MojAndroid

Do prémiovej kategórie smartfónov sa v tomto roku na Slovensku pridali ďalší dvaja veľkí výrobcovia – OPPO a vivo. Súboj o zákazníka bude o to zaujímavejší. Najnovší vivo X80 Pro je veľmi silným konkurentom. Dokáže sa vyrovnať zavedeným výrobcom, ako napríklad Samsung? Toto je recenzia smartfónu vivo X80 Pro.

Recenzia vivo X80 Pro je rozdelená na niekoľko častí:

vivo X80 Pro: Cena a dostupnosť na Slovensku

Smartfón vivo X80 Pro bol pre európsky trh predstavený 16. júna v Berlíne. Na predstavení sme sa osobne zúčastnili aj my. V Číne je tento smartfón dostupný už od 29. apríla. Predaj na Slovensku odštartoval 23.6. a cena je stanovená na 1099 eur.

Recenzia vivo X80 Pro: Tabuľka s parametrami

Rozmery 164,6 x 75,3 x 9,1 mm
Hmotnosť 215 gramov
Displej LTPO3 AMOLED, 6,78″, 3200 x 1440 pixelov, 20:9, 120 Hz, HDR10+, 1500 nitov, 517 ppi
Procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1
RAM 12 GB
Úložisko 256 GB, bez podpory pamäťových kariet
Operačný systém a nadstavba Android 12 + Funtouch OS
Fotoaparát 50 MP (hlavný), f/1.6, OIS

8 MP (periskop), f/3.4, OIS, 5x optický zoom

12 MP (teleobjektív), f/1.9, gimbalová stabilizácia, 2x optický zoom

48 MP (ultra-širokouhlý), f/2.2, uhol záberu 114 stupňov

32 MP (selfie), f/2.5

Batéria a nabíjanie 4700 mAh
80 W káblové nabíjanie
50 W bezdrôtové nabíjanie
Reverzné bezdrôtové nabíjanie
Ostatné stereo reproduktory, Wi-Fi 6, 5G, NFC, GPS, infračervený port
Cena 1099 eur

Recenzia vivo X80 Pro: Bohaté predajné balenie

V časoch, kedy nám výrobcovia smartfónov k novým modelom nedajú takmer nič, je predajné balenie vivo X80 Pro veľmi príjemným spestrením. Krabička je pomerne dlhá a široká, avšak tenká. Okrem samotného smartfónu sa tu nachádzajú aj iné zaujímavé prvky.

V prvom rade je to nabíjací kábel, ktorý má z jednej strany USB-C konektor, na druhej strane sa nachádza klasický veľký USB konektor. V balení je aj kompatibilný nabíjací adaptér s výkonom 80 W. Poteší aj prítomnosť ochranného obalu. V tomto prípade nejde len o klasický lacný gumený obal, výrobca si dal záležať. Tento kry je pekný a kvalitný.

vivo X80 Pro kryt balenie
Ochranný kryt v balení vyzerá naozaj dobre | Zdroj: Miroslav Schwamberg

To ale stále nie je všetko. V balení sa nachádzajú aj pomerne slušne hrajúce káblové slúchadlá, nechýba potrebná dokumentácia a samozrejmosťou je aj kovový nástroj na vyberanie SIM karty. Čo poviete? Môže byť?

Recenzia vivo x80 Pro: Konštrukcia a dizajn

Vlajkové modely od vivo vždy patrili medzi tie najzaujímavejšie. Síce sa mi dizajn predchádzajúceho vivo X70 Pro+ páčil viac (najmä v oranžovom vyhotovení), sťažovať sa rozhodne nemôžem ani tu. Matná zadná strana sa na slnku pekne trblieta, menšie výhrady mám k oblasti fotoaparátu. Tá je bohužiaľ lesklá a zachytáva odtlačky prstov.

vivo X80 Pro fotoaparat odtlacky prstov
Časť s fotoaparátom zachytáva odtlačky prstov | Zdroj: Miroslav Schwamberg

A je aj veľká. To síce môže byť ako mínus, no vďaka tomu na stole smartfón pekne drží a pri ovládaní či písaní sa nijako nekýve.

