MojAndroid

Téma ochrany displejov smartfónov je veľmi dôležitá, pretože práve displeje patria medzi ich najdrahšie súčiastky. V prípade tých najlepších modelov sa bavíme o niekoľkých stovkách eur. Problémom nie je len poškriabanie, ale najmä pády, ktoré dokážu displeje doslova rozbiť. Tento problém má vyriešiť najnovšie tvrdené sklo od overeného výrobcu Corning, konkrétne Gorilla Glass Victus 2. O čo vlastne ide a čo dokáže?

Sklo, ktoré sa len tak nerozbije

Doteraz najnovšiu generáciu tvrdeného skla od tejto spoločnosti používa väčšina drahých vlajkových lodí všetkých výrobcov smartfónov. Konkrétne ide o Gorilla Glass Victus+. Teraz predstavené sklo má byť od predchodcu podstatne lepšie, najmä má lepšie odolávať pádom. Podľa výrobcu dokonca prežije pád na betón za výšky až 1 meter.

V laboratórnych testoch toto sklo prežilo opakované padanie zo spomínanej výšky na povrchy, ktoré imitujú betón a asfalt. Výrobca dodáva, že telefóny väčšinou padajú z výšky približne 0,5 metra (výška vrecka v nohaviciach), čo znamená, že ak sú vybavené sklom Gorilla Glass Victus 2, displeje by mali takéto pády prežiť bez problémov.

V zásade platí, že čím je materiál tvrdší, tým je krehkejší. Logicky by zvýšená odolnosť voči rozbitiu mala znamenať aj horšie vlastnosti pri poškriabaní – nižšiu odolnosť. Výrobca však tvrdí, že v tomto smere sa v porovnaní s predchádzajúcou generáciou nič nezmenilo, sklo je voči poškriabaniu odolné rovnako.

Corning Gorilla Glass Victus 2: Kedy sa objaví v prvých telefónoch?

Najnovšie ochranné sklo by sa malo v prvých smartfónoch objaviť v budúcom roku. Očakávame samozrejme, že výrobcovia ho použijú vo svojich vlajkových smartfónoch s cenovkou vyššou ako 1000 eur. Potvrdené to síce zatiaľ úplne nie je, no dostať by ho mohla napríklad séria Samsung Galaxy S23. Či sa bude nachádzať aj v nových vlajkových Xiaomi smartfónoch, je otázne, keďže tie už mali byť v Číne predstavené.

Náš tip
Vianoce v 4ka: Súťaž o lyžovačku a nové zariadenia v zľave
Je sklo Gorilla Glaas Victus nerozbitné?

Nie je. Každé sklo je možné rozbiť, avšak….

Je lepšie sklo Gorilla Glass Victus alebo Gorilla Glass 3?

Vo všeobecnosti platí, že novšie je lepšie. To znamená, že sklo Gorilla Glass Victus je technologicky

Aký level mohsovej stupnice je sklo Corning Gorillla Glass Victus 2?

6

Používa Apple sklá Gorilla Glass?

Nie, v najnovších iPhonoch má
Apple svoje vlastné riešenie s názvom Ceramic Shield.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+