MojAndroid

Dnes sa pozrieme na najlepšie Sony mobily, aké si viete kúpiť u nás v roku 2022. Tento výrobca svoju popularitu v oblasti smartfónov stratil, no stále má svojich skalných fanúšikov. Najnovšie modely sú zaujímavé najmä netradičným dizajnom a displejmi s pomerom strán 21:9. Zamrzí ich vyššia cena.

Najlepšie Sony telefóny: Sony Xperia 1 V

Vlajková loď a najlepší smartfón od Sony pre rok 2023. Stavia na výhodách predchodcov, ku ktorým pridáva ďalšie vylepšené vlastnosti. Zaujme displejom s vysokým 4K rozlíšením, pomerom strán 21:9 a obnovovacou frekvenciou 120 Hz. Už tradične nechýba ani veľká batéria s kapacitou 5000 mAh, ktorá zaručí nadštandardnú výdrž.

Sony Xperia 1 V
Sony Xperia 1 V | Zdroj: Sony

Fotoaparát ponuka optiku od Zeiss a jeho najväčším lákadlom je teleobjektív, ktorý vie plynule opticky približovať v rozmedzí od 3,5 do 5,2x. Hlavný fotoaparát dostal rozlíšenie 48 MP, optickú stabilizáciu obrazu a svetelnosť f/1.9.

Nechýba výkonný čipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 v kombinácii s 12 GB RAM a 256 alebo 512 GB úložiskom. V ponuke je aj káblové nabíjanie s výkonom 30 W, ktoré je doplnené o bezdrôtové nabíjanie a reverzné bezdrôtové nabíjanie.

Sony Xperia 10 V

Zástupca strednej triedy s natiahnutým displejom. Medzi jeho hlavné prednosti patrí vodoodolnosť IP68. Výkon zabezpečuje čipset Qualcom Snapdragon 695 v kombinácii so 6 GB RAM. OLED displej má pomer strán 21:9, rozlíšenie 2520 x 1080 pixelov a uhlopriečku 6,1″. Bohužiaľ, obnovovacia frekvencia je len 60 Hz.

Poteší batéria s kapacitou 5000 mAh, ktorá zabezpečí veľmi dobrý výdrž na jedno nabitie. Vo výbave nechýbajú stereo reproduktory, snímač odtlačkov prstov sa nachádza na boku zariadenia. Fotoaparát ponúka hlavný snímač s rozlíšením 48 MP, 9 MP teleobjektív s dvojnásobným optickým priblížením a 8 MP ultra-širokouhlý objektív.

Sony Xperia 5 IV

Opäť tu máme zmenšenú vlajkovú loď od Sony, ktorá sa môže pochváliť najmä príjemne tenkým telom. To znamená aj pohodlné držanie v jednej ruke. Sony Xperia 5 IV ponúka displej s uhlopriečkou 6,1″, rozlíšením 2520 x 1080 pixelov a 120 Hz obnovovacou frekvenciou. Jeho pomer strán je už tradične 21:9.

Sony Xperia 5 IV 5G
Sony Xperia 5 IV 5G | Zdroj: Sony

Jedným z lákadiel je aj veľká batéria s kapacitou rovných 5000 mAh, čo je vzhľadom na veľkosť zariadenia veľmi zaujímavá hodnota. Nechýba ani bezdrôtové nabíjanie či stereo reproduktory, ktoré mieria priamo na používateľa.

Fotovýbava sa skladá z troch 12-megapixelových snímačov. Okrem toho hlavného so svetelnosťou f/1.7 a optickou stabilizáciou obrazu tu máme aj ultra-širokouhlý objektív s uhlom záberu 124 stupňov a teleobjektív s 2,5-násobným optickým priblížením a optickou stabilizáciou obrazu.

Najlepší telefón Sony: Sony Xperia 1 IV

Najaktuálnejšia vlajková loď pre rok 2022. Za poriadne vysokú cenu ponúka skvelé parametre na čele s jasnejším 120 Hz 4K displejom a najmä novými fotosnímačmi. Všetky tri na zadnej strane dokážu natáčať 4K video pri 120 snímkach za sekundu.

Sony Xperia 1 IV
Sony Xperia 1 IV | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Teleobjektív je tiež špeciálny. Používateľ môže plynule prechádzať optickým priblížením medzi približne 3,5x až 5,2x. Samozrejme, bez straty kvality. Toto žiadny iný smartfón na trhu neponúka. Výkon zabezpečuje procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1, nechýba 12 GB RAM či batéria s kapacitou 5000 mAh.

 • 3,5 mm jack
 • Pokrokový teleobjektív
 • Kvalitný 4K displej
 • Špičková konštrukcia
 • Ľahká nadstavba, takmer čistý Android
 • LED dióda
 • SIM kartu je možné vybrať aj rukou

 • Cena
 • Prehrievanie
 • Zbytočné video aplikácie
 • Chudobné balenie

Sony Xperia 1 III

Momentálne to najlepšie, čo si na našom trhu môžete u tohto japonského výrobcu kúpiť. Dizajnom nadväzuje na predchodcov, no opäť pridáva nejaké funkcie navyše. O výkon sa stará procesor Qualcomm Snapdragon 888, ktorý je doplnený o 12 GB RAM. Displej má opäť 4K rozlíšenie, v tomto prípade konečne aj so 120 Hz obnovovacou frekvenciou.

Sony Xperia 1 III
Sony Xperia 1 III | Zdroj: Sony.sk

Nechýba trojica veľmi dobrých 12 MP snímačov na zadnej strane, ktoré sa môžu pochváliť optikou od ZEISS a k dispozícii je batéria s kapacitou 4500 mAh. Nabíjať ju je možné káblom s výkonom 30 W či bezdrôtovo.

Sony Xperia 5 III

Kompaktná vlajková loď so 6,1-palcovým displejom s pomerom strán 21:9. Jeho rozlíšenie je 2520 x 1080 pixelov a nechýba ani 120 Hz obnovovacia frekvencia. Výkon zabezpečuje procesor Qualcomm Snapdragon 888, ktorý je doplnený o 8 GB RAM.

Sony Xperia 5 III
Sony Xperia 5 III | Zdroj: Sony

Na zadnej strane sa nachádzajú tri fotoaparáty, pričom každý má rozlíšenie 12 MP. Teleobjektív má dokonca rozsah optického priblíženia na úrovni 3 – 4,4x a nechýba mu optická stabilizácia obrazu. Batéria dostala kapacitu 4500 mAh a k dispozícii je 30 W nabíjanie.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+