Konštrukcia je samozrejme prvotriedna. Kovový rám je doplnený o sklenenú prednú aj zadnú stranu. Konkrétny typ ochranného skla žiaľ nepoznám. Avšak po dvojtýždňovom používaní sa na smartfóne neobjavili žiadne škrabance.

vivo x80 pro displej spredu
Predná strana, displej | Zdroj: Miroslav Schwamberg

V tejto kategórii je samozrejmosťou aj vodoodolnosť, v tomto prípade je prítomná certifikácia IP68. V porovnaní so Samsungom Galaxy S22 Ultra či iPhonom 13 Pro Max sa mi vivo v ruke drží oveľa pohodlnejšie. Môže za to najmä jemné zahnutie zadnej strany a celkovo užší profil zariadenia.

vivo X80 Pro tlacidla
Tlačidlá na pravej strane | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Horná strana obsahuje infračervený port a nápis “Professional Photography,” takže ihneď viete, že v ruke držíte poriadny fotomobil. Všetky hardvérové tlačidlá sa nachádzajú na pravej strane. Tá ľavá je úplne prázdna, na spodku sú ďalšie dôležité súčasti – zásuvka pre 2 SIM karty, USB-C konektor a reproduktor. Druhý z dvojice reproduktorov sa nachádza nad displejom, a je zároveň aj slúchadlom pre telefonovanie.

vivo x80 pro professional photography
Professional Photography na hornej strane | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Subjektívne považujem vivo X80 Pro za jeden z najkrajších tohtoročných smartfónov. Páči sa mi zadná strana, matné vyhotovenie, ale aj celkový pocit z držania. Aj napriek relatívne vyššej hmotnosti (215 gramov) v ruke nemám pocit extra ťažkého zariadenia.

Najlepší snímač odtlačkov prstov v mobile. Bez debaty

Ultrasonický snímač odtlačkov prstov je momentálne najlepšia voľba. Je presný, rýchly a funguje aj s mokrými rukami. Každý rok do dokazuje napríklad Samsung s jeho vlajkovými loďami. Avšak vivo X80 Pro má snímač z úplne inej galaxie. Je to to najlepšie, čo som mal doteraz možnosť vyskúšať.

Takýto snímač už obsahovala minulá generácia smartfónu IQOO, ktorý vyrába vivo, avšak na X70 Pro+ sa nedostal, čo bola škoda. Ide taktiež o ultrasonický snímač, ktorý je v porovnaní s tým bežným oveľa väčší. A keď poviem oveľa, tak naozaj. Jeho plocha je na zavedené štandardy extrémne veľká.

Zachované boli všetky super vlastnosti ultrasonického riešenia, takže bez problémov odomykám aj mokrým prstom. Tu ale jeho možnosti ani zďaleka nekončia.

Nastaviť si môžem dokonca odomykanie dvoma prstami naraz pre lepšie zabezpečenie vybraných aplikácií, čo pridáva ďalšiu vrstvu bezpečnosti. Jednoducho pridám oba prsty, aktivujem funkciu a na odomykanie budem potrebovať oba naraz. Keďže oblasť snímača je naozaj obrovská, funguje to výborne.

vivo X80 Pro odomykanie
Odomknutie + rýchly prístup k 2 aplikáciám | Zdroj: Miroslav Schwamberg

S veľkým snímačom súvisí aj ďalšia skvelá funkcia. Môžem si sem pridať skratky pre dve najpoužívanejšie aplikácie a pri odomykaní sa dostať priamo do nich. Stačí len ťuknúť na ikonku aplikácie, snímač rozpozná môj prst a automaticky ma presunie do nej. Samozrejme, v tomto režime zostáva aj klasické odomknutie, ktoré ma dostane na domovskú obrazovku.

A keďže nadstavba od vivo je naozaj bohatá na množstvo rôznych nastavení, tie nechýbajú ani tu. Oblasť snímača odtlačkov prstov si môžem nechať zobraziť ako obdĺžnik alebo kruh. Aby toho nebolo málo, veľkosť snímanej plochy je možné aj zmenšiť. Len akosi nechápem, prečo by som to robil, keďže práve jej veľkosť je to, čo je na snímači najlepšie. No a nastaviť si môžem dokonca aj efekt animácie snímača pri odomykaní.

Recenzia vivo X80 Pro: Špičkový displej

3200 x 1440 pixelov, LTPO2 AMOLED, 120 Hz, HDR10+, 1500 nitov. Pri pohľade na tieto parametre je úplne jasné, kam vivo X80 Pro mieri. Na absolútny vrchol, o čom svedčí aj jeho skvelý displej. Vysoké rozlíšenie, špičkový jas, skvelá čitateľnosť na slnečnom svetle a variabilná obnovovacia frekvencia. Čo viac si môžeme priať? Poďme ale pekne poporiadku.

