Porovnanie mobilov na fotenie, ktoré si môžete kúpiť na Slovensku


.

Porovnanie mobilov na fotenie, ktoré si môžete na Slovensku kúpiť (2021)

Vybrať nový smartfón nie je také jednoduché. Trh je doslova presýtený rôznymi modelmi rôznych výrobcov. V poslednom čase sa kladie dôraz najmä na kvalitu fotoaparátu, preto vyberáme najlepšie fotomobily. Používatelia chcú mať vo svojom mobile pekné fotky a výrobcovia na to reagujú. Každým rokom sa snažia predstaviť niečo, čo tu ešte nebolo. Fotomobily sú jednoducho trendom.

Kvalita fotoaparátu je dnes jedným z najdôležitejších faktorov pri rozhodovaní o kúpe nového smartfónu. Či už ide o vlajkovú loď alebo modely z nižších tried, fotoaparát je väčšinou na prvom mieste. Pozrite si naše porovnanie mobilov na fotenie.

Ako vybrať smartfón s kvalitným fotoaparátom?

Rozlíšenie

Rozlíšenie fotoaparátu sa udáva v megapixeloch, to znamená miliónoch pixelov. Dnešné smartfóny ponúkajú štandardne 12, 16 či 20 MP rozlíšenie. Na trhu máme aj modely so 48, 64 či dokonca 108 megapixelovými fotoaparátmi. Vyššie rozlíšenie ale nie vždy znamená lepšiu kvalitu fotografií. Tá sa odvíja od kvalít samotného snímača a samozrejme aj od softvéru, ktorý ho ovláda.

Optická stabilizácia obrazu

Tá sa zíde najmä v horších svetelných podmienkach. Smartfóny, ktoré ponúkajú optickú stabilizáciu obrazu, môžu zachytiť viac svetla a obraz nie je rozmazaný. Optická stabilizácia obrazu tiež výrazne pomáha pri natáčaní videa.

Variabilita

V roku 2021 máme na trhu smartfóny so štyrmi či piatimi objektívmi. Pýtate sa, na čo je to dobré? No, každý objektív slúži na niečo iné. Popri tom hlavnom je momentálne trendom ultra-širokouhlý objektív. Ten dokáže snímať záber zo širšieho uhla, takže sa doň vojde viac. Ideálne na fotenie veľkých budov ši skupiniek ľudí.

Nemenej dôležité je aj priblíženie. Štandardom sú teleobjektívy s dvojnásobným optickým priblížením. Na trhu máme modely aj s trojnásobným priblížením a väčším. Vrcholom v tomto smere sú periskopické objektívy, ktoré dokážu bezstratovo priblížiť obraz 5 či 10x.

Ďalšími, no menej významnými snímačmi sú makroobjektív či snímač hĺbky. Ten je dnes v lepších fotomobiloch nahradený ToF 3D snímačom.

Nechajte si poradiť

Aj keď už poznáte všetky parametre svojho vysnívaného fotomobilu, stále neviete, ako kvalitne bude fotiť. Ako sme už spomínali vyššie, dôležitý je aj softvér, post-processing a podobne. Preto je dobrou voľbou prečítať si recenzie a rôzne porovnania tých, ktorí už smartfón otestovali. Aj to vám dá o kvalite fotoaparátu lepší prehľad.

Čítať teraz nemusíte nič, v tomto článku sme vybrali tie úplne najlepšie fotomobily, ktoré si aktuálne môžete na našom trhu kúpiť. Bez ohľadu na ich cenu. Vedzte, že ak zvolíte hocijaký z nich, s fotografiami budete určite spokojní.

 


⇪ Na začiatok stránky ⇪


Huawei P40 Pro

Horúca novinka od Huawei s kvalitným fotoaparátom. Hlavne v noci prakticky nemá konkurenciu. Snímač je taký veľký, že v porovnaní s konkurenciou dokáže poňať podstatne viac svetla, čo vedie k nádherným nočným fotografiám. Huawei P40 Pro ale vyniká aj priblížením.

Huawei P40 Pro fotomobil

Obsahuje periskopický objektív s päťnásobným optickým priblížením a desaťnásobným hybridným zoomom. Priblížené fotografie z tohto modelu sú kvalitou na absolútnom vrchole. Chýbať samozrejme nesmie optická stabilizácia obrazu.

