Najlepšie lacné mobily do 100 eur | 2024

Trh so smartfónmi je naozaj obrovský. Je to z dôvodu, aby si každý zákazník mohol vybrať presne to, čo mu najviac vyhovuje. Máme tu poriadne drahé modely s cenovkou ďaleko prevyšujúcou hranicu 1000 eur, ale aj tie mimoriadne lacné smartfóny. Nie každý potrebuje to najlepšie na trhu, niekoho hlavným cieľom je ušetriť a od telefónu očakáva základné funkcie, plus niečo navyše.

Ak je váš rozpočet približne 100 eur, veľa vody samozrejme nenamútite. Na druhú stranu, aj v tejto cenovej kategórii je možné nájsť zariadenia, ktoré môžu byť vyhovujúce a ktoré poskytnú všetko to, čo potrebujete. Budú mať fotoaparát, dotykový displej a operačný systém Android, čo je dobrým základom. Všetko navyše je len plus.

Lacné zariadenia ale neponúkajú dostatočný výkon na to, aby bola práca s nimi absolútne rýchla a pohodlná. Tiež sa musíte pripraviť na obmedzenia v súvislosti s veľkosťou operačnej pamäte či prakticky nulovú softvérovú podporu. Ak očakávate, že váš telefón bude mať aktuálny operačný systém aj o dva-tri roky, na modely za stovku rovno zabudnite. Ak teda hľadáte naozaj lacný a dobrý smartfón, v tomto článku sme pre vás z ponuky vybrali to najlepšie.

Infinix Hot 30i

Aj za cenu okolo 100 eur je možné zohnať smartfón, ktorý ponúkne zaujímavé parametre. Teda aspoň sčasti. V tomto prípade je to napríklad displej. Infinix Hot 30i ponúka IPS LCD panel s obnovovacou frekvenciou 90 Hz, čo je o 30 Hz viac ako štandard v tejto cenovej kategórii. A to je naozaj veľké plus, pretože obsah vyzerá na plynulejšom displeji jednoducho lepšie.

Infinix Hot 30i
Infinix Hot 30i | Zdroj: Infinix

Tento displej má ďalej uhlopriečku 6,56 palca a rozlíšenie 1612 x 720 pixelov. To nie je ani Full HD, no nenáročnému používateľovi určite postačí. Čo poteší, je kapacita batérie, ktorá je až 5000 mAh. V kombinácii s displejom ponúkajúcim nižšie rozlíšenie ponúkne tento smartfón spoľahlivú výdrž na jedno nabitie. 18 W káblové nabíjanie síce žiadne rekordy netrhá, no stále je to lepšie ako napríklad 10 W, čo dnes bežne v tejto cene nájdeme. Na bezdrôtové nabíjanie môžete, samozrejme, zabudnúť.

Čo sa týka fotoaparátu, výrobca sa tu na nič nehral. Na zadnej strane sa nachádza len jeden snímač s rozlíšením 13 megapixelov. Nemáme tu žiadny ultra-širokouhlý objektív či nebodaj teleobjektív. Na bežné zachytávanie momentiek bude postačujúci, no žiadne zázraky nečakajte. Video je zariadenie schopné nahrávať vo Full HD rozlíšení pri 30 snímkach za sekundu.

V nižších cenových kategóriách sa ešte stále bežne stretávame s 3,5 mm audio jackom a Infinix Hot 30i nie je žiadnou výnimkou. V zoznamen funkcií sa dokonca nachádza aj FM rádio. Smartfón beží na staršom Androide 12 bez výhliadok na aktualizáciu. Čipset Unicos T606 vyrobený 12 nm procesom bežnú prácu zvládne, rovnako aj menej náročné 2D hry. Ale to je asi všetko.

POCO C65

Do tejto cenovej hladiny sa dostal aj zástupca obľúbenej značky POCO, ktorá patrí pod Xiaomi. Ide o najlacnejší model z ponuky a tomu zodpovedá aj výbava. Podobne, ako model vyššie, aj v tomto prípade sa môžete tešiť na 90 Hz IPS displej, tentokrát s uhlopriečkou 6,74 palca. HD+ rozlíšenie je vzhľadom na cenu očakávané.

POCO C65
POCO C65 | Zdroj: Xiaomi

Pohľad na špecifikácie fotoaparátu však vyznie lepšie práve pre POCO. Môže za to najmä hlavný snímač s rozlíšením 50 megapixelov a svetelnosťou f/1.8. Navyše, tento smartfón ponúka ešte aj druhý fotoaparát, avšak ide o celkom zbytočné makro. Nenáročný používateľ, pre ktorého je telefón určený, by ho však využiť mohol.

Čo sa týka operačného systému, máme tu Android 13 s nadstavbou od Xiaomi, konkrétne verziou MIUI 14. Nejaká tá aktualizácia (nadstavby, systému určite nie) by však ešte prísť v budúcnosti mohla. O výkon sa stará 12 nm čipset MediaTek Helio G85, ktorý je doplnený o 6 GB operačnej pamäte. Aj v tomto prípade poteší pomerne veľká batéria s kapacitou 5000 mAh a 18 W káblové nabíjanie.

