MojAndroid

Ohľadom smartfónov od Huawei koluje množstvo informácií, ktoré nie sú pravdivé. Jednou z nich je napríklad to, že tieto telefóny nebežia na operačnom systéme Android. Áno, každý jeden Huawei smartfón stále funguje na Androide. Tak ako to teda je?

Ono je to v podstate veľmi jednoduché. Huawei má zakázané používať Google služby, nie samotný Android. To znamená, že doň nenainštalujete aplikácie od Google – menovite napríklad Gmail, YouTube a podobne. Pravda je však úplne inde, a v tomto článku to dokážeme. Áno, s dnešnými Huawei smartfónmi sa dá normálne a plnohodnotne fungovať. Poďme ale pekne od začiatku.

Huawei AppGallery: Brána do sveta aplikácií a hier

Základom je oficiálny obchod s aplikáciami AppGallery, ktorý je priamo od Huawei. Práve tu nájdete drvivú väčšinu vašich obľúbených aplikácií. Funguje úplne rovnako ako obchod Google Play. To znamená, že aplikáciu vyhľadáte a nainštalujete. 

Spočiatku bol obchod AppGallery akousi druhou voľbou, no po zákaze používania Google služieb na ňom výrobca poriadne zamakal. Dnes má už viac ako 580 miliónov aktívnych používateľov, z toho 45 miliónov v Európe. Celkovo je dostupný vo viac ako 170 krajinách sveta. A čo je najdôležitejšie, aplikácie doň neustále pribúdajú. Momentálne ich tam je viac ako 800-tisíc a patrí medzi TOP 3 najväčšie obchody s aplikáciami na svete.

Huawei AppGallery titulka

Dôležitou súčasťou každého obchodu s aplikáciami sú tie lokálne. Na tom usilovne pracuje práve slovenské zastúpenie Huawei. Na Slovensku bolo najväčšou výzvou priniesť najčastejšie používané aplikácie. Či už ide o tie bankové, cestovné alebo aplikácie slovenských operátorov. V tomto smere patríme medzi najlepšie krajiny v Európe, na Slovensku sa to darí veľmi rýchlym tempom. Zatiaľ čo pred pár rokmi v obchode neboli takmer žiadne slovenské aplikácie, dnes je ich viac ako 150.

Ako dostanem svoje obľúbené aplikácie do Huawei telefónu?

Obchod Huawei AppGallery je síce najjednoduchšou možnosťou, no zďaleka nie jedinou. Niektoré aplikácie tu stále nenájdete. Čo s nimi? Huawei myslel aj na tieto prípady.

Existuje nástroj s názvom Petal Search, ktorý je integrovaný priamo v systéme každého nového Huawei telefónu. Dostanete sa k nemu potiahnutím prsta z domovskej obrazovky zo stredu smerom nadol, no je tiež integrovaný priamo v AppGallery, takže vyhľadávať možno priamo z jedného miesta.

Petal Search
Petal Search | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ide o pokročilé vyhľadávanie všetkého možného, vrátane aplikácií. Stačí potiahnuť nadol, zadať názov aplikácie, ktorú ste nenašli v AppGallery a telefón vám ju vyhľadá, pričom vy si ju jednoducho stiahnete a nainštalujete.

Často sa stretávame so správami o tom, že do Huawei telefónu nenainštalujete  Facebook, Instagram či WhatsApp. To nie je pravda. Stačí využiť Petal Search, aplikáciu vyhľadať a jednoducho nainštalovať. Nie je to nič zložité.

A čo Gmail, prípadne ďalšie Google aplikácie?

Android je operačný systém, ktorý dáva možnosť výberu. Vedeli ste, že pre využívanie vášho Gmail konta nie  je nutné nainštalovať si práve Gmail aplikáciu? Postačí vám akýkoľvek e–mailový klient, ktorý nájdete v obchode AppGallery. Odporúčame napríklad ten natívny, ktorý je v každom Huawei smartfóne predinštalovaný.

Funguje to veľmi jednoducho. Stačí do tohto klienta pridať vašu Gmail e-mailovú adresu, heslo a hotovo. Všetko funguje plnohodnotne, vrátane synchronizácie, písania e-mailov a podobne. Používateľský zážitok v tomto prípade vôbec netrpí. Fungujete úplne rovnako, jediným rozdielom je, že k e-mailom pristupujete cez inú aplikáciu.

Alternatívou ku Google Mapám môže byť napríklad výborná česká aplikácia Mapy.cz, prípadne akákoľvek iná mapová aplikácia, ktorú nájdete v AppGallery. Odporúčame vyskúšať Petal Mapy, oficiálne riešenie máp od Huawei.

Petal Mapy
Petal Mapy | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Aplikácia ponúka atraktívny dizajn, je výborne optimalizovaná, beží rýchlo a bezchybne. A k dispozícii je aj plnohodnotná online navigácia s informáciami o premávke.

