MojAndroid

Je to tu. Najnovšie a najlepšie Samsungy určené pre rok 2023 sú oficiálne na Slovensku. Sú nielen drahšie, ale aj lepšie. Noviniek síce veľa nie je, no sú pomerne zásadné. Najväčšou zmenou je nasadenie čipsetu Snapdragon či úplne nový 200 MP fotoaparát v najvybavenejšom modeli. A práve ten sa mi dostal do rúk. Toto je recenzia smartfónu Samsung Galaxy S23 Ultra.

Recenzia Samsung Galaxy S23 Ultra je rozdelená na niekoľko častí:

Samsung Galaxy S23 Ultra: Cena a dostupnosť na Slovensku

V porovnaní s minulým rokom sú ceny všetkých pamäťových verzií vyššie. Do úvahy ale musím brať aj fakt, že základom je tentokrát 256 GB, zatiaľ čo v minulom roku to bolo 128 GB. Ceny začínajú na 1 399 € a v prípade modelu s najväčším úložiskom sa vyšplhá až na 1 819 €.

Variant Cena
256 GB 1 399 €
512 GB 1 579 €
1 TB 1 819 €

Nie je to málo, no pri pohľade na konkurenciu zase cena až tak nevytŕča. iPhone 14 Pro Max je stále drahší, a to má v základe len 128 GB. Svoje modely pre rok 2023 budú výrobcovia len predstavovať, takže porovnávať s cenami minuloročných modelov veľmi nechcem. Ale pre predstavu. OPPO Find X5 Pro sa predáva za 1000 – 1200 eur, vivo X80 Pro za tisícku, Huawei Mate 50 Pro za 1 100 eur.

Recenzia Samsung Galaxy S23 Ultra: V balení aspoň kábel

Trend je v tomto prípade jasný a vlajkové lode toho už veľa v balení nemajú. Samsung nie je výnimkou. Ak sa pozriem na balenie S22 Ultra a S23 Ultra, tak sa prakticky nič nezmenilo. V balení máme len absolútne nutnosti. Nástroj na vyberanie SIM karty, základnú dokumentáciu a obojstranný USB-C kábel. Avšak pri pohľade na balenia nových Xperií od Sony som rád aspoň za ten kábel.

Recenzia Samsung Galaxy S23 Ultra: Rovnaký a predsa iný

Ak ste doteraz kritizovali Apple za to, že iPhony sú každým rokom rovnaké, tak teraz môžete kritizovať aj Samsung. Už v minulom roku bol dizajn predchodcu naozaj podarený a vyzerá to tak, že Samsung si je toho vedomý. Novinka preto na prvý pohľad vyzerá úplne rovnako. Ale úplne.

Samsung Galaxy S23 Ultra
Samsung Galaxy S23 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Či už je to predná strana, umiestnenie tlačidiel, zadná strana. Avšak jedna dizajnová zmena predsalen nastala a za mňa je to príjemný krok vpred. Boky zariadenia sú tentokrát hranatejšie, čo prispieva k lepšiemu úchopu. A z nového Galaxy S23 Ultra mám pri držaní v ruke ešte lepší pocit.

V konečnom dôsledku za použitie rovnakého dizajnu Samsung kritizovať nemôžem, pretože tento dizajn naozaj funguje. Ale nájdeme tu aj ďalšie novinky. Napríklad zadné sklo je vyrobené tak, aby ešte lepšie odolávalo odtlačkom prstov a odleskom. A áno, funguje to. V tomto smere som naozaj veľmi spokojný.

Samsung Galaxy S23 Ultra
Samsung Galaxy S23 Ultra | Zdroj: Filip Spevár

Čo sa týka materiálov, opäť tu máme kovový – hliníkový rám (podľa výrobcu ešte odolnejší ako predtým) a sklenenú prednú aj zadnú stranu. A nie je to len tak hocijaké sklo, ale najnovšie Corning Gorilla Glass Victus 2. Séria Samsung Galaxy S23 je na trhu prvá, ktorá toto sklo implementovala.

