MojAndroid

Samsung Galaxy S22 Ultra je to najlepšie, čo od juhokórejskej spoločnosti aktuálne kúpite. Rovnako, ako v minulom roku, aj teraz prichádza s podporou pera S Pen, no to je konečne zabudované v tele zariadenia. Ide teda o najvybavenejší smartfón radu Galaxy S, ktorý je zároveň aj priamym nástupcom posledného z línie Note, Samsung Galaxy Note 20 Ultra. Oplatí sa naň prejsť práve z tohto modelu, prípadne z minuloročného Galaxy S21 Ultra? Toto je recenzia smartfónu Samsung Galaxy S22 Ultra, ktorá by vám na tieto otázky mohla odpovedať.

Recenzia Samsung Galaxy S22 Ultra je rozdelená na niekoľko častí:

Samsung Galaxy S22 Ultra: Cena a dostupnosť na Slovensku

Smartfón bol oficiálne predstavený 9.2.2022 a na Slovensku sa predáva od 25.2.2022. Samsung si za kvalitu nechá poriadne zaplatiť, ceny štartujú na 1249 € za verziu s 8 GB RAM a 128 GB úložiskom. Mnou testovaný model ponúka 12 GB RAM a 256 GB úložisko a jeho cena je 1349 eur. Ak si priplatíte ešte o stovku viac, dostanete úložisko s kapacitou 512 GB. Keďže Samsung Galaxy S22 Ultra nepodporuje pamäťové karty, aj tento variant určite stojí za zváženie.

Samsung Galaxy S22 Ultra
Všetky dostupné farebné prevedenia | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Cena je to naozaj vysoká. Najbližšia konkurencia s Androidom je napríklad tiež nedávno predstavený Huawei P50 Pro, ktorý oficiálne začína na sume 1199 €. Konkurencia od Applu, iPhone 13 Pro Max, začína vo variante so 128 GB úložiskom taktiež na 1249 €, avšak môže ísť až do kapacity 1 TB.

Recenzia Samsung Galaxy S22 Ultra: V balení takmer nič

V tomto smere sa neudiali žiadne neočakávané zmeny. Nový Galaxy S22 Ultra prichádza v tenkej krabičke len s nevyhnutým príslušenstvom, čo v preklade znamená, že k nemu dostanete vlastne len obojstranný USB-C kábel. Nabíjací adaptér sa ani teraz nekoná. Novinka tentokrát podporuje nabíjanie s výkonom až 45 W, za takýto adaptér si však zaplatíte 39,90 eur a rýchlosti nabíjania sa v porovnaní so štandardným 25 W adaptérom veľmi nelíšia. Z tohto dôvodu odporúčam kúpiť radšej tento, ktorý sa dá v overených e-shopoch zohnať už za cenu do 15 eur.

Samozrejme, okrem kábla je tu ešte kovový nástroj na vyberanie SIM karty a potrebná dokumentácia. To je naozaj všetko.

Konštrukcia a dizajn: Vitaj, Note

Už pri prvom pohľade je jasné, že nový Samsung Galaxy S22 Ultra má množstvo črtov spoločných práve s radom Galaxy Note, ktorý či chceme alebo nechceme, nahrádza. Nie je to len integrované pero S Pen, ale aj dizajn, ktorý sa náramne podobá na Galaxy Note 20 Ultra.

V porovnaní s predchodcom tu teraz máme hranaté boky, ktoré sú typické práve pre sériu Note. Smartfón je to poriadne veľký, no v ruke pôsobí o niečo kompaktnejšie ako napríklad iPhone 13 Pro Max. Môžu za to najmä zaoblené boky, ktoré pridávajú nielen na pocite akéhosi menšieho zariadenia, ale vďaka nim sa aj lepšie drží v ruke.

Samsung Galaxy S22 Ultra
Samsung Galaxy S22 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Na ovládanie jednou rukou, ak nemáte naozaj veľké ruky, však zabudnite. Moje ruky sú síce veľké, ale jednou rukou som ho ovládal naozaj len v nevyhnutných prípadoch. A to veľmi opatrne, pretože som sa obával, že mi z ruky vypadne.

Celkový dizajn je skôr účelový, no mne sa aj napriek tomu veľmi páči. Horná aj spodná strana sú hranaté a veľmi pekne dopĺňajú bočné zaoblenie. Na spodnej hrane telefón na stole nedrží, dôvodom je jemne vytŕčajúce pero S Pen. Položiť ho hore nohami však nie je problém.

