MojAndroid

Android je jedinečný v tom, že vývojári môžu vytvárať aplikácie, ktoré môžu konkurovať tým predinštalovaným. Hoci sa nedá úplne odstrániť predvolená aplikácia fotoaparátu, prechod na aplikácie tretích strán poskytuje lepšie ovládanie a prispôsobiteľnosť. Nedávny únik kódu systému Android 15 naznačuje nové zmeny API, ktoré by mohli pomôcť aplikáciám tretích strán, informuje AndroidPolice.

Výrazné zlepšenie stabilizácie videa v ostatných aplikáciách

Optická stabilizácia obrazu je implementovaná na hardvérovej úrovni, ale stabilizácia videa závisí od sofistikovaných algoritmov. Predvolená aplikácia fotoaparátu často zvláda zaostrovanie a stabilizáciu lepšie, pretože využíva špecifické rozšírenia fotoaparátu. K tým iné aplikácie nemajú vždy prístup.

Ako poznamenal Mishaal Rahman, Android 14 podporuje päť rozšírení Camera2 Extensions API: Auto, Bokeh, Retuš tváre, HDR a Noc. Zavedenie týchto rozšírení je zodpovednosťou výrobcov, ako sú napríklad Samsung alebo OnePlus, čo vedie k nižšej dostupnosti v zariadeniach. Sú však určené hlavne pre statické fotografie a neovplyvňujú spracovanie videa.

android 15
Nová funkcia | Zdroj: Mishaal Rahman

Rahman však našiel v systéme Android 15 nové rozšírenie Camera2 Extension API s názvom “Eyes Free videography”. Toto rozšírenie má za cieľ “uzamknúť a stabilizovať vybranú oblasť alebo objekt záujmu“ a teoreticky pomôcť aplikáciám tretích strán zlepšiť stabilizáciu videa. Toto nové rozhranie spolu s už existujúcimi piatimi umožní aplikáciám tretích strán zachytávať stabilnejšie video podobné tomu z klasickej aplikácie fotoaparátu, čím sa priamo zlepšia zábery vytvorené v aplikáciách ako Snapchat alebo Instagram.

To, či funkcia Eyes Free videography bude úspešná, bude závisieť aj na výrobcoch. Práve na ich implementácii tejto funkcie to celé stojí a padá. Rahman tiež objavil nové nastavenie pod položkou Zabezpečenie a súkromie → Viac zabezpečenia a súkromia s názvom “Povoliť rozšírenia softvéru fotoaparátu“. Toto nastavenie by malo okamžite povoliť Eyes Free videography spolu s ostatnými softvérovými rozšíreniami spracovania obrazu, aby aplikácie tretích strán mohli tieto funkcie využívať, aj keď ich výrobcovia zariadení nepodporujú.

Vedeli ste, že opotrebovať sa pri smartfóne môže aj úložisko? Android 15 nám ukáže toto percento

Filip Spevár
22.4.2024

Podľa nových informácií nájdených v dokumente pre Android Open Source Project, systém Android 15 bude obsahovať možnosť, ktorá vám umožní vidieť zdravie úložiska vášho telefónu. Táto možnosť bude podobná tomu, ako niektoré telefóny už dokážu ukázať stav zdravia batérie, no zameriava sa na úložisko, informuje PhoneArena.

Kód bol nájdený a nahlásený na začiatku tohto týždňa, pričom pomohlo odhalenie nového API pridávaného do operačného systému, zamerané na celkové zdravie úložiska. Momentálne nie je jednoduchý spôsob, ako zistiť, ako veľmi je úložisko vášho telefónu opotrebované, čo môže byť z dlhodobého hľadiska problém. To je spôsobené tým, že jednotlivé časti úložiska sa môžu časom opotrebovať, rovnako ako akákoľvek iná hardvérová súčiastka.

S Androidom 15 však budeme môcť vidieť percentuálny údaj, ktorý označuje, koľko života zostáva vo vašom úložnom hardvéri. Funkcia zdravia úložiska je založená na informáciách z čipu samotného. Väčšina moderných telefónov používa typ úložiska nazývaný UFS (Universal Flash Storage), ktoré majú zabudované ukazovatele toho, ako veľmi boli používané. Nová Android verzia bude schopná prístupu k týmto informáciám a prevedie ich na percentuálny údaj, ktorý ľahko pochopíte.

