Toto sú najlepšie odolné telefóny | 2022

Je veľmi pravdepodobné, že niektorí z vás patria medzi používateľov, ktorí musia každoročne kupovať nový smartfón len kvôli tomu, že ho niekde utopili alebo jednoducho hardvérovo poškodili. Tieto nešťastné záležitosti sa však dajú zredukovať, vďaka existencii smartfónov so zvýšenou odolnosťou. Nazývame ich veľmi jednoducho – odolné telefóny.

Je tu ale istá daň v podobe robustnej konštrukcie. Tá môže síce odradiť, no nájdu sa aj takí, ktorým prídu odolné telefóny zaujímavé a pekné. V tomto článku sme si pre vás pripravili zopár odolných modelov, kúpou ktorých neurobíte chybu.

Najlepšie odolné telefóny: Samsung Galaxy XCover 6 Pro

Rozmery tohto zariadenia sú 168,8 x 79,9 x 9,9 milimetrov a hmotnosť sa zastavila na hodnote 235 gramov. Ide teda o veľmi robustný mobilný telefón. Značí o tom aj certifikácia odolnosti voči vode a prachu IP68, tak ako aj vojenský štandard MIL-STD-810H. Na prednej strane zaujme už 120 Hz LCD panel so 6,6-palcovou uhlopriečkou a Full HD+ rozlíšením (1080 x 2408 pixelov), čo nám dáva výslednú jemnosť približne 400 pixelov na palec.

Samsung Galaxy XCover6 Pro
Samsung Galaxy XCover 6 Pro | Zdroj: Samsung

Obrazovka je chránená odolným sklíčkom Corning Gorilla Glass Victus+. Séria Galaxy XCover sa konečne dočkala vylepšenia aj v oblasti výkonu. V útrobách novinky sa ukrýva procesor Qualcomm Snapdragon 778G s podporou 5G pripojenia. Je vyrábaný 6 nm technológiou. O bezproblémový multitasking sa postará 6 GB operačnej pamäte. Postačí aj 128 GB interného ukladacieho priestoru, pretože smartfón podporuje rozšírenie vnútornej pamäte pomocou microSD karty.

Fotoaparát pochváliť 50 MP rozlíšením a svetelnosťou f/1.8. Na zadnej strane nájdete len dva senzory. Ten druhý má 8 MP a svetelnosť f/2.2. Slúži na vytváranie ultra širokouhlých záberov s až 123-stupňovým zorným poľom. Video je možné nahrávať najviac v 4K pri 30 fps. Vpredu v takzvanom “teardrop” výreze sa ukrýva 13 MP “selfie” snímač s clonou f/2.2. Umožňuje natáčanie Full HD videa pri snímkovej frekvencii 30 fps.

Odolné telefóny: Nokia XR20

Nokia XR20 bola predstavená s pre Nokiu pomerne nezvyčajným dizajnom. Zadný modul s fotoaparátmi nie je typicky kruhový, ale štvorcový. Prednej strane dominuje 6,67-palcový displej s Full HD+ rozlíšením.

nokia xr20
Nokia XR20 | Zdroj: Nokia

Na zadnej strane sa primárnym snímačom stal 48 MP snímač, ktorý je doplnený ešte o 13 MP ultra širokouhlý objektív. Zariadenie je poháňané čipsetom Qualcomm Snapdragon 480, ktorý patrí do nižšej strednej triedy. 4 GB až 6 GB RAM je postačujúcich, tak ako aj 64 GB až 128 GB úložného priestoru. To je možné rozšíriť vďaka podpore pre pamäťové microSD karty.

Batéria má kapacitu 4630 mAh a nabíja sa 18 W nabíjačkou. Zaujímavým faktom je potom podpora 15 W Qi bezdrôtového nabíjania. Poteší prítomnosť programovateľného tlačidla, bezpečnostného prvku v podobe čítačky odtlačkov prstov či certifikácia odolnosti voči vode a prachu IP68.

