Najlepšie fotomobily, ktoré si môžete kúpiť na Slovensku | 2024

Vybrať nový smartfón nie je také jednoduché. Trh je doslova presýtený rôznymi modelmi rôznych výrobcov. V poslednom čase sa kladie dôraz najmä na kvalitu fotoaparátu, preto vyberáme najlepšie fotomobily. Nie je žiadnym prekvapením, že to najlepšie v tomto smere si výrobcovia nechávajú pre svoje najdrahšie zariadenia, a preto sa v tomto výbere nachádzajú len najlepšie vlajkové lode.

Používatelia chcú mať vo svojom mobile pekné fotky a výrobcovia na to reagujú. Každým rokom sa snažia predstaviť niečo, čo tu ešte nebolo. Fotomobily sú jednoducho trendom. Kvalita fotoaparátu je aj jedným z najdôležitejších faktorov pri rozhodovaní o kúpe nového smartfónu. Či už ide o vlajkovú loď alebo modely nižších tried, fotoaparát je väčšinou na prvom mieste. Toto sú tie najlepšie fotomobily, ktoré si môžete kúpiť na Slovensku.

Ako vybrať najlepšie fotomobily?

V prvom rade je dôležité rozlíšenie, ktoré sa udáva v megapixeloch, to znamená v miliónoch pixelov. Dnešné smartfóny ponúkajú štandardne už viac ako 50 MP rozlíšenie. Na trhu však máme aj modely so 100 či dokonca 200 MP rozlíšením. Vyššie rozlíšenie ale nie vždy znamená lepšiu kvalitu fotografií. Tá sa odvíja od kvalít samotného snímača, jeho veľkosti a samozrejme aj od softvéru, ktorý ho ovláda.

Dnešné smartfóny ponúkajú viac ako jeden fotoaparát. Pri výbere sa pozerajte aj na to, aké sú tieto ďalšie fotoaparáty, aké majú rozlíšenie, veľkosť snímača a aj svetelnosť. Nižšie clonové číslo zmanená lepšiu možnosť zachytiť svetlo a aj vyšší prirodzený efekt rozmazania pozadia. Ten však vo výraznej miere závisí práve od veľkosti snímača.

Dôležitou súčasťou kvalitného fotoaparátu v smartfóne je optická stabilizácia obrazu. Tú určite hľadajte pri hlavných fotoaparátoch a pri teleobjketívoch. Vďaka OIS dokáže fotoaparát zachytiť viac svetla, čo samozrejme chceme. A v neposlednom rade pomôže optická stabilizácia  obrazu aj pri natáčaní videa, ktoré bude menej roztrasené.

DXOMARK

Ide o najznámejší web, ktorý sa venuje práve kvalite fotoaparátov. Nájdete v ňom testy rôznych smartfónoch a ich následné zoradenie do tabuľky aj s bodovým vyjadrením. Výsledok v DXOMARK vám môže dať ako-takú predstavu o kvalite fotoaparátu smartfónu, ktorý si vyberáte, no často sa hovorí aj o tom, že toto hodnotenie nie je úplne objektívne.

Ktoré sú najlepšie fotomobily na trhu?

Ak si neviete rady, nezúfajte. V tomto článku sme zhrnuli to najlepšie, čo si v súvislosti s fotoaparátom môžete na Slovensku kúpiť. Smartfóny sú zoradené abecedne, nie podľa samotnej kvality fotoaparátu.

Apple iPhone 15 Pro Max

Síce sme na porátli o Androide, no v tomto článku sa venujeme najlepším fotoaparátom v smarfóne ako takom. A najnovšie zariadenie od Applu samozrejme nesmie chýbať, pretože ponúka noazaj kvalitný fotoaparát.

Práve Max verzia výrazne vylepšila približovanie v porovnaní s predchodcom. Zatiaľ čo ostatné modely ponúkajú teleobjektív s 3x optickým priblížením, tento model má až päťnásobné priblíženie. Ak k tomu pridáme optickú stabilizáciu obrazu a dobrý softvér od Apple, dostávame naozaj slušné zariadenie.

Apple iPhone 15 Pro
Apple iPhone 15 Pro

Hlavný fotoaparát má v tomto prípade rozlíšenie 48 megapixelov, svetelnosť f/1.8 a optickú stabilizáciu obrazu. Prítomný je aj ultra-širokouhlý objektív s rozlíšením 12 MP a uhlom záberu 120 stupňov.

Fotoaparát najlepšieho iPhonu sa tiež môže pochváliť najlepším videom, rozdiel je viditeľný najmä v noci. Môže za to vysoký hrubý výkon zariadenia, skvelá optimalizácia a výborné odladenie fotoaparátu.

