Patentových sporov prebiehalo a prebieha po celom svete veľké množstvo. Z času na čas sa nejaký z nich objaví aj na verejnosti, najmä ak sa dotýka bežných zákazníkov. Takým je aj najnovší spor o používanie WWAN modulu v mobilných zariadeniach a niektorých počítačov značky Lenovo a Motorola. V Nemecku už platí zákaz predaja nových zariadení. Po navštívení stránky motorola.de sa zobrazí iba ponuka príslušenstva.
Mohlo by vás zaujímať:
- Máte problémy s nabíjaním vášho telefónu? Vyskúšajte tieto tipy
- Najlepšie telefóny Motorola, ktoré si môžete kúpiť na Slovensku | 2024
- Huawei FreeBuds 6i: Pokročilé ANC, dobrá výdrž, cena pod 100 eur

Technológia umožňuje prístup k internetu cez mobilné 4G a 5G siete, a žalobcom je spoločnosť InterDigital, ktorá od čínskeho výrobcu chce, aby za licenciu platil žiadanú sumu. Lenovo sa plateniu nebráni, no žiada poskytnutie licencie za spravodlivých, primeraných a nediskriminačných podmienok.
Konflikt medzi spoločnosťami vrie už dlhší čas a na mníchovskom súde vyeskaloval do predbežného rozhodnutia o zákaze predaja nových zariadení, ktoré technológiu WWAN na pripojenie k internetu využívajú. Už minulý rok v júni 2023 americká firma InterDigital zažalovala Lenovo vo Veľkej Británii, kde Najvyšší súd rozhodol, globálna sadzba za bezdrôtovú licenciu by mala byť 0,175 USD za jednotku.

Od tej doby ale firma zvýšila požadovaný poplatok a spoločnosti sa už nedokázali dohodnúť. Spor tak opäť skončil na súde. Tentoraz v Nemecku. Krajinský súd v Mníchove začiatkom mája rozhodol v patentovom spore v prospech žalobcu a zverejnil verdikt, v ktorom uvádza, že Lenovo niektorými zariadeniami porušuje patent amerického technologického vývojára InterDigital.
Žalobca 8. mája zložil na súde zálohu vo výške viac než štyri milióny eur, čím sa okamžite dostalo do platnosti tzv. predbežné vymáhanie. “Obžalovaní majú v Nemecku zakázané ponúkať alebo dovážať predmety porušujúce patenty…”, potvrdila pre web WirtschaftsWoche hovorkyňa súdu. Lenovo sa odvolalo.

Podľa predpisov by licenčné poplatky za základné technológie, kam patrí aj mobilná komunikácia, mali byť „spravodlivé, primerané a nediskriminačné“. Ide však o vágne konštatovanie, ktoré umožňuje podobné patentové spory, keď jedna spoločnosť nastaví svoje poplatky na vyššej úrovni, než je druhá ochotná zaplatiť.
Roky chýba na trhu jednotná právna definícia toho, ako by mala nediskriminačná a férová ponuka vyzerať. Európska komisia sa už pred rokom tejto téme chcela venovať a zabezpečiť jednotný európsky právny rámec. Doteraz však nič podobné nepredstavila. Preto stále ostáva priestor na právne spory a vymáhanie vyšších poplatkov za rôzne licencie.
Doplnené o oficiálne vyjadrenie výrobcu:
„Spoločnosť Lenovo ako globálny technologický líder si váži úsilie a investície, ktoré vedú k inováciám, a sme zároveň poskytovateľom aj prijímateľom licencií na duševné vlastníctvo. V súvislosti s prípadom Interdigital (IDC) rešpektujeme rozhodnutie Mníchovského súdu, ale nesúhlasíme s ním, pretože sme presvedčení, že spoločnosť IDC porušila svoje vlastné právne povinnosti licencovať svoju technológiu za férových, primeraných a nediskriminačných (FRAND) podmienok spoločnosti Lenovo alebo našim externým dodávateľom. Prístup k štandardizovanej technológii na základe FRAND podmienok je kľúčový pre budúcnosť celosvetového technologického priemyslu; budeme aj naďalej bojovať za transparentnosť v licenčných rokovaniach a proti spoločnostiam, ktoré požadujú prehnané sadzby za svoje patentové portfóliá. Inovácie musia byť dostupné a cenovo výhodné a neprimerané globálne licencovanie patentov a poplatky spoločnosti IDC znevýhodňujú nemeckých zákazníkov, najmä spotrebiteľov, tým, že obmedzujú prístup k najnovším technológiám a zvyšujú ceny technologických produktov. Prípad pokračuje ďalším konaním a naším odvolaním.“