 

UleFone Armor 11T 5G

Odolný telefón, ktorý sa môže pochváliť aj veľmi slušnou ostatnou výbavou. Ponúka 6,1″ IPS displej s pomerne nízkym rozlíšením 1560 x 720 pixelov, poteší dobrý čipset MediaTek Dimensity 800 v kombinácii s 8 GB RAM.

UleFone Armor 11T 5G
UleFone Armor 11T 5G | Zdroj: Ulefone.com

Hlavnou hviezdou tohto smartfónu je termokamera FLIR, ktorá sa môže hodiť pri viacerých činnostiach. Okrem toho tu máme 48 MP hlavný fotoaparát so svetelnosťou f/1.8, ktorý je doplnený o 2 MP makro a 2 MP snímač hĺbky.

Batéria ponúka veľmi slušnú kapacitu 5200 mAh a nabíjací výkon 18 W tiež nie je na zahodenie. Výhodou je prítomnosť bezdrôtového nabíjania, ktorého maximálny výkon je 10 W.

EVOLVEO StrongPhone G7

Prechádzame postupne na druhý model v poradí. EVOLVEO StrongPhone G7 ponúka 5,7-palcový IPS displej s rozlíšením 1440 x 720 pixelov. Výkon opäť nesklame, čomu nasvedčuje osemjadrový čipset s taktom 2,0 GHz a 3 GB operačnej pamäte. 32 GB miesta na používateľské dáta už bude viacerým, menej náročným používateľom postačovať.

EVOLVEO StrongPhone G7

Na zadnej strane zariadenia sa nachádza 13 MP fotoaparát. Predný senzor disponuje rozlíšením 5 MP. EVOLVEO pripravilo aj moderné črty, ako skener odtlačkov prstov, USB-C či podporu bezdrôtového nabíjania. Certifikácia IP68 na záver zaisťuje zvýšenú odolnosť voči vode a prachu. Najviac však tento kúsok zaujme svojou batériou. Ta má až priam neskutočných 6 500 mAh a hovorí sa, že v rámci miernej prevádzky by mal mobil vydržať nabitý po dobu úctyhodných piatich dní.

Odolné telefóny: Najlepšie CAT (Caterpillar) mobily

Caterpillar CAT S62 Pro: Najlepší odolný CAT mobil

Síce už starší, no stále jeden z najlepšie vybavených odolných telefónov na trhu. Jeho hlavnou výhodou je prítomnosť termokamery FLIR, ktorá sa zíde v mnohých situáciách. Okrem odolného tela a displeja ponúka aj ďalšiu dobrú výbavu.

CAT S62 Pro
CAT S62 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

O výkon sa stará čipest Qualcomm Snapdragon 660, ktorý je doplnený o 6 GB RAM. Batéria má kapacitu 4000 mAh a fotoaparát na zadnej strane disponuje rozlíšením 12 megapixelov. Chýba tu však 3,5 mm audio jack, ktorý by sa k takémuto zariadeniu celkom hodil.

Odolné telefóny: Caterpillar CAT S53

Zatiaľ najnovší odolný telefón od oveného výrobcu. CAT S53 prišiel s veľkou batériou, ktorá má kapacitu 5500 mAh a okrem dlhej výdrže ponúka aj bezdrôtové nabíjanie. Samozrejmosťou je odolná konštrukcia či certifikácia odolnosti IP68/IP69K.

CAT S53 5G
CAT S53 5G | Zdroj: CAT

IPS displej s uhlopriečkou 6,5″ ponúka stále len HD+ rozlíšenie. O výkon sa stará čipset Qualcomm Snapdragon 480 5G, ktorý dopĺňa 6 GB operačná pamäť. Chýbať nesmie ani 3,5 mm jack a k dispozícii je aj NFC.

Fotoaparát na zadnej strane ponúka rozlíšenie 48 MP a svetelnosť f/1.8. Tento hlavný snímač je doplnený o dvojemgapixelový makro fotoaparát.