Motorola edge 50 Pro
Motorola edge 50 Pro

Nie je isté, že funkcia zdravia úložiska bude dostupná na všetkých telefónoch s Androidom 15. Je však pravdepodobné, že medzi prvými, ktoré ju dostanú na vyskúšanie, budú smartfóny Google Pixel. Keď bude k dispozícii, mala by vám poskytnúť oveľa lepší prehľad o tom, ako dlho ešte vydrží úložisko, kým sa začne opotrebovávať.

Android 15 prichádza vo verejnej beta verzii. Sťahovať môžete aj vy

Andrej Králik
19.4.2023

Nie je to nič nezvyčajné. Google každoročne vydáva nový operačný systém Android, aktuálne čakáme na verziu s označením 15. Keďže predchádzajúce verzie boli predstavené na prelome septembra a októbra, s najväčšou pravdepodobnosťou bude oficiálna verzia najnovšieho Androidu predstavená v tomto období aj v roku 2024. Samozrejme, spolu s najnovšími Pixelmi 9. generácie, ktoré prídu s týmto systémom ako prvé na trhu.

Google Pixel 8 Pro
Google Pixel 8 Pro

Android 15 v prvej beta verzii pre verejnosť

Android 15 je už niekoľko týždňov vonku, avšak len vo verzii pre vývojárov. Bežní používatelia sa k nemu doteraz nemali možnosť dostať. To sa však len pred niekoľkými dňami zmenilo, pretože systém sa prehupol do prvej beta verzie určenej pre verejnosť. Takzvanej “public beta” verzie. Opäť nič neočakávané, deje sa to takto každý rok. Zvedaví používatelia majú možnosť sťahovať, testovať a odosielať prípadné chyby. Na tému upozornil portál Techradar.

Viac o systéme Android 15 na MôjAndroid.sk:

Hneď na úvod musíme povedať, že aj keď je systém určený verejnosti, jeho inštaláciu neodporúčame. Stále je vo veľmi skorej verzii a môže obsahovať množstvo chýb. Ak sa vám niekde povaľuje smartfón (Pixel), ktorý nepoužívate ako svoj hlavný, pokojne choďte do toho. Pravdou je, že systém zatiaľ neobsahuje väčšinu sľubovaných noviniek, ako napríklad widgety na zamknutej obrazovke a podobne. Tieto funkcionality budú pravdepodobne pribúdať s novými beta verziami, ktoré budú vychádzať pomerne často. Aspoň tak tomu bolo v minulosti.

Na ktoré smartfóny je možné nainštalovať Android 15?

V zásade je to veľmi jednoduché, potrebujete len vlastniť smartfón, ktorý to umožňuje. Momentálne sú podporované len Pixely, a to od modelu 5a a novšieho. Rovnako je možné beta verziu najnovšieho systému nainštalovať aj na Pixel Tablet a skladací Pixel Fold. Čo sa týka ostatných výrobcov, aj tí určite ponúknu možnosť testovať najnovší systém spolu so svojimi nadstavbami ešte pred jeho oficiálnym predstavením, no stane sa tak až neskôr.

Google Pixel 8 Pro 5G
Google Pixel 8 Pro

V minulosti túto možnosť ponúkal napríklad Samsung, OnePlus, Xiaomi a aj niektorí ďalší výrobcovia. Samozrejme, len pre svoje najlepšie a najdrahšie modely, ktoré budú v budúcnosti aktualizované ako prvé.

Ako na to

Samotný proces je veľmi jednoduchý a nie sú k tomu potrebné žiadne špeciálne znalosti. Stačí sa registrovať na tomto odkaze, kde preskrolujete takmer úplne dole na “vhodné zariadenia.” Potom už len vyberiete svoj model a postupujete podľa inštrukcií. Týmto spôsobom sa zaregistrujete do beta testovania.

Teraz len stačí vojsť do nastavení a manuálne skontrolovať dostupnosť aktualizácií. Objaví sa Android 15 spoločne s hláškou, že môže obsahovať chyby. To je úplne logické, keďže ide o beta verziu systému. No a teraz už stačí len aktualizovať a môžete testovať najnovší Android 15.