Parametre fotoaparátu:

 • Hlavný snímač: 50 MP, f/1.9, optická stabilizácia obrazu
 • Periskopický objektív: 12 MP, f/3.4, optická stabilizácia obrazu, 5x optické priblíženie
 • Ultra-širokouhlý objektív: 40 MP, f/1.8
 • ToF snímač

{{shop_name}} od {{product_price}}


⇪ Na začiatok stránky ⇪


Samsung Galaxy S20 Ultra

Najnovšia vlajková loď Samsungu je často označovaná ako jeden z najlepších fotomobilov súčasnosti. Túto skutočnosť potvrdzujú aj známe testy DxOMark. Má úplne nový 108-megapixelový snímač, ku ktorému pridáva 100-násobný zoom a množstvo zaujímavých funkcií.

Samsung Galaxy S20 Ultra fotomobil

Fotoaparát využíva spolu až 4 snímače. Hlavný 108-megapixelový so svetelnosťou f/1.8 a OIS fotí štandardne v rozlíšení 12 MP, čím spája až 9 pixelov do jedného. Vďaka tomu môžu byť fotografie podstatne svetlejšie, čo sa hodí hlavne pri fotení v noci.

Druhý 48-megapixelový periskopický snímač s OIS ponúka 5x optický zoom, 10x hybridný zoom a 100x digitálny zoom. Pre širokouhlé snímky je k dispozícii 12-megapixelový snímač so svetelnosťou f/2.2. Posledným snímačom je ToF senzor. Fotoaparátu nechýba ani podpora formátu RAW. Prekvapí aj podporou 8K videa pri frekvencii 24 fps. Pri 4K rozlíšení to môže byť až 60 fps. Spomalené 720p videá sa natáčajú pri frekvencii 960 fps.

Parametre fotoaparátu:

 • Hlavný snímač: 108 MP, f/1.8, optická stabilizácia obrazu
 • Periskopický objektív: 48 MP, f/3.5, 10X hybridný zoom, optická stabilizácia obrazu
 • Ultra-širokouhlý objektív: 12 MP, f/2.2
 • ToF snímač

{{shop_name}} od {{product_price}}


⇪ Na začiatok stránky ⇪


Samsung Galaxy S21 Ultra

V porovnaní s minuloročným modelom tu opät máme navonok rovnaký, avšak mierne vylepšený 108-megapixelový hlavný snímač, ktorý podľa výrobcu ponúkne lepší dynamický rozsah a celkovo kvalitnejšie fotografie. Novinkou je periskopický objektív s desaťnásobným optickým priblížením a ultra-širokouhlý snímač dokáže zaostrovať.

Samsung Galaxy S21 Ultra

Základný teleobjektív podáva veľmi dobré výsledky a má aj veľmi dobrú stabilizáciu. Optickú aj elektronickú. To isté platí aj pre periskopický objektív. Fotografie priblížené 10x sú ostré a prakticky nemajú konkurenciu. Maximálny stonásobný zoom je tu stále len pre parádu, aj keď tieto fotky sú v porovnaní s minuloročným modelom lepšie.

Parametre fotoaparátu:

 • Hlavný: 108 MP, f/1.8, laserové zaostrovanie
 • Ultra-širokouhlý: 12 MP, AF, uhol záberu 120 stupňov
 • Teleobjektív 1: 10 MP, f/2.4, OIS, 3x optické priblíženie
 • Teleobjektív 2: 10 MP, f/4.9, OIS, 10x optické priblíženie

{{shop_name}} od {{product_price}}


⇪ Na začiatok stránky ⇪


Xiaomi Mi Note 10

Spoločnosť Xiaomi má momentálne na trhu vlajkovú loď Xiaomi Mi 10 Pro, ktorej fotoaparát obsadil v rebríčku testov DxOMark prvé miesto. V ponuke našich operátorov tento smartfón zatiaľ chýba, ale nájdete tam model Xiaomi Mi Note 10. S celkovým skóre 121 bodov sa jeho fotoaparátu podarilo na jeseň chvíľu okupovať prvé miesto rebríčku DxOMark.

Fotoaparát tvorí až 5 snímačov. Hlavný 108-megapixelový snímač so svetelnosťou f/1.7 a OIS spája 4 pixely do jedného, čím vzniká výsledná 27-megapixelová fotografia. Prekvapí dvojica telefoto snímačov s optickou stabilizáciou. Prvý 12-megapixelový ponúka 2x optický zoom a druhý 8-megapixelový až 5x optický zoom.

Xiaomi Mi Note 10 fotoaparáty

Doplňujú ich 20-megapixelový ultraširokouhlý snímač a 2-megapixelový makro snímač. Video v 4K rozlíšení je možne natáčať len pri štandardnej frekvencii 30 fps. Dôvodom je použitie čipsetu strednej triedy Qualcomm Snapdragon 730G. Pri FullHD rozlíšení je ale možne natáčať krátke videá aj pri frekvencii 240 fps. Nechýbajú ani spomalené 720p videá pri frekvencii 960 fps. Tento model je dostupný na paušál len u operátora Telekom.

