MojAndroid

Huawei má novú vlajkovú loď, ktorá je lepšia, ako kedykoľvek predtým. Na novinku zo série P sme ale museli na Slovensku čakať dva roky. Medzitým bol ešte predstavený Huawei Mate 50 Pro. Novinka nadväzuje na tento podarený model a prináša niektoré funkcie navyše. V prvom rade nový, ešte lepší fotoaparát, rýchlejšie nabíjanie, LTPO displej a ďalšie zaujímavé funkcionality. Aká ale naozaj je? To vám prezradí táto recenzia smartfónu Huawei P60 Pro.

Recenzia Huawei P60 Pro je rozdelená na niekoľko častí:

Recenzia Huawei P60 Pro: Cena a jej porovnanie s konkurenciou

Novinka sa na našom trhu predáva za odporúčanú cenu 1199 eur vo farbe Rococo Pearl. Ako už býva zvykom, výrobca zahrnul k predobjednávkam aj zaujímavý darček v podobe Huawei Watch GT 3, ktoré sa predávajú približne za 200 eur.

Huawei P60 Pro recenzia
Huawei P60 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Pri pohľade na najbližšiu konkurenciu je cena pomerne odvážna, no za kvalitný hardvér sa platí. Samsung Galaxy S23 Ultra sa oficiálne predáva za 1400 eur, no nájsť ho je možné aj výrazne lacnejšie. Zaujímavým konkurentom je vivo X90 Pro za 1100 eur a samozrejme nemôžem zabudnúť ani na iPhony.

Taktiež to máme nové Xperie od Sony, Xiaomi 13 Pro a podobne. Huawei P60 Pro má v porovnaní s konkurenciou niektoré vlastnosti navyše, prípadne lepšie, no stráca najmä v podpore 5G, starším čipsetom a absenciou Google služieb.

Recenzia Huawei P60 Pro: Nabíjačka, ktorú by mal mať každý

Huawei stále nenaskočil na novodobý trend a ponúka pomerne bohaté balenie. Mňa zaujal najmä nabíjací adaptér, ktorý tentokrát obsahuje dva konektory – veľký USB-A a USB-C. Dodávaný kábel je však stále zakončený USB-C len z jednej strany. Osobne by som privítal obojstranné USB-C a bol by som rád, keby naň konečne prešli všetci výrobcovia.

V balení sa ďalej nachádza aj základný ochranný kryt, čo je určite výhodou. Všetko ostatné je už štandardné. Sú tu nejaké papierovačky a samozrejme aj nástroj na vyberanie SIM karty. Huawei P60 Pro ponúka hybridný slot buď pre dve SIM karty alebo jednu SIM kartu a pamäťovú kartu typu NanoMemory.

Konštrukcia a dizajn

S rozmermi 161 x 74,5 x 8,3 mm ide skôr o kompaktnejšiu vlajkovú loď, teda minimálne v porovnaní so Samsungom Galaxy S23 Ultra alebo iPhonom 14 Pro Max. V ruke sa vďaka príjemnému zaobleniu na bokoch drží veľmi dobre a isto, no nezabúdajte na to, že zadná strane je poriadne šmykľavá.

Huawei P60 Pro konstrukcia
Huawei P60 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Rám je samozrejme kovový, vpredu aj vzadu nájdeme krycie sklo Kunlun Glass, ktorým sa výrobca chválil už pri Huawei Mate 50 Pro. Má byť nielen odolné voči poškriabaniu, ale aj rozbitiu. A to sa určite hodí, no skúšať to nebudem.

Veľkou novinkou a jednou z najzaujímavejších vlastností tohto smartfónu je zadná strana. Nemyslím teraz vystupujúci fotoaparát, ku ktorému sa dostanem neskôr, ale jeho farbu. V prvom rade Huawei chválim za to, že vyhotovenie je matné a nezachytáva žiadne odtlačky prstov či nečistoty.

