MojAndroid

Séria Huawei Mate sa po dvojročnej pauze opäť vracia a prichádza aj na slovenský trh. Posledným modelom bol Huawei Mate 40 Pro. Táto séria smartfónov patrí na absolútny vrchol ponuky výrobcu. Tomu je prispôsobená nielen výbava, ale aj cena. Huawei si za kvalitu jednoducho nechá zaplatiť. Má novinka šancu presadiť sa v silnej konkurencii vlajkových lodí? Toto je recenzia smartfónu Huawei Mate 50 Pro, v ktorej sa na túto otázku pokúsim odpovedať.

Recenzia Huawei Mate 50 Pro je rozdelená na niekoľko častí:

Huawei Mate 50 Pro: Cena a dostupnosť na Slovensku

Na náš trh prichádza variant s 8 GB RAM a 256 GB úložiskom. Výrobca predstavil aj model s 512 GB úložiskom a oranžovou zadnou stranou imitujúcou kožu, avšak tento variant sa u nás predávať nebude. Ja som napriek tomu mal možnosť otestovať práve tento telefón, ktorý sa mi osobne dizajnovo páči najviac. A rozhodne nie som sám.

recenzia Huawei Mate 50 Pro
Huawei Mate 50 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Predobjednávky boli spustené deň po oficiálnom predstavení, čiže 6. októbra. Oficiálny štart predaja je naplánovaný na 1. november 2022. Cena Huawei Mate 50 Pro na Slovensku je 1299 eur, ak si novinku zakúpite do 13. novembra, dostanete k nej darček darček v podobe smart hodiniek Huawei Watch GT 3 46 mm v hodnote približne 200 eur.

Za túto cenu je možné na našom trhu kúpiť prakticky každú vlajkovú loď. Huawei Mate 50 Pro výbavou určite nezaostáva, v mnohých parametroch konkurenciu predčí. Jeho najväčším konkurenčným nedostatkom môže byť absencia Google služieb, avšak aj toto je dnes už pomerne dobre vyriešené. Podrobnejšie fungovanie bez Google služieb popíšem v časti, v ktorej sa budem venovať systému. Taktiež musím spomenúť chýbajúcu podporu 5G. Osobne mi to nijako neprekáža, no niekomu by už mohlo, keďže pokrytie 5G sieťou na Slovensku sa postupne rozrastá.

recenzia Huawei Mate 50 Pro
Huawei Mate 50 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Schopným konkurentom na poli Androidu je napríklad Samsung Galaxy S22 Ultra so skvelým fotoaparátom a dlhou softvérovou podporou. O niečo drahší Asus ROG Phone 6 Pro poteší tých, ktorí potrebujú čo najvyšší výkon. Máme tu aj schopných čínskych súperov, ako napríklad vivo X80 Pro či OPPO Find X5 Pro. A zabudnúť samozrejme nesmiem ani na najnovší Apple iPhone 14 Pro za podobnú cenu, prípadne verziu Max, ktorá je ale približne o 200 eur drahšia. Vyberať teda určite máme z čoho. 

Recenzia Huawei Mate 50 Pro: Tabuľka s parametrami

Rozmery 162,1 x 75,5 x 8,5 mm
Hmotnosť 205 gramov
Displej OLED, 120 Hz, 6,74″, Kunlun Glass
Čipset Qualcom Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm), 4G verzia
RAM 8 GB
Úložisko 256 / 512 GB
Fotoaparát 50 MP, f/1.4 – f/4.0, OIS – hlavný
64 MP, f/3.5, OIS, 3,5x zoom – teleobjektív
13 MP, f/2.2, PDAF, 120˚ – ultra-širokouhlý13 MP, f/2.4 – selfie
ToF – selfie
Batéria 4700 mAh
Nabíjanie 66 W káblové nabíjanie (nabíjačka v balení)
50 W bezdrôtové nabíjanie
5 W reverzné bezdrôtové nabíjanie
Cena 1299 eur

Balenie: Pre vlajkovú loď netypické

Huawei sa stále drží svojich zaužívaných trendov a obsah balenia môže byť slušnou konkurenčnou výhodou. Zatiaľ čo väčšina výrobcov vám k svojim TOP modelom nedá okrem kábla prakticky nič (Sony ani ten kábel), tak v krabičke od Huawei je toho v porovnaní s nimi požehnane.