Displej má uhlopriečku 6,78″ a pomer strán 20:9. Rámiky okolo neho sú minimálne, po bokoch prakticky žiadne. Je to z dôvodu, že k okrajom je zahnutý. Toto zahnutie našťastie negatívne neovplyvňuje prácu so smartfónom. Náhodné dotyky som počas testovania nezaregistroval. A vyzerá to naozaj dobre.

vivo x80 pro. displej
Rámiky okolo displeja sú tenké, dira pre selfie fotoaparát malá | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Oceňujem, že hneď po vybalení je na displeji nalepená ochranná fólia, ktorá na ňom drží veľmi dobre. A veľmi dobre ochráni pred škrabancami. V hornej časti displeja sa nachádza dierka pre selfie fotoaparát, ktorá nie je extra veľká a pri používaní som ju pomerne úspešne ignoroval. O skvelom snímači odtlačkov prstov v displeji som písal už vyššie.

Avšak úplne dokonalé to nie je. Oceňujem použitie LTPO3 panela, ktorý dokáže obnovovaciu frekvenciu znížiť až na 1 Hz, čo sa výborne hodí napríklad pri Always On displeji. Vo vývojárskych nastaveniach som si teda zapol funkciu, ktorá mi aktuálnu frekvenciu displeja zobrazuje.

Zmeny frekvencie sú pomerne rýchle. Keď so zariadením niečo robím, ide pekne na 120 Hz. Stačila sekunda na domovskej obrazovke a frekvencia sa znížila na 10 Hz. Pod 10 Hz nešiel displej nikdy.

vivo X80 Pro displej menu
Displej vivo X80 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

S plynulosťou displeja som bol veľmi spokojný, no nie vždy. Stále sú tu aplikácie, v ktorých displej beží len na 60 Hz. Prekvapením pre mňa bolo, že jednou z nich je aj predinštalovaná aplikácia galérie. V nastaveniach mám síce možnosť vynútiť 120 Hz frekvenciu za cenu nižšej výdrže batérie, no v prípade galérie to nepomohlo. Avšak pomohlo to napríklad v prehliadači Google Chrome. Ten totiž v automatickom režime funguje len v režime 60 Hz. Možnosť vynúteného 120 Hz režimu v každom prípade oceňujem, mal by to ponúkať každý smartfón.

V snahe ušetriť trochu batérie si môžete v nastaveniach zvoliť aj nižšie rozlíšenie displeja, no v praxi rozdiel vo výdrži prakticky neexistuje.Ja som smartfón samozrejme testoval s maximálnymi možnými nastaveniami. Je to vlajková loď, pri ktorej sa majiteľ určite nebude chcieť obmedzovať.

K dispozícii je aj jednoduché nastavenie farebného podania displeja. Vybrať si môžem štandardný režim, ktorý je predvolený, potom profesionálny režim a jasné farby. Nechýba tu ani posuvník teploty farieb, ktorý je k dispozícii pre každý z režimov.

Páčia sa mi aj široké možnosti nastavenia Always On displeja. Ten môže byť aktivovaný neustále, prípadne v čase, ktorý si nastavím. V ponuke je veľké množstvo rôznych štýlov a dizajnov, určite budete mať z čoho vyberať. LTPO3 panel beží počas Always On režimu na frekvencii 30 Hz. Očakával by som podstatne menej.

Recenzia vivo X80 Pro: Výkon a pamäť

Ani v tomto smere sa nerobili žiadne kompromisy. Najnovšia vlajka od vivo je vybavená procesorom Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1, čiže tým najvýkonnejším, čo je možné v Android smartfóne mať. V praxi to znamená bezproblémové používanie, rýchle reakcie, žiadne sekanie a skvelý herný zážitok pri hraní hier.

Avšak nie je to také ružové, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Nový Snapdragon totiž poriadne hreje. A hreje aj v prípade tohto smartfónu. vivo zapracovalo aj na chladení. Veľká kvapalinou chladiaca parná komora s maximálnou chladiacou plochou má udržať teplotu vnútri na čo najnižších hodnotách.

vivo x80 pro zadna strana
vivo X80 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Smartfón bol pri náročnejších činnostiach pomerne teplý, čo by vlastne malo byť dobre a malo by to byť znakom, že chladenie funguje. Veď teplo sa má predsa odvádzať pomocou čo najväčšej plochy zariadenia. To ale bolo niekedy teplejšie, ako by som si predstavoval. Problémom bolo možno aj horúce letné počasie, ktoré pretrvávalo počas testovania.