Recenzia Huawei P60 Pro
Zadná strana vo farbe Rococo Pearl | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Na Slovensku je k dispozícii v špeciálnej farbe Rococo Pearl, ktorá obsahuje prírodné materiály s perlového prášku, ktorý vytvoril svetlý a lesklý efekt s prirodzenou štruktúrou. Zaujímavosťou je, že vo svete nenájdete dva tieto telefóny s rovnakou štruktúrou zadnej strany. Každý je teda iný a výnimočný.

Kvalita konštrukcie samozrejme spĺňa tie najprísnejšie kritériá, čo je vzhľadom na cenu zariadenia celkom logické. Nechýba tu ani vodoodolnosť s certifikáciou IP68.

Recenzia Huawei P60 Pro
Spodná strana s reproduktorom a USB-C konektorom | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ešte sa vrátim k spomínanému fotoaparátu. Dizajn oblasti, v ktorej sa nachádza, nemusí sedieť každému a v okolí som mal protichodné názory. Huawei chce dať ihneď vedieť, že práve fotoaparát je tým najlepším, čo novinka ponúka.

Dizajn je teda subjektívny, no musím pochváliť prevedenie, ktoré nezachytáva žiadne nečistoty či prach. V tomto smere mám problém napríklad s iPhonmi alebo Galaxy S23 Ultra, keďže okolie fotoaparátov sa pri týchto smartfónoch čistí výrazne horšie. Tu je to veľmi jednoduché.

Recenzia Huawei P60 Pro
Ovládacie tlačidlá na pravej strane | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Fotoaparát však poriadne vystupuje nad okolitý povrch zariadenia, s tým treba počítať. Vzhľadom na to, že sa nachádza na ľavej strane, zariadenie sa na stole poriadne kýve. To ale nie je nič, čo by mi prekážalo.

Recenzia Huawei P60 Pro: Displej

Ochranu krycím sklom Kunlun Glass som už spomínal, od výroby je na displeji predinštalovaná aj ochranná fólia, ktorá drží veľmi dobre. Za toto tiež palec hore. Displej prichádza s jednou novinkou – LTPO technológiou. To znamená, že dokáže obnovovaciu frekvenciu meniť dynamicky v závislosti od toho, čo sa na obrazovke deje. Minimom je 1 Hz, maximom 120 Hz. To sa pozitívne prejaví na výdrži batérie.

Recenzia Huawei P60 Pro
Tenké rámiky okolo displeja | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Displej zaberá takmer celú prednú stranu a rámiky okolo neho sú minimálne. Zahnutý je nielen po bokoch, ale aj na hornej a dolnej strane, samozrejme nie tak výrazne. Pôsobí to atraktívnym dojmom a počas testovania som nemal pocit, že by mi to nejako prekážalo pri ovládaní.

Uhlopriečka displeja je 6,67″ a rozlíšenie 2799 x 1220 pixelov, čiže obraz je príjemne jemný s hustotou 444 ppi. Jeho rozlíšenie je dokonca možné znížiť, prípadne si zvoliť automatické rozlíšenie. Rovnako je to aj s obnovovacou frekvenciou, ktorá môže byť buď 60 Hz, 120 Hz alebo dynamická.

recenzia Huawei P60 Pro
Nastavenia obnovovacej frekvencie | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Čo sa týka samotnej kvality displeja, tá je výborná. Presne taká, ako sa na vlajkovú loď patrí. Obraz je živý, pekný a s čitateľnosťou nie je absolútne žiadny problém ani na priamom slnečnom svetle. Farebné podanie je samozrejme možné upraviť podľa seba.

Recenzia Huawei P60 Pro: Výkon a pamäť

Spor s USA sa prejavil aj v tomto prípade. Najnovší Huawei P60 Pro neponúka najnovší čipset. Vo vnútri sa nachádza o jednu generáciu starší, no stále skvelý a výkonný Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1. V konečnom dôsledku ide o zanedbateľný výkonový rozdiel, ktorý si len tak nevšimnete, no v telefóne za 1200 eur chcete mať to najnovšie.

