MojAndroid

Spoločnosť Samsung predstavila novinky série smartfónov Galaxy A, ktoré sa nesú v nádherných pestrých farbách. Medzi tieto novinky patrí aj model Galaxy A35 5G. Ten zaujme hlavne mladých používateľov, ktorí chcú siahnuť po modernom a výkonnom smartfóne za primeranú cenu. To, čo smartfón ponúka a aké sú jeho plusy a mínusy sa dočítate práve tu. Toto je recenzia Samsung Galaxy A35 5G.

Recenzia Samsung Galaxy A35 5G je rozdelená do viacerých častí:

Cena a dostupnosť na Slovensku

Nový smartfón prichádza na trh až v štyroch farebných variantoch, ktorými sú modrá, modročierna, fialová a žltá. Za tento krok odo mňa získava Samsung plusový bod, keďže si naozaj viete vybrať farbu, ktorá sa vám bude najviac páčiť a vyhovovať.

Samsung Galaxy A35 5G
Samsung Galaxy A35 5G

Na trhu nájdeme dve pamäťové verzie. Prvá ponúka 6 GB RAM a 128 GB interného úložiska. Za túto verziu zaplatíte 379 eur. Druhou možnosťou je pamäťová verzia, ktorá poskytuje 8 GB RAM a 256 GB interného úložiska a stáť vás bude 449 eur.

Recenzia Samsung Galaxy A35 5G: Obsah balenia

Už po obdržaní balenia ma zaujala vrchná strana krabičky, na ktorej bol znázornený Samsung Galaxy A35 5G a samozrejme nesmel chýbať ani samotný názov smartfónu. Ide o klasickú bielu krabicu, ktorá nemá nejak zložité otváranie. Stačí jednoducho odtrhnúť ochranné prúžky na spodnej strane balenia a jednotlivé časti krabičky od seba oddeliť.

Po otvorení na mňa čakal smartfón zabalený v ochrannom papieri. V spodnej časti balenia je umiestnená ešte jedna krabička, v ktorej sa nachádzal príbalový leták, nabíjací obojstranný USB-C kábel a tiež aj nástroj na vyberanie SIM kariet.

Samsung Galaxy A35 5G
Samsung Galaxy A35 5G

Ako už býva zvykom, ani v tomto prípade tu nenájdeme adaptér, ktorý už je pri niektorých výrobcoch smartfónov z balení úplne vyradený. Samozrejme, aj tento krát to musím označiť ako mínus, keďže je potrebné si adaptér dokúpiť a osobne by ma potešilo viac, keby bol súčasťou balenia.

Celkovo môžem zhodnotiť balenie ako moderné a jednoduché, no zároveň dokáže zaujať na prvý pohľad nejedno oko. Ide o klasický štýl, ktorý používa Samsung pri svojich smartfónoch najčastejšie. Jediné mínus je teda z mojej strany absencia adaptéra.

Konštrukcia a dizajn

V prvom rade musím pochváliť výber farieb, ktorý spoločnosť Samsung pre svoje nové smartfóny zvolila. Ja osobne som testovala žltú verziu a naozaj je už na prvý pohľad veľmi pekná a elegantná. Zaujali ma aj holografické odlesky, ktoré zadná strana smartfónu hádže na priamom slnku alebo pri kontakte s hocijakým svetlom.

Samsung Galaxy A35 5G
Samsung Galaxy A35 5G

Zadná strana je vyrobená zo skla, no napriek tomu sa spoločnosť rozhodla zvoliť plastové boky. Tie však na dotyk pôsobia tak, ako keby boli vyrobené z kovu. Ich povrch je veľmi príjemný a má špecifickú príjemnú textúru. Na bočnej hrane nájdeme zapínacie tlačidlo a samozrejme tlačidlá na ovládanie hlasitosti. Tie sa nachádzajú na menšom výbežku, čo pôsobí veľmi pekne.

Na spodnej strane smartfónu nájdeme USB-C port na nabíjanie zariadenia a tiež aj reproduktor. Horná hrana disponuje obojstranným slotom, kde na jednu stranu môžete vložiť Nano-SIM kartu a v prípade, že by vám interná pamäť nestačila, na druhú stranu slotu dokážete vložiť microSDXC kartu.