Opäť musím vyzdvihnúť dizajn fotoaparátov na zadnej strane, ktoré vystupujú nad okolitý povrch samostatne. Vyzerá to moderne a zaujímavo. A to aj napriek tomu, že toto rozloženie poznám z S22 Ultra. Trochu problémom môže byť náročnejšie čistenie prachu medzi objektívmi. Ale keďže väčšina z vás si telefón schová do nejakého ochranného obalu, tento problém pre vás odpadá.

Z hranatejších bokov som naozaj doslova nadšený, veľmi sa mi to páči. Ale verím tomu, že sa nájdu aj odporcovia tohto riešenia. A to je v poriadku, každý máme iný vkus. Všetky tlačidlá sa nachádzajú na pravom boku a ako vždy, pracuje sa s nimi výborne.

Samsung Galaxy S23 Ultra
Samsung Galaxy S23 Ultra | Zdroj: Filip Spevár

Ľavá strana je tradične prázdna a to isté platí o strane hornej. Teda až na dierku sekundárneho mikrofónu. Najzaujímavejšia je spodná hrana. Okrem USB-C konektora a reproduktoru tu máme aj slot na dve SIM karty (bez podpory pamäťovej karty) a pero S Pen. Mimochodom, druhý z dvojice stereo reproduktorov je šikovne skrytý nad displejom v medzere, ktorú takmer ani nevidno. Výborná práca Samsung.

Samozrejmosťou pri drahých vlajkových lodiach je nielen kvalitná, ale aj vodoodolná konštrukcia. Nie je žiadnym prekvapením, že tu je prítomná aj certifkácia vodoodolnosti IP68.

Recenzia Samsung Galaxy S23 Ultra: Displej

Asi jediný parameter, ktorým novinka stráca na konkurenčný iPhone 14 Pro Max, je maximálny jas. Ten je tu na úrovni 1750 nitov, pričom iPhone dokáže až 2000 nitov. V konečnom dôsledku to až taký podstatný údaj nie je, pretože viditeľnosť tohto displeja je za akýchkoľvek podmienok perfektná.

Samsung displeje vyrábať vie a dokazuje nám to každý rok. Tento nie je výnimkou. Panel v Galaxy S23 Ultra má uhlopriečkou 6,8″ a vysoké rozlíšenie 3088 x 1440 pixelov. Farby sú vďaka AMOLED technológii perfektné, vysoké rozlíšenie zase zabezpečí maximálne ostrý obraz. A je sa na čo pozerať, displej je nádherný.

Samsung Galaxy S23 Ultra
Samsung Galaxy S23 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Skvelé sú aj pozorovacie uhly a poteší vysoká obnovovacia frekvencia až 120 Hz. Keďže je variabilná, v rámci šetrenia energie sa môže znížiť až na 1 Hz. Z praxe najčastejšie prepína pri bežnom používaní medzi 120 Hz a 24 Hz. Pri pozeraní 30 fps videa na YouTube sa pekne prepne do režimu 30 Hz. Avšak pri zobrazení always on displeja by som očakával spomínaný 1 Hz, pričom systém hlási 24 Hz. V každom prípade, môže ísť o chybu pri zobrazovaní údajov a jeho frekvencia môže byť skutočne len 1 Hz.

V nastaveniach si môžem zvoliť aj klasický režim 60 Hz. Samozrejmosťou sú aj široké možnosti nastavenia režimu farieb a rozlíšenie môže byť buď QHD+, FHD+ alebo HD+. Prednastavené je z dôvodu šetrenia energie práve FHD+. Toto tiež nie je žiadnou novinkou, Ultra Samungy to tak majú už dlhé roky.

recenzia Samsung Galaxy S23 Ultra
Samsung Galaxy S23 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Zahnutie po bokoch sa opäť zmenšilo. Je stále zahnutý, no naozaj minimálne. Je trochu škoda, že od vybalenia na ňom nie je nainštalovaná aspoň ochranná fólia. Sklá, ktoré sú dobre kompatibilné so zahnutými displejmi, sa hľadajú ťažko. A v tomto prípade musí byť zaručená aj funkčnosť s inak skvelým ultrasonickým snímačom odtlačkov prstov, ktorý je zabudovaný v displeji.

