MojAndroid

České dráhy sa snažia čo najviac spríjemniť zážitok z jazdy všetkým svojím zákazníkom, a to rôznymi spôsobmi. Nie je žiadnou novinkou, že už aj u nás na Slovensku sa v niektorých vlakoch stretneme s možnosťou Wi-Fi pripojenia. Z vlastnej skúsenosti však viem, že to viac nefunguje ako funguje. V susednom Česku sa preto rozhodli, že započnú spoluprácu práve s firmou Elona Muska, informuje ČT24.

Vlakové súpravy sú ešte aj dnes u našich susedov odkázané na signál mobilných operátorov, ktorý je často na niektorých miestach veľmi slabý, až neexistujúci. Aj preto sa dopravca rozhodol zakročiť, a svoje kroky začal smerovať k nájdeniu nového riešenia.

Spoločnosť tak podľa informácií začala hľadať riešenie v spolupráci so spoločnosťou SpaceX, ktorá okrem iného prevádzkuje aj sieť družíc Starlink. Tie dokážu na vybraných územiach poskytovať internet s vysokou rýchlosťou a stabilným pokrytím.

„Byli jsme se podívat v zahraničí, kde jsme viděli, jak se SpaceX spolupracuje zahraniční dopravce. Chtěli bychom to minimálně odpilotovat i na našem území.“

„Propojili jsme se na úrovni pracovních týmů.“

Michal Krapinec, generálny riaditeľ ČD

Aktualizácia zasiahne až 900 spojov

Pilotná prevádzka by mohla byť spustená už do dvoch mesiacov, a potom im ostáva len pripojenie merať a dolaďovať nedostatky. Už v predstihu však ČD začali vymieňať starú generáciu Wi-Fi routerov za novú, rýchlejšiu a spoľahlivejšiu. Nové zariadenia sa majú tento rok dostať až do 900 spojov, pričom navyše obnova zasiahne aj 195 vozidiel z vozového parku v Prahe (Pražská integrovaná a diaľková doprava).

ceske drahy
Kvalita cestovania sa má navýšiť | Zdroj: CT24

Nové zariadenia podľa oficiálnej správy dostane 131 rýchlikov, 3 riadiace vozne, 12 poschodových vozňov PID a 49 vozňov railjet. Na Slovensku zatiaľ podobné snahy o zefektívnenie pripojenia neevidujeme a pri dnešných podmienkach ani netušíme, kedy a či k niečomu podobnému vôbec príde. Ostáva nám len dúfať a spoliehať sa na pokrytie operátorov pri čerpaní vlastných mobilných dát.

Náš tip
Až 2,28 milióna škodlivých aplikácií. Obchod Play má nový rekord

30.4.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+