Ako som si už v prípade smartfónov s čipsetom Snapdragon 8 Gen 1 zvykol, dva testy výkonu AnTuTu za sebou nezvládnu. Po prvom mi vivo zahlásilo, že zariadenie je príliš teplé. Tu si ho však musím trochu zastať, pretože podmienky na testovanie výkonu naozaj neboli ideálne. V byte som mal až 28 stupňov. Po prvom teste som dostal skóre 981 199 bodov, čo je výborný výsledok.

vivo x80 pro antutu
AnTuTu výsledok | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Čo sa týka pamäte, v tomto smere je to naozajstná špička. Úložisko je typu UFS 3.1, čiže to najrýchlejšie možné. Jeho kapacita je 256 GB, čo je vlastne jediný pamäťový variant, ktorý bude u nás dostupný. Pamäťové karty podporované nie sú. Veľkosť operačnej pamäte je až 12 GB, navyše ju je možné rozšíriť o ďalšie 4 GB za pomoci vnútorného úložiska. Režim 12 + 4 GB je nastavený už od začiatku.

Systém, konektivita a zvuk

Keďže som už mal skúsenosť s predchádzajúcim vivo X70 Pro+, vedel som, do čoho idem. Nový vivo X80 Pro ponúka najnovší operačný systém Android 12, v globálnej verzii s nadstavbou Funtouch OS. Čínsky variant obsahuje nadstavbu Origin OS. Ide prakticky o rovnakú, len premenovanú nadstavbu.

A keďže model s čínskou ROMkou mal veľké problémy s príjmom notifikácií, bol som zvedavý, ako sa s tým vivo popasovalo v globálnom variante. A je to podstatne lepšie, no stále nie dokonalé. Notifikácie mi chodia, avšak niekedy sa na nejakú zabudne. Nie úplne, len príde trochu neskôr. Ide napríklad o upozornenia z aplikácie WhatsApp a Slack. S Facebookom, Messengerom a ďalšími som nemal žiadny problém.

vivo x80 pro menu aplikacii
Menu aplikácií vo Funtouch OS | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Najlepším riešením je správne nastavenie. Ak sú pre vás nejaké aplikácie dôležité, odporúčam zamknúť si ich v nastaveniach multitaskingu tak, aby sa automaticky nevypínali. Taktiež v nastaveniach batérie je potrebné nastaviť, aby tieto aplikácie neboli automaticky optimalizované.

Samotnú nadstavbu hodnotím veľmi pozitívne. Obsahuje veľké množstvo rôznych nastavení. A čím viac možnosti úpravy systému, tým lepšie. Každý si môže vybrať to, čo mu bude vyhovovať najviac. Mne sa napríklad páčili aj gestá na zamknutej obrazovke. Potiahnutím nahor sa rozsvieti displej, no sú tu aj iné, zaujímavejšie gestá. Stačí na zhasnutý displej napísať nejaké písmeno a okamžite vás to dostane do vami zvolenej aplikácie. Samozrejme, je potrebné ešte odomknutie odtlačkom prsta alebo kódom.

vivo X80 Pro obsahuje aj stereo reproduktory. Jeden je umiestnený na spodnej časti vedľa USB-C konektora, druhý sa nachádza nad displejom a slúži zároveň aj ako slúchadlo pre telefonovanie. Celkový zvukový výstup je veľmi dobrý, avšak majte na pamäti to, že spodný reproduktor je podstatne hlasnejší ako ten vrchný. Niekomu by to mohlo prekážať.

Pri priamom porovnaní s iPhonom 13 Pro, ktorý ponúka jedny z najlepších stereo reproduktorov na trhu, je zvuk veľmi podobný. Hlasitosť je o niečo nižšia a iPhone dokáže o niečo lepšie reprodukovať hĺbky. Rozdiel v kvalite zvuku si ale pri bežnom používaní nevšimnete, stále ide o veľmi dobré a hlasné stereo reproduktory.

vivo x80 pro reproduktory
Jeden z reproduktorov na spodnej strane, druhý nad displejom. | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Konektivita je tu na tej najvyššej úrovni. Samozrejmosťou je podpora sietí 5G, dokonca mi smartfón bez problémov fungoval aj s operátorom 4ka, aj keď v zozname podporovaných sa nenachádza. Ďalej tu máme klasiku v podobe Bluetooth či NFC, no príjemným prekvapením je aj infračervený port. Nikdy neviete, kedy sa môže zísť.