Konštrukcia smartfónu je certifikovaná podľa IP67, čo robí Samsung Galaxy A35 5G vodoodolným a tiež sa nemusíte obávať ani prachu. Celkovo mi veľkosť telefónu s jeho rozmermi 162 x 78 x 8,2 milimetrov neprekážala, no ovládanie jednou rukou bolo niekedy náročnejšie.

Samsung Galaxy A35 5G
Samsung Galaxy A35 5G

Zadná strana okrem peknej farby ponúka aj tri fotoaparáty, ktoré nie sú príliš veľké, no sú dostatočne viditeľné. Vedľa nich nájdeme aj LED blesk. V spodnej časti smartfónu sa nachádza aj logo Samsung, ktoré je navrhnuté v o niečo tmavšom odtieni žltej, ako celá zadná strana, čo zabezpečuje jeho viditeľnosť.

Samsung Galaxy A35 5G: Displej

Výrobca sa rozhodol pre Samsung Galaxy A35 5G zvoliť 6,6-palcový Super AMOLED displej s Full HD rozlíšením. Samozrejme nemôžem zabudnúť ani na čítačku odtlačkov prstov, ktorá je súčasťou displeja. Ak sa pozrieme na samotný displej a jeho rozloženie, je natiahnutý od kraja ku kraju, no samozrejme nechýba ani tenký lem displeja, ktorý ho oddeľuje od jeho hrán pri zapnutí.

Samsung Galaxy A35 5G
Tmavý režim

Čo sa týka možností zamknutia smartfónu, už som spomenula vstavanú čítačku odtlačkov prstov v displeji. Tá fungovala bez problémov. Taktiež si môžete vybrať aj z iných možností, medzi ktoré patrí napríklad aj často používané snímanie tváre. Ani tomuto spôsobu nemám čo vytknúť, keďže snímač fungoval tak ako mal a uhol snímania bol dostatočne veľký.

V hornej časti displeja sa nachádza selfie kamera v kruhovom výreze, ktorý však displeju nijak neprekáža. Nenájdeme tu ani žiadnu spodnú bradu, ktorá by displeju uberala priestor, čo hodnotím ako plus. Samsung zvolil adaptívnu obnovovaciu frekvenciu až 120 Hz a maximálna svietivosť displeja je 1 000 nitov. Určite by som prijala vyššiu svietivosť, no čítanie na priamom svetle nebolo až tak náročné. Jas displeja sa prispôsobuje okoliu vďaka technológii Vision Booster.

Samsung Galaxy A35 5G
Svetlý režim

“Dizajn displeja” si môžete klasicky prispôsobiť podľa seba pomocou svetlého alebo tmavého režimu. Čo ma v nastaveniach zaujalo bola možnosť skrytia výrezu na fotoaparát. To v praxi znamená, že v hornej časti displeja, kde sa nachádza výrez s kamerou, sa zobrazil čierny pás. Ten týmto spôsobom skryl prednú kameru, čo môže byť výhodou napríklad pri hraní rôznych hier, kedy by vám mohol výrez prekážať. Funkciu je možné nastaviť na rôzne aplikácie zvlášť.

Recenzia Samsung Galaxy A35 5G: Výkon

O výkon smartfónu sa stará procesor Exynos 1380, ktorý zabezpečuje relatívne plynulý chod celého systému. Počas testovania som si nevšimla nejaké veľké problémy, no niekedy treba počítať so sekaním náročnejších animácií. Samsung Galaxy A35 5G zvláda celkom dobre aj náročnejšiu grafiku, no určite neodporúčam hrať veľmi náročné hry, ktoré by mohli procesoru spôsobiť ťažkosti.

Celkové skóre procesoru som otestovala pomocou dvoch benchmarkových testov. Jedným z nich bol AnTuTu benchmark test, pri ktorom boli niektoré zábery pekné a nesekali, ale zároveň mal smartfón problém s tými graficky náročnejšími. Čo si na prvý pohľad, či skôr dotyk všimnete, je určite vyššia teplota zariadenia, ktorá je cítiteľná aj pri jeho intenzívnejšom používaní.