Ten je už tradične skvelý a jeho jediným negatívom je slabšia kompatibilita s tvrdenými sklami. Snímač reaguje extrémne rýchlo a jeho presnosť je výrobná. Stále ide o prvú generáciu ultrasonického snímača od spoločnosti Qualcomm. Osobne by som rád videl už druhú generáciu, ktorej plocha je niekoľkonásobne väčšia. Tento snímač som vychválil v recenzii vivo X80 Pro.

S Pen stále na vrchole

Neodmysliteľnou súčasťou Ultra modelov od Samsungu sa v posledných rokoch stalo dotykové pero S Pen. To bolo známe v sérii Galaxy Note, ktorá oficiálne skončila. Posledné dve “Ultry” už majú S Pen integrované priamo do tela, takže nie sú potrebné žiadne špeciálne kryty ani nič podobné.

recenzia Samsung Galaxy S23 Ultra
S Pen | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Okrem toho, že má pero trochu iný dizajn, ponúka úplne rovnakú funkcionalitu ako v prípade Galaxy S22 Ultra. V tomto smere už veľmi nebolo čo vylepšovať. Odozva je stále perfektná a nechýba ani Bluetooth pripojenie. Práca s perom je stále maximálne pohodlná a jeho využitie je totožné s predchodcom. Podrobnejšie som sa mu venoval v recenzii Samsungu Galaxy S22 Ultra.

Výkon a pamäť: Pozitívne zlepšenia

Exynos je preč, Snapdragon vitaj. Asi takto by sa to dalo opísať jednou vetou. Samsung posledné roky dodával na slovenský trh vlajkové lode s čipsetmi Exynos, zatiaľ čo v USA či domovskej Južnej Kórei predával tieto telefóny so Snapdragonmi. Dôvodom bol údajne dodávateľský reťazec – Qualcomm by nestíhal vyrábať dostatočné objemy na vysoké predaje Samsungov.

Problémom ale bolo, že Exynosy v posledných rokoch za Snapdragonmi zaostávali. Či už samotným výkonom (tento rozdiel bol zanedbateľný), ale hlavne sa viac hriali a vďaka tomu bola výdrž modelov s týmito čipsetmi horšia.

Toto všetko by mala napraviť nová generácia smartfónov. Samsung Galaxy S23 Ultra prichádza s tým aktuálne najlepším – Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2. To ale nie je všetko, tieto čipy sú špeciálne upravené pre potreby Samsungu a sú tiež aj mierne pretaktované. Konkrétne ponúkajú o 160 Hz vyššiu pracovnú frekvenciu.

Samsung sľubuje nielen vyšší výkon, ale aj dlhšiu výdrž a celkovo lepšiu optimalizáciu. A podarilo sa. Po stránke výkonu tu nie je žiadny priestor na kritiku. Lepší termálny manažment zabezpečí menšie prehrievanie a tak ďalej. A ono to naozaj funguje. Výkon je vyšší, výdrž batérie dlhšia a práca s telefónom opäť o niečo pohodlnejšia.

Test 1 1 208 446
Test 2 1 164 217
Test 3 1 151 124
Test 4 1 144 634

Po teste AnTuTu, ktorý som spustil päťkrát za sebou, som bol príjemne prekvapený. Telefón sa samozrejme celkom slušne zahrial, no ni až tak, aby došlo k výraznejšiemu znižovaniu výkonu. Ten síce s pribúdajúcimi testami klesal, no absolútne minimálne.

Kapacita úložiska môže byť 256 GB, 512 GB alebo 1 TB. Zaujímavé je, že po rozbalení si z mnou testovacieho 256 GB úložisko samotný systém zobral cez 50 GB. To je naozaj veľa. Podpora pamäťových kariet sa nekoná, takže si dobre zvážte, aké veľké úložisko potrebujete. V konečnom dôsledku mi pamäťové karty nechýbajú, pretože sú v porovnaní s interným úložiskom extrémne pomalé, čo by sa v konečnom dôsledku mohlo prejaviť v pomalšom načítavaní či ukladaní fotografií a podobne.

Samsung Galaxy S23 Ultra prišiel s aktuálne najrýchlejším možným úložiskom typu UFS 4.0, ktoré je v porovnaní s už tak rýchlou predchádzajúcou verziu výrazne rýchlejšie. To sa pozitívne prejavuje v rýchlosti ukladania fotografií, prenose súborov a všeobecne načítavania absolútne všetkého, čo na ňom máte uložené.  Model s 256 GB úložiskom je napárovaný s 8 GB RAM, vyššie varianty už ponúkajú 12 GB RAM.