Recenzia vivo X80 Pro: Útok na najlepší fotomobil na trhu

vivo X80 Pro je síce poriadnou vlajkovou loďou so všetkým, čo k tomu patrí, no najviac pozornosti vzbudil práve fotoaparát. Ten so sebou prináša niekoľko noviniek. Noviniek, ak ste doteraz ešte svet vivo neochutnali. Ak áno, tak vám veci ako spolupráca so spoločnosťou Zeiss, gimbalová stabilizácia obrazu, vysoká kvalita záberov či obrovské množstvo rôznych foto funkcií prídu bežné.

vivo X80 Pro fotoaparat
Fotoaparát vivo X80 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Poďme ale pekne poporiadku, začnime samotnými fotoaparátmi. Jedno z najväčších lákadiel, gimbalová stabilizácia obrazu, sa tentokrát presunula z ultra-širokouhlého objektívu do toho portrétového s dvojnásobným optickým priblížením. Za mňa je to trochu škoda, pretože práve kombinácia ultra-širokouhlého objektívu a perfektnej stabilizácie v prípade predchodcu mala za následok perfektne stabilizované videá vo dne aj v noci.

Hlavný snímač má v tomto prípade rozlíšenie 50 megapixelov, optickú stabilizáciu obrazu a svetelnosť f/1.6. Vďaka tomu, že je poriadne veľký, mu nechýba ani prirodzený bokeh efekt. Portrétový snímač som už spomínal, len doplním, že má rozlíšenie 12 MP, zaostruje a ponúka svetelnosť f/1.9.

Ultra-širokouhlý objektív, tentokrát bez akejkoľvek hardvérovej stabilizácie obrazu, má rozlíšenie 48 megapixleov, svetelnosť f/2.2, uhol záberu 114 stupňov a dokáže aj zaostrovať. Takže ho využijete aj na makro zábery, ktoré vôbec nevyzerajú zle. Ale napríklad konkurenčný Apple iPhone 13 Pro dokáže zaostriť z ešte o niečo kratšej vzdialenosti. Mimochodom, vivo vás nenúti pre bližšie vzdialenosti prepnúť na makro, ako napríklad iPhony či smartfóny iných výrobcov. Makro si jednoducho vypnem a automatické prepínanie objektívov sa nekoná. Takto sa to má robiť.

Posledným do partie je periskop s rozlíšením 8 megapixelov, svetelnosťou f/3.4 a optickou stabilizáciou obrazu. Optický zoom je v tomto prípade päťnásobný, digitálne dokáže priblížiť až 60x.

V prípade fotoaparátu je tu toho naozaj veľa a úprimne, ani neviem, kde začať. Tak poďme na samotnú aplikáciu. Tá je jednoducho skvelá a doslova prešpikovaná rôznymi funkciami, nastaveniami, režimami, filtrami. Ak to s mobilným fotením myslíte vážne, baví vás učiť sa nové veci a skúšať nové a nové funkcie, vivo X80 Pro bude pre vás tým správnym smartfónom.

Sú tu také veci, ktoré konkurencia nemá. Napríklad sledovanie horizontu. Počas záznamu videa stačí zvoliť správny typ stabilizácie obrazu a následne je úplne jedno, ako je telefón otočený. Horizont bude vždy perfektný. Sú tu pokročilé možnosti portrétového režimu a štýly rozmazania, nechýba “cinematic” režim, ktorý natáča video v pomere strán 21:9 s 24 snímkami za sekundu a efektne rozmaže pozadie za snímanou osobou (aj za viacerými) a extra špecialitka je špeciálne krytie snímačov priamo od Zeiss s názvom Zeiss T* Lens Coating, ktoré zabraňuje tomu, aby sa svetlo z jeho zdrojov nepríjemne zobrazovalo na fotografii. A funguje to výborne. Napríklad pri fotení v tme telefónu neprekáža svetlo z lámp, vysvietené plochy nie sú vďaka tomu prepálené a fotky vyzerajú ostrejšie.

Samotná kvalita fotografií znesie aj tú najtvrdšiu kritiku a vivo X80 Pro patrí medzi TOP fotomobily. Fotografie z hlavného snímača sú výborné nielen cez deň, ale aj v noci. Dynamický rozsah je skvelý, prepaly takmer neexistujú a farebné podanie je síce trochu sýtejšie, ale stále v norme. A keď už som pri tých farbách, je tu ešte jedna dôležitá vlastnosť. Farby vyladila samotná spoločnosť Zeiss, avšak používateľ má možnosť rozhodnúť sa, či toto vylepšenie použije alebo nie. Nemá to nanútené.

