prehľadom

Hlavnou výhodou tabletov je, že pri bežných činnostiach ich viete využívať takmer s rovnakými funkciami ako ktorýkoľvek počítač. Dôležitú úlohu zohráva ale vždy rozpočet a tak veľa nakupujúcich váha, či sa rozhodnúť pre kvalitnejší tablet, alebo by predsa len nebol lepší lacnejší notebook.

Odpoveď je jasná. Prezeranie multimediálneho obsahu, četovanie na sociálnych sieťach, učenie sa z rôznych prezentácií či zapisovanie si poznámok. Toto všetko zvládne aj cenovo prístupný tablet a to úplne bez problémov. A okrem toho ho vďaka kompaktným rozmerom môžete mať stále pri sebe. Žiadne káble, žiadne nabíjačky a niekoľko hodinová výdrž batérie hrá opäť v prospech tabletu.

Najlepšie lacné tablety

Dostatočne veľký displej s dobrým rozlíšením, aspoň 3 GB operačná pamäť a batéria čo vám vydrží 7 – 10 hodín. Aj lacnejšie tablety majú takéto parametre, ktoré sú plne postačujúce na bežnú prácu, prezeranie multimediálneho obsahu či učenie sa online.

Lenovo Tab M10 Plus

Tablet od Lenova, vhodný nielen do domácnosti, má IPS displej s dostatočne veľkou uhlopriečkou 10,3 palcov a rozlíšenie 1920 x 1200 pixelov. Obsahuje 8 megapixelovú selfie kameru a tiež zadný 13 megapixelový fotoaparát s automatickým zaostrovaním.

Lenovo Tab M10 Plus
Lenovo Tab M10 Plus | Zdroj: lenovo.sk

Kvalita fotografií nebude na vysokej úrovni, ale na príležitostné zábery postačí. Batéria s kapacitou 7000 mAh zvládne až 7 hodín prehrávania. Aj napriek staršiemu operačnému systému, Android 10 Q však obsahuje rôzne vylepšenia pre pohodlnejšie ovládanie a tiež lepšie prispôsobenie celého prostredia tabletu.

Samsung Galaxy Tab A8

Hlavnou prednosťou tabletu od spoločnosti Samsung je veľký TFT displej, ktorý má až 10,5 palca a FullHD+ rozlíšenie. Tablet má 7040 mAh batériu, ktorá podporuje aj 15 W nabíjanie. Čo sa týka fotoaparátov, tie obsahuje naozaj tablet len v základnej výbave, 8 megapixelový hlavný fotoaparát a len 5 megapixelový snímač na selfie kamere. Oba však majú automatické zaostrovanie.

najlepsie lacne tablety Samsung Galaxy Tab A8
Samsung Galaxy Tab A8 | Zdroj: MyNextTablet.com

Tablet má štyri reproduktory s podporou Dolby Atmos čo vytvorí pri prezeraní multimediálneho obsahu naozaj kvalitný zážitok. Ďalej vyniká elegantným dizajnom a pomerne príjemnými rozmermi vzhľadom na veľkosť displeja. Veľkú výhodu vidíme tiež v operačnom systéme, ktorý je možné aktualizovať na najnovšiu verziu Android 13. Keď sa ku týmto parametrom ešte pridá dobrá cena, jedná sa o naozaj vydarený lacný tablet od Samsungu.  

Najlepšie lacné tablety: Redmi Pad

Zo spomínaných tabletov má Redmi Pad síce o niečo vyššiu cenovku, no parametre, ktoré ponúka, sú v tejto triede tabletov skôr raritou. Až 10,61 palcový veľký displej s obnovovacou frekvenciou 90 Hz. Displej má rozlíšenie 2000 x 1200 pixelov a dokáže zobraziť až miliardu farieb.

najlepšie lacné tablety
Redmi Pad | Zdroj: xiaomi.com

Batéria má kapacitu až 8000 mAh a bez problémov sa tak môžete spoľahnúť aj na celodennú výdrž. 4 reproduktory s podporou Dolby Atmos poskytnú slušný zvukový zážitok a tablet funguje s operačným systémom Android 12, ktorý však podľa výrobcu Xiaomi čoskoro nahradí najnovšia verzia Android 13. Tablet má elegantný tvar a váhu iba 445 gramov.

TCL NXTPAPER 10s

NXTPAPER 10s je univerzálny dotykový tablet od čínskeho výrobcu, na ktorom môžete pracovať, vytvárať poznámky či náčrty, alebo si tiež prezerať multimediálny obsah. Ide o zariadenie s 10,1 palcovým antireflexným IPS displejom. Pri používaní dotykového pera sa displej správa ako bežný papier a zobrazovanie všetkých farieb je tak dostatočne realistické.

najlepšie lacné tablety
Zdroj: TCL

Tablet má k dispozícii až 8000 mAh batériu a okrem iných funkcií disponuje tiež prepracovanou rodičovskou kontrolou v prípade, že ho využívajú v domácnosti aj deti.

Náš tip
Smartfón ako webkamera? Android 14 má priniesť túto možnosť natívne
12.1.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+