Systém, konektivita a zvuk

Samsung Galaxy S23 Ultra beží na operačnom systéme Android 13 s nadstavbou One UI 5.1. Čiže momentálne to najaktuálnejšie, čo je možné. Nová nadstavba sa od predchádzajúcej líši skôr v detailoch, ktoré sme zhrnuli v samostatnom článku.

Nadstavba je to stále poriadne robustná, no zároveň aj dobre odladená a s množstvom funkcionalít či nastavení navyše. Osobne ju mám asi po čistom Androide najradšej. Stále mi ponúka mať aplikácie zoradené na domovských obrazovkách, ale aj v klasickom abecednom menu. Taktiež ovládanie systému je možné gestami a aj klasicky pomocou troch softvérových tlačidiel na spodku.

recenzia Samsung Galaxy S23 Ultra
Domovská obrazovka | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Samsung je výrobcom, ktorému na softvéri svojich zariadení záleží. Pri kúpe drahej vlajkovej lode zákazníci očakávajú aj špičkový servis z pohľadu aktualizácií. A majitelia Galaxy S23 sa v tomto smere obávať nemusia. Pravidelné bezpečnostné aktualizácie budú dlhé roky chodiť každý mesiac. Čo sa týka aktualizácií samotného operačného systému, tie sú sľúbené až 4. Takže dostane aj Android 17. A aj po ich ukončení ešte dostane minimálne rok bezpečnostné aktualizácie.

V rámci konektivity sa nemám na čo sťažovať. Máme tu podporu 5G, Bluetooth vo verzii 5.3, navigácia funguje výborne, telefonovanie je pohodlné, reproduktor aj mikrofón tiež. USB-C konektor na spodnej strane je typu 3.2. Okrem infračerveného portu a 3,5 mm jacku, ktoré sú už prakticky zabudnuté, tu chýba satelitná konektivita. Prečo nie je prítomná, vysvetľujeme v článku Samsung Galaxy S23 nepodporuje satelitnú konektivitu. Toto je dôvod.

Stereo reproduktory sú už tradične špičkové. Mal som možnosť priamo zvukový výstup porovnať s iPhonom 14 Pro a určiť víťaza bolo náročné. Hlasitosť bola veľmi podobná, Samsung mal vo všeobecnosti čistejší zvuk a lepšie zvládnuté výšky, no nezaostávali ani hlbšie tóny. Prejav iPhonu bol celkovo hlbší. Je už len na samotnom zákazníkovi, čo preferuje. Mne sa páčil viac zvuk zo Samsungu, ale oba telefóny hrajú naozaj špičkovo.

Recenzia Samsung Galaxy S23 Ultra: Fotoaparát

Opäť budem porovnávať s predchodcom, pretože sa to doslova ponúka. Čo sa týka samotných fotoaparátov, nastala tu jedna podstatná zmena. Je ňou úplne nový hlavný snímač s rozlíšením 200 megapixelov, svetelnosťou f/1.7 a optickou stabilizáciou obrazu. Ostatné snímače, teda až na selfie fotoaparát v displeji, zostali nezmenené. Takže poďme pekne poporiadku.

Samsung Galaxy S23 Ultra fotoaparat
Fotoaparáty | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ultra-širokouhlý fotoaparát má rozlíšenie 12 MP, svetelnosť f/2.2 a uhol záberu 120 stupňov. Dokáže aj zaostrovať, takže ho je možné využiť ako celkom kvalitný makro fotoaparát. A samozrejme tu máme aj staré známe približovacie objektívy.

Teleobjektív s trojnásobným optickým priblížením má rozlíšenie 10 MP a svetelnosť f/2.4. Periskopický objektív s 10-násobným priblížením je tiež 10-megapixelový s optickou stabilizáciou obrazu. Maximálne digitálne priblíženie je na úrovni 100x, no takéto fotografie už veľmi použiteľné nie sú. Avšak 20-30-násobné priblíženie vôbec nevyzerá zle. Samozrejme pri dostatku svetla.