Parametre fotoaparátu:

 • Hlavný snímač: 108 MP, f/1.7, optická stabilizácia obrazu
 • Teleobjektív: 12 MP, f/2.0, 2X optické priblíženie
 • Teleobjektív 2: 5 MP, f/2.0, optická stabilizácia obrazu, 5x optické priblíženie
 • Ultra-širokouhlý objektív: 20 MP, f/2.2
 • Makro objektív: 2 MP, f/2.4

{{shop_name}} od {{product_price}}


⇪ Na začiatok stránky ⇪


Huawei Mate 40 Pro

Huawei Mate 40 Pro je zatiaľ najvybavenejším modelom výrobcu a patrí medzi to najlepšie, čo ponúka trh smartfónov. Ide o vyváženú vlajkovú loď so všetkými funkciami, ktoré k tomu patria. Jeho fotoaparát patrí medzi absolútnu špičku. Kvality fotoaparátu potvrdzuje aj portál DxOMark.

Mate 40 Pro stavia na kvalitnom hlavnom snímači s veľkými pixelmi a skvelou stabilizáciou obrazu. Pochváliť sa môže rýchlym ostrením a výbornými nočnými fotografiami. Tie sú také dobré, že niekedy sa neoplatí ani zapínať nočný režim.

Vylepšenia sa dočkal aj ultra-širokouhlý snímač. Ten v predchádzajúcom P40 Pro síce ponúkal vyššie rozlíšenie – 40 MP oproti 20 MP, ale novinka má lepšiu svetelnosť, čo výrazne pomôže fotografiám v noci. A tie sú naozaj lepšie.

Huawei Mate 40 Pro

Parametre fotoaparátu:

 • Hlavný snímač: 50 MP, f/1.9, PDAF, OIS
 • Periskopický snímač: 12 MP, f/3.4, PDAF, OIS, 5x optický zoom
 • Ultra-širokouhlý objektív: 20 MP, f/1.8, PDAF

{{shop_name}} od {{product_price}}


⇪ Na začiatok stránky ⇪


Apple iPhone 12 Pro Max

Zabudnúť nemôžeme ani na jablčnú konkurenciu. Apple vo svojich nových iPhonoch poriadne zabral a výsledkom sú kvalitné fotomobily. iPhone 12 Pro Max ponúka tri snímače – hlavný, ultra-širokouhlý a teleobjektív.

Apple iPhone 12 Pro Max

iPhone 12 Pro Max prekvapí veľmi slušnými fotografiami cez deň, ale aj v noci. Všetky snímače ponúkajú rozlíšenie 12 megapixelov, v prípade hlavného snímača a teleobjektívu je k dispozícii aj optická stabilizácia obrazu.

Parametre fotoaparátu:

 • Hlavný snímač: 12 MP, f/1.6, optická stabilizácia obrazu
 • Teleobjektív: 12MP f/2.2, 2,5x optické priblíženie, optická stabilizácia obrazu
 • Ultra-širokouhlý objektív: 12 MP, f/2.4,120° uhol

{{shop_name}} od {{product_price}}


⇪ Na začiatok stránky ⇪


Samsung Galaxy Note 20 Ultra

Na zadnej strane tohto smartfónu sa nachádzajú štyri fotografické snímače. Galaxy Note 20 Ultra je v poradí druhým Samsungom, ktorý dostal fotoaparát s rozlíšením až 108 megapixelov.

Hlavný objektív disponuje aj optickou stabilizáciou obrazu, ktorá príde vhod v noci, prípadne pri natáčaní videa. Opäť sa môžete tešiť na skvelý prirodzený efekt rozmazania pozadia.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

Fotografie, ktoré vychádzajú z hlavného snímača, patria medzi to najlepšie. Ponúkajú dostatok detailov a výborný dynamický rozsah. A to isté platí aj pre nočné fotografie. Nočné fotografie sú detailné, šum je korigovaný veľmi dobre a farby sú v rámci možností reálne, niekedy trochu teplejšie.

Parametre fotoaparátu:

 • Hlavný snímač: 108 MP, f/1.8, optická stabilizácia obrazu
 • Teleobjektív: 12 MP, f/3.0, 5x optické priblíženie, optická stabilizácia obrazu
 • Ultra-širokouhlý snímač: 12 MP, f/2.2

{{shop_name}} od {{product_price}}

Ktorý smartfón by si vybral ty?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

⇪ Na začiatok stránky ⇪