MojAndroid

Séria Google Pixel je tu. Ide o najnovšiu sériu smartfónov, ktoré vyrobila priamo americká spoločnosť. Zároveň je akousi predstavou Googlu o tom, ako by mal vyzerať poriadny Android smartfón. Pixel 8 Pro prichádza opäť s lepším fotoaparátom, aktualizovaným dizajnom, novším čipsetom, ale aj vyššou cenou. Bude to stačiť v porovnaní s konkurenciou, ktorá je čoraz silnejšia? Toto je recenzia smartfónu Google Pixel 8 Pro, v ktorej sa pokúsime odpovedať na túto otázku.

Recenzia Google Pixel 8 Pro je rozdelená na niekoľko častí:

Recenzia Google Pixel 8 Pro: Cena a konkurencia

Hneď na úvod je potrebné poznamenať, že Google svoje smartfóny stále oficiálne na Slovensku nepredáva. Oficiálne sme doteraz boli ochudobnení aj o podporu 5G, no to sa našťastie už zmenilo.

Pixel 8 Pro stojí v základe (128 GB) v oficiálnom nemeckom Google Store 1099 €, my sme testovali 256 GB variant za 1159 €. V ponuke sú tri farebné varianty – modrý, čierny a biely, pričom ak máte záujem o 512 GB úložisko, musíte siahnuť po čiernej farbe. Ďalšie dve farby sú ponúkané len so 128 alebo 256 GB. 512 GB model vás vyjde na 1299 €.

Poďme sa teraz pozrieť na slovenské ceny. Tie sa pohybujú už od 1050 € za základný model až po cca 1200 €. To je v porovnaní s tými oficiálnymi celkom v poriadku, no nájdu sa aj e-shopy, ktoré si pripočítavajú vyššiu maržu.

Google Pixel 8 Pro
Google Pixel 8 Pro

Konkurencia je silná a už ani cena nie je výhodou Pixelu, ako tomu bolo v minulosti, pretože lacnejší nie je. V rukáve má však iný tromf – extra dlhú softvérovú podporu.

Skvelou alternatívou je napríklad HONOR Magic5 Pro s väčšou batériou, rýchlejším nabíjaním, zaujímavým dizajnom a špičkovým fotoaprátom, ktorý dnes oficiálne kúpite už za približne 850 eur. Samsung Galaxy S23 Ultra je stále dosť drahý, no navyše ponúka lepšiu výdrž batérie, rýchlejšie nabíjane a pero S Pen. Ak hľadáte špičkový fotoaparát, určite sa popozerajte aj po Huawei P60 Pro, ktorý už tiež zoženiete za zaujímavú cenu, no musíte sa pripraviť na absenciu Google služieb.

Nudný, no prakticky dizajn a kvalitná konštrukcia

Pri pohľade na zadnú stranu sa nezmenilo prakticky nič. Opäť tu máme veľkú časť fotoaparátu, ktorá výrazne vystupuje nad okolitý povrch zariadenia. Keďže sa tiahne od jedného okraju po druhý, zariadenie sa po položení na stôl pri ovládaní nijako nekýve, čo je veľké plus. Tento výstupok je kovový a poriadne naleštený, no po krátkom čase začína naberať maličké škrabančeky. Základný Pixel 8 to má vyriešené lepšie, keďže Google zvolil cestu matnej farby.

Lesklá je aj zadná strana telefónu, no v nami testovanej bielej farbe je to v poriadku a odtlačky prstov viditeľné nie sú. Čierna na tom bude podstatne horšie, no pokiaľ sa rozhodnete používať ochranný obal, bude vám to asi jedno. Google Pixel 8 Pro je pomerne veľký smartfón s rozmermi 162,6 x 76,5 x 8,8 mm, no medzi najväčšie nepatrí. V porovnaní s napríklad takým Galaxy 23 Ultra od Samsungu sa drží podstatne pohodlnejšie. Štandardom v tejto cenovej kategórii je aj vodoodolnosť, v tomto prípade s certifikáciou IP68.