Hlavný snímač 200 MP
f/1.7
Optická stabilizácia obrazu
Ultra-širokouhlý fotoaparát 12 MP
f/2.2
Uhol záberu 120˚
Automatické zaostrovanie
Teleobjektív 10 MP
f/2.4
3x optický zoom
Optická stabilizácia obrazu
Periskopický objektív 10 MP
f/4.9
10x optický zoom
Optická stabilizácia obrazu
Video 8K@30fps, 4K@60fps
Selfie fotoaparát 12 MP
f/2.2

Ak približujem viac ako 20x, zobrazí sa náhľad celej snímky, aby som vedel, kde presne sa nachádzam a čo fotím. Nie je to síce novinka, ale poteší. Pri veľkom priblížení robí dobrú prácu aj softvér v kombinácii s optickou stabilizáciou obrazu, ktorý sa snaží udržať na objekte, o ktorom si myslí, že sa ho snažím zachytiť. Výborne tak eliminuje otrasy, ktoré sú pri takto veľkom priblížení bez statívu výrazné.

Samsung sa chváli vylepšenou umelou inteligenciou, rýchlejším post-processingom a vyváženejšími farbami naprieč všetkými snímačmi. A áno, je to pravda. Farebné podanie je naozaj konzistentné, čo je veľmi pozitívna zmena. Okrem nového hlavného snímača nastali zmeny najmä v softvéri, ktorý je vďaka vyššiemu výkonu procesora ešte vylepšený a výsledkom sú kvalitnejšie fotografie.

Ukážkové fotografie

Samsung Galaxy S23 Ultra fotí naozaj výborne. Zábery patria na úplný vrchol nielen cez deň, ale aj v noci. V základe je k dispozícii rozlíšenie 12,5 MP, no používateľ si môže zvoliť fotenie v 50 MP alebo plnom 200 MP rozlíšení. To sa oplatí najmä cez deň, kedy potrebujete fotografiu plnú detailov. V noci sa zase zíde spájanie pixelov a vytváranie väčších, ktoré zachytia viac svetla. Fotoaparát plánujeme v najbližších dňoch porovnať s iPhonom 14 Pro, takže nás nezabudnite sledovať.

Selfie fotoaparát je na prvý pohľad horší, teda ak sa pozrieme na rozlíšenie. To sa znížilo zo 40 MP na 12 MP, automatické zaostrovanie zostalo. Avšak v konečnom dôsledku produkuje lepšie zábery. Aj toto je dôkaz toho, že viac megapixelov ešte nemusí znamenať aj lepšiu fotku. Poteší aj možnosť natáčať 4K@60fps video.

Viac fotografií aj priamo zo San Francisca nájdete v článku Ako fotí Samsung Galaxy S23 Ultra. Fotografie v plnej kvalite nájdete tu

Video

Samsung Galaxy S23 Ultra dokáže natáčať video až v 8K rozlíšení pri 30 snímkach za sekundu. V porovnaní s predchodcom sa jeho kvalita zvýšila dosť výrazne. Obraz je ostrejší, stabilizácia je lepšia a video nie je tak priblížené, ako tomu bolo predtým. Avšak stále mi akosi uniká pointa takto vysokého rozlíenia, keďže takéto video nemám kde prehrať.

Jeho celková kvalita zase až taká dobrá nie je, stabilizácia je v porovnaní so 4K rozlíšením výrazne horšia, takže na natáčanie 8K videa z ruky to veľmi nie je. V každom prípade ide o najlepšie 8K video zo smartfónu na trhu.

4K video pri 60 snímkach za sekundu je možné natáčať ktorýmkoľvek z fotoaparátov. Avšak ich prepínanie už počas záznamu možné nie je. Ani pri zvolení Full HD rozlíšenia. Ak chcete objektívy prepínať aj počas záznamu, musíte sa zmieriť len s 30 snímkami za sekundu.

Video celkovo zaznamenalo slušný skok vpred. Stabilizácia pri natáčaní hlavným fotoaparátom je naozaj parádna, video z ultra-širokouhlého fotoaparátu je tiež stabilizované výborne. Príjemne prekvapený som bol aj z nočných záberov, tie však odporúčam vytvárať v režime 30 fps a hlavným fotoaparátom. Vtedy je video najkvalitnejšie.