Ak si potrpíte na rýchlom a výkonnom procesore, určite by som prehodnotila kúpu tohto modelu, keďže nepatrí medzi tie najvýkonnejšie. Bude skôr vhodný pre tých, ktorým stačí klasický, no nie úplne pomalý smartfón, postačujúci na vykonávanie bežných každodenných úkonov. V porovnaní s druhou novinkou tejto série, Samsung Galaxy A55, je model A35 o niečo pomalší, a práve preto by som siahla skôr po modeli A55.

Operačný systém

Spoločnosť Samsung predstavila novinku Samsung Galaxy A35 5G s operačným systémom Android 14. Samozrejme nemôžem zabudnúť ani na nadstavbu One UI 6.1, ktorá zabezpečuje ešte lepší používateľský zážitok. V rámci tejto nadstavby na váš čakajú gestá, systém zabezpečuje plynulý chod aplikácií a ponúka aj niekoľko vylepšených funkcií. Skvelou správou, ktorá sa týka novinky je to, že dostane štyri veľké aktualizácie systému a až päť rokov budú prichádzať bezpečnostné záplaty.

Prvýkrát v sérii Galaxy A patrí do výbavy aj zabezpečenie pomocou Samsung Knox Vault. Trezor Samsung Knox s certifikáciou EAL5+ chráni osobné údaje v samostatnom hardvéri, ktorý je odolný voči neoprávnenej manipulácii. Ak systém zaregistruje vonkajšie fyzické útoky, trezor Samsung Knox okamžite zablokuje všetky možnosti vniknutia. Systém tak účinne chráni najdôležitejšie dáta v telefóne, napr. údaje potrebné na jeho odomknutie či systémové heslá.

Samotná orientácia v zariadení bola bezproblémová, používateľské rozhranie pôsobí príjemne a jeho ovládanie je jednoduché. Ja osobne som sa rozhodla na ovládanie používať gestá, keďže ich mám radšej a nebol s nimi žiadny problém. Samozrejme ide o subjektívnu preferenciu, a práve preto Samsung ponúka aj možnosť ovládania smartfónu pomocou troch tlačidiel.

Ako som už spomenula, nadstavba One UI 6.1 ponúka aj rôzne motívy, pomocou ktorých si dokážete celkový dizajn používateľského prostredia prispôsobiť podľa seba. V ponuke nájdete rôzne druhy tém, tapiet a zmeniť si môžete aj písmo. Nejde o žiadnu novinku, no aj napriek tomu ma však mierne prekvapilo to, že väčšina z nich bola platená. Samozrejme sú v ponuke aj také, za ktoré platiť netreba, no tie nie sú oproti tým ostatným až tak zaujímavé.

Už po obalení je v systéme nastavená dotyková odozva, ktorá vydáva príjemný zvuk a nie je príliš intenzívna. Mne osobne neprekážala, ale samozrejme si ju dokážete aj úplne vypnúť. Viete si tiež nastaviť aj to, či sa vám pri používaní gest budú zobrazovať aj ich znaky a tiež si môžete vybrať, či okrem vibrovania bude počuť aj jemný zvuk.

Samsung Galaxy A35 5G: Batéria a nabíjanie

V smartfóne nájdeme batériu s kapacitou 5 000 mAh, ktorá zabezpečuje dlhú výdrž smartfónu. Mne osobne vydržal pri bežnom používaní približne dva dni. Avšak pri hraní hier a intenzívnom používaní klesala hladina batérie o niečo rýchlejšie, čo je však pochopiteľné. Aj napriek tomu si myslím, že výrobca zvolil vhodnú kapacitu batérie, keďže cieľovou skupinou tohto smartfónu sú práve mladí ľudia, ktorí smartfón používajú skoro neustále.

Samsung Galaxy A35 5G podporuje 25 W nabíjanie pomocou obojstranného USB-C kábla, ktorý nájdeme už v samotnom balení.  Ako som už spomenula skôr, adaptér v balení nenájdete, čo je už u väčšiny výrobcov zvykom.

Samsung Galaxy A35 5G
Samsung Galaxy A35 5G

Ak ste fanúšikom bezdrôtového nabíjania, Samsung Galaxy A35 5G ho bohužiaľ neposkytuje. To je mierna škoda, keďže by ho to ešte o niečo vylepšilo, no vzhľadom na jeho cenu je toto rozhodnutie spoločnosti pochopiteľné. V systéme nájdete aj možnosť nastavenia nabíjania, s čím som sa stretla ja osobne prvýkrát. Smartfón vám týmto spôsobom umožňuje rozhodnúť sa, či chcete pri nabíjaní použiť rýchle alebo klasické nabíjanie.