Samsung Galaxy S22 Ultra
Spodná strana je pekne hranatá | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Veľkou zmenou prešla zadná strana. Všetky farebné varianty sú matné, čo sa mi veľmi páči. Fotoaparátom vzadu chýba ikonický “hrb” z minulého roka. Pôsobí to dospelejšie a modernejšie, no prináša to so sebou jeden problém. Medzi objektívy sa veľmi ľahko dostane prach a vyčistiť ho nie je jednoduché, keďže objektívy pomerne výrazne vystupujú nad okolitý povrch. Smartfón sa pri položení na stôl displejom hore vďaka vystupujúcim fotoaparátom aj poriadne kýve.

Samsung Galaxy S22 Ultra
Prach medzi objektívmi sa nečistí ľahko | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Samotné konštrukčné spracovanie je príkladné. Vpredu aj vzadu je prítomné krycie sklo Corning Gorilla Glass Victus+, čiže to najlepšie na trhu. Rám je kovový (výrobca tvrdí, že lepšie odoláva škrabancom aj pádom) a v ruke smartfón pôsobí naozaj hodnotne. Už pri prvom úchope viete, že ide o drahú vlajkovú loď. Ak k tomu pridám hmotnosť 228 gramov, pocit drahého zariadenia sa ešte umocní.

Samozrejmosťou v tejto triede je vodoodolnosť, smartfónu nechýba certifikácia IP68. Bez problémov by mal vďaka nej zvládnuť pobyt pod vodou v hĺbke 1,5 metra po dobu 30 minút. Rozloženie prvkov po obvode je už tradičné. Vpravo sú všetky hardvérové tlačidlá, ktoré sa mimochodom ovládajú veľmi pohodlne. Ľavá aj vrchná strana sú prázdne, najviac pozornosti budí spodná strana.

Samsung Galaxy S22 Ultra
Samsung Galaxy S22 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Tu sa okrem tradičných prvkov v podobe USB-C konektora a reproduktora nachádza aj zásuvka na dve SIM karty (bez možnosti pamäťových kariet) a jedno z hlavných lákadiel novinky – pero S Pen.

Špičkový displej ako základ kvalitného smartfónu

Ak je niečo, čo Samsung vie, tak sú to displeje. A veľmi by som sa čudoval, keby do svojho najlepšieho smartfónu nedal to absolútne najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Displej Samsungu Galaxy S22 Ultra je skvelý nielen na papieri, ale aj v skutočnosti. Poďme ale pekne poporiadku.

Tento Dynamic AMOLED 2X panel dostal uhlopriečku 6,8 palca a vysoké rozlíšenie 3088 x 1440 pixelov. Aby som len nechválil, hneď zo začiatku spomeniem jeho asi najväčšie mínus. Displej je bo bokoch zaoblený. Nie, nie je to extrémne veľké zaoblenie, ale niekomu by to mohlo vadiť. Ja som s tým celkom v pohode, ale napríklad pri používaní pera S Pen a detailom kreslení pri bokoch zariadenia môže nastať menší problém. V každom prípade, zaoblenie pridáva na exkluzivite zariadenia, o tom niet pochýb.

Samsung Galaxy S22 Ultra
Tenké rámiky a malý výrez selfie fotoaparátu | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Trochu ma mrzí, že displej od rozbalenia neobsahuje žiadnu, ani základnú ochrannú fóliu. Fólie od Samsungu boli v minulosti štandardom aj pri vlajkových lodiach. Na výber správneho tvrdeného skla si dávajte pozor a radšej investujte do drahších riešení. A to z dvoch dôvodov.

Lacné sklá určené pre zahnuté displeje nikdy neboli dokonalé a po čase sa práve boky začínajú odliepať. Druhou vecou je kompatibilita s ultrasonickým snímačom odtlačkov prstov, ktorý ochranné sklá v obľube veľmi nemá. A keď ste už za smartfón zaplatili nemalú sumu, tých pár desiatok eur navyše za to určite stojí.

Samsung Galaxy S22 Ultra
Samsung Galaxy S22 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Poďme ale späť k displeju. Na priamom slnečnom svetle pri automatickom nastavení jasu ho dokáže vyšvihnúť až na 1750 nitov, čo je skvelá hodnota. V praxi to znamená, že s čitateľnosťou vonku nebudete mať absolútne žiadny problém. Len sa pripravte na to, že dlhé používanie s takto jasným displejom sa negatívne prejaví na výdrž batérie. Ale to nie je nič, čo by sme nevedeli.

LTPO panel druhej generácie dokáže dynamicky meniť obnovovaciu frekvenciu. Maximom je 120 Hz, minimom len 1 Hz. Počas testovania sa mi 1 Hz dosiahnuť nepodarilo pri bežnom používaní nikdy, smartfón túto frekvenciu využíva asi len pri always on režime. O tom sa viac rozpíšem v sekcii batéria, pretože som zistil pomerne zaujímavé veci.