Google Pixel 8 Pro

Pixely žnú ocenenia za najlepší fotoaparát všade, kde sa pozriete. A právom. V prvom rade sa môžu pochváliť skvelým softvérom a vyladením, v posledných rokoch Google pridal aj kvalitný hardvér.

Google Pixel 8 Pro
Google Pixel 8 Pro

Pixel 8 Pro ponúka 3 kvalitné fotoaparáty na zadnej strane. Hlavný 50-megapixelový s optickou stabilizáciou obrazu a svetelnosťou f/1.7, ultra-širokouhlý s rozlíšením 48 MP a uhlom záberu  126 stupňov či periskopický objektív s päťnásobným optickým priblížením a optickou stabilizáciou obrazu.

Pixely tiež ponúkajú zaujímavé funkcionality navyše, ako napríklad Čarovný zmizík, ktorý dokáže odstrániť osoby, prípadne nedokonalosti na fotografii. Taktiež ponúka funkciu opravy zle zaostrených fotografií, a to aj v prípade, ak boli vytvorené iným zariadením. Za tieto všetky funkcionality vďačia pokročilej umelej inteligencii od Googlu.

Honor Magic6 Pro

To najlepšie od Honoru pre rok 2024. Pravá vlajková loď so všetkým, čo k tomu patrí. Rovnako je na tom aj fotoaparát, ktorý si právom v DXOMARK zaslúžil druhé miesto. Smartfón ponúka 3 fotoaparáty na zadnej strane. Tým hlavným je 50-megapixelový snímač s optickou stabilizáciou obrau a variabilnou clonou, ktorá môže byť v rozmedzí od f/1.4 až po f/4.0.

Honor Magic6 Pro
Honor Magic6 Pro

Zaujíamvý je teleobjektív s 2,5-násobným optickým priblížením, no extra vysokým rozlíšením 180 megapixelov. Jeho svetelnosť je f/2.6 a nechýba mu optická stabilizácia obrazu. Tretím je 50-megapixelový ultra-širokouhlý fotoaparát so svetelnosťou f/2.0 a uhlom záberu 122 stupňov.

Smartfón okrem toho ponúka čipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, 12 GB RAM či obrovskú batériu s kapacitou 5600 mAh. Nechýba rýchle nabíjanie s výkonom 80 W. Displej má uhlopriečku 6,8 palca, rozlíšenie 2800 x 1280 pixelov 120 Hz obnovovaciu frekvenciu. Ide o LTPO OLED panel.

Huawei Pura 70 Pro

Na Slovensku sa síce najlepší Ultra model nepredáva, no špičkový fotoaparát má aj Huawei Pura 70 Pro. Smartfón, ktorý sa opäť vrátil ku Kirin čipsetu a model, ktorý opäť nepodporuje 5G siete. Ponúka batériu s kapacitou 5050 mAh, skvelý LTPO AMOLED displej s maximálnym jasom 2500 nitov a krycím sklom Kunlun Glass 2 či rýchle nabíjanie s výkonom 100 W.

Huawei Pura 70 Pro
Huawei Pura 70 Pro | Zdroj: Huawei

Najväčšia hviezda sa ale nachádza na zadnej strane. Jeho vyšší Ultra variant je podľa rebríčka DXOMARK na úplne prvom mieste, a to s výrazným náskokom. Huawei Pura 70 Pro sa môže pochváliť 50-megapixelovým hlavným fotoaparátom s premenlivou clonou v rozmedzí od f/1.4 až po f/4.0. Má optickú stabilizáciu obrazu a PDAF zaostrovanie.

48-megapixelový teleobjektív s 3,5-násobným optickým priblížením je hlavnou hviezdou. Ponúka skvelú svetelnosť f/2.1, takže pri fotení v noci prakticky nemá konkurenciu. Maximom pre digitálne priblíženie je až 100x, no takéto fotografie už veľa kvality nemajú. Tento fotoaparát tiež ponúka optickú stabilizáciu obrazu. Posledným je ultra-širokouhlý fotoaparát s rozlíšením 12,5 MP, svetelnosťou f/2.2.

Samsung Galaxy S24 Ultra

Horúca novinka a ašpirant na najlepší fotomobil roka 2024. Samsung opäť prekopal svoju zostavu fotoaparátov a opäť je veľmi zaujímavá. Zmena sa udiala najmä v približovaní. Periskopický objektív s rozlíšením 10 MP a 10x optickým priblížením nahradil úplne nový, kvalitenjší fotoaparát.