Mne osobne sa Zeiss farby páčili. Navrhnuté sú tak, aby vyzerali presne tak, ako prostredie vidí oko človeka. Farby sú príjemné a nevtieravé, no zároveň nie príliš vyblednuté. Na “storky” na sociálnych sieťach sa síce veľmi nehodia, no takáto fotografia je naozaj výborná.

Nočné fotenie s hlavným snímačom je skvelé a pri fotení v úplnej tme prakticky nemá konkurenciu. Tam, kde v prípade konkurencie vidím len čierno-čiernu tmu, vivo X80 Pro dokáže doslova divy. Samozrejme, takéto fotografie nie sú vhodné prakticky nikam, no sú aspoň ukážkou toho, čo dokáže maličký snímač telefónu. Nechýba tu ani nočný režim, ktorý sa väčšinou ani nepoužije. Už fotka bez neho vyzerá veľmi dobre. vivo X80 Pro patrí medzi špičku aj pri fotení v noci.

Portrétový fotoaparát sa tiež vydaril. Vďaka gimbalovej stabilizácii obrazu ho využíva napríklad nový Cinematic režim, z ktorého lezú veľmi slušné zábery. V slabšom svetle má niekedy trochu problém zaostriť na správne osoby, ale inak som bol veľmi príjemne prekvapený. Cinematic videá vyzerajú naozaj veľmi dobre. Tento snímač ale využijete aj na portrétové snímky.

Už pred odfotením mám na výber z množstva štýlov rozmazania. Rozmazanie je naozaj efektné a chválim aj výbornú detekciu rohov. Smartfón presne vie, čo má byť ostré a čo nie. Po vyfotografovaní sa môžem so záberom ďalej hrať. Môžem meniť hĺbku ostrosti a dokonca si môžem aj zvoliť objekt, na ktorý má byť zaostrené.

Periskopický objektív s päťnásobným optickým priblížením odvádza svoju robotu dobre. V porovnaní s hlavným a ultra-širokouhlým snímačom je farebné podanie trochu iné. Cez deň je to v poriadku, v slabom svetle s ním veľmi fotiť neodporúčam. Svetelnosť f/3.4 na nočné fotenie jednoducho nie je. To ale platí aj pre konkurenciu, nie je to rozhodne vec, za ktorú by som vivo kritizoval. 60-násobné digitálne priblíženie je samozrejme nepoužiteľné. Či už cez deň alebo v noci.

Ultra-širokouhlý snímač je tiež výborný a patrí medzi to najlepšie.  V prvom rade zaujme vysokým rozlíšením, ale aj automatickým zaostrovaním. Fotografie z neho sú veľmi dobré, ostré a majú dobrý dynamický rozsah. V noci sa síce s hlavným fotoaparátom porovnávať nemôže, no tiež to nie je najhoršie. Chýbajúca gimbalová stabilizácia mi prekvapivo nechýbala ani pri natáčaní videa týmto snímačom.

Video je na veľmi dobrej úrovni. Či už ide o video natočené hlavným fotoaparátom alebo tým ultra-širokouhlým, ponúka slušné, nie príliš agresívne farby, minimálny šum, skvelú plynulosť a dokonalú stabilizáciu obrazu. Tu na rad prichádza ešte jeden veľký tromf viva – vlastný fotografický čip V1+, ktorý v nemalej miere môže aj za takéto kvalitné video.

Mimochodom, maximom je 8K rozlíšenie pri 30 snímkach za sekundu. Ale aby som len nechválil, nejaké výhrady by sa predsalen našli. Pri natáčaní videa so 60 snímkami za sekundu nie je možné prepínať objektívy počas záznamu bez ohľadu na zvolené rozlíšenie. Takže ak začnete ultra-širokouhlým, pri ňom aj skončíte.

V režimoch, ktoré dovolia prepínať medzi snímačmi (1080p@30fps), mi zase prekáža absencia klasických rýchlych skratiek jednotlivých fotoaparátov. Ak chcem napríklad priblížiť presne dvakrát, nemôžem jednoducho ťuknúť na tlačidlo s číslom “2,” pretože tam nie je. Zoomovať musím len plynule. Takýto rýchly prepínač by som určite privítal. Na druhú stranu, keď už natáčam video, takmer nikdy nezoomujem. To ale neznamená, že nezoomujú ani ostatní používatelia.

