MojAndroid

CEO spoločnosti Tesla, Elon Musk, podal podľa portálu TheVerge žalobu na spoločnosť OpenAI. Ta stojí za chatbotom ChatGPT, ktorý minulý rok rozpútal revolúciu v oblasti generatívnej AI.

Musk žaluje firmu, ktorú spoluzaložil

Aj keď je Elon Musk momentálne najznámejšou osobnosťou v technologickom svete, tak málokto vie, že v roku spoluzaložil aj spoločnosť OpenAI. O tri roky neskôr však odstúpil zo správnej rady firmy. Preto možno prekvapí, že tento týždeň podal žalobu práve na firmu OpenAI a jej generálneho riaditeľa Sama Altmana.

Elon Musk
Elon Musk | Zdroj: TheVerge.com

Tvrdí, že opustili pôvodné poslanie firmy, ktorou bolo vyvíjať umelú inteligenciu (AI) v prospech ľudstva a nie pre zisk. V žalobe tvrdí, že Altman a spoluzakladateľ OpenAI Greg Brockman pôvodne Muska oslovili s plánom vytvoriť spoločnosť ako neziskovú organizáciu s otvoreným zdrojovým kódom.

To znamená, že všetky zdroje a technológie vyvinuté touto spoločnosťou by boli voľne dostupné a mohli by byť upravované, distribuované a používané bezplatne verejnosťou. Z OpenAI, ktorú finančne podporuje americký gigant Microsoft, sa však odvtedy stala rýchlo rastúca technologická spoločnosť  so zameraním na zisk.

Pre Muska je už OpenAI konkurenciou

Právnici Elona Muska tiež upozornili, že OpenAI držala najpokročilejšiu verziu svojho modelu umelej inteligencie GPT-4 v úplnom utajení. Samotný Altman bol minulý rok dokonca bývalou správnou radou OpenAI prepustený. Rada uviedla, že sa snaží brániť poslaniu spoločnosti vyvíjať AI, ktorá je prospešná ľudstvu.

O niekoľko dní neskôr sa ale Altman vrátil a správna rada bola čiastočne obmenená. V marci chce tiež spoločnosť vymenovať niekoľko nových členov správnej rady. Otázne je, či sú Muskové dôvody žaloby úprimné. Len nedávno totiž založil nový startup xAI, ktorý je konkurenciou práve OpenAI.

Náš tip
Obrovské novinky z MWC, koniec HAKA aj fototest vlajkovej lode | Prehľad týždňa
3.3.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+