Samsung Galaxy S22 Ultra
Samsung Galaxy S22 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Áno, frekvencia sa dynamicky mení, čo potvrdila aj aplikácia merajúca práve obnovovaciu frekvenciu. Pri bežnom používaní, čiže skrolovaní, prechádzaní menu a podobne, ide displej na 120 Hz. Pri statickom obraze ide frekvencia dole, čím sa šetrí batéria. Ak napríklad pozerám video, ktoré má 30 snímok za sekundu, aj frekvencia displeja sa tomu prispôsobí a ide na 30 Hz.

Displej sám o sebe je skvelý. Okrem spomínaných parametrov musím pochváliť aj farebné podanie, ktoré je opäť príkladné. Ani selfie snímač, ktorý sa v ňom nachádza, celkový dojem nepokazí, pretože je príjemne malý. Výborne funguje aj automatické nastavenie jasu a nechýba ani množstvo nastavení farebného podania, a podobne.

Samozrejmosťou je always on režim. Smartfón vďaka nemu dokáže neustále zobrazovať základné informácie aj na vypnutom displeji. Už tradične je v ponuke možnosť mať always on režim zapnutý neustále, v mnou nastavenom čase alebo sa zobrazí len po ťuknutí.

Ultrasonický snímač odtlačkov prstov je podľa mňa stále najlepšie riešenie snímača v displeji. Je neuveriteľne rýchly a presný. Stále síce preferujem snímač na boku zariadenia, no v tomto smere nemám k novému Samsungu absolútne žiadne výhrady.

Recenzia Samsung Galaxy S22 Ultra: S Pen a jeho možnosti

Pre majiteľov starších modelov Galaxy Note je práve nový Galaxy S22 Ultra tým pravým nástupcom. Ponúka totiž obľúbené pero S Pen integrované priamo v tele, čo predchádzajúci Galaxy S21 Ultra nemal. Vlajkovej sérii Galaxy S sa tým otvárajú nové možnosti.

V tomto prípade ide naozaj o plnohodnotného nástupcu, pero je totiž úplne rovnaké. Obsahuje aj malú batériu (nabíja sa priamo v smartfóne automaticky), vďaka čomu sú prítomné aj obľúbené gestá, ktoré fungujú cez Bluetooth pripojenie. Asi najčastejšie som gestá používal pri fotografovaní. Stačí stlačiť tlačidlo na S Pen a fotka je vytvorená. Stlačením tlačidla a zároveň pohybom pera sú k dispozícii aj ďalšie zaujímavé gestá.

Samsung Galaxy S22 Ultra
Samsung Galaxy S 22 Ultra S Pen | Zdroj: Miroslav Schwamberg

A nielen vo fotoaparáte. Prehliadanie obrázkov v galérii ako mávnutím čarovného prútika má tiež svoje čaro. Rád som pero používal aj na písanie ťahom na softvérovej klávesnici, no na túto činnosť by mohlo byť ešte o pár milimetrov dlhšie.

Čo je ale nové, je odozva pera. Podľa výrobcu je len 2,8 ms. A čo to znamená v praxi? Že máte pocit, akoby ste písali na papier. Odozvu si absolútne nevšimnete. Všetko je rýchle, presné a okamžité. Okrem zníženej latencie tu svoju úlohu zohráva aj umelá inteligencia. Smartfón totiž dopredu predpovedá, čo s perom urobíte. Neviem síce ako, ale ono to naozaj funguje.

Samsung Galaxy S22 Ultra
Samsung Galaxy S22 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ak Samsung Galaxy S22 Ultra odblokujete a pero sa v ňom nenachádza, zariadenie vás na to upozorní. Skvelá prevencia pred stratou. Pero reaguje aj na tlak, takže čím silnejšie tlačíte do displeja, tým hrubšiu čiaru kreslíte. Úplne rovnako, ako pri písaní bežným perom.

Samsung Galaxy S22 Ultra
Základná ponuka práce s S Pen | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Počas kreslenia je k dispozícii aj zvuk, ktorý imituje písanie na papieri. A je to naozaj návykové. Páčilo sa to úplne každému v mojom okolí. Je vidieť, že Samsung sa opäť s perom vyhral. Rád som využíval aj funkciu označovania textu. Stačí podržať tlačidlo, perom prejsť po texte, ktorý chcem označiť a hotovo. Ak perom prechádzam ponad displej, zariadenie tiež reaguje. Ak sa zastavím nad nejakou dôležitou informáciou, odkazom a podobne, smartón mi ponúkne náhľad.