Android 15 prinesie podporu bezdrôtového nabíjania cez NFC

Milan Menšík
17.4.2023

Bezdrôtové nabíjanie sa stáva v posledných rokoch pre kupujúcich jedným z dôležitých parametrov pri výbere smartfónu a inej mobilnej elektroniky, Štandardom je v tom smere technológia Qi. Podľa portálu AndroidAuthority prinesie Android 15 aj podporu pre bezdrôtové nabíjanie cez technológiu NFC.

Novinka bola odhalená v beta verzii Androidu 15

Spoločnosť Google minulý týždeň vydala beta verziu systému Android 15 Beta 1. V jeho kóde bola odhalená položka názvom NfcCharging, ktorá spúšťa a zastavuje nabíjanie NFC. Malo by to naznačovať podporu pre štandard bezdrôtového nabíjania cez NFC s označením WLC 1.0, ktorý bol ohlásený v máji roku 2020.

Android 15
Položka NfcCharging v kóde Android 15 beta 1 | Zdroj: AndroidAuthority.com

NFC čip sa v smartfónoch a smart hodinkách v súčasnosti využíva primárne pre platenie bezkontaktnými platbami. Príkladom je platobný systém Google Pay (Google Peňaženka). Na rozdiel od technológie Qi, ktorá slúži výhradne pre bezdrôtové nabíjanie, nájdeme NFC čip aj v lacných smartfónoch.

Nabíjaním cez NFC čip smartfón nenabijete

Pokiaľ vlastníte takýto lacný smartfón a napadlo vám, že sa bude môcť nabíjať cez NFC čip, tak vás asi nasledujúca informácia sklame. NFC čip funguje s výrazne menšími anténami ako bezdrôtové nabíjanie Qi. Konkrétne menšími ako 1 cm, čím môžu byť integrované do ohybnej dosky, ktorá sa dá vtesnať do veľmi malých zariadení.

To má však aj nevýhodu v podobe menšieho nabíjací výkonu. V prípade technológie Qi to býva 5 W až 15 W. Maximálny nabíjací výkon NFC čipu štandardu WLC 1.0 je v súčasnosti maximálne 1 W pri frekvencii 13.56 MHz a maximálnej vzdialenosti 2 cm. Pre nabíjanie väčších zariadení s väčšou kapacitou batérie ako smartfóny, je to nedostačujúce.

Využitie si to však môže nájsť v nositeľnej elektronike menších rozmerov. Príkladom sú malé TWS slúchadlá, dotykové perá alebo smart prstene. Tie by si mohol používateľ dobiť cez NFC s pomocou smartfónu reverzným nabíjaním. Navyše bol minulý rok oznámený nový štandard z dielní NFC Forum s označením WLC 2.0, ktorý sľubuje výkon nabíjania až 3 W.

Android 15 predĺži výdrž batérie smartfónov. Využije jednoduchý trik

Andrej Králik
13.4.2024

Výdrž batérie dnešných telefónov nie je ani zďaleka to, čo bývalo. Na druhú stranu, tento stav je očakávaný, pretože porovnávať dnešné modely s tými, ktoré mali jednofarebné displeje a dokázali prakticky len telefonovať a písať SMS správy, by nebolo fér. Moderné smartfóny dnes dokážu takmer všetko. Či už ide o fotografovanie, natáčanie videa, surfovanie po internete, ovládanie domácnosti, počúvanie hudby a podobne.

Motorola razr 40 Ultra

Toto všetko si vyžaduje energiu. Medzi jej najväčších žrútov patrí hlavne displej, bez ktorého by sme sa samozrejme nezaobišli. Vysoké rozlíšenie, vysoký jas, špičkové farby, vysoká obnovovacia frekvencia. Toto všetko si vie z batérie zobrať pomerne dosť. Operačný systém Android 15, ktorý by mal byť predstavený približne začiatkom októbra tohto roka. Na tému upozornil portál Android Police.