Kritizovať by som mohol obyčajný gumený ochranný kryt, ktorý síce výborne sedí a telefónu pridáva na istote úchopu, no obávam sa, že časom zožltne. Avšak je to určite lepšie ako nič. Kritizovať by som mohol aj USB-A konektor na dodávanom adaptéri (radšej by som videl USB-C), no aspoň ho máte v balení. Nechýba potom kábel a samozrejmosti ako kovový nástroj na vyberanie SIM karty či dokumentácia, ktorú aj tak nikto nečíta.

Recenzia Huawei Mate 50 Pro: Atraktívny dizajn a kvalitné spracovanie

Huawei Mate 50 Pro je pre mňa jeden z najkrajších smartfónov súčasnosti. Teda ak beriem do úvahy oranžové farebné prevedenie. Inak sa mi jeho lesklá zadná strana veľmi nepáči. Avšak ako celok je tento telefón vyrobený veľmi dobre, atraktívne a precízne.

V prvom rade oceňujem vzhľadom na uhlopriečku displeja pomerne kompaktné rozmery. Tenké rámiky okolo displeja, príjemná hrúbka a zahnutie na oboch stranách pôsobia veľmi dobre. Počas testovania som mal možnosť rozmery porovnať s iPhonom 13 Pro Max a Huawei bol podstatne menší, kompaktnejší a v ruke sedel perfektne. iPhone mi oproti nemu prišiel ako neohrabaná tehla.

recenzia Huawei Mate 50 Pro
Huawei Mate 50 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Atraktívna je aj zadná strana, teda ostrovček s fotoaparátom. Ten sa drží zaužívaného dizajnu, ktorý nastavil predchodca – Mate 40 Pro. Je kruhový. Na stole sa tak vďaka tomu extra nekýve. Nad okolitý povrch zariadenia síce vystupuje pomerne dosť, no nie tak výrazne ako v prípade nových iPhonov či Pixelov.

recenzia Huawei Mate 50 Pro
Huawei Mate 50 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Zadnú stranu dopĺňa už len nápis Huawei, inak je čistá a moderná, bez zbytočných rušivých prvkov. Tlačidlá sú všetky na pravej strane zariadenia a pracuje sa s nimi výborne. Sú v ideálnej výške a ich stláčanie je príjemné. Ľavá strana je úplne prázdna, na vrchu sa nachádza sekundárny mikrofón a infračervený port, ktorý sa môže zísť napríklad na ovládanie televízora a podobne. Som rád, že Huawei si túto funkcionalitu zachováva.

recenzia Huawei Mate 50 Pro
Pravá strana s tlačidlami | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Spodná strana obsahuje najviac prvkov. Okrem USB-C konektora je tu zásuvka na SIM kartu a pamäťovú kartu NanoMemory (vlastný formát Huawei), nechýba ani reproduktor. Ten druhý z dvojice sa nachádza vo výreze nad displejom a slúži zároveň aj na telefonovanie.

Vlajkovej lodi samozrejme nemôže chýbať ani vodoodolnosť, konkrétne tu máme certifikáciu IP68. To ale nie je všetko, Huawei udáva maximálnu možnú hĺbku až 6 metrov, samotná certifikácia je nastavená len na 1,5 metra. Ďalší príjemný bonus.

recenzia Huawei Mate 50 Pro
Vody sa určite nezľakne | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Celkovo pôsobí táto novinka v ruke kompaktne, ľahko, no zároveň prémiovo a hodnotne. Akonáhle ho dostanete do rúk, ihneď viete, do akej cenovej kategórie Mate 50 Pro patrí.