Huawei P60 Pro
Huawei P60 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Výkonný čipset zabezpečuje bezproblémový pohyb v systéme, rýchle spúšťanie aplikácií a žiadne zbytočné zdržanie. Presne tak, ako sa na vlajkovú loď patrí. Operačná pamäť s kapacitou 8 GB nijako nevyniká, vo svojej kategórii ide už dokonca o podpriemer. V každom prípade, počas testovania som nedostatok RAM nepocítil ani raz.

Výkon som otestoval pomocou AnTuTu, pričom som urobil 4 za sebou nasledujúce testy, aby som videl, ako si zariadenie poradí s prehrievaním a znižovaním výkonu počas neho. Toto sú výsledky.

AnTuTu Skóre
Test 1 974 802 bodov
Test 2 967 403 bodov
Test 3 906 043 bodov
Test 4 910 473 bodov

Ako môžete vidieť v tabuľke vyššie, problémy s udržaním si výkonu tu prakticky neexistujú. Po štyroch nasledujúcich testoch AnTuTu sa výsledné skóre samozrejme znížilo, no nijako drasticky. Zariadenie bolo samozrejme teplé, no najmä v hornej oblasti, čo pri bežnom držaní nijako neprekážalo.

Počas testovania som zaznamenal zvýšenú teplotu zariadenia najmä pri fotografovaní, no extra prehrievanie som celkovo nepociťoval. Na druhú stranu, Huawei P60 Pro bol určite teplejší ako iPhone 14 Pro Max, ktorý som v tomto čase používal ako záložný.

Operačný systém, konektivita a zvuk

Keď sa povie Huawei, každý si s tým spojí to, že nemá Google služby. Niektorí dokonca hovoria o tom, že nemá Android. V každom prípade, ono to nie je až také hrozné, ako by sa mohlo zdať. Fungovanie so smartfónom bez Google služieb som podrobnejšie zhrnul v článku Mýty a fakty o fungovaní s Huawei smartfónmi. Všetko, čo potrebujete vedieť.

Huawei P60 Pro
Menu aplikácií | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Chápem, že sú používatelia, ktorí sa jednoducho cez tento fakt neprenesú. Ono to spočiatku chce viac nastavovania, no v konečnom dôsledku je možné aj s Huawei telefónom fungovať plnohodnotne. Takmer všetky aplikácie od Googlu majú svoju alternatívu. Spoločnosť taktiež zapracovala na tom, aby sa v obchode AppGallery nachádzali všetky podstatné lokálne aplikácie. V konečnom dôsledku, počas 2 týždňov testovania, sa mi nepodarilo rozchodiť len aplikáciu Stocard. Presnejšie, nedokázal som sa do nej prihlásiť cez Google. Inak fungovala bez problémov po prihlásení prostredníctvom e-mailu.

Recenzia Huawei P60 Pro
Aplikácia GBox | Zdroj: Miroslav Schwamberg

O aplikácii GSpace som taktiež viac povedal v článku popísanom vyššie, no narazil som na menší problém. Začali sa mi zobrazovť reklamy, ktoré sú poriadne otravné. Riešením je aplikáciu si zaplatiť, a to buď pomocou mesačného predplatného alebo reklamy odstrániť permanentne (za 15,99 €, čo sa určite oplatí).

recenzia Huawei P60 Pro
GSpace a GBox | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Novinkou je aplikácia GBox, ktorá funguje veľmi podobne. No je lepšie optimalizovaná a nezobrazuje reklamy. Avšak k dispozícii je len niekoľko najdôležitejších (Google) aplikácií. Pomocou menšieho triku je možné z obchodu Google Play nainštalovať aj iné, no nie vždy sa to podarí. V tomto je lepší GSpace.