Automatický limit podsvietenia displeja

Momentálne je systém len vo verzii Developer Preview, ktorá je určená výhradne pre vývojárov. Neskôr príde aj vo verejnej beta verzii, ktorú si budú môcť nainštalovať používatelia vybraných smartfónov, najmä Pixelov. Okrem iného, dostupná by mala byť nová funkcionalita, ktorá optimalizuje práve využívanie displeja pre dlhšiu výdrž batérie.

Mohlo by vás zaujímať:

Novinkou bude automatické nastavenie časového limitu rozsvieteného displeja. Smartfóny dnes ponúkajú možnosť nastaviť si túto dĺžku používateľsky, no v prípade, že by bola nastavená automaticky, mohlo by to ušetriť cenné miliampérhodiny v batérii. Nová funkcia by mala automaticky vypnúť displej, keď ho nepoužívate. Ako presne to bude fungovať, zatiaľ nevieme. Pravdepodobne sa na vyhodnocovanie bude používať selfie fotoaparát v smartfóne. Kód v systéme prezrádza, že funkcionalita by mala byť dostupná pravdepodobne len pre Pixel smartfóny s operačným systémom Android 15.

Android 15 prinesie funkciu, ktorá z neho spraví efektívny ovládač Smart Home

Milan Menšík
12.4.2024

Smart domácnosť sa už aj na Slovensku stáva bežným štandardom. Veľa Slovákov si za posledné roky zvyklo ovládať osvetlenie, kúrenie, klimatizáciu alebo multimediálny systém v domácnosti cez smartfón alebo hlasom. Pripravovaný systém Android 15 chce podľa portálu AndroidPolice posunúť tieto možnosti ešte ďalej.

Android 15 urobí zo smartfónu smart hub

Konkrétne by mal Android 15 uľahčiť ovládanie smart zariadení v domácnosti na vašom smartfóne a tablete pomocou nového ovládacieho šetriča obrazovky. Vo vývojárskej verzii Android 15 Developer Preview 2 a beta verzii Android 14 QPR3 Beta 2.1 ho odhalil známy leaker Mishaal Rahman pod položkou „Home Controls“.

Android 15
Odhalený šetrič obrazovky v systéme Android 15 | Zdroj: AndroidPolice.com

Po aktivácii šetriča obrazovky sa zobrazí tabuľa s dlaždičkami rozhrania Google Home. Zo smartfónu tak po jeho uložení do dock-u môže Android 15 urobiť tzv. Smart Hub pre zariadenia v domácnosti. Ešte lepšiu využiteľnosť by to však mohlo mať v spojení s tabletmi (ako aj Google Pixel Tablet), ktoré ponúkajú väčší displej, a tým aj väčšiu plochu pre dlaždice rozhrania Google Home.

Android 15
Google Pixel tablet ako Smart Hub | Zdroj: AndroidPolcie.com

Z tabletu by sa tak mohol okamžite stať smart displej. Rozhranie šetriča je podľa leakera optimalizované tak, aby používateľ nemusel pre rozsvietenie svetiel, zvýšenie teploty v domácnosti alebo stíšenie reproduktorov urobiť veľa pohybov prstom. Momentálne však funguje len s ekosystémom spoločnosti Google a nie produktami tretích strán. Treba si uvedomiť, že ide o vývojársku verziu systému Android 15. Dá sa tak predpokladať, že podpora tretích strán pribudne aj v stabilnej verzii systému.

Android 15 poteší hráčov hier. Táto novinka tu mala byť už dávno

Lenka Ivančíková
28.3.2024

Vydaná verzia operačného systému pre vývojárov Android 15 Developer Preview 2 prináša množstvo noviniek, ktoré spríjemnia a uľahčia používanie telefónov a tabletov. Postupne sa od vývojárov, ktorí Android 15 už skúšajú a prispôsobujú mu svoje aplikácie, dozvedáme o nových funkciách a vylepšeniach.

Prečítajte si:

Preto už vieme, že Android 15 Developer Preview 2 prináša satelitnú komunikáciu integrovanú priamo do systému alebo že dokáže vyhľadať aj vypnutý smartfón. Nedávno na svojom Twitter účte (sieť X) zverejnil Mishaal Rahman informácie o zistených novinkách. Jedna z nich poteší hráčov hier na mobile.

