MojAndroid

V posledných rokoch, najmä počas pandémie, sa trh s tabletmi masívne rozrástol, čomu prispela hlavne zmena používateľských preferencií. Práca z domu, vzdialené vzdelávanie, viac potrebných zariadení v jednej domácnosti a podobne. Tablety sú väčšinou cenovo prístupnejšie v porovnaní napr. s notebookmi, sú ľahko prenosné, batéria zvládne niekoľkohodinovú záťaž a čo je hlavné, viete ich využívať takmer s rovnakými funkciami ako ktorýkoľvek počítač. Nie je preto nič výnimočné, že výrobcovia si pri predstavení tohtoročných modelov dali naozaj záležať a v roku 2022 nám na trh priniesli doteraz najlepšie Android tablety.

Najlepšie Android tablety: Samsung Galaxy Tab S8 Ultra

Samsung v aktuálnom roku predstavil okrem najnovších vlajkových smartfónov aj špičkový rad tabletov, ktoré patria medzi najlepšie Android tablety súčasnosti. Na Samsungu Galaxy Tab S8 Ultra každého na prvý pohľad určite zaujme zatiaľ najväčší Super AMOLED displej zo všetkých Samsung tabletov, ktorý má až 14,6″, obnovovaciu frekvenciu 120 Hz a rozlíšenie 2960 x 1848 pixelov. Aj keď je samotná hrúbka tabletu len 5,5 mm, ide o najtenší, najväčší a zároveň najodolnejší Samsung Galaxy Tab S.

Samsung Galaxy Tab S8 Ultra
Samsung Galaxy Tab S8 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Neodmysliteľnou súčasťou Samsung tabletov je S Pen. Ten je pri modeli Samsung Galaxy Tab S8 Ultra súčasťou balenia, disponuje nízkou latenciou a čo je najdôležitejšie, magneticky sa prichytí na zadnú stranu tabletu a vy ho tak budete mať stále pri sebe. Spolu s rôznymi aplikáciami sa tablet stáva okrem kvalitného pracovného nástroja aj plnohodnotný zábavný spoločník. Grafické programy, video editory, poznámky, náčrty, kresby a dokonca aj rukopis dokáže premeniť na text. To všetko je oveľa jednoduchšie a presnejšie s novým a citlivejším S Pen.

K dispozícii je 8 alebo 12 GB operačnej pamäte, čipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 či podpora jednoducho pripojiteľnej klávesnice. Okrem toho aj ďalšie doplnkové funkcie robia zo Samsung Galaxy Tab S8 Ultra naozaj plnohodnotného spoločníka nielen na prácu, grafické aplikácie či zábavu, ale dovolíme si tvrdiť, že pri porovnateľných parametroch hravo strčí do vrecka v súčasnosti ponúkaný nejeden notebook. Navyše ho máte s rýchlonabíjačkou (45 W) nabitý veľmi rýchlo. Ďalej má kompaktné rozmery a bonusom je veľký a kvalitný displej.

Lenovo Yoga Tab 13

Už na prvý pohľad môžu používatelia tabletu Lenovo Yoga Tab 13 tušiť, že sa jedná o multimediálny tablet. Ak ste na tablety od spoločnosti Lenovo zvyknutí, ničím vás neprekvapí. “Nováčikovia” si budú musieť zvyknúť na hrubšiu spodnú hranu, ktorá však v tomto prípade ukazuje výhody prispôsobiteľného stojanu. Ďalej disponuje dostatočne veľkým displejom, dobrým výkonom či operačným systémom Android 12.

Lenovo Yoga Tab 13
Lenovo Yoga Tab 13 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Na to, aby ste tablet mohli univerzálne využívať, je väčšinou potrebný vhodný obal, ktorým si tablet podľa potreby napolohujete. Lenovo myslí naozaj na všetko a disponuje polohovateľným kovovým stojanom, ktorý je možné otáčať v rozpätí až 180 stupňov. Vy si tak viete tablet dať do polohy notebooku, prípadne si ho otočiť do opačnej pozície, ktorá je vhodná na písanie či kreslenie.

Dokáže dosiahnuť vysoký výkon, je úsporný a v kombinácii s veľkým telom tabletu, ktoré dostatočne odvádza teplo, ide o naozaj dokonalú kombináciu. Skvelý výkon dopĺňa 8 GB operačná pamäť, čo je v porovnaní s niektorými konkurenčnými tabletmi aj takmer dvojnásobná hodnota. Výdrž batérie pri plnom nabití je jednou z hlavných výhod tabletu. Vydrží celý deň a rýchle nabíjanie zvládne plnú kapacitu za približne 2 hodiny. Jeho vynikajúce vlastnosti podčiarknu JBL reproduktory. Ich maximálna hlasitosť je nadpriemerne vysoká a kvalita zvuku vôbec nezaostáva v porovnaní s inými zariadeniami.