Samsung Galaxy S22 Ultra
Samsung Galaxy S22 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Pero je samozrejme možné použiť aj na klasické ovládanie telefónu, čo som využíval najmä v pohodlí domova. Je to neskutočne pohodlné a trochu sa mysľou vraciam aj do čias smartfónov s dotykovým Windowsom či Symbianom.

Recenzia Samsung Galaxy S22 Ultra: Výkon a pamäť

Niektorí možno budú nadávať na procesor, keďže by radi videli v najvybavenejšom Samsungu na Slovensku Snapdragon. Mne osobne Exynos absolútne nevadí. Rozdiely, ktoré sme badali pred 2 rokmi, už prakticky neexistujú. Exynos 2200 môže novému Snapdragonu konkurovať nielen vo výkone, ale aj v energetickej náročnosti. Jednoducho povedané, Exynosy sa podstatne zlepšili.

O plynulosti systému a načítavaní aplikácií asi veľmi nemá zmysel vypisovať dlhosiahle riadky. Samsung Galaxy S22 Ultra je vlajková loď a rýchlosť tomu odpovedá. Nadstavba je navyše veľmi dobre vyladená a počítam s tým, že do budúcna to môže byť dokonca ešte lepšie.

Samsung Galaxy S22 Ultra
Samsung Galaxy S22 Ultra a Note 20 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Hrubý výkon v poslednom období až tak dôležitý nie je, pretože pri vlajkových lodiach ho je naozaj dosť, no benchmarky sú vždy zaujímavé. Osobne ma až tak nezaujíma konečné číslo, skôr mi ide o to, ako si smartfón dokáže výkon udržať dlhodobo. A v tomto si Galaxy S22 Ultra viedol veľmi dobre.

Kým prejdem k benchmarkom, začnem trochu ľahšie. Výkon zvyknem testovať na hre PUBG Mobile, takže som si ju nainštaloval aj do Galaxy S22 Ultra. To, že išla absolútne plynulo a bez sekania, je úplne jasné. No ani po hodine intenzívneho hrania som takmer vôbec nepociťoval zahriatie smartfónu. Bol teplý ako pri bežnom používaní, čo sa mi nestalo asi pri žiadnom inom smartfóne. Po 70 minútach hrania dokonca nabitie batérie kleslo len o 8 percent.

Samsung Galaxy S22 Ultra
Po 5. teste AnTuTu za sebou | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Tým ale nechcem povedať, že sa novinka nezahrieva vôbec. Najviac je zahrievanie cítiť pri fotení, kedy aj percentá batérie ubúdajú pomerne svižným tempom. Stačí hodinka-dve fotenia a batéria vám nemusí vydržať ani do večera.

Benchmark AnTuTu som spustil 5x za sebou, aby som mohol sledovať pokles výkonu pri dlhšom zaťažení procesora a grafiky. A výsledky to rozhodne nie sú zlé. Smartfón sa síce celkom slušne zohrial, ale podstatne menej ako nedávno testovaný Galaxy S22+.

Skóre
Test 1 906 335
Test 2 885 238
Test 3 855 072
Test 4 813 959
Test 5 828 387

5 AnTuTu testov za sebou ukázalo, že s udržaním si výkonu na tom nie je Galaxy S22 Ultra vôbec zle. Skôr je to veľmi dobré. Najvyššie skóre smartfón samozrejme dosiahol v prvom teste a skóre sa postupne znižovalo, no nie výrazne. Všimnúť si môžete opätovný nárast výkonu po teste číslo 4. To znamená, že pod 800-tisíc bodov by som sa pravdepodobne nedostal ani pri oveľa dlhšom zaťažení, čo je naozaj skvelý výsledok.

Recenzia Samsung Galaxy S22 Ultra: Systém, konektivita a zvuk

Samsung Galaxy S22 Ultra má predinštalovaný operačný systém Android 12, ktorý je doplnený o nadstavbu One UI 4.1. To znamená, že to najaktuálnejšie, čo je aktuálne k dispozícii. Veľkou výhodou sú 4 sľúbené aktualizácie operačného systému. To znamená, že by mal dostať aktualizáciu až na Android 16.

To ale nie je všetko, samotná softvérová podpora má trvať až 5 rokov, počas ktorých bude tento model dostávať pravidelné bezpečnostné záplaty. Len pripomínam, že Samsung patrí v tejto oblasti medzi najrýchlejších výrobcov. Počas testovania som dvakrát zažil menšiu nepríjemnosť, kedy sa systém úplne na pár sekúnd zasekol. Našťastie nebol potrebný reštart, po chvíli všetko opäť fungovalo. Pripisujem to tomu, že ide o horúcu novinku a softvér sa bude ešte trochu ladiť.

