MojAndroid

Vyhľadávanie na webe je pôvodným a stále najdôležitejším prvkom podnikania spoločnosti Google. Aj preto chce, aby bol Google najpoužívanejším vyhľadávačom v každom mobilnom zariadení. A to aj v tom od konkurenčnej spoločnosti Apple. Podľa portálu PhoneArena jej kvôli tomu zaplatil miliardy dolárov.

Mohlo by vás zaujímať:

Súd odhalil obchodnú zmluvu Googlu a Applu

V USA momentálne vrcholí súd kvôli monopolnému postaveniu Googlu v internetovom vyhľadávaní a cielenej internetovej reklame. Záverečné reči sa očakávajú v piatok a rozsudok v druhej polovici roka. Na súde boli zároveň zverejnené dokumenty, ktoré prezradili sumu, ktorú zaplatil Google, aby bol jeho vyhľadávač prednastavený v prehliadači Apple Safari.

Google Apple Safari
Google vyhľadávač je v Safari prednastavený | Zdroj: PhoneArena.com

V roku 2022 mal Google zaplatiť Applu 20 miliárd dolárov. Navyše platí Applu podiel 36 % z reklamy zobrazenej počas vyhľadávania v prehliadači Safari. Pre spoločnosť Apple to určite nie sú malé peniaze, pretože tvorili 17,5 % jej prevádzkového príjmu. Google vyhľadávač sa v Safari objavil prvýkrát v roku 2002, ale vtedy ešte za to Google nič neplatil.

Rokmi však dochádzalo k prehodnocovaniu zmluvy a navyšovala sa aj suma, za ktorú bol vyhľadávač prednastavený. Ešte v máji 2021 platil Google miliardu dolárov mesačne. V súčasnosti majú používatelia iPhonov a iPadov v Safari na výber z viacerých vyhľadávačov – Google, Yahoo, Bing, DuckDuckGo a Ecosia. Google vyhľadávač je však prednastavený od prvého zapnutia zariadenia.

Náš tip
Toto je TOP10 najvýkonnejších zabijakov vlajkových lodí za apríl 2024
2.5.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+