Toto sú najlepšie odolné telefóny | 2024

Je veľmi pravdepodobné, že niektorí z vás patria medzi používateľov, ktorí musia každoročne kupovať nový smartfón len kvôli tomu, že ho niekde utopili alebo jednoducho hardvérovo poškodili. Tieto nešťastné záležitosti sa však dajú zredukovať, vďaka existencii smartfónov so zvýšenou odolnosťou. Nazývame ich veľmi jednoducho – odolné telefóny.

Je tu ale istá daň v podobe robustnej konštrukcie. Tá môže síce odradiť, no nájdu sa aj takí, ktorým prídu odolné telefóny zaujímavé a pekné. V tomto článku sme si pre vás pripravili zopár odolných modelov, kúpou ktorých neurobíte chybu.

CAT S75

Spoločnosť CAT sa špecializuje práve na odolné smartfóny, no nevydáva ich často. CAT S75 je najnovším modelom výrobcu, ktorý bol predstavený v lete minulého roka. Z aktuálnej ponuky je aj najvybavenejším. V prvom rade ponúka základ, ktorý by mal mať každý odolný telefón. To znamená vodoodolnosť (v tomto prípade IP68/IP69), zvýšenú odolnosť voči pádom a certifikáciu MIL-STD810H.

CAT S75 | Zdroj: CAT

Do terénu sa hodí aj podopra satelitnej komunikácie, no bohužiaľ, v porovnaní s predchodcami zmizla obľúbená termokamera. Výbava je v porovnaní s ostatnými odolnými smartfónmi pomerne zaujímavá. CAT S75 má napríklad 120 Hz displej, čo určite poteší. Je typu IPS, má uhlopriečku 6,6″ a rozlíšenie 2408 x 1080 pixelov. Nechýba ani krycie sklo Corning Gorilla Glass Victus.

O výkon sa stará 6 nm čipset MediaTek Dimensity 930, ktorý je doplnený o operačnú pamäť s kapacitou 6 GB. 5000 mAh batéria zaručí spoľahlivú výdrž, no nabíjanie výkonom maximálne 15 W nepoteší. Zadná strana obsahuje trojicu fotoaparátov. Ten hlavný je 50-megapixelový, doplnený je o ultra-širokouhlý objektív s rozlíšením 8 MP a 2 MP makro.

Nokia XR21

Zariadenie z mája 2023 od Nokie má tiež čo ponúknuť. Vďaka zvýšenej odolnosti znesie Nokia XR21 prach a vodu, aj pod vysokým tlakom z veľmi blízkej vzdialenosti a dokonca aj pri vysokej teplote. Navyše na prednej strane zariadenia nájdeme tvrdené sklo Gorilla Glass Victus, pričom displej podporuje aj ovládanie v rukaviciach a s mokrými rukami. 6,49-palcový IPS displej má aj slušné FHD+ rozlíšenie a obnovovaciu frekvenciu až 120 Hz.

Nokia XR21
Nokia XR21 5G | Zdroj: Nokia

O chod zariadenia sa stará čipset Qualcomm Snapdragon 695 spárovaný so 6 GB RAM a 128 GB interným úložiskom. Zadný fotoaparát využíva primárny 64 MP snímač so svetelnosťou f/1,8 a ultra-širokouhlý 8 MP snímač so svetelnosťou f/2,2. Na prednej strane je selfie fotoaparát so 16 MP rozlíšením a svetelnosťou f/2.5. Batéria s kapacitou 4800 mAh ponúkne slušnú výdrž a podporuje aj 33 W káblové nabíjanie.

Najlepšie odolné telefóny: Samsung Galaxy XCover 6 Pro

Rozmery tohto zariadenia sú 168,8 x 79,9 x 9,9 milimetrov a hmotnosť sa zastavila na hodnote 235 gramov. Ide teda o veľmi robustný mobilný telefón. Značí o tom aj certifikácia odolnosti voči vode a prachu IP68, tak ako aj vojenský štandard MIL-STD-810H. Na prednej strane zaujme už 120 Hz LCD panel so 6,6-palcovou uhlopriečkou a Full HD+ rozlíšením (1080 x 2408 pixelov), čo nám dáva výslednú jemnosť približne 400 pixelov na palec.

Samsung Galaxy XCover6 Pro
Samsung Galaxy XCover 6 Pro | Zdroj: Samsung

Obrazovka je chránená odolným sklíčkom Corning Gorilla Glass Victus+. Séria Galaxy XCover sa konečne dočkala vylepšenia aj v oblasti výkonu. V útrobách novinky sa ukrýva procesor Qualcomm Snapdragon 778G s podporou 5G pripojenia. Je vyrábaný 6 nm technológiou. O bezproblémový multitasking sa postará 6 GB operačnej pamäte. Postačí aj 128 GB interného ukladacieho priestoru, pretože smartfón podporuje rozšírenie vnútornej pamäte pomocou microSD karty.

Fotoaparát pochváliť 50 MP rozlíšením a svetelnosťou f/1.8. Na zadnej strane nájdete len dva senzory. Ten druhý má 8 MP a svetelnosť f/2.2. Slúži na vytváranie ultra širokouhlých záberov s až 123-stupňovým zorným poľom. Video je možné nahrávať najviac v 4K pri 30 fps. Vpredu v takzvanom “teardrop” výreze sa ukrýva 13 MP “selfie” snímač s clonou f/2.2. Umožňuje natáčanie Full HD videa pri snímkovej frekvencii 30 fps.

Starší, ale stále dobrý: Caterpillar CAT S62 Pro

Síce už starší, no stále slušne vybavený odolný telefón. Jeho hlavnou výhodou je prítomnosť termokamery FLIR, ktorá sa zíde v mnohých situáciách. Okrem odolného tela a displeja ponúka aj ďalšiu dobrú výbavu.

CAT S62 Pro
CAT S62 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

O výkon sa stará čipest Qualcomm Snapdragon 660, ktorý je doplnený o 6 GB RAM. Batéria má kapacitu 4000 mAh a fotoaparát na zadnej strane disponuje rozlíšením 12 megapixelov. Chýba tu však 3,5 mm audio jack, ktorý by sa k takémuto zariadeniu celkom hodil.