O nadstavbe a ostatných detailoch ohľadom konektivity sa rozpisovať nebudem, to si môžete prečítať v recenzii Samsungu Galaxy S22+, keďže ide o rovnakú nadstavbu. Len spomeniem, že problémy s trhaním či sekaním som tu nezaznamenal. A to hlavne z dôvodu, že testovací S22+ mal ešte len predfinálny softvér, zatiaľ čo Ultra už má softvér finálny.

Stereo reproduktory sú vyladené spoločnosťou AKG, ktorú Samsung vlastní a hrajú veľmi dobre a nahlas. Avšak v priamom porovnaní s iPhonom 13 Pro strácajú. Maximálna hlasitosť je veľmi podobná, ale zvuk z iPhonu je akýsi čistejší a je v ňom počuť podstatne viac hlbších tónov. Na 3,5 mm audio jack samozrejme zabudnite, hudbu som používal cez staršie Bluetooth slúchadlá Samsung Galaxy Buds+, čo bolo absolútne bezproblémové.

So zvukom nepriamo súvisí aj vibrovanie. Haptická odozva je v tomto prípade opäť skvelá, no aj v tomto smere sa niečo zmenilo. Vibračný motorček totiž zmenil orientáciu. V konečnom výsledku je vibrácie cítiť menej, no stále sú veľmi príjemné a presné. Osobne mi to vôbec neprekážalo, aspoň na stole zariadenie tak extrémne neskákalo, vo vrecku je vibrácie stále bez problémov cítiť.

Recenzia Samsung Galaxy S22 Ultra: Fotoaparát

Zmeny sa udiali aj tu, aj keď na prvý pohľad môžu byť neviditeľné. Samsung Galaxy S22 Ultra totiž disponuje opäť rovnakou zostavou snímačov ako predchodca. Opäť tu máme skvelé približovacie možnosti, kvalitný hlavný snímač a ultra-širokouhlý objektív s automatickým zaostrovaním.

Samsung Galaxy S22 Ultra
Samsung Galaxy S22 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Čo sa však zmenilo, je všetko za tým. S procesorom s vyšším výkonom prichádza lepšia výpočtová sila a najmä pokročilá umelá inteligencia. Kombinácia týchto dvoch faktorov so stále kvalitnými snímačmi posunula kvalitu fotografií ešte ďalej.

Hlavný a ultra-širokouhlý snímač

Poďme pekne poporiadku. Hlavný 108-megapixelový objektív ponúka optickú stabilizáciu obrazu a svetelnosť f/1.8. Vychádzajú z neho fotografie s rozlíšením 12 MP, keďže spája až 9 pixelov do jedného. Fotiť je možné aj v plnom 108-megapixelovom rozlíšení. Kvalita fotografií je opäť špičková. Cez deň je to akousi samozrejmosťou, no nezľakne sa ani náročnejších podmienok. Skvelý je aj dynamický rozsah.

Ultra-širokouhlý snímač má uhol záberu 120 stupňov a rozlíšenie 12 megapixelov. Jeho hlavnou devízou je automatické zaostrovanie, takže k dispozícii sú aj makro zábery. Tie sú podstatne kvalitnejšie ako zábery, ktoré pochádzajú z dedikovaných makro snímačov v lacných smartfónoch. Cez deň tiež ponúkne veľmi pekné fotografie, Samsung sa snaží udržať si aj farebné podanie tak, aby nebol veľký skok medzi hlavným a ultra-širokouhlým snímačom. A až na nejaké výminky sa mu to celkom darí.

V noci je to už trochu iné, v nočných fotkách je hlavný snímač podstatne lepší, má menej šumu, lepšie farby a fotky sú ostrejšie. Tu ale na rad prichádza vylepšený nočný režim, ktorý využíva výkon nového procesora a umelú inteligenciu.

Súčasne dokáže vytovoriť viacero fotografií s rôznou expozíciou, ktorú spojí do jednej a post-processing urobí doslova zázraky. Nočný režim dokáže výrazne pomôcť hlavnému snímaču, no v prípade ultra-širokouhlého je to až neuveriteľné zlepšenie. Z nepoužiteľnej fotky sa rázom stane záber, na ktorý sa dá pozerať.

Náhodou som mal na chvíľu poruke aj Apple iPhone 13 Pro, takže pridávam aj niekoľko porovnávacích nočných záberov. Samsung vždy vľavo, Apple vpravo.