V nastaveniach pre developerov (Možnosti vývojára) pribudla v Androide 15 DP2 možnosť “Zakázať predvolenú snímkovú frekvenciu pre hry”. Povolenie tejto funkcie zakáže obmedzenie maximálnej snímkovej frekvencie pre hry pri 60 Hz. Čo to vlastne znamená?

Displeje smartfónov podporujú obnovovaciu frekvenciu v rôznych rýchlostiach. Štandardom pri lacným modeloch býva 60 Hz alebo 90 Hz, v strednej triede sa stretávame s rýchlosťou až 120 Hz a drahšie zariadenia už ponúkajú aj adaptívnu obnovovaciu frekvenciu 1 Hz – 120 Hz, dokonca aj 144 Hz. Pri špičkových herných mobiloch sme videli až 165 Hz.

Asus ROG Phone 6D Batman edition

Asus ROG Phone 6D Batman edition

Obnovovacia frekvencia je dôležitá pre plynulé zobrazovanie obsahu bez sekania obrazu. Dôležité je to najmä pri hraní mobilných hier, kedy je vyššia obnovovacia frekvencia zárukou vyššieho komfortu pri hraní, obraz neseká. T, že telefón podporuje napríklad 120 Hz alebo 144 Hz neznamená, že automaticky bude obsah zobrazovaný s touto rýchlosťou. Ak vývojár hru neprispôsobil na vyššiu rýchlosť, tak sa vám na displeji zobrazovala stále napríklad iba pri rýchlosti 60 Hz.

Novinka v Android 15 Developer Preview 2 tak uľahčí nastavenia aj vývojárom a umožní vypnúť základný limit, ktorý je nastavený na 60 Hz. Ak teda vás smartfón podporuje 120 Hz, herný obsah by mal využívať túto vyššiu rýchlosť, ak to telefón dovolí.

Pre plynulé hranie hier je dôležitý nielen kvalitný displej s vysokou obnovovacou frekvenciou, ale aj výkonný čipset a operačná pamäť v dostatočnej kapacite. Ak sa tieto tri veci spoja, hranie hier v mobile môže byť ešte zábavnejšie a komfortnejšie.

Android 15 dokáže vyhľadať aj vypnutý smartfón

Milan Menšík
19.3.2024

Nájdenie strateného alebo odcudzeného Android smartfónu umožňujú viaceré aplikácie a aj vstavaná funkcia v systéme od spoločnosti Google. Je však nutné, aby bol smartfón zapnutý a pripojený k sieti. Podľa portálu GizmoChina budúca generácia systému Android 15 rozšíri možnosť hľadania smartfónu aj o situáciu, keď je zariadenie vypnuté.

Nové API bude vyžadovať potrebný hardvér

Funkcia Nájsť moje zariadenie od Googlu má svoje obmedzenia, a to najmä v prípadoch, keď zariadenie nie je pripojené k sieti. Väčšinou sa tak deje, keď je vypnuté. S Androidom 15 sa Google snaží tento problém vyriešiť zavedením nového API s označením Powered Off Finding.

Android 15
Vyhľadanie smartfónu aj pri vypnutom smartfóne | Zdroj: GizmoChina.com

Táto funkcia by mala pomôcť pri lokalizácii vypnutých zariadení tak, že ukladá vopred vypočítané Bluetooth “majáky” do pamäte ovládača Bluetooth. Ide o technológiu Bluetooth Finder HAL (Hardware Abstraction Layer). Aby však zariadenie napájalo ovládač aj vtedy, keď je telefón úplne vypnutý, je potrebný špeciálny hardvér s malou rezervou batérie.

recenzia Google Pixel 8 Pro
Google Pixel 8 Pro by novú funkciu mal dostať v aktualizácii na Android 15

Táto funkcia by mohla debutovať s predstavením smartfónu Google Pixel 9 a séria Pixel 8 by ju mohla dostať po aktualizácii na Android 15. Staršie zariadenia, ako napríklad Pixel Fold, Pixel 7 a Pixel 6, by však túto funkciu už nemuseli dostať, pokiaľ im chýba potrebný hardvér. Viac o funkcii sa pravdepodobne dozvieme na pripravovanej konferencii Google I/O 2024.

9.5.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+