Tecno Spark 20C

Smartfón sa snaží používateľa nalákať na dizajn, najmä na hranaté boky zariadenia. Tie sú momentálne celkom trendové a nájde sa množstvo ľudí, ktorí to ocenia. Dôležité sú však aj parametre. Tecno Spark 20C nezostáva konkurencii nič dlžný a tiež ponúka batériu s kapacitou 5000 mAh, ktorá zaručí spoľahlivú výdrž na jedno nabitie.

Tecno Spark 20C
Tecno Spark 20C | Zdroj: Tecno

6,6-palcový displej sa môže pochváliť 90 Hz obnovovacou frekvenciou a ponúka rozlíšenie 1612 x 720 pixelov. K dispozícii je operačná pamäť s kapacitou 4 GB a úložisko s kapacitou 128 GB. Zadná strana sa spočiatku tvári, akoby tam boli 3 fotoaparáty. A to v dizajne, ktorý sa nápadne podobá na dizajn iPhonov. Pravdou však je, že sa tu nachádza len jeden fotoaparát s rozlíšením 50 megapixelov. Druhý, osem-megapixelový, je potom vpredu.

Nokia C32

Zástupca tradičnej značky, ktorá pred niekoľkými rokmi vstala z popola, na svoju slávu už má dávno za sebou. Nokia C32 sa môže pochváliť veľkou batériou s kapacitou 5000 mAh, ktorá zabezpečí výbornú výdrž na jedno nabitie. Bohužiaľ, výkon nabíjania je v tomto prípade len 10 W, takže jej plné nabitie trvá veľmi dlho.

6,5-palcový IPS displej má základnú obnovovaciu frekvenciu 60 Hz, no v tejto cenovej kategórii máme aj modely s 90 Hz dispeljom. Jeho pomer strán je 20:9 a ponúka rozlíšenie štandardných 1600 x 720 pixelov. Operačný systém Android 13 je vo svojej čistej podobe, čo môže byť pre niektorých používateľov veľkou výhodou.

Zariadenie beží na čipsete Unisoc SC9863A1, ktorý je vyrobený zastaralým 22 nm procesom. Výkonu veľa neponúka, no na bežné fungovanie s telefónom uričte stačí. Fotoaparáty na zadnej strane sú dva. Ten hlavný sa chváli rozlíšením 50 megapixelov, doplnený je o dvojmegapixelový makro fotoaparát.

Motorola moto G14

Motorola láka používateľa na podarený dizajn, ktorý sa podobá na drahšie modely značky. A to najmä zadnou stranou. Aj Motorola moto g14 sa môže pochváliť veľkou batériou s kapacitou 5000 mAh, ktorá zabezpečí výbornú výdrž. Poteší nabíjanie s výkonom 20 W, ktoré zatiaľ najrýchlejšie spomedzi všetkých vyššie spomínaných smartfónov.

Motorola moto g14
Motorola moto g14 | Zdroj: Motorola

IPS displej má bohužiaľ obnovovaciu frekvenciu len 60 Hz, no konkurenciu prekonáva v rozlíšení, ktoré je až 2400 x 1080 pixelov. Obraz je tak kvalitnejší a ostrejší, aj keď nie tak plynulý. To je už ale o konkrétnych preferenciách. Zariadenie beží na Androide 13 a doknoca by malo dostať aj aktualizáciu na Android 14. Poteší aj to, že Motorola už tradične stavila na čistý systém, bez náročnej nadstavby.

O výkon sa stará čipset Unicos Tiger T616 vyrobený 12 nm procesom. Opäť platí vyššie povedané, že to nie je žiadny “trhač asfaltu.” Doplnený je o 4 GB operačnú pamäť a úložisko s kapacitou 128 GB. Fotoaparáty na zadnej strane sú dva. Dvojmegapixelové makro za veľa slov nestojí, no hlavný fotoaparát s rozlíšením 50 megapixelov už vyzerá zaujímavejšie.

Honor X7a

Ďalší zástupca známej značky, ktorá po oddelení od Huawei môže opäť používať Google služby. Honor X7a ponúka spomedzi všetkých vybraných smartfónov najväčšiu batériu, a to až 5330 mAh. Výdrž na jedno nabitie je preto tiež najdlhšia. Taktiež ponúka najrýchlejšie nabíjanie s výkonom 22,5 W a doknoca vie nabíjať aj iné zariadenia. Pomocou kábla a maximálnym výkonom 5 W.

HONOR X7a
HONOR X7a | Zdroj: HONOR

TFT LCD displej bohužiaľ nemá frekvenciu 90 Hz a ani vyššie rozlíšenie. Vystačiť si musíte s HD+ rozlíšením. Jeho uhlopriečka je 6,75 palca, takže ide o pomerne veľký smartfón. O výkon sa stará čipset MediaTek Helio G37, ktorý je doplnený o operačnú pamäť s kapacitou 4 GB. Nechýba ani podpora pamäťových kariet microSD.

Fotoaparáty na zadnej strane sú až štyri. Hlavný ponúka rozlíšenie 50 megapixelov a svetelnosť f/1.8. V ponuke je aj ultra-širokouhlý fotoaparát s rozlíšením 5 MP a ďalej tu máme 2 MP makro a 2 MP snímač hĺbky.