Čo sa týka nainštalovaných aplikácií, tie fungujú dobre, nepadajú a nesekajú. V tomto smere je to ako používanie ktoréhokoľvek iného smartfónu s Androidom. Huawei v tomto prípade uvádza ako operačný systém EMUI 13, no ten beží na Anroide 12. Funguje aj bezkontaktné platenie, a to prostredníctvom služby Curve. Viac informácií o platení s Huawei telefónmi bez Google služieb nájdete v článku Ide to aj bez Google Pay. Ako platiť bezkontaktne s Huawei telefónmi? | Návod.

recenzia Huawei P60 Pro
Informácie o systéme | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Vlastne vyskytol sa len jeden problém, a to s aplikáciou Instagram. Notifikácie mi raz za čas nechodili a aplikácia využívala pomerne veľa batérie. Preto som ju odinštaloval a nainštaloval cez GBox. Odvtedy fungovala normálne.

Huawei P60 Pro nastavenia
Systémové nastavenia | Zdroj: Miroslav Schwamberg

V rámci konektivity tu máme prakticky všetko a všetko je plne funkčné. Teda až na 5G. Čispet Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 bol o túto funkcionalitu v Huawei smartfónoch ochudobnený, a to kvôli USA. Pre niekoho vec, bez ktorej si nevie predstaviť fungovanie, ja som  s tým zatiaľ problém nemal. Cez 4G mi všetko fungovalo bez problémov. Stereo reproduktory som porovnal s tými v iPhone 14 Pro Max a výsledok bol veľmi podobný. iPhone bol o trošku hlasnejší, no kvalitou sa mi o niečo viac páčil zvuk z Huawei. V každom prípade ide o jedny z najlepších reproduktorov v smartfóne.

Fotoaparát má parametre ako žiadny iný

V čase písania tejto recenzie je podľa rebríčka DXOMARK Huawei P60 Pro najlepším fotomobilom na svete. A podľa mňa úplne právom. Vo svojej fotovýbave má hneď niekoľko tromfov, ktoré neponúka žiadna iná konkurencia.

Parametre fotoaparátu Huawei P60 Pro:

Hlavný fotoaparát 48 MP, variabilná clona f/1.4 – f/4.0, OIS
Teleobjektív 48 MP, OIS, f/2.1, funkcia makro, 3,5x optické priblíženie, 100x digitálne priblíženie
Ultra-širokouhlý objektív 13 MP, f/2.2
Selfie fotoaparát 13 MP, f/2.4

Tak napríklad hlavný snímač s rozlíšením 48 megapixelov ponúka variabilnú clonu v rozmedzí od f/1.4 do f/4.0. Tento snímač mal už Huawei Mate 50 Pro. Clonu je možné meniť aj manuálne, a to v profesionálnom režime. Pri bežnom fotení si clonu nastavuje smartfón sám a používateľsky ju nie je možné meniť.

Samozrejme, že som sa s clonou pohral v profesionálnom režime a aj napriek malému snímaču je rozdiel vo fotografiách viditeľný. V noci sa to prejaví v lepšej svetlosti fotiek, pri fotení bližších objektov zase rozdielnym prirodzeným rozmazaním pozadia.

Tento snímač som chválil už pri Mate 50 Pro a chváli musím aj teraz. Ponúka skvelé fotky nielen cez deň, ale aj v noci. V ponuke je samozrejme aj nočný režim, no už aj bez neho sú nočné zábery výborné. Nočný režim som používal len pri mimoriadne tmavých záberoch.

recenzia Huawei P60 Pro
Detail na zostavu fotoaparátov | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Veľkým lákadlom je teleobjektív s 3-5-násobným optickým priblížením a 100-násobným digitálnym priblížením. Samozrejmosťou je, že je opticky stabilizovaný, no jeho tromfom je svetelnosť f/2.1. Objektívy podobného typu v smartfónoch majú svetelnosť väčšinou na úrovni okolo f/3.5, čo znamená horšie fotografie v noci. Huawei P60 Pro práve v tomto smere konkurenciu výrazne poráža.

S týmto objektívom sa ale výborne robia aj makro zábery, ktoré sú doslova skvelé a niekedy až vyrážajú dych. Sú plné detailov a skvelé je aj prirodzené oddelenie pozadia od objektu, ktoré sa s makro snímkami vytvorenými ultra-širokouhlými objektívmi nedajú ani zďaleka porovnať. Výborne sa hodí aj na fotografovanie portrétov osôb, ktorý vyzerajú výborne.