Recenzia Huawei Mate 50 Pro: Displej

OLED displej s uhlopriečkou 6,74 palca je natiahnutý až k okrajom. Na bokoch je zahnutý, no používaniu to nijako neprekáža, nechcené dotyky som počas testovania nezaznamenal. Najväčšiu výhradu mám k výrezu hore. Ten je poriadne veľký – aby som bol presnejší, poriadne široký.

Aspoň že nezasahuje hlboko do displeja. Chápem, že reproduktor, selfie fotoaparát a ToF snímač potrebujú svoj priestor. Z pohľadu dizajnu mi to nevadí vôbec, ale výrez zaberá miesto v stavovom riadku, do ktorého sa kvôli nemu nezmestí veľa informácií.

recenzia Huawei Mate 50 Pro
Výrez síce nezasahuje hlboko, no je široký | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Vráťme sa späť k samotnému displeju, ktorý spĺňa parametre vlajkovej lode. Výborné farby, bezproblémová čitateľnosť na slnku a rozlíšenie 2616 x 1212 pixelov zabezpečia, že určite nebudete sklamaní. Miernym sklamaním je to, že displej nevie dynamicky meniť obnovovaciu frekvenciu, keďže mu chýba LTPO technológia. To by sa hodilo napríklad pri always on režime. 120 Hz obnovovacia frekvencia tu je samozrejme prítomná, vo vlajkových lodiach je to už štandard.

Frekvenciu je možné nastaviť na 60 Hz, 120 Hz alebo nechať systém, nech automaticky zvolí to, čo je najvhodnejšie. Meniť je možné aj farebné podanie a špeciálnou vlastnosťou Huawei smartfónov je aj možnosť meniť rozlíšenie displeja. V tomto prípade mám na výber až 4 možnosti, opäť som to všetko nechal na automatike, čiže predvolenom nastavení.

Poslednou, avšak dôležitou vecou, ktorú musím spomenúť, je ochrana displeja. Okrem toho, že už po vybalení je na ňom nainštalovaná ochranná fólia, vyrobil Huawei špeciálne odolné sklo s názvom Kunlun Glass, ktoré by malo byť tým najlepším v segmente smartfónov. Skúšať to samozrejme nebudem, na to sú tu iní. Nám nezostáva nič iné, len výrobcovi veriť.

Možnosti odomykania

V displeji sa nachádza klasický optický snímač odtlačkov prstov. S jeho nastavením som mal spočiatku trochu problémy, no po nastavení fungoval spoľahlivo, rýchlo a presne. Umiestnený je trochu nízko, ale nie je to nič, na čo by sa nedalo zvyknúť.

Pri Mate 50 Pro som ale radšej používal odomykanie pomocou tváre. Vďaka 3D senzoru vpredu fotoaparát nesníma tvár len ako 2D fotografiu, ale do úvahy berie 3D kontúry tváre. Týmto spôsobom funguje napríklad aj FaceID od Applu. Odomykanie tvárou v Huawei Mate 50 Pro je rýchle, bezpečné a bezproblémové. Funguje kedykoľvek, aj v noci. 

Recenzia Huawei Mate 50 Pro: Výkon a pamäť

V tomto smere sa nerobili žiadne kompromisy. Huawei nasadil to najlepšie, čo je momentálne k dispozícii. To znamená čipset Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, ktorý sme už niekoľkokrát chválili. A chváliť budem aj teraz.

Vďaka tomuto čpisetu je novinka extrémne rýchla a plynulá. Nezľakne sa ani najnáročnejších úloh, problémom nie sú akékoľvek hry. Všetko pekne na maxime a bez jediného seknutia. To isté platí aj pre pohyb v systéme, prostredie EMUI 13 je výborne optimalizované. Na toto sme už pri Huawei zvyknutí.

Avšak predsalen, nejde tak úplne o plnohodnotný čipset, pretože v tomto prípade je ochudobnený o podporu 5G. Z dôvodu sporu Huawei s USA. V každom prípade, výkon to nijako neovplyvňuje.

8 GB RAM je akýsi základ, ktorý by dnes už mal ponúkať aj smartfón strednej triedy. Pri modeli za 1300 eur by som možno privítal aj väčšiu operačnú pamäť, no počas testovania mi tu nechýbala.