Konektivita

Smartfón z hľadiska konektivity ponúka Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 a samozrejme aj Bluetooth pripojenie vo verzii 5.3. Taktiež tu nájdeme aj lokalizačné služby GPS, GALILEO, GLONASS, BDS a QZSS a nechýba ani NFC senzor. Ten je už súčasťou väčšiny smartfónov. Rádio FM však Samsung do modelu nezakomponoval.

Samozrejme nemôžem zabudnúť ani na podporu 5G, ktorú má smartfón už aj vo svojom názve. Jej funkčnosť však závisí na operátoroch a tiež aj na intenzite prijímaného signálu. Väčšinou však bol signál dostatočný, no na niektorých miestach s ním bol problém. V niektorých prípadoch sa stalo, že signál vypadol tam, kde ho iný smartfón ešte mal. Aj napriek tomu hodnotím kvalitu hovorov a celkovú konektivitu kladne.

Recenzia Samsung Galaxy A35 5G: Fotoaparáty

Na zadnej strane smartfónu sa rozprestierajú tri fotoaparáty, ktoré sú uložené systematicky pod sebou a veľkosť jednotlivých šošoviek je rovnaká. Tento dizajn fotoaparátov je pre Samsung typický, a práve preto sa spoločnosť rozhodla ho použiť aj pre  svoje novinky. Týmto spôsobom si Samsung udržiava akýsi štýl, ktorý pre svoje zariadenia používa.

Samsung Galaxy A35 5G
Samsung Galaxy A35 5G

Samsung Galaxy A35 5G ponúka tri fotoaparáty. Primárnym je fotoaparát s rozlíšením 50 MP, clonou f/1.8 a optickou stabilizáciou obrazu. Druhým je 8 MP snímač s ultra-širokouhlým zorným poľom o hodnote 123 stupňov a clonou f/2.2. Ako posledný, je 5 MP makro senzor s clonou  f/2.4. Samozrejme nesmie chýbať ani predná kamera, ktorej rozlíšenie je 13 MP.

Novinkou je aj vylepšenie kvality fotografií v situáciách, kedy sa fotoaparát používa pri snímaní v zhoršených svetelných podmienkach. Zásluhu na tom má najmä technológia AI Image Signal Processing (ISP) s podporou umelej inteligencie. Práve týmto spôsobom si Samsung zabezpečuje pozitívne ohlasy, keďže pre množstvo používateľov sú častokrát kvalitné fotografie veľmi dôležité.

Čo sa týka mojej skúsenosti s fotografiami, ktoré Samsung Galaxy A35 5G dokázal vytvoriť, musím povedať, že som bola spokojná. Je známe, že Samsung sa môže pýšiť kvalitnými fotoaparátmi na mnohých svojich zariadeniach. Nemôžem to porovnávať s vlajkovými loďami, ktoré majú fotografie na úplne inej úrovni, no na danú cenovú kategóriu boli výsledné snímky kvalitné a pekné.

Samotná aplikácia fotoaparát ponúka niekoľko zaujímavých možností, s ktorými sa môžete popri fotografovaní aj zabaviť. Nájdeme tu napríklad funkciu, ktorá vám na snímok pridá rôzne filtre alebo môžete použiť asistenta Bixby, ktorý vám pomôže so skenovaním rôznych informácií. Okrem toho tu nájdeme aj klasické režimy ako napríklad panoráma, či portrét.

Ukážkové fotografie

Farby na vytvorených fotkách boli jasné a sýte a detaily boli výrazné. Okrem celkovej kvality fotografií je Samsung známy aj svojim niekoľkonásobným zoomom, ktorý nesmel chýbať ani v tomto prípade. Detaily boli vo väčšine prípadov ostré, no miestami nie až také dokonalé. Pozitívne hodnotím aj to, že fotoaparáty dokázali vytvoriť peknú detailnú fotografiu aj oproti slnku bez toho, aby bola presvetlená.