Najlepšie Android tablety: Lenovo Tab P12 Pro

Po vydarenom modeli Lenovo Tab P11 spoločnosť Lenovo predstavila tohtoročný inovovaný model Lenovo Tab P12 Pro. Na prvý pohľad sa môže zdať, že zmeny boli minimálne. Dovolíme si však tvrdiť, že ide o jeden z najlepších tabletov na našom trhu. Model P12 Pro má väčší a kvalitnejší displej, výkonnejší procesor a  väčšiu operačnú pamäť. Batéria má vyššiu kapacitu až o 2 000 mAh a s novým procesorom sa výdrž blíži pri bežnom používaním k 17 hodinám.

najlepšie android talbety Lenovo Tab P12 Pro
Lenovo Tab P12 Pro |Zdroj: Tomáš Kanálik

Prvú generáciu môžeme označiť aj za čiastočnú alternatívu za notebook, druhá generácia však neobsahuje kompletný balík príslušenstva – klávesnicu. Súčasťou balenia je iba magnetický stylus, takže primárne sa tablet bude využívať pravdepodobne ako multimediálny spoločník. Na druhej strane však musíme vyzdvihnúť, že operačný systém je prispôsobený aj na prácu ako na počítači. Nelíši sa takmer vôbec od ostatných softvérov prispôsobených pre tablety či smartfóny. Pokiaľ sa však prepnete na pracovný režim, “tabletové” prostredie sa premení na desktop. Aplikácie sa v ňom budú otvárať v oknách a v spodnej časti plochy sa zobrazí lišta s minimalizovanými programami. Jednotlivé aplikácie sa otvárajú tiež na celú obrazovku, ako to poznáme z prostredia Windows.

Tablet má moderný dizajn vo farebnom prevedení Storm Grey a disponuje dvojtónovou úpravou povrchu. Zadný kryt je vyrobený z hliníkovej zliatiny a okrem tenkého prevedenia zaručí tabletu aj dlhú životnosť a spoľahlivú ochranu jednotlivých komponentov. Lenovo Tab P12 Pro  je výborným spoločníkom nielen na multimédiá či hry, ale aj jednoduchú prácu, no jeho vysoká cena a ponuka konkurencie zamieša karty pri výbere nejednému používateľovi.

Xiaomi Pad 5

Séria Xiaomi Pad 5 je najnovším modelovým radom tabletov tohto čínskeho giganta. Po dizajnovej stránke tablet pripomína iPad Pro 11 od Apple a aj nadstavba MIUI sa mu nápadne podobá. Sú to samozrejme dve úplne odlišné a parametrami neporovnateľné zariadenia.

najlepšie android tablety Xiaomi Pad 5
Xiaomi Pad 5 | Foto: Redakcia

Tablet disponuje predným aj zadným fotoaparátom, ponúka podporu magnetickej klávesnice, aktívneho stylusu a kapacitu batérie má plne postačujúcich 8 720 mAh. 4 reproduktory sú už akýmsi štandardom medzi tabletmi, k tomu 11″ displej,  výkonný procesor a dostatočná operačná pamäť sú v tejto cenovej relácii veľmi potešujúcim vybavením.

Xiaomi Pad 5 má kovové telo s ostrými hranami a tie zabezpečujú naozaj pohodlné držanie. Celková kvalita spracovania je na vysokej úrovni. Mnohí používatelia by mohli mať obavu z IPS displeja. Vďaka 120 Hz frekvencii, zobrazovaniu farebnej škály či pozorovacím uhlom pôsobí profesionálne a málokto by si všimol, že nejde o AMOLED displej. Celkovo tak ide o veľmi vydarený tablet a za priaznivú cenu. S pridaným príslušenstvom tak dokáže bez problémov v istých procesoch nahradiť aj parametrami porovnateľné notebooky.

Najlepšie Android tablety: Huawei MatePad Pro

Prvý tablet s dierou v displeji… Aj takto by sa dal definovať tento model od výrobcu Huawei. MatePad Pro je naozaj prvým tabletom, ktorého predná selfie kamera sa nachádza priamo v displeji. Na toto riešenie sme boli doteraz zvyknutí najmä zo smartfónov. Nejde len o dizajnový prvok, ale výrobca sa hlavne zameral na najlepší pomer displeja k telu. Výsledok je len 4,9 milimetra hrubý rámik. Okrem skvelej kvality obrazovky Huawei MatePad Pro disponuje aj špeciálnou certifikáciou a výrazne tak znižuje vyžarovanie modrého svetla, čím výrazne prispieva k ochrane zraku.

najlepšie android tablety Huawei MatePad Pro
Huawei MataPad Pro | Zdroj: www.huawei.com

Hmotnosť tabletu je na úrovni iba 460 gramov, je dostatočne odolný a hlavnou výhodou je displej vsadený do masívneho rámika, ktorý je vyrobený z hliníkovej zliatiny.

Z najväčších predností tohto tabletu si spomenieme kapacitu batérie 7 250 mAh, extrémne rýchle nabíjanie s výkonom až 40 W a k dispozícii je aj bezdrôtové nabíjanie s výkonom 15 W či reverzné nabíjanie. Samozrejmosťou bude tiež príslušenstvo ako stylus M-Pen či samostatná klávesnica. A čo sa týka obavy používateľov samotných aplikácií? V Huawei AppGallery sa samotný obsah aplikácií neustále rozširuje, no niektoré aplikácie tretích strán môžu byť stále problémom.

Ktorý z týchto tabletov by ste si kúpili vy?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Náš tip
Xiaomi pripravuje najvýkonnejší Android tablet na svete

9.11.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+