Všetko fungovalo plynule, žiadne zbytočné zatváranie aplikácií sa nekonalo. Huawei optimalizoval využitie RAM tak, aby bola k dispozícii vždy, kedy je potrebná. Na Slovensku je možné kúpiť tento smartfón s 256 GB úložiskom, ja som mal možnosť testovať 512 GB variant, ktorý u nás nebude. Poteší aj podpora pamäťových kariet, bohužiaľ, len vlastného Huawei štandardu. 

Systém: Ide to aj bez Googlu

Dostávam sa k časti, kvôli ktorej sú Huawei smartfóny často zatracované a osobne si myslím, že neprávom. Ľudia jednoducho nevedia, a preto komentujú bez toho, aby mali osobné skúsenosti. Absencia Google služieb je samozrejme problémom, teda problémom pre tých, ktorí sú od Googlu závislí. Znamená to, že nemôžete používať svoje obľúbené aplikácie? Nie tak úplne.

Zase sa dostávam do vysvetľovania niečoho, čo by malo byť už dávno jasné. Huawei telefóny sa dajú plnohodnotne používať, nie je všetko len o Googli. K aplikáciám ako Gmail, Chrome a podobne existujú rôzne kvalitné alternatívy, ktoré sú minimálne rovnako dobré, niektoré ešte lepšie a prepracovanejšie.

recenzia Huawei Mate 50 Pro
Huawei Mate 50 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ak by ste predsalen potrebovali Google aplikácie, existuje veľmi jednoduché riešenie v podobe aplikácie Gspace, cez ktorú si nainštalujete absolútne všetko, čo sa nachádza v obchode Google Play. A bude to fungovať. Takto som počas testu fungoval s aplikáciami ako Google Keep, YouTube a podobne. Viac o tom, ako je možné fungovať s Huawei smartfónmi a ako je to s aplikáciami celkovo, nájdete v článku Mýty a fakty o fungovaní s Huawei smartfónmi. Všetko, čo potrebujete vedieť.

Touto vsuvkou som len chcel povedať, že s aplikáciami problém vôbec mať nemusíte. Riešenia sú tu, len o nich treba vedieť a akceptovať ich. Zároveň to ale neobhajujem, so smartfónom s Google službami sa určite žije ľahšie, minimálne zo začiatku.

Vráťme sa k systému. Nadstavba EMUI 13 je opäť prepracovaná do najmenšieho detailu. Je výborne optimalizovaná, rýchla a počas testovania som sa nestretol so žiadnymi bugmi. Tradične nechýba množstvo rôznych nastavení. Dizajnovo sa táto nadstavba síce nemusí páčiť každému, no funkčne ide o absolútnu špičku.

Fotoaparát opäť na vrchole

Práve fotoaparát je jedným z najväčších lákadiel novinky. Vlajkové lode od Huawei vždy patrili medzi najlepšie fotomobily, Mate 50 Pro nie je žiadnou výnimkou. Huawei opäť ukázal, že to s fotoaparátmi v telefónoch vie. A to aj bez pomoci spoločnosti Leica, s ktorou nedávno ukončila spoluprácu.

fotoaparat Huawei Mate 50 Pro
Fotenie s Mate 50 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Už pohľad na parametre fotoaparátu dávajú vedieť, že mieri vysoko. Hviezdou je hlavný fotoaparát s rozlíšením 50 megapixelov, optickou stabilizáciou obrazu a variabilnou clonou. Tú je možné nastavovať v rozmedzí od f/1.4 do f/4.0.

recenzia Huawei Mate 50 Pro
Pro režim s možnosťou nastavenia clony | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Podobné riešenie sme naposledy videli pri Samsungu Galaxy S9, ten taktiež ponúkol variabilnú clonu, ktorú bolo možné prepínať v dvoch krokoch. Huawei teraz prichádza s podstatne širším rozsahom a možnosťou meniť clonu v desiatich krokoch. Takže nie je to absolútna novinka, no výrobcovia od toho upustili. Huawei sa však vrátil a funkcionalitu ešte vylepšil. A ja som za to rád.