recenzia Google Pixel 8 Pro
Google Pixel 8 Pro

K samotnej kvalite konštrukcie nemáme žiadne výhrady. Najnovšie sklo Gorilla Glass Victus 2 vpredu aj vzadu a hliníkový rám dávajú pocit istoty a aj kvality. Pixel 8 Pro v ruke pôsobí hodnotne a svoju cenovku si dokáže obhájiť. Len tie hardvérové tlačidlá na boku by sa mohli kývať menej. Navyše, ich stláčanie je sprevádzané pomerne hlasným kliknutím, čo tiež nie je ideálne. Na druhú stranu, ich stláčanie je isté a pohodlné.

Ľavá strana obsahuje zásuvku na jednu SIM kartu, privítali by sme rovno dve. Ide však o Dual SIM smartfón, takže ako druhú je možné použiť eSIM. Spodná strana obsahuje USB-C konektor, mikrofón a reproduktor. Na tej zadnej je okrem klasickej zostavy fotoaparátov nájdeme ešte jednu špecialitu – teplomer.

recenzia Google Pixel 8 Pro
Spodná strana s reproduktorom a USB-C konektorom

Ten dokáže odmerať teplotu rôznych predmetov, ako napríklad jedlo, nápoje, keramika, sklo, kov, plast a podobe. Teplotu ľudského tela merať oficiálne nedokáže a na výsledky z meraní by sme sa nepoliehali. Telefón je potrebné priložiť k predmetu do maximálnej vzdialenosti 5 cm. My sme to vyskúšali viackrát a merania veľmi presné neboli. Napríklad horúci čaj mal najskôr 62,8 stupňa Celzia, o 5 sekúnd mal už teplotu 55 stupňov. Funkciu teplomera teda považujeme skôr ako za hračku.

Recenzia Google Pixel 8 Pro: Špičkový rovný displej

V tomto smere prakticky niet novému Pixelu čo vyčítať. Jediným “väčším” problémom toho minulého bolo to, že bol po bokoch zahnutý. V tomto prípade je rovný, čo možno zlepšuje používateľský zážitok, no na druhú stranu už nepôsobí tak prémiovo. Je len a len na vás, čo preferujete.

Rámik okolo displeja je nielen príjemne úzky, ale rovnako široký na všetkých stranách, takže tu nie je žiadna hrubšia “brada” na spodku ani nič podobné. A to telefónu dodáva na atraktivite. Čo sa týka parametrov, pripraviť sa môžete na absolútnu špičku. Maximálne rozlíšenie činí 2992 x 1344 pixelov, čo je skvelé. V nastaveniach je možné zvoliť aj nižšie rozlíšenie kvôli šetreniu energie (2244 x 1008 pixelov).

recenzia Google Pixel 8 Pro
Displej s tenkými rámikmi okolo

120 Hz obnovovacia frekvencia je podporená technológiou LTPO a displej počas nečinnosti krásne dynamicky znižuje frekvenciu až na 1 Hz. 1 Hz sa používa aj pri always-on režime. Nechýbajú bežné nastavenia, ako napríklad nastavenie farieb, tmavý režim a podobne. Nič, čo by sme nepoznali z iných smartfónov.

V displeji sa tiež nachádza snímač odtlačkov prstov, ktorého umiestnenie je ideálne. Nepatrí síce medzi tie úplne najrýchlejšie, no funguje pomerne rýchlo a spoľahlivo. Na ultrasonické riešenie od Samsungu nemá, na vivo už vôbec, no v porovnaní s predchodcami z vlastnej dielne je na tom určite lepšie.

Poteší skvelá úroveň maximálneho jasu, ktorá je v manuálnom režime na úrovni 1600 nitov a automatika ju dokáže zvýšiť na skvelých 2400 nitov, čím sa zaraďuje medzi absolútnu špičku a poráža napríklad Galaxy S23 od Samsungu či iPhone 15 Pro Max. No a aby sme nezabudli, na ochranu displeja bolo použité ochranné sklo Corning Gorilla Glass Victus 2, čiže to najlepšie na trhu.