Osobne som na fotografie dosť náročná, pretože chcem mať svoje spomienky zachytené čo najkrajšie. Celkovo však hodnotím snímky vytvorené testovaným smartfónom pozitívne. No posúdiť musíte sami, keďže ide o čisto subjektívny názor.

Ukážkové videá

V tejto časti recenzie nájdete krátke videá pre približnú predstavu o ich kvalite. Samsung Galaxy A35 5G ponúka možnosť nahrávania videa v Ultra HD rozlíšení pri 30 fps, Full HD rozlíšení, ktoré ponúka 30 alebo 60 fps a poslednou možnosťou je HD rozlíšenie s 30 fps.

Samsung Galaxy A35 5G: Záverečné zhodnotenie

Aký je teda môj celkový dojem z novinky Samsung Galaxy A35 5G? V prvom rade musím určite pochváliť jeho dizajn, s ktorým je spojené aj farebné spektrum celého radu. Naozaj spoločnosť zvolila pekné pestré farby, z ktorých si vyberie snáď každý. Keďže má batériu s kapacitou 5000 mAh, svojou výdržou určite poteší jeho budúcich majiteľov. Samozrejme, pri intenzívnom používaní treba počítať s rýchlejším vybíjaním.

Samsung Galaxy A35 5G
Samsung Galaxy A35 5G

Keďže ide o smartfón strednej cenovej kategórie, určite bude vhodný pre mladých ľudí, ktorí svoj smartfón budú používať každodenne, no nepotrpia si na príliš vysokom výkone. Výhodou je aj adaptívna obnovovacia frekvencia až 120 Hz, ktorá zabezpečuje plynulé prechody a ovládanie smartfónu.

S fotoaparátmi som bola spokojná, pretože dokážu vytvoriť naozaj pekné a jasné fotografie, ktoré sú plné detailov. Samsung Galaxy A35 5G by som odporučila každému, kto chce vlastniť dizajnovo pekný, šikovný smartfón za rozumnú cenu vzhľadom na kvalitu. Ak si však potrpíte na lepší výkon, či oveľa kvalitnejšie fotografie, tento smartfón nebude pre vás úplne tou správnou voľbou. Všetko však závisí na každého osobnej preferencii.

Tabuľka parametrov

Rozmery
  • 162 x 78 x 8,2 mm
Hmotnosť
  • 209 g
Displej
  • 6,6”
  • Super AMOLED
  • Rozlíšenie 1 080 x 2 412 pixelov
  • Obnovovacia frekvencia do 120 Hz
  • Maximálny jas 1 000 nitov
Procesor
  • Exynos 1380, 5 nm
Operačná pamäť
  • 6 GB
  • 8 GB
Interné úložisko
  • 128 GB
  • 256 GB
  • microSD do 1 TB
Operačný systém
  • Android 14 + One UI 6.1
Fotoaparáty
  • Hlavný: 50 MP, f/1.8, OIS, 4K video
  • Širokouhlý: 8 MP, f/2.2
  • Makro: 5 MP, f/2.4
  • Predný: 13 MP, f/2.2, Full HD video
Batéria a nabíjanie
  • 5 000 mAh
  • 25 W káblové nabíjanie
Konektivita 5G, Bluetooth, Wi-Fi 6, GPS, Glonass, Galileo, Beidou, QZSS, USB-C, NFC, eSIM
Ostatné certifikácia IP67, čítačka odtlačkov v displeji, stereo reproduktory
Farba
  • modrá
  • modročierna
  • fialová
  • žltá
Cena
  • 379 eur (128 GB)
  • 449 eur (256 GB)

Samsung Galaxy A35 5G: Konkurencia

Konkurenciou pre Samsung Galaxy A35 5G môže byť práve Nothing Phone (2a), ktorý sa mú vyrovná nie len cenou, ale samozrejme aj špecifikáciami, ako je napríklad kapacita batérie či pamäť. Druhým modelom môže byť napríklad Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G, ktorý ponúka podporu 5G pripojenia, 6,67-palcový AMOLED displej a dokonca aj väčšiu pamäť.

Nothing Phone (2a) titulka
Nothing Phone (2a) | Zdroj: Laura Imrichová


Náš tip
O2: týchto smartfónov sa v apríli predalo najviac. Jeden výrobca valcuje ostatných

16.5.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+