V základnom fotografickom režime si systém clonové číslo reguluje automaticky, v profesionálnom režime si môžete clonu nastaviť úplne podľa seba, v spomínanom rozsahu. Najviac viditeľný rozdiel pri zmene clonového čísla je pri fotení blízkych objektov, čím nižšia clona, tým je výraznejšie prirodzené rozmazanie pozadia.

 

Výsledné fotografie stoja za to. Či už cez deň alebo cez noc, tento telefón určite patrí medzi to najlepšie. Chválim rýchle ostrenie, prepracovanú aplikáciu a rýchle reakcie na spúšť. Fotografiám nechýbajú detaily a dynamický rozsah je skvelý, niekedy až príliš.

Ultra-širokouhlý fotoaparát sa môže pochváliť automatickým zaostrovaním, vďaka čomu je schopný vytvárať aj makro fotografie. Tie tiež nie sú na zahodenie, vyzerajú naozaj dobre. Oceňujem široký uhol záberu, farebné podanie je trochu odlišné v porovnaní s hlavným snímačom, avšak nie výrazne. Najviac je to viditeľné v noci.

Posledným je teleobjektív s 3,5-násobným optickým priblížením a až 100-násobným celkovým priblížením. Huawei pôvodne sľubova 200x zoom, ale ten sa nekoná. Ani po aktualizácii (telefón som začal testovať s predfinálnym softvérom). O nič samozrejme používateľ neprichádza, takýto zoom je len predbiehaním sa s číslami a nemá absolútne žiadny význam.

Zábery s viac ako 30-násobným priblížením by som už nepoužíval, no do tejto úrovne sú veľmi slušné. Samotné optické priblíženie síce nie je najvyššie, ale kompenzuje to vysokým rozlíšením, vďaka čomu dokáže ešte celkom slušne približovať digitálne.

Tento objektív tiež ponúka optickú stabilizáciu obrazu, clona je na úrovni f/3.5. Cez deň sú zábery veľmi dobré, detailné a veľmi dobrú prácu odvádza aj stabilizácia obrazu, ktorá dokáže veľmi dobre zafixovať fotografovanú scénu. V noci sú samozrejme snímky z tohto snímača horšie, určite odporúčam použiť hlavný snímač. 

Video

V prvom rade musím Huawei pochváliť, že ponúka 4K@60fps video pre hlavný objektív, ale aj ultra-širokouhlý objektív. Ďalšiu pochvalu si zaslúži za to, že medzi nimi vie prepínať aj počas záznamu videa. To hocijaká vlajková loď nedokáže.

Prepínať objektívy pri natáčaní nočného videa neodporúčam, pretože ten hlavný ponúka podstatne lepší záber a je to poznať. Rozdiel je markantný. Cez deň počas pekného počasia s tým problém nie je, no rozdiely sú predsalen znateľné. Chválim dobrý dynamický rozsah a slušnú stabilizáciu obrazu.

Video celkovo vyzerá veľmi dobre. Stále si trúfam povedať, že na úplnú špičku v podobe iPhonov nemá (tie vedia napríklad  ešte plynulejšie prepínať medzi objektívmi), no určite patrí medzi špičku. 

V noci je lepšie natáčať video so snímkovacou frekvenciou 30 fps, ktoré ponúkne viac detalov a hlavne je svetlejšie.

Rýchlo sa nabije a vydrží dlho 

Pre mňa osobne je dobrá výdrž smartfónu jedným z najdôležitejších parametrov. A v tomto prípade som doslova neveril vlastným očiam. Len nedávno som dotestoval ASUS ROG Phone 6 Pro so 6000 mAh batériou a vyhlásil som ho za to najlepšie, čo je možné tento rok kúpiť z pohľadu výdrže. Huawei Mate 50 Pro so 4700 mAh batériou sa Asusu vyrovná, niekedy ho až prekonal. Nemal som problém vydržať aj dva dni bez nabíjačky. Screen-on time bol pravidelne na úrovni minimálne 7 hodín, avšak dostal som sa až na 9 hodín.