Samsung S24 Ultra
Samsung Galaxy S24 Ultra

Ten je tiež periskopický, no snímač je podstatne väčší a rozlíšenie sa zvýšilo na 50 megapixelov, no optické priblíženie je len 6-násobné, takže výsledná kvalita fotografií je vyššia. Ultra-širokouhlý fotoaparát má rozlíšenie 12 MP a dokáže aj zaostrovať, takže zvládne vytvárať aj makro zábery.

Hlavnou hviezdou je však 200-megapixelový hlavný fotoaparát so svetelnosťou f/1.7 a optickou stabilizáciou obrazu, ktorý už poznáme z minuloročného modelu. Samsung zapracoval aj na optimalizácii samotnej aplikácie, jej rýchlosť aj prepínanie medzi objektívmi je teraz podstatne rýchlejšie.

Sony Xperia 1 V

Smartfón, ktorý síce neberie jedno ocenenie za druhým, no zo zoznamu najlepších fotomobilov ho určite nemôžeme vynechať a právom si zaslúži tu byť. Avšak nie je to zariadenie pre každého. Jeho výhody ocenia tí najnáročnejší používatelia, ktorí sa chcú s vytvorenými fotografiami ešte pohrať a upraviť si ich v profesionálnom programe. Práve na to je najlepšia Xperia ako stvorená. Ponúka množstvo fotografických režimov, prostredie podobné fotoaparátom Sony a najviac možností natáčania videa spomedzi všetkých konkurentov. Video vie napríklad natáčať v 4K rozlíšení pri 120 snímkach za sekundu, a to všetkými troma objektívmi.

Sony Xperia 1 V
Sony Xperia 1 V

Najviac zaujme teleobjektív, ktorý ponúka optickú stabilizáciu obrazu a má rozlíšenie 12 megapixelov. Jeho najväčšou výhodou je, že dokáže plynule a bezstratovo približovať v rozmedzí 3,5x – 5,2x. Toto neponúka žiadny iný smartfón na trhu. Fotoaparát sa tiež chváli optikou Zeiss.

Hlavný snímač má rozlíšenie 48 megapixelov, svetelnosť f/1.9 a optickú stabilizáciu obrazu. Ultra-širokuhlé snímky či video zase zabezpečí objektív s rozlíšením 12 MP a svetelnosťou f/2.2.

Vivo X90 Pro

vivo to berie čo sa týka fotoaparátov naozaj vážne. Škoda, že sme sa na Slovensku nedočkali ultimátneho 90 Pro+, u nás sa predáva len variant bez „plus.“ Avšak čo sa týka fotoaparátu, ide o absolútnu špičku.

vivo X90 Pro
vivo X90 Pro

Výrobca, podobne ako Sony, spolupracuje so značkou Zeiss, ktorá vylepšila optiku. Smartfóny vivo sa môžu pochváliť skvelými fotografiami v zhoršených svetelných podmienkach, X90 Pro nie je žiadnou výnimkou.

V hlavnej úlohe tu je obrovský 1-palcový 50,3-megapixelový fotoaparát so svetelnosťou f/1.8 a optickou stabilizáciou obrazu. Teleobjektív s dvonásobným optickým priblížením tiež ponúka rozlíšenie 50 megapixelov, svetelnosť f/1.6 a optickú stabilizáciu obrazu. Výrobca sa dal cestou síce menšieho, no kvalitného priblíženia, namiesto pokusov so 100 a viacnásobným digitálnym priblížením.

Posledným z trojice je ultra-širokouhlý objektív s uhlom záberu 108 stupňov, rozlíšením 12 MP a svetelnosťou f/2.0.

Xiaomi 14 Ultra

Drahý, no výborne vybavený fotomobil od Xiaomi. Pochváliť sa môže skvelými parametrami, napríklad 6,73″ displejom s vysokým rozlíšením, LTPO technológiou a 120 Hz obnovovacou frekvenciou. Taktiež ponúka 5000 mAh batériu, rýchle nabíjanie s výkonom 90 W a hlavne špičkový fotoaparát.

Xiaomi 14 Ultra

Hlavný snímač má rozlíšenie 50 megapixelov a variabilnú svetelnosť f/1.6 – f/4.0. Nechýba optická stabilizácia obrazu. ďalší 50-megapixleový fotoaparát ponúka 3,2-násobné optické priblíženie, svetelnosť f/1.8 a optickú stabilizáciu obrazu.

Periskopický objektív dokáže približovať 5x a opäť nechýba optická stabilizácia obrazu pri rozlíšení 50 megapixelov. Štvrtým fotoaparátom je 50-megapixelový ultra-širokouhlý objektív so svetelnosťou f/1.8 a uhlom záberu 122 stupňov.