Zoom

Pokiaľ hľadáte smartfón s najlepšími približovacími schopnosťami, hľadaniu je koniec. Samsung Galaxy S22 Ultra je presne to, čo potrebujete. Obsahuje rovno dva zoomovacie snímače. Tie sú rovnaké ako v minulom roku. Teleobjektív má rozlíšenie 10 MP a 3x optický zoom, nechýba mu ani optická stabilizácia obrazu. Tou disponuje aj periskopický objektív s desaťnásobným optickým priblížením.

Len si musíte dávať pozor na to, že v noci zariadenie nie vždy prepne na zoomovací snímač. Ak vyhodnotí, že lepšiu snímku dostanete z toho hlavného, máte jednoducho smolu. V konečnom dôsledku ide práve o kvalitu fotky, takže v tomto smere nemám výhrady. Predsalen, tieto snímače majú horšiu svetelnosť a kvalitu celkovo v porovnaní s tým hlavným.

Cez deň je to ale už iná káva. Najkvalitnejšie sú zábery, kedy sú tieto snímače využité naplno. To znamená pri 3x a 10x zoome. Kvalita sa dokonca ešte o niečo v porovnaní s minulým rokom zlepšila. Áno, 100-násobné priblíženie je stále len marketingový ťah, no využitie sa určite nájde. Napríklad na prečítanie vzdialenej informačnej tabule.

Fotografie s desaťnásobným priblížením sú výborné, no hanbiť sa nemusí ani za 20x a dokonca aj 30x zoom je v dobrých svetelných podmienkach celkom použiteľný. Konkurencia sa jednoducho nechytá.

Portrétové fotografie

Teleobjektív je možné využiť aj pri vytváraní portrétových záberov s rozmazaným pozadím. Tu je tiež viditeľný pokrok. Objekt, ktorý má byť zaostrený, je zaostrený správne a pozadie je veľmi pekne oddelené. Tu sa prejavila sila umelej inteligencie naplno. Portréty je možné samozrejme fotiť aj hlavným snímačom, teda bez priblíženia.

Portrétová fotografia, rozmazanie pozadia | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Selfie

Selfie fotoaparát už tradične patrí medzi absolútnu špičku. Ak nepočítam smartfóny, ktoré ako selfie využívajú hlavné fotoaparáty (rôzne skladačky a podobne), tak ide o najlepší snímač svojho druhu. Vyniká nielen vysokým rozlíšením 40 megapixleov, ale dokáže aj zaostrovať. najmä denné selfíčka sú plne detailov a s prekvapivo dobrým dynamickým rozsahom. S ubúdajúcim svetlom ide ale kvalita rapídne dole, strácajú sa najmä detaily. Stále je to však lepšie ako v prípade konkurencie.

Video

Dôležitou kategóriou je aj video. To je v tomto prípade možné natáčať až v 8K rozlíšení pri 24 snímkach za sekundu. Takéto video je síce naozaj detailné, no zariadení s takto vysokým rozlíšením, ktoré by ho vedeli prehrať v plnej kvalite, stále veľa nie je. Skôr to vnímam ako možnosť ukázať sa, čo smartfón dokáže. Ja ale dávam prednosť 4K@60fps videu, prípadne 1080p@60fps.

Páči sa mi, že počas natáčania dokáže smartfón neustále sledovať objekt, na ktorý ťuknem prstom a automaticky naň preostruje. 4K@60fps video je síce možné natáčať všetkými snímačmi, ale prepínanie medzi nimi počas samotného záznamu možné nie je. Môžem síce zoomovať, no iba digitálne.

Pokiaľ však prepnete na 4K@30fps, prípadne znížite rozlíšenie na FullHD (bez ohľadu na snímkovanie), môžete medzi snímačmi prepínať aj počas natáčania. Osobne preferujem práve 1080p@60fps video. Je dostatočne kvalitné, plynulé a nezaberá toľko miesta.

Samotná kvalita videa je špičková. Cez deň sa môžete pripraviť na skvelú stabilizáciu obrazu a prakticky žiadny šum. Obraz je pekne plynulý a vyzerá noazaj dobre. A to nielen na displeji smartfónu, ale aj na monitore počítača. Trúfam si povedať, že v dobrých svetelných podmienkach bez problémov znesie porovnanie s najnovšími iPhonmi, ktoré sú stále považované za najlepšie smartfóny na natáčanie videa vôbec.

S ubúdajúcim svetlom to už taká sláva nie je. Zatiaľ čo cez deň rád točím aj ultra-širokouhlým snímačom (takéto video naozaj vyzerá dobre a pekne stabilne), v noci som sa radšej spoliehal na hlavný snímač. Presalen, ponúka optickú stabilizáciu obrazu a hlavne lepšiu svetelnosť. Pri natáčaní za zhoršených svetelných podmienok je ale iPhone stále o niečo lepší. Vo vyššie priloženom testovacom videu môžete vidieť zábery z viacerých snímačov, ale aj nočný záber.