To je neuveriteľná výdrž. Huawei sa chváli, že na výdrži zapracoval a môj test to len a len potvrdil. Samozrejme, mal som v ňom stále svoju SIM kartu, vždy zapnuté dáta aj Wi-Fi, nijako som sa neobmedzoval. Presne tak, ako to robím pri každom teste nového telefónu.

Zdroj: Miroslav Schwamberg

Dôvodov takto dobrej výdrže je viacero, najväčšiu zásluhu na tom má použitý čipset a skvelá optimalizácia systému od Huawei. Pokiaľ je telefón v nečinnosti, aplikácie akoby sa uspali. Upozornenia chodia len tie najdôležitejšie, veci ako Facebook sú v tomto prípade eliminované. Akonáhle rozsvietim displej, prídu všetky ostatné, menej dôležité upozornenia. Aj Toto dokáže výdrž predĺžiť najmä v stave vypnutého displeja, no tento telefón dokáže dlho fungovať aj so zapnutým displejom. Naozaj, klobúk dole. Pokiaľ by ste potrebovali výdrž ešte predĺžiť, nechýba tu ani šetriaci režim. Osobne sa mi páči možnosť nastaviť maximálnu možnú úroveň nabitia v rozmedzí od 70 do 100 %. A nechýba ani informácia o celkovej kondícii batérie v percentách.

A skvelou výdržou to nekončí. Okrem nej tu máme aj výborné možnosti nabíjania. Nabíjací adaptér sa nachádza už priamo v balení, čo je ďalšie plus. Maximálny výkon nabíjania je 66 W. To síce nie je najvyššie číslo, ale približne za 40 minút máte plne nabité.

K dispozícii je aj rýchle bezdrôtové nabíjanie s výkonom 50 W a poteší reverzné bezdrôtové nabíjanie, vďaka ktorému si môžete nabiť napríklad svoje hodinky či slúchadlá. Mimochodom, vedeli ste, že prvým smartfónom s touto funkcionalitou bol Huawei Mate 20 Pro?

Recenzia Huawei Mate 50 Pro: Záverečné hodnotenie

Huawei Mate 50 Pro sa podaril. Ponúka niekoľko vlastností, ktoré sú pre mňa rozhodujúce pri kúpe nového telefónu. V prvom rade má výbornú výdrž batérie v kombinácii s rýchlym nabíjaním. Špičkový je aj fotoaparát a teší ma aj bohaté predajné balenie. K dispozícii je napríklad aj možnosť prepínať medzi jednotlivými objektívmi počas záznamu 4K@60fps videa, čo nie vždy konkurencia ponúka.

Z dobrých vlastností musím ďalej spomenúť pekný displej a spoľahlivé 3D odomykanie tvárou. Reproduktory hrajú tiež veľmi dobre a vylepšená vodoodolnosť len a len poteší.

recenzia Huawei Mate 50 Pro
Huawei Mate 50 Pro | Zdroj: MIroslav Schwamberg

Nájdu sa však aj negatíva. Tým prvým je vysoká cena, ktorá v kombinácii s absenciou Google služieb nemusí sedieť každému. Huawei bez Google služieb sa ale používať dá, sám som toho dôkazom. Spočiatku to je trochu zložitejšie na prvotné nastavenie, no potom už ide všetko tak, ako by malo. Je to vec, ktorú je potrebné pri kúpe tohto zariadenia akceptovať.

Veľmi mi nevonia ani široký výrez v displeji. Pri samotnom používaní telefónu mi síce absolútne neprekáža a chápem, že 3D odomykanie tváre potrebuje viac miesta, no je to na úkor stavového riadku, ktorý teraz zobrazuje menej dôležitých informácií. Aspoň že výrez nezasahuje hlboko do displeja, je naozaj úzky.

No a posledným nedostatkom, ktorý určite treba spomenúť, je absencia 5G. Nie že by to Huawei nevedel, no nemôže. Najvýkonnejší čipset na trhu je o túto funkcionalitu v Mate 50 Pro ochudobnený. 5G sieť na Slovensku sa pomaly rozrastá a do budúcna by to mohol byť problém.