Výkonom neohúri, no problém mať nebudete

Pixely nikdy neboli o hrubom výkon a najnovší model s čipsetom Google Tensor 3 to potvrdzuje opäť. Avšak aspoň zmizli prvotné problémy s prehrievaním, no Pixelu do kariet hrá aj to, že bol testovaný v zime, čo rozhodne pomohlo. V každom prípade opäť platí, že ide o extrémne plynulý telefón so skvelým používateľským zážitkom. Presne tak, ako to od Pixelov už poznáme. Avšak v porovnaní napríklad s Galaxy S23 Ultra, mu jednotlivé úkony trvajú dlhšie. Pocitovo je však rýchlejší, pretože s animáciami sa inžinieri jednoducho viac vyhrali. Všetko je tu o odladenom softvéri, ktorý tu proste je a konkurenčné vlajkové lode môžu závidieť.

Pixel 8 Pro je opäť dôkazom toho, že pre dokonalý zážitok z používania nie je potrebné byť prvý v hrubej sile, ale výkon skombinovať s optimalizáciou. Pri dlhšom hraní je ale už možné, že nedostatok výkonu pocítite. Zariadenie sa viac zahreje a fps v hrách klesajú. To platí pre graficky najnáročnejšie tituly pri dlhšom hraní, no neznamená to, že hra sa stane nehrateľnou. Na druhú stranu, ako herný smartfón Pixel 8 Pro určite poslúži veľmi dobre, no ak hranie myslíte naozaj vážne, pravdepodobne siahnete vyslovene po hernom modeli a nie bežnej vlajkovej lodi.

K čipsetu je napárovaná aj operačná pamäť s kapacitou 12 GB, čo je v triede vlajkových lodí štandardom. Stretávame však aj modely s 8 GB v základe, no aj také, ktoré ponúkajú viac RAM. 12 GB sa počas testovania ukázalo ako viac než dostatočná hodnota. Aplikácie sa len tak ľahko nezatvárali a absolútne žiadny problém nebol ani s notifikáciami.

Pamäťové karty už tradične podporované nie sú, takže už pri kúpe by ste si mali rozmyslieť, aké veľké úložisko budete potrebovať. Trochu zamrzí, že úložisko je typu UFS 3.1, čo je síce veľmi rýchle, no dnešné TOP modely už ponúkajú ešte rýchlejšie UFS 4.0.

Séria Pixel 8 prišla ako prvá so systémom Android 14 v jeho čistej podobe. A práve toto môže byť veľkým lákadlom na kúpu, pretože niektorí používatelia chcú mať práve čistý Android. My síce tiež patríme medzi nich, no vieme oceniť aj kvalitnú nadstavbu. Systém je už tradične mimoriadne rýchly, prechody a animácie maximálne plynulé, čo robí z nového Pixelu na pocit jedno z najrýchlejších zariadení na trhu. A to aj napriek tomu, že čipset v hrubom výkone stráca. Pixely sú dôkazom toho, že nie vždy záleží len na hrubej sile, ale dôležité je aj odladenie systému. A to má Google vyriešené na jednotku.

recenzia Google Pixel 8 Pro

To, že Google novej Pixel sérii verí, potvrdzuje aj dĺžka softvérovej podpory, ktorá nemá žiadnu konkurenciu a bude trvať neuveriteľných 7 rokov. To zahŕňa nielen najnovšie bezpečnostné záplaty, ale aj najnovší operačný systém samotný. Tomuto číslu momentálne nemôže konkurovať žiadny výrobca Android smartfónov a dokonca ani Apple.

Počas testovania mi dokonca prišla najnovšia aktualizácia, ktorá konečne povolila aj 5G u slovenských operátorov. V zariadení som mal dve SIM karty (fyzickú + eSIM) od Orange aj Telekom a 5G fungovalo bez problémov u oboch operátorov. Funguje tiež v O2, 4ku potvrdenú nemáme. Ak vám v 4ke funguje 5G, dajte nám o tom vedieť.