Ultra-širokouhlý objektív je už tradičný a neponúka žiadnu funkciu “navyše.” Teda až na automatické zaostrovanie, ktoré sa určite zíde. Výsledky z neho sa samozrejme nemôžu rovnať hlavnému snímaču, no fotky sú pekné a detailné. Najmä cez deň, v noci je to tradične horšie.

Fotky v plnom rozlíšení nájdete tu.

Video

Huawei P60 Pro dokáže natáčať video maximálne v 4K rozlíšení a pri 60 snímkach za sekundu. Pred záznamom a počas neho je k dispozícii približovanie, počas ktorého si vie sám prepínať medzi hlavným snímačom a teleobjektívom. Čo ma mrzí, je, že ultra-širokouhlý objektív video so 60 snímkami za sekundu nedokáže natáčať vôbec. A to ani vo FullHD rozlíšení, proste to nejde.

Párkrát sa mi počas záznamu stalo, že som potreboval scénu oddialiť, no pri 60 fps to jednoducho nešlo. Škoda. Pri znížení snímkovacej frekvencie na 30 je možné počas záznamu prepínať medzi všetkými objektívmi. No a po priblížení tu opäť nechýba skvelé makro, ktoré dokáže nielen nafotiť, ale aj natočiť teleobjektív.

Zostanem ešte pri ňom. Video z neho je slušné nielen cez deň, ale aj v noci, za čo opäť vďačí svetelnosti f/2.1, ktorá nemá konkurenciu. To znamená svetlejší záber. Celkovo je v noci pri nedostatku svetla asi lepšie prepnúť na natáčanie 30 fps, kedy sú výsledné zábery svetlejšie a kvalitnejšie. Ultra-širokouhlý objektív je v noci už tradične slabší, no to platí pre všetky vlajkové lode. Jeho výhody širšieho záberu sú tak k dispozícii prakticky len cez deň, no pozor na spomínaných 60 fps, s ktorými pracovať nevie.

Video z ultra-širokouhlého objektívu je v porovnaní s tým hlavným trochu tmavšie a chýbajú detaily. Je to vidieť na ukážkovom videu. Stabilizácia je však dobrá a detaily tiež nie sú najhoršie. 60fps video z hlavného snímača je pekné a kvalitné, no niekedy mám pocit, že smartfón sa snaží stabilizovať až príliš. Celkovo by som video schopnosti nového Huawei p60 Pro ohodnotil ako veľmi dobré, no určite nie najlepšie. Video zo Samsungu či iPhonu je stále o niečo lepšie.

Batéria a nabíjanie

Huawei P60 Pro v sebe skrýva akumulátor s kapacitou 4815 mAh. Štandardom u konkurencie je momentálne 5000 mAh, takže v tejto štatistike trochu zaostáva. Dôležitejšia je ale reálna výdrž. Pravdou je, že po skúsenostiach s Mate 50 Pro som čakal viac.

Huawei P60 Pro bateria
Batéria | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Bežne som sa dostával na 5 hodín zapnutého displeja, čo je akýsi priemer. V praxi to znamená, že od rána do večera vám určite vydrží. Huawei je všeobecne známy tým, že rád na pozadí uzatvára aplikácie z dôvodu šetrenia energie, no v tomto prípade som to až tak veľmi nepozoroval. Ak sú nejaké aplikácie, ktoré potrebujete mať otvorené neustále, stačí ich zamknúť a zatvárať sa nebudú.