Alternatívy existujú pre každú Google aplikáciu. Na písanie poznámok odporúčame aplikáciu OneNote od Microsoftu,  ktorá disponuje online synchronizáciou a poznámky je možné písať aj na počítači s operačným systémom Windows či Mac OS. Dobrou alternatívou je aj natívna aplikácia Poznámky priamo od Huawei, ktorá je v smartfóne predinštalovaná a taktiež ponúka online synchronizáciu.

Ale čo ak pre svoju prácu či inú činnosť naozaj potrebujete používať Google aplikácie? Aj na toto existuje pomerne pohodlné riešenie. Nazýva sa G-Space.

G-Space: Keď Google aplikácie predsa len potrebujete

Ide o aplikáciu, v rámci ktorej je možné plnohodnotne využívať aplikácie ako YouTube, YouTube Music, Gmail, či poznámky Keep a podobne. Aplikácia funguje tak, že sa tvári ako samostatný smartfón, ktorý má oficiálne  prístup ku Google službám. Napríklad starší Huawei Mate 20 Pro.

Google Play G Space
Obchod Google Play v rámci G Space | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Po jej otvorení sa stačí prihlásiť Google účtom a stiahnuť si Google aplikáciu, ktorú potrebujete. Tú viete následne spúšťať buď priamo z aplikácie G-Space, prípadne si ju pridať na domovskú obrazovku a spúšťať odtiaľ. Jednoduché a elegantné riešenie, ktoré vyrieši aj posledný problém s aplikáciami.

Prechádzate zo starého na nový? Použite Phone Clone

Elegantne je možné na Huawei smartfóne vyriešiť aj prechod zo starého telefónu na nový. Všetko zastreší aplikácia s názvom Phone Clone

Phone Clone
Phone Clone | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Aplikácia umožní kopírovanie kontaktov, správ, fotografií, videí, hudby a aplikácií z Android smartfónu do nového Huawei zariadenia, prípadne do  zariadenia inej značky. Z iPhonov je možné skopírovať napríklad kontakty, fotografie či videá. Ak kopírujete dáta z Huawei na Huawei, skopírovať môžete aj dáta aplikácií, nastavenia, budíky, poznámky, záložky v prehliadači či usporiadanie ikôn na domovských obrazovkách.

  1. Otvoríme aplikáciu Phone Clone a súhlasíme s podmienkami
  2. Na starom telefóne nainštalujeme aplikáciu a klikneme na možnosť “toto je starý telefón”
  3. Na novom telefóne klikneme na “toto je nový telefón,” objaví sa QR kód, ktorý je potrebné naskenovať starým telefónom
  4. Po  naskenovaní QR kódu sa telefóny prepoja a je potrebné vybrať súbory, ktoré  sa budú prenášať
  5. Hotovo, po ukončení prenášania súborov môžete vidieť, ktoré sa preniesli úspešne a ktoré neúspešne.

Ako je to s bezkontaktnými platbami v prípade Huawei telefónov?

Ďalším problémom, o ktorom sa pomerne často diskutuje, je absencia služby Google Play pre mobilné bezkontaktné platenie. Je pravda, že spočiatku to bol problém, no aj na toto existuje riešenie. Ide o aplikáciu Curve. Nie je to síce priamo riešenie od Huawei, ale funguje.

Curve je aplikáciou na prepojenie vašich platobných kariet do jednej. Mnohí si ju dokonca mýlia s klasickou bankou, avšak táto definícia je nesprávna. Hlavnou výhodou aplikácie, ak vlastníte Huawei smartfón, je možnosť platenia bezkontaktne prostredníctvom Curve Pay.

Curve
Aplikácia Curve pre bezkontaktné platenie | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Aplikáciu si stačí stiahnuť v AppGallery, nainštalovať a pridať svoju platobnú kartu. Hotovo. Teraz už môžete platiť aj svojím Huawei mobilom. Samotný proces platby funguje úplne rovnako ako v prípade Google Pay. To znamená, že stačí zariadenie odomknúť a priložiť k terminálu. Hotovo, zaplatené.

Spoločnosť Huawei už avizovala, že pracuje aj na natívnej možnosti bezkontaktných platieb, teda na riešení, ktoré by pochádzalo priamo od Huawei. K dispozícii by mala byť nielen pre smartfóny, ale aj inteligentné hodinky.

Zhrnuté a podčiarknuté

Plnohodnotné fungovanie s Huawei smartfónom bez Google služieb je možné. Nie všetko je síce ideálne, ale rozhodne to ide. Obchod AppGallery ponúka väčšinu potrebných aplikácií, Google služby je možné nahradiť minimálne rovnako dobrými alternatívami a bezkontaktné platby fungujú tiež.

Huawei nova 9
Huawei nova 9 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Pokiaľ teda máte záujem o nejakú novinku od Huawei, absencia Google služieb môže samozrejme odradiť, no nie je to až také zlé, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Vašich obľúbených aplikácií a funkcionalít sa prechodom na Huawei nebudete musieť zbaviť.

Tento článok vznikol v spolupráci s Huawei.

23.8.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+