Recenzia Google Pixel 8 Pro: Fotoaparát je už tradične skvelý

Pixely už dlhodobo patria medzi najlepšie fotomobily na trhu. A platilo to aj v časoch, kedy ponúkali len jeden fotoaparát na zadnej strane, ktorý hardvérovo nepatril medzi tie najlepšie. Teraz je tomu inak a hardvér Pixelov sa rok čo rok zlepšuje. Zatiaľ čo v minulom roku sa Pro variant od klasického v rámci fotoaparátu odlišoval len prítomnosťou teleobjektívu, v tomto roku je rozdielov viac. Pixel 8 Pro hardvérovo zlepšil všetky tri snímače na zadnej strane.

recenzia Google Pixel 8 Pro
Fotoaparát

Hlavný fotoaparát má síce rovnaké rozlíšenie (50 megapixelov), no svetelnosť sa zlepšila z f/1.9 na f/1.7. 48-megapixelový teleobjektív taktiež zmenil svetelnosť, a to z f/3.5 na f/2.8. Ponúka päťnásobné optické priblíženie a optickú stabilizáciu obrazu. Úplne nový je ultra-širokouhlý fotoaparát, ktorého rozlíšenie sa zvýšilo z 12 na 48 MP a jeho svetelnosť je f/2.0. Tento fotoaparát dokáže aj zaostrovať, takže s ním vytvoríte aj makro zábery.

Hardvérový základ je teda skvelý a skvelé sú aj fotografie. Pixel 8 Pro opäť patrí medzi to najlepšie a softvér od Googlu zase kúzli. Fotografie ponúkajú skvelý dynamický rozsah a zlepšili sa aj nočné zábery, a to v rámci všetkých objektívov. Výsledky znesú porovnanie s tými úplne najlepšími, vynikajú skvelou ostrosťou a nízkym šumom.

V rámci hľadáčiku má používateľ na výber z rýchleho priblíženia 2x (digitálne) alebo 5x (opticky). Nechýba samozrejme ani možnosť prepnúť na ultra-širokouhlý objektív. Video je k dispozícii v 4K@60fps, a to pre všetky objektívy. Presne tak by to malo byť. Poteší aj plynulé a pekné prepínanie medzi nimi počas záznamu.

Kvalitou sa video tiež môže porovnávať s tým najlepším na trhu. Je dostatočne ostré, veľmi dobre stabilizované a krásne plynulé. Zmeny k lepšiemu sú badateľné aj v noci, aj keď samozrejme bez svetla to nie je vždy ideálne. To ale platí aj pre konkurenciu, v tomto smere sú na tom najnovšie iPhony ešte o trochu lepšie (porovnávali sme s 15 Pro), no rozdiel nie je veľký.

Google pri novom Pixelu prezentuje množstvo softvérových vecí tak, akoby to nebolo možné urobiť na žiadnom inom telefóne. A pritom je to naozaj len o softvéri, Pixel 8 Pro z tohto pohľadu nie je ničím výnimočný. Stále tu máme obľúbenú funkciu Čarovný zmizík, ktorá dokáže efektívne odstrániť nežiadúce predmety či ľudí z fotografií a funguje celkom dobre.

V aplikácii Google Fotky dokáže Pixel napríklad aj opraviť rozostrenú fotografiu, dokonca aj takú, ktorú ste vytvorili dávnejšie ktorýmkoľvek iným smartfónom. Aj toto funguje veľmi dobre a staršie menej kvalitné fotky zrazu dostanú nový nádych a dá sa na ne pozerať. Google Asistent už klasicky funguje najlepšie a najrýchlejšie v porovnaní s ostatnými Android telefónmi.