Lepšia výdrž, rovnako rýchle nabíjanie

Výdrž som testoval v plnom nasadení. Takže hneď po rozbalení som nastavil maximálne rozlíšenie displeja, maximálnu obnovovaciu frekvenciu, vložil som do Galaxy S23 Ultra svoju jedinú SIM kartu a neobmedzoval som sa ani v súvislosti so sieťami. To znamená, že tam, kde bol 5G signál, telefón využíval túto konektivitu.

Wi-Fi a dáta vypínam len na noc, funkcionality ako NFC, Bluetooth či zisťovanie polohy boli aktívne neustále. Čiže testovanie prebiehalo absolútne bez obmedzovania. Dokonca som si nastavil aj systémovú tému na bielu.

V takomto režime fungovania som z predchádzajúceho modelu dostával maximálne 3,5 až 4 hodiny zapnutého displeja. V tomto prípade je to výrazne viac. Prakticky žiadny deň som sa nedostal pod 5 hodín (ani pri častom fotení). Bežnou realitou bolo dokonca 6 hodín. Telefón s takto dobrou výdržou som už dlho netestoval a počas dňa som nikdy nemusel dobíjať.

Samsung Galaxy S23 ultra
Samsung Galaxy S23 Ultra | Zdroj: Michal Chabada

Menej náročný používateľ by mal bez problémov zvládnuť aj dva dni bez nabíjačky. No taký si S23 Ultra kupovať nebude. Výdrž je možné predĺžiť buď niektorým zo šetriacich režimov, znížením rozlíšenia displeja, nastavením obnovovacej frekvencie na 60 Hz či zvolením čiernej systémovej témy.

Čo sa týka nabíjania, Samsung sa drží svojho dobre zavedeného štandardu. Stále tu máme maximálny výkon 45 W, no takáto nabíjačka v balení nie je. V slovenských e-shopoch sa predáva približne za 40 eur. Osobne odporúčam investovať skôr do 25 W adaptéru, ktorý stojí menej ako polovicu.

Zdroj: Miroslav Schwamberg
Zdroj: Miroslav Schwamberg

V konečnom dôsledku s ním budete nabíjať podobne rýchlo, aj keď stále o niečo pomalšie. A ak prechádzate zo staršieho modelu a 25 W adaptér už máte, nie je dôvod kupovať nový.

V porovnaní s konkurenciou Samsung v rýchlosti nabíjania zaostáva. Avšak pár minút nad hodinu pri nabití z 0 na 100 % a maximálnom výkone 25 W svedčí o zaujímavej krivke nabíjania. Stále je to veľmi dobrá hodnota. Áno, na trhu máme aj modely, ktoré sa nabijú za 10-20 minút a áno, určite by to bolo zaujímavejšie. Ale v ich balení napríklad nenájdete USB-C adaptér, ale len klasický veľký USB. A to mne osobne prekáža, pretože som už kompletne všade prešiel na USB-C.

To isté môžem povedať aj o bezdrôtovom nabíjaní. Máme tu klasický Qi štandard, pričom výkon je 10 W. Nie je to veľa a konkurencia je ďalej, no väčšinou treba dokúpiť aj špeciálne nabíjacie kolísky s vyšším výkonom. A to za mňa tiež nie je ideálna cesta. V každom prípade, rýchlejšie nabíjanie by určite nebolo na škodu.

K dispozícii je aj reverzné bezdrôtové nabíjanie, vďaka ktorému je možné nabiť či už hodinky alebo bezdrôtové slúchadlá, no prakticky hocičo, čo je možné nabíjať bezdrôtovo. Pokojne aj druhý telefón. Táto funkcia ale nie je v prípade vlajkových lodí Samsungu žiadnou novinkou, no som rád, že tu stále je.