Recenzia Samsung Galaxy S22 Ultra: Batéria a nabíjanie

Novinka ponúka akumulátor s kapacitou 5000 mAh, čo je v kategórii Ultra vlajkových lodí akýmsi štandardom. V porovnaní s minuloročným modelom sa výdrž jemne zlepšila. V porovnaní s nedávno testovaným Galaxy S22+ je výdrž výrazne lepšia. To ale môže byť spôsobené tým, že S22+ som testoval s predfinálnou verziou softvéru. Galaxy S22 Ultra už má softvér finálny. Poďme teda na výdrž.

Bez problémov som denno-denne dosahoval úroveň SOT na 6 hodinách, čo už považujem za dobrý výsledok. Nie je to síce najlepšie na svete, ale spoľahnúť sa môžete na bezproblémovú celodennú výdrž. Počas testu som mal nastavené QHD+ rozlíšenie (prednastavené je FHD+), 120 HZ obnovovaciu frekvenciu a svetlú tému. Pri znížení rozlíšenia či prepnutí do tmavej by mohla byť výdrž ešte o niečo lepšia.

Samsung Galaxy S22 Ultra
Samsung Galaxy S22 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

V niektorých parametroch ma však novinka veľmi príjemne prekvapila. Prvým je úspora energie pri “ničnerobení”. 00:30 som mal 85 percent batérie, ráno po ôsmich hodinách 81 %. Takže za 8 hodín klesla úroveň nabitia len o 4 percentá. Dáta aj Wi-Fi boli síce vypnuté, ale SIM karta vložená a aktívna. Takto to testujem s každým smartfónom a S22 Ultra si v tomto smere viedol zatiaľ najlepšie.

Ešte príjemnejšie ma prekvapila strata úrovne nabitia pri zapnutom always on režime. Po 9 hodinách zostalo z 90 % až 82 percent batérie. To je len 8 percent za 9 hodín. Tu sa očividne prejavila výhoda LTPO panela a trúfam si povedať, že práve pri always on režime klesne obnovovacia frekvencia len na 1 Hz. Výborne, Samsung!

Samsung Galaxy S22 Ultra sa nemusí hanbiť ani za možnosti nabíjania. Tie sú už tradične veľmi dobré. Nabíjačku vám síce do balenia nedá, ja však odporúčam zvoliť tú s výkonom 25 W. Môžete siahnuť aj po drahšej 45 W nabíjačke, len či vám úspora približne piatich minút za to stojí, to je už na vás. Nabíjanie som testoval práve so 45 W adaptérom, výsledky sú nasledovné:

 • 15 min: 37 %
 • 30 min: 65 %
 • 45 min: 87 %
 • Celkové nabitie: 0:58

Do pozornosti ešte dávam informáciu o tom, že v nastaveniach sa nachádza možnosť rýchleho a super rýchleho nabíjania, ktoré je potrebné mať samozrejme zapnuté. Teda ak chcete nabíjať najrýchlejším možným spôsobom. No a zabudnúť nesmiem ani na možnosť sotvérovo zastaviť nabíjanie po dosiahnutí 85 % kapacity, čím sa šetrí životnosť batérie. Pokiaľ chcete Samsung Galaxy S22 Ultra používať niekoľko rokov, odporúčam túto funkcionalitu zapnúť.

Už tradične nechýba ani podpora bezdrôtového nabíjania štandardu Qi s maximálnym výkonom 15 W, čo sa určite môže hodiť. Poteší aj prítomnosť reverzného bezdrôtového nabíjania, vďaka ktorému si jednoducho nabijete svoje Samsung príslušenstvo, napríklad smart hodinky či bezdrôtové slúchadlá.

Recenzia Samsung Galaxy S22: Záverečné hodnotenie

Samsung Galaxy S22 je zatiaľ najlepším smartfónom, ktorý bol predstavený v tomto roku. Ak hľadáte to najlepšie z Androidu, prakticky nemá konkurenciu. Ak nepočítam absenciu pamäťových kariet (ktorá mi osobne nevadí), tak prakticky nemá žiadne významné mínus.

Ponúka veľmi slušnú výdrž batérie, rýchle nabíjanie, pero S Pen, krásny displej a špičkové fotoaparáty. Veľkou konkurenčnou výhodou je veľmi dlhá softvérová podpora. Ak sa doň rozhodnete investovať nemalé peniaze a plánujete ho používať dlhšie, rozhodne sa to po prepočítaní na konkrétne roky oplatí. Systém bude stále aktuálny a bezpečný a ani výkon by nemal minimálne ešte niekoľko rokov zaostávať.

