Európska komisia v piatok oznámila, že Temu bude musieť dodržiavať prísnejšie pravidlá týkajúce sa online obsahu, keďže počet jeho používateľov prekročil kľúčové kritérium. Tým sa e-commerce maloobchodník “fast fashion” od PDD Group zaradil do skupiny, ktorá zahŕňa Amazon, Meta Platforms či TikTok. O správe informuje Reuters.
Spoločnosť, ktorá vstúpia na trh EÚ v apríli minulého roka, mala za šesť mesiacov (končiacich 31. marca tohto roku) približne 75 miliónov priemerných mesačných aktívnych používateľov v Európskej únii. Podľa Zákona o digitálnych službách (DSA) Európskej únie sú spoločnosti s viac ako 45 miliónmi používateľov označené ako veľmi veľké online platformy (VLOP) a musia výrazne viac bojovať proti nezákonnému a škodlivému obsahu, ako aj proti falšovaným produktom na svojich platformách.
Mohlo by vás zaujímať:
- Nová funkcia vám umožní pretekať sa so svojim minulým ja. Samsung Health dostáva aktualizáciu
- Narodeninová súťaž | Vyhrajte športový náramok Xiaomi Smart Band 8
- Honor pripravuje na 12. júna udalosť v Paríži. Spoznáme nový smartfón?
DSA povinnosti pre VLOP zahŕňajú hodnotenie a zmierňovanie systémových rizík súvisiacich s ich službami. Takým je napríklad zoznam a predaj falšovaných tovarov, nebezpečných alebo nezákonných produktov a položiek, ktoré porušujú práva duševného vlastníctva.
Prísne pravidlá nie len pre Temu
Európska komisia, ktorá pôsobí ako regulátor technológií v EÚ, uviedla vo vyhlásení, že po dnešnom označení za VLOP bude musieť Temu do štyroch mesiacov od oznámenia (teda do konca septembra 2024) dodržiavať najprísnejšie pravidlá podľa DSA. Porušenie zákona môže stáť spoločnosti až 6 % ich celkového ročného obratu. A ako už asi tušíte, nie je vôbec malý. V tomto roku by chceli dosiahnuť predaje vo výške 60 miliárd dolárov.
Temu bude musieť posilniť svoje úsilie v boji proti nezákonnému a škodlivému obsahu na svojej platforme. Tento krok má zabezpečiť väčšiu ochranu používateľov a zníženie rizika spojeného s predajom nebezpečných alebo nezákonných produktov. To, či sa im to podarí, je zatiaľ otázne. Pre zaujímavosť, v minulom roku bolo určených prvých 17 firiem, ktoré patria pod VLOP. Patria sem: Facebook, Google Play, Snapchat, TikTok, Twitter, Wikipedia, Youtube a pod.