Nabíja sa stále pomaly, no výdrž sa zlepšila

V tomto smere nepatrili Pixely s čipsetmi Tensor nikdy medzi najlepšie. Najmä séria Pixel 6 mala s výdržou značné problémy, minuloročné modely ju zlepšili. Google Pixel 8 Pro je na tom veľmi podobne ako predchodca, možno o trochu lepšie. Dôležité je, že sme sa o celodennú výdrž pri bežnom, mierne náročnejšom používaní obávať nemuseli.

Bežne sme sa mohli spoľahnúť na približne 5 hodín so zapnutým displejom. K šiestim hodinám sa priblížiť dá, no isté úplne nie sú. Pripomíname, že sme sa pri používaní nijako neobmedzovali, používali sme maximálne rozlíšenie a svetlý režim. Tmavý režim, nižšia obnovovacia frekvencia alebo zníženie rozlíšenia vám určite nejaké tie minúty navyše poskytnú, kombinácia všetkých týchto troch obmedzení určite viac ako hodinu. To ale pravdepodobne žiadny náročný používateľ neurobí.

recenzia Google Pixel 8 Pro
Google Pixel 8 Pro

Ten by mohol ale mať s celodennou výdržou problém. Percentá batérie najviac klesajú pri fotení a natáčaní videa, no to nie je ničím výnimočným. V konečnom dôsledku môžeme povedať, že výdrž batérie je priemerná, no nie zlá. Avšak na taký Galaxy S23 Ultra či HONOR Magic5 Pro sa naozaj nechytá, a to aj napriek tomu, že kapacita batérie je v Pixeli 8 Pro na úrovni 5050 mAh.

V prípade nabíjania opäť prichádza sklamanie, no to sme už akosi očakávali. V rámci výkonu sa nezmenilo prakticky nič, zostal na maximálnej hodnote 30 W. Na druhú stranu, zaznamenali sme lepší manažment nabíjania, zariadenie si vyšší nabíjací výkon dokáže udržať počas nabíjania dlhšie.

Deklarovaných 50 % batérie za 30 minút nabíjania však nový Pixel zvládne a pomerne svižne sa nabíja približne do 80 percent. Potom výkon výraznejšie klesne a plné nabitie sa poriadne predĺži. Napríklad vlajkové Samsungy sa s 25 W nabíjačkou dokážu nabiť na 100 % približne za hodinku, Pixelu to trvá o niekoľko desiatok minút dlhšie.

Poteší bezdrôtové nabíjanie štandardu Qi so slušným výkonom 23 W a tiež aj reverzné bezdrôtové nabíjanie. Len škoda, že to káblové nie je rýchlejšie. No a nabíjačku, tak tú v balení určite nehľadajte.

Recenzia Google Pixel 8 Pro: Parametre

Rozmery
 • 162,6 x 76,5 x 8,8 mm
Hmotnosť
 • 213 gramov
Displej
 • 6,7-palcová uhlopriečka
 • LTPO OLED
 • Rozlíšenie 1344 x 2992 pixelov
 • Hustota približne 489 pixelov na palec
 • Pomer strán 20:9
 • 120 Hz obnovovacia frekvencia
 • Maximálna svietivosť 2400 nitov
 • Corning Gorilla Glass Victus 2
Čipset
 • Google Tensor G3 (4 nm)
Operačná pamäť
 • 12 GB
Interné úložisko
 • 128 GB
 • 256 GB
 • 512 GB
 • 1 TB
Operačný systém
 • Android 14
 • 7-ročná podpora na verziu OS (až do Androidu 21)
Fotoaparáty
 • 50 MP primárny (f/1.7) s optickou stabilizáciou obrazu
 • 48 MP ultra-širokouhlý (f/2.0) so 126-stupňovým uhlom záberu
 • 48 MP teleobjektív (f/2.8) a 5-násobným optickým priblížením a optickou stabilizáciou obrazu
 • 10,5 MP predný (f/2.2)
Batéria a nabíjanie
 • 5050 mAh
 • 30 W drôtové nabíjanie
 • 23 W bezdrôtové nabíjanie
 • Podpora pre reverzná bezdrôtové nabíjanie ostatných zariadení