Batéria a nabíjanie

Výdrž batérie je pre mňa jedna z najdôležitejších vlastností smartfónu. Je síce pekné, že funkcie neustále pribúdajú, no zariadenie musí aj niečo vydržať. vivo X80 Pro obsahuje akumulátor s kapacitou 4700 mAh, čo v porovnaní s konkurenciou nie je veľa. Štandardom je v dnešnej dobe 5000 mAh batéria.

vivo x80 pro logo
vivo X80 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Avšak v porovnaní s predchodcom tu je nárast o 200 mAh. Stačí to? Áno aj nie. Aby som bol úprimný, taký Samsung Galaxy S22 Ultra vydrží určite dlhšie bez nabíjačky. To ale neznamená, že nové vivo je na tom vo výdrži zle. Nie je. Ide o bežný dnešný štandard, čo znamená bezproblémovú celodennú výdrž pri bežnom používaní.

Telefón som testoval so zapnutým 5G, s automatickou obnovovacou frekvenciou displeja a s QHD+ rozlíšením. Téma bola nastavená na bielu. Ak by ste 5G vypli, znížili rozlíšenie na FullHD+ a prepli do tmavého režimu, výdrž by bola určite o niečo lepšia. Predĺžiť ju dokáže aj vstavaný šetriaci režim.

Veľmi zaujímavé možnosti sú tu v prípade nabíjania. Maximom je totiž výkon až 80 W v prípade nabíjania káblom. Adaptér sa nachádza už v predajnom balení, čo je tiež veľkou výhodou. Rýchlosť nabíjania je naozaj skvelá, počas testu som nameral tieto hodnoty:

  • 5 min: 22 %
  • 10 min: 38 %
  • 15 min: 51 %
  • 20 min: 64 %
  • 25 min: 79 %
  • 30 min: 90 %
  • 35 min: 98 %
  • Celkové nabitie: 38 min.

Týmto to nekončí. K dispozícii je aj bezdrôtové nabíjanie. A nie len tak hocijaké, s výkonom až 50 W. A čo je najlepšie, originálnu 50 W bezdrôtovú nabíjaciu kolísku si môžete oficiálne kúpiť aj na Slovensku za odporúčanú cenu 79 eur. Ja som ju počas testu mal k dispozícii tiež a nabíjanie s ňou prebiehalo takto:

  • 5 min: 13 %
  • 10 min: 23 %
  • 20 min: 38 %
  • 30 min: 53 %
  • 40 min: 70 %
  • 50 min: 86 %
  • Celkové nabitie: 60 min.

Počas nabíjania sa telefón pomerne výrazne zahreje, avšak toto správanie mohlo byť do značnej miery ovplyvnené tým, že som telefón testoval počas horúcich letných dní. V každom prípade, na rýchle nabíjanie som si zvykol veľmi rýchlo. A áno, k dispozícii je aj reverzné bezdrôtové nabíjanie. Avšak chýba tu jedna dôležitá funkcia – optimalizované nabíjanie. V roku 2022 ju majú prakticky všetky smartfóny a nechápem, prečo ju vivo odingorovalo.

Sklamaním je pre mňa funkcia Always On displeja, ktorá je až príliš náročná na energiu smartfónu. Počas noci, kedy bol AOD zapnutý, pričom dáta aj Wi-Fi boli vypnuté, smartfón spotreboval až 22 % batérie za 8 hodín.

Taktiež pri nečinnosti by som si vedel predstaviť trochu nižšiu spotrebu batérie. To sa netýka len prípadu so zapnutým Always On displejom. Telefóny takto testujem v noci, kedy s nimi nič nerobím. SIM karta je samozrejme vložená, no Wi-Fi a dáta sú vypnuté. Za 8 hodín si vivo X80 Pro vypýtalo až 10 % batérie. Bežná hodnota je približne 7 %. Dúfam, že budúce aktualizácie tento problém vyriešia.

Recenzia vivo X80 Pro: Záverečné hodnotenie

Čo dodať na záver? vivo X80 Pro je pre mňa jedným z najlepších smartfónov súčasnosti, no dokonalý určite nie je. Jeho najväčším nedostatkom bude na Slovensku pravdepodobne samotná značka. Slováci sa do nepoznaného veľmi nehrnú, no osobne by som s týmto problém nemal a nové vivo by som si kúpil. 1099 eur je cena, ktorá je vzhľadom na parametre adekvátna.

Za svoje peniaze dostanete špičkovo vybavený smartfón na čele so špičkovým fotoaparátom a veľmi dobrým videom. Nie je tu prakticky nič, čo by tu bolo zanedbané, parametre sú v súlade so zavedenými trendmi v najvyššej triede smartfónov.

vivo x80 Pro zadna strana
vivo X80 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Základom je skvelý LTPO3 OLED displej s vysokým rozlíšením a najlepším snímačom odtlačkov prstov v mobile. Nechýba TOP výkon, aj keď k tomuto by som predsalen nejaké výhrady mal. Tie sa však týkajú najmä samotného čipsetu, nie smartfónu. Rád by som si vyskúšal aj variant s čipsetom od MediaTek, no ten je určený len pre čínsky trh.