Ale pozor, ak často fotíte, pripravte sa na to, že percentá batérie vám budú doslova miznúť pred očami. To samozrejme platí pre každý smartfón, no v tomto prípade mi prišlo, že je tu odber ešte väčší.

recenzia Huawei P60 Pro
Štatistiky batérie | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Nabíjanie je ale už iná káva a patrí medzi to najlepšie. Nie, číslami Huawei P60 Pro až tak úplne neohúri, no maximum na úrovni 88 W v prípade káblového nabíjania je veľmi slušné. O to viac, keď nabíjačku s káblom dostanete priamo v balení. Pri teste nabíjania som nameral tieto hodnoty:

 • 5 min: 23 %
 • 10 min: 42 %
 • 15 min: 66 %
 • 20 min: 79 %
 • 25 min: 91 %

Ak chcete nabíjať maximálnym výkonom, je potrebné po napojení na nabíjačku aktivovať “turbo nabíjanie.” To urobíte tak, že podržíte prst na informačnej bubline, ktorá sa zobrazí po pripojení nabíjačky. Počas nabíjania smartfón v tejto informačnej časti ukazuje dokonca aj desatiny a stotiny percenta nabitia, takže pekne vidíte, ako rýchlo energia pribúda.

Nabíjacka | Zdroj: Miroslav Schwamberg

V praxi to znamená, že ak ráno predtým, ako ide do práce, zistíte, že máte málo energie, len pár minút stačí na to, aby ste batériu dobili na celý deň fungovania. Zaujímavé čísla tu sú ale aj v prípade bezdrôtového nabíjania, ktoré dosahuje výkon 50 W. Kompatibilnú bezdrôtovú nabíjačku je ale potrebné dokúpiť.

Poteší aj reverzné bezdrôtové nabíjanie, pomocou ktorého jednoducho doplníte šťavu vašim smart hodinkám alebo slúchadlám. Takže na pracovné cesty či dovolenku vám prakticky stačí jedna nabíjačka, ktorou nabijete váš smartfón, ostatné zariadenia nabijete bezdrôtovo pomocou neho. A presne takto by to malo fungovať.

Recenzia Huawei P60 Pro: Záverečné hodnotenie

Huawei P60 Pro je skvelá vlajková loď so skvelým dizajnom a špičkovým fotoaparátom. Má všetko to, čo by mal drahý smartfón mať, nechýba naozaj nič. Teda ak si odmyslíme nejaké veci, ktoré nie je možné ovplyvniť – napríklad chýba 5G a Google služby.

Ak vám tieto dve veci nevadia, tak Huawei P60 Pro rozhodne odporúčam. Dostanete skvelý a vyvážený smartfón s TOP fotoaparátom, rýchlym nabíjaním, atraktívnym dizajnom a všetkými funkcionalitami, ktoré potrebuje náročný používateľ.

Tabuľka parametrov

Rozmery 161 x 74,5 x 8,3 mm
Hmotnosť 200 gramov
Displej OLED, 6,67″, LTPO 1-120 Hz, 2700 x 1220 pixelov
Procesor Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1
RAM + úložisko 8 + 256 GB
12 + 512 GB
Fotoaparát 48 MP, f/1.4 – f/4.0, OIS
13 MP, f/2.2 – ultra-širokouhlý
48 MP, f/2.1, 3,5x zoom, OIS13 MP, f/2.4 – selfie
Batéria a nabíjanie 4815 mAh
88 W káblové nabíjanie
50 W bezdrôtové nabíjanie
reverzné bezdrôtové nabíjanie
Cena

 

8.3

Huawei P60 Pro

Huawei P60 Pro je vlajkovou loďou so všetkým, čo k tomu patrí. Má skvelý fotoaparát, vysoký výkon, atraktívny dizajn a rýchle nabíjanie. Medzi jeho najlepšie vlastnosti tiež patria výborné stereo reproduktory, kvalitný displej a atraktívny dizajn. Najväčšie nedostatky spočívajú opäť v absencii Google služieb a 5G.

zobraziť celú recenziu
90 %
Konštrukcia a dizajn
90 %
Displej
80 %
Výkon
80 %
Výdrž batérie
60 %
Cena
100 %
Fotoaparát

 • Nabíjačka s USB-A aj USB-C v balení
 • Atraktívny dizajn a kvalitné spracovanie
 • Kvalitný LTPO displej
 • Špičkový fotoaparát
 • Rýchle nabíjanie

 • Absencia 5G
 • Cena
 • Minuloročný čipset
 • Ultra-širokouhlý objektív nevie natáčať 60 fps video

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+