Recenzia Samsung Galaxy S23 Ultra: Záverečné hodnotenie

Samsung Galaxy S23 Ultra je najlepším Android telefónom súčasnosti. Nedostatky sa hľadajú naozaj len veľmi ťažko a ponúka všetko, čo by ponúkať mal. Na čele so špičkovým fotoaparátom, výbornou výdržou, atraktívnym dizajnom či dlhou podporou. Najväčším mínusom je preto jeho cena, ktorá je vysoká. Avšak pri pohľade na konkurenciu si dovolím tvrdiť, že je nastavená dobre a slabších predajov by som sa neobával.

recenzia Samsung Galaxy S23 Ultra
Samsung Galaxy S23 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ide o poriadnu vlajkovú loď bez kompromisov, ktorá vydrží dlho. Ale nejaké chybičky by sa predsalen našli. Snímač odtlačkov prstov je síce skvelý, no mohol by byť aktualizovaný na druhú generáciu, ktorá je podstatne väčšia.

Nezmenený dizajn tiež nemusí byť najlákavejší a môže kupujúcich odradiť. 45 W nabíjanie bez adaptéru v balení tiež nie je špičkou na trhu, no osobne to ako mínus neberiem. Chýba aj podpora pamäťových kariet, no máme tu dvojnásobné úložisko v základe.

Doplnené 28. 3. 2024:

Samsung sprístupnil na vybrané modely smartfónov a tabletov, vrátane Galaxy S23 Ultra, najnovšiu verziu používateľského prostredia One UI 6.1 s funkciami Galaxy AI – pokročilej ulemej inteligencie. Podrobnosti sa dočítate v tomto článku.

Tabuľka parametrov

Rozmery 163,4 x 78,1 x 8,9 mm
Hmotnosť 233 gramov
Displej 6,8″, 3088 x 1440p, 1-120 Hz, 1750 nitov, Gorilla Glass Victus 2
Čipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (upravený pre Samsung)
RAM a úložisko 8 GB + 256 GB
12 GB + 512 GB
12 GB + 1 TB
Fotoaparát 200 MP, f/1.7, OIS
12 MP, f/2.2, uhol záberu 120˚
10 MP, f/4.9, OIS, 10x optický zoom
10 MP, f/2.4, OIS, 3x optický zoom12 MP, f/2.2 – selfie
Batéria a nabíjanie 5000 mAh
45 W káblové nabíjanie
Bezdrôtové nabíjanie + reverzné bezdrôtové nabíjanie
Operačný systém a nadstavba Android 13 a One UI 5.1
Ostatné Bluetooth 5.3, stereo reproduktory, integrované pero S Pen,
Cena od 1 399 €

Konkurencia

Samsung Galaxy S23 Ultra je prvou TOP vlajkovou loďou tohto roka, takže tá pravá konkurencia ešte len príde. Či už je to OPPO Find X6 Pro, vivo X90 Pro alebo Sony Xperia 1 IV. Jediným konkurenčným modelom, aj keď nie s operačným systémom Android, zostáva Apple iPhone 14 Pro Max.

9.2

Samsung Galaxy S23 Ultra

Samsung Galaxy S23 Ultra je špičkový smartfón, ktrorému je len ťažké niečo vyčítať. To, čo ponúka, robí dobre. Či už ide o skvelý fotoaparát s novým 200 MP snímačom, pero S Pen alebo celkovú funkčnú výbavu, ktorá prakticky nemá konkurenciu. Medzi ďalšie plusy patrí výborný displej, spoľahlivý snímač odtlačkov prstov a skvelý výkon. Zlepšila sa aj výdrž batérie. Mínusom by mohol byť minuloročný dizajn a pre niekoho aj absencia podpory pamäťových kariet. Za jeho najväčšie mínus však pokladám vysokú obstarávaciu cenu. Na druhú stranu, pri pohľade na konkurenciu, cena prehnaná nie je.

zobraziť celú recenziu
90 %
Konštrukcia a dizajn
100 %
Displej
100 %
Výkon
90 %
Výdrž batérie
70 %
Cena
100 %
Fotoaparát

 • Snapdragon 8 Gen 2
 • Výborná výdrž
 • Vyriešené problémy s prehrievaním
 • Takmer dokonalý displej
 • Špičkový fotoaparát
 • Pero S Pen
 • Dlhá softvérová podpora
 • 256 GB úložisko v základe

 • Snímač odtlačkov prstov je skvelý, no mohlo už ísť aj o novú generáciu
 • V porovnaní s konkurenciou pomalšie nabíjanie
 • Rovnaký dizajn, aký mal predchodca
 • Systém zaberá viac ako 50 GB miesta
 • Cena
15.2.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+