Recenzia Huawei Mate 50 Pro: Konkurencia

Konkurenciou pre tento telefón sú najlepšie vlajkové lode súčasnosti. Huawei Mate 50 Pro má oproti ním len dve nevýhody. Absenciu 5G a Google služieb. Ponúka však funkcie, ktoré konkurencia napríklad nemá. Najviac z nich vyniká fotoaparát s variabilnou clonou a výdrž, ktorá predčí všetkých konkurentov a vyrovná sa napríklad Asusu ROG Phone 6 Pro. A práve tento telefón je jedným z konkurentov. Je drahší, ponúka 165 Hz displej, no slabšie fotoaparáty, avšak maximálny výkon si dokáže udržať dlhšie vďaka prepracovanému chladeniu.

Asus ROG Phone 6 Pro
Asus ROG Phone 6 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Silným konkurentom každej vlajkovej lode je Samsung Galaxy S22 Ultra za podobnú cenu. Okrem kvalitného fotoaparátu a špičkového LTPO displeja má napríklad aj dotykové pero S Pen, čo môže byť pre niekoho rozhodujúcim faktorom. V porovnaní s Mate 50 Pro však stráca vo výdrži, dobieha do v päťročnej softvérovej podpore.

Samsung Galaxy S22 Ultra
Samsung Galaxy S22 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Zaujímavou novou alternatívou sú čínske modely OPPO Find X5 Pro a vivo X80 Pro. Oba telefóny ponúkajú špičkové parametre, kvalitné displeje, rýchle nabíjanie či kvalitné fotoaparáty. Na Huawei strácajú výdržou a možno aj tým, že tieto značky sú u nás stále pomerne neznáme.

vivo X80 Pro zadna strana
vivo X80 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

 

8.5

Huawei Mate 50 Pro

Huawei Mate 50 Pro je skvelou vyváženou vlajkovou loďou bez výraznejších nedostatkov a smelo sa môže porovnávať s tými najlepšími. Nakoniec, o zaradení do tejto kategórie svedčí aj jeho vysoká cena. Pokiaľ prežijete, že používanie Google služieb nebude také pohodlné a 5G sieť absentuje úplne, veľa nedostatkov tento telefón naozaj nemá. Avšak výhod je viac než dosť.

Nie, nie je to fotoaparát, ktorý ma dostal najviac, aj keď je skvelý. Variabilná clona je funkcia, ktorú ocení nejeden profesionál a zábery z tohto telefónu sú špičkové. Nemám sa na čo sťažovať. Avšak najpríjemnejšie ma prekvapila výdrž batérie, ktorú môžem smelo porovnať s nedávno testovaným Asusom ROG Phone 6 Pro, ktorý má až 6000 mAh batériu. Huawei poriadne zapracoval na optimalizácii a zo 4700 mAh akumulátora vyžmýkal čo najviac. Prakticky žiadne straty v standby režime, dlhé časy screen-on time. V konečnom dôsledku, za tieto čísla môže ak skvelý čipset Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 - a možno aj absencia 5G.

Huawei Mate 50 Pro ponúka pohodlné odomykanie tvárou pomocou 3D skenu, avšak na úkor širšieho výrezu v displeji. Nechýba kvalitná konštrukcia, vodoodolnosť až do hĺbky 6 metrov, stereo reproduktory či taká drobnosť, akou je napríklad infračervený port.

zobraziť celú recenziu
90 %
Konštrukcia a dizajn
90 %
Displej
90 %
Výkon
100 %
Výdrž batérie
50 %
Cena
90 %
Fotoaparát

  • Bohaté balenie
  • Atraktívny dizajn
  • Plná funkčná výbava
  • Špičkový fotoaparát
  • Pokročilé odomykanie tvárou
  • Rýchle nabíjanie
  • Výborná výdrž batérie
  • Vodoodolnosť do hĺbky 6 metrov

  • Absencia 5G
  • Vysoká cena
  • Široký výrez v displeji
19.10.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+