Samsung Galaxy S22 Ultra
Samsung Galaxy S22 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Akýmsi mínusom môže byť prakticky zbytočná podpora 45 W nabíjania, pretože s takto výkonným adaptérom veľa času navyše nezískate. 25 W systém má Samsung pomerne dobre vyladený, pravdepodobne ide len o hru s číslami. Celkové nabitie za približne hodinu stále považujem za veľmi dobrý čas. Ak vám teda nevadí veľkosť, využijete pero S Pen a chcete mať to najlepšie, Galaxy S22 Ultra určite odporúčam. Pokiaľ by ste chceli čo-to ušetriť, pokojne sa popozerajte aj po lacnejšom Galaxy S22+.

Recenzia Samsung Galaxy S22 Ultra: Parametre

Displej 6,8-palcový Dynamic AMOLED, QHD+ rozlíšenie, obnovovacia frekvencia 1 – 120 Hz, 240 Hz vzorkovacia frekvencia v hernom režime
Procesor Exynos 2200, 4 nm
Operačná pamäť 8 až 12 GB
Interný ukladací priestor 128, 256 až 512 GB
Fotoaparáty Primárny 108 MP (f/1.8), 12 MP ultra širokouhlý (f/2.2), 10 MP teleobjektív (3-násobné optické priblíženie, f/2.4), 10 MP teleobjektív (10-násobné optické priblíženie, f/4.9), 40 MP “selfie” (f/2.2)
Batéria 5 000 mAh, 45 W drôtové nabíjanie, 15 W bezdrôtové nabíjanie, reverzné nabíjanie
Rozmery 77,9 x 163,3 x 8,9 milimetrov
Hmotnosť 229 gramov
Farebné prevedenia Čierne, biele, zelené, vínové
Cena 1 249 €, 1 349 €, 1 449 €

Recenzia Samsung Galaxy S22 Ultra: Konkurencia

Konkurenciou pre Samsung Galaxy S22 Ultra sú tie najlepšie a najdrahšie vlajkové lode. Zo sveta Androidu ide napríklad o Huawei P50 Pro, ktorý má taktiež skvelý fotoaparát, veľmi dobrý výdrž a rýchlejšie nabíjanie a o niečo nižšiu cenu, no Samsung vyniká displejom, perom S Pen a podporou Google služieb.

Huawei P50 Pro
Huawei P50 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Spomenúť musíme aj Sony Xperia Pro-I so 4K displejom a fotoaparátom s 1″ snímačom. Konkurenciou, aj keď zo sveta iOS, je Apple iPhone 13 Pro s ešte lepšou výdržou, pomalším nabíjaním, 120 Hz displejom a taktiež výbornou softvérovou podporou.

8.8

Samsung Galaxy S22 Ultra

Samsung Galaxy S22 Ultra je asi to najlepšie, čo je možné kúpiť s operačným systémom Android. Kombinuje v sebe všetky aktuálne trendy, pridáva pero S Pen, špičkové fotoaparáty, ale aj veľmi slušnú výdrž batérie.

Medzi jeho najväčšie prednosti patrí skvelý displej s vysokým rozlíšením a LTPO technológiou, vďaka čomu môže ísť jeho obnovovacia frekvencia dole až na 1 Hz. Fotoaparáty sú opäť o niečo lepšie a patria medzi absolútnu špičku. Zlepšilo sa aj video, ktoré ponúka výborné detaily a skvelú stabilizáciu obrazu.

Poteší dobrá výdrž batérie a aj relatívne rýchle nabíjanie. Jedným z hlavných lákadiel je samozrejme pero S Pen, ktoré je integrované priamo do tela zariadenia. Nájdu sa však aj nedostatky. Niektorým by mohla chýbať podpora pamäťových kariet, zahnutý displej nemusí sedieť každému a nabíajnie s výkonom 45 W až taký zmysel nedáva, pretože celkový čas nabíjania sa takmer vôbec nezmení.

zobraziť celú recenziu
90 %
Konštrukcia a dizajn
100 %
Displej
90 %
Výkon
80 %
Výdrž batérie
70 %
Cena
100 %
Fotoaparát

 • Plnohodnotný nástupca série Note
 • Špičkový displej
 • Veľmi dobrá výdrž
 • Dlhá softvérová podpora
 • Skvelé fotoaparáty aj video
 • S Pen a jeho možnosti
 • Kvalitné matné spracovanie

 • Nepodporuje pamäťové karty
 • Medzi snímače fotoaparátu sa zachytáva prach
 • 45 W nabíjačka nedáva zmysel
 • Vysoká cena
11.3.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+