Spoľahnúť sa môžete aj na bohaté balenie, extra rýchle nabíjanie či podarenú nadstavbu s množstvom nastavení. Na druhú stranu, prekáža mi vysoká spotreba batérie pri využití Always On režimu či nepraktické zoomovanie pri natáčaní videa. Niekomu by mohol chýbať napríklad aj slot na pamäťové karty, no pre mňa to nedostatok určite nie je. Tetovanie tohto smartfónu som si užíval a užíval som si najmä jeho nielen kvalitný, ale aj funkciami nabitý fotoaparát.

Recenzia vivo X80 Pro: Konkurencia

Výrobca musí počítať, že ak má smartfón cenovku vyššiu ako 1000 eur, súperiť bude s tým najlepším na trhu. Za rovnakú cenu sa nedávno začal predávať Honor Magic4 Pro. Ten ponúka kvalitný fotoaparát, rýchle nabíjanie a viacero užitočných funkcií. Jeho výhodou môže byť aj bundle, ktorý k nemu dáva. K jeho kúpe totiž dostanete notebook v hodnote približne 300 eur navyše.

recenzia Honor Magic4 Pro
Honor Magic4 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Špičku v mobilnom fotení reprezentuje aj Samsung Galaxy S22 Ultra, ktorý je ešte o niečo drahší. Navyše ponúka napríklad dotykové pero S Pen či lepšie zoomovacie schopnosti. vivo sa zase môže pochváliť plnším balením, rýchlejším nabíjaním a (pre mňa) atraktívnejším dizajnom. Výhodou Samsungu bude dlhšia softvérová podpora.

Samsung Galaxy S22 Ultra vs iPhone 13 Pro fotoporovnanie
Samsung Galaxy S22 Ultra | Zdroj: Tomáš Kanálik

Zabudnúť nesmiem ani na ďalšiu novinku – OPPO Find X5 Pro, ktorý som testoval len nedávno. Taktiež ponúka veľmi dobrý fotoaparát, skvelú nadstavbu a zaujímavé konštrukčné spracovanie. Chýbať samozrejme nesmie ani rýchle nabíjanie. Jeho hlavnou nevýhodou je cena, ktorá je približne o 150 eur vyššia.

Recenzia OPPO Find X5 Pro displej
OPPO Find X5 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Pokiaľ nie ste rozhodnutí, aký operačný systém zvoliť, prípadne samotný systém až tak neriešite, silným konkurentom je aj iPhone 13 Pro Max. Medzi jeho hlavné výhody patrí bezkonkurenčná výdrž na jedno nabitie a kvalitný, spoľahlivý a rýchly fotoaparát. Cenovo je na tom podobne ako vivo, avšak variant s rovnakým úložiskom je stále drahší. A jeho softvérová podpora je až 5 rokov.

8.5

vivo X80 Pro

vivo X80 Pro je vlajková loď so všetkým, čo k tomu patrí. Poteší kvalitný fotoaparát, rýchle nabíjanie či skvelý LTPO3 displej. Smartfón vyzerá výborne a vďaka procesoru Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 je aj poriadne rýchly. Výhodou je bohaté balenie, v ktorom sa nachádza napríklad aj kvalitný ochranný obal či káblové slúchadlá. Na druhú stranu, zlepšiť by sa mohla spotreba batérie počas nepoužívania, najmä pri zapnutom always on displeji. Niektoré aplikácie stále nefungujú v režime 120 Hz a problémom je aj nepraktické zoomovanie počas natáčania videa.

zobraziť celú recenziu
90 %
Konštrukcia a dizajn
90 %
Displej
90 %
Výkon
70 %
Výdrž batérie
70 %
Cena
100 %
Fotoaparát

  • Bohaté balenie
  • Najlepší snímač odtlačkov prstov na trhu
  • Atraktívny dizajn
  • Špičkový displej
  • Široké možnosti prispôsobenia systému
  • Kvalitný fotoaparát aj video
  • Veľmi rýchle (aj bezdrôtové) nabíjanie

  • Na Slovensku neznáma značka
  • Nie všetky aplikácie fungujú v režime 120 Hz
  • Nepraktické zoomovanie pri natáčaní videa
  • Vysoká spotreba batérie pri Always On režime
30.6.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+