Recenzia Google Pixel 8 Pro: Záverečné hodnotenie

Google Pixel 8 pro je akousi mini evolúciou. To, čo robia Pixely dobre, posúva zase o krok ďalej. Množstvo vecí sa udialo najmä na softvérovej báze, no je tu aj niekoľko hardvérových noviniek. Napríklad nový čipset, teplomer, rovný displej a podobne. Zlepšila aj a výdrž batérie, no stále tu máme pomerne pomalé nabíjanie.

recenzia Google Pixel 8 Pro
Google Pixel 8 Pro

Medzi najsilnejšie stránky tohto smartfónu rozhodne patrí kvalitný fotoaparát, čistý Android, extrémne dlhá softvérová podpora a skvelý displej. Naopak, stále tu chýba oficiálna podpora 5G, VoWiFi a VOLTE a tiež dizajnovo nepatrí medzi najzaujímavejšie, aj keď uznávame, že ide skôr o subjektívny pocit.

Oplatí sa prejsť na nový model?

Ak máte Pixel 7 Pro a túžite po rovnom displeji, tak áno. Len či vám to bude stáť za tie peniaze navyše. Ak ste so svojím Pixelom 7 Pro spokojní, update nedáva zmysel. Vlastne z objektívneho hľadiska to všeobecne zmysel nemá, pretože nový model neponúka nič zásadné, len drobné vylepšenia.

V prípade, že ste majiteľom staršieho Pixelu 6 Pro, tam by už prechod mohol dávať zmysel. V prvom rade dostanete výkonnejší čipset, dlhšiu výdrž batérie a celkovo lepšie odladený telefón s rýchlejším snímačom odtlačkov prstov a rovným displejom. Konečné rozhodnutie je ale samozrejme na vás.

8.7

Google Pixel 8 Pro

Google Pixel 8 Pro patrí medzi najzaujímavejšie vlajkové lode tohto roka a konečne môžeme jeho potenciál využívať aj na Slovensku. S poslednou aktualizáciou bola spustená aj podpora 5G sietí. Medzi jeho najväčšie výhody patrí samozrejme fotoaparát, ktorý je opäť špičkový. Softvérovo je fotoaparát už tradične vyladený, značne sa však zlepšil aj hardvér, každý snímač je lepší ako ten v minulom roku. Medzi jeho ďalšie plusy patrí až 7-ročná softvérová podpora, ktorá nemá konkurenciu. Navyše, Pixely dostávajú všetky aktualizácie ako úplne prvé. Poteší aj kvalitný rovný LTPO displej a skvele odladený systém.

Na druhú stranu, v hrubom výkone čipset Tensor 3. generácie stále za konkurenciou zaostáva. Výdrž batérie je dobrá, v porovnaní s predchodcami sa mierne zlepšila, no nabíjanie je stále pomerne pomalé. Poteší bezdrôtové nabíjanie a reverzné bezdrôtové nabíjanie. Problémom tohto smartfónu môže byť aj jeho dizajn, ktorý stavil v prvom rade na praktickosť a od predchodcov sa veľmi nelíši, mohli by sme ho označiť za nudný. Tmavé farebné varianty navyše veľmi dobre zachytávajú odtlačky prstov.

zobraziť celú recenziu
90 %
Konštrukcia a dizajn
100 %
Displej
80 %
Výkon
70 %
Výdrž batérie
80 %
Cena
100 %
Fotoaparát

 • 7-ročná softvérová podpora
 • Skvelý rovný LTPO displej s vysokým rozlíšením
 • Špičkové fotoaparáty
 • Čistý odladený systém
 • Konečne podpora 5G na Slovensku

 • Nudný dizajn bez inovácie
 • Pomalé nabíjanie
 • Cena išla hore
 • Hrubý výkon je slabší v porovnaní s konkurenciou
26.12.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+