MojAndroid

Ohľadom smartfónov od Huawei koluje množstvo informácií, ktoré nie sú pravdivé. Jednou z nich je napríklad to, že tieto telefóny nebežia na operačnom systéme Android. Áno, každý jeden Huawei smartfón stále funguje na Androide. Tak ako to teda je?

Ono je to v podstate veľmi jednoduché. Huawei má zakázané používať Google služby, nie samotný Android. To znamená, že doň nenainštalujete aplikácie od Google – menovite napríklad Gmail, YouTube a podobne. Pravda je však úplne inde, a v tomto článku to dokážeme. Áno, s dnešnými Huawei smartfónmi sa dá normálne a plnohodnotne fungovať. Poďme ale pekne od začiatku.

Huawei AppGallery: Brána do sveta aplikácií a hier

Základom je oficiálny obchod s aplikáciami AppGallery, ktorý je priamo od Huawei. Práve tu nájdete drvivú väčšinu vašich obľúbených aplikácií. Funguje úplne rovnako ako obchod Google Play. To znamená, že aplikáciu vyhľadáte a nainštalujete. 

Spočiatku bol obchod AppGallery akousi druhou voľbou, no po zákaze používania Google služieb na ňom výrobca poriadne zamakal. Dnes má už viac ako 580 miliónov aktívnych používateľov, z toho 45 miliónov v Európe. Celkovo je dostupný vo viac ako 170 krajinách sveta. A čo je najdôležitejšie, aplikácie doň neustále pribúdajú. Momentálne ich tam je viac ako 800-tisíc a patrí medzi TOP 3 najväčšie obchody s aplikáciami na svete.

Huawei AppGallery titulka

Dôležitou súčasťou každého obchodu s aplikáciami sú tie lokálne. Na tom usilovne pracuje práve slovenské zastúpenie Huawei. Na Slovensku bolo najväčšou výzvou priniesť najčastejšie používané aplikácie. Či už ide o tie bankové, cestovné alebo aplikácie slovenských operátorov. V tomto smere patríme medzi najlepšie krajiny v Európe, na Slovensku sa to darí veľmi rýchlym tempom. Zatiaľ čo pred pár rokmi v obchode neboli takmer žiadne slovenské aplikácie, dnes je ich viac ako 150.

Ako dostanem svoje obľúbené aplikácie do Huawei telefónu?

Obchod Huawei AppGallery je síce najjednoduchšou možnosťou, no zďaleka nie jedinou. Niektoré aplikácie tu stále nenájdete. Čo s nimi? Huawei myslel aj na tieto prípady.

Existuje nástroj s názvom Petal Search, ktorý je integrovaný priamo v systéme každého nového Huawei telefónu. Dostanete sa k nemu potiahnutím prsta z domovskej obrazovky zo stredu smerom nadol, no je tiež integrovaný priamo v AppGallery, takže vyhľadávať možno priamo z jedného miesta.

Petal Search
Petal Search | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ide o pokročilé vyhľadávanie všetkého možného, vrátane aplikácií. Stačí potiahnuť nadol, zadať názov aplikácie, ktorú ste nenašli v AppGallery a telefón vám ju vyhľadá, pričom vy si ju jednoducho stiahnete a nainštalujete.

Často sa stretávame so správami o tom, že do Huawei telefónu nenainštalujete  Facebook, Instagram či WhatsApp. To nie je pravda. Stačí využiť Petal Search, aplikáciu vyhľadať a jednoducho nainštalovať. Nie je to nič zložité.

A čo Gmail, prípadne ďalšie Google aplikácie?

Android je operačný systém, ktorý dáva možnosť výberu. Vedeli ste, že pre využívanie vášho Gmail konta nie  je nutné nainštalovať si práve Gmail aplikáciu? Postačí vám akýkoľvek e–mailový klient, ktorý nájdete v obchode AppGallery. Odporúčame napríklad ten natívny, ktorý je v každom Huawei smartfóne predinštalovaný.

Funguje to veľmi jednoducho. Stačí do tohto klienta pridať vašu Gmail e-mailovú adresu, heslo a hotovo. Všetko funguje plnohodnotne, vrátane synchronizácie, písania e-mailov a podobne. Používateľský zážitok v tomto prípade vôbec netrpí. Fungujete úplne rovnako, jediným rozdielom je, že k e-mailom pristupujete cez inú aplikáciu.

Alternatívou ku Google Mapám môže byť napríklad výborná česká aplikácia Mapy.cz, prípadne akákoľvek iná mapová aplikácia, ktorú nájdete v AppGallery. Odporúčame vyskúšať Petal Mapy, oficiálne riešenie máp od Huawei.

Petal Mapy
Petal Mapy | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Aplikácia ponúka atraktívny dizajn, je výborne optimalizovaná, beží rýchlo a bezchybne. A k dispozícii je aj plnohodnotná online navigácia s informáciami o premávke.

Alternatívy existujú pre každú Google aplikáciu. Na písanie poznámok odporúčame aplikáciu OneNote od Microsoftu,  ktorá disponuje online synchronizáciou a poznámky je možné písať aj na počítači s operačným systémom Windows či Mac OS. Dobrou alternatívou je aj natívna aplikácia Poznámky priamo od Huawei, ktorá je v smartfóne predinštalovaná a taktiež ponúka online synchronizáciu.

Ale čo ak pre svoju prácu či inú činnosť naozaj potrebujete používať Google aplikácie? Aj na toto existuje pomerne pohodlné riešenie. Nazýva sa G-Space.

G-Space: Keď Google aplikácie predsa len potrebujete

Ide o aplikáciu, v rámci ktorej je možné plnohodnotne využívať aplikácie ako YouTube, YouTube Music, Gmail, či poznámky Keep a podobne. Aplikácia funguje tak, že sa tvári ako samostatný smartfón, ktorý má oficiálne  prístup ku Google službám. Napríklad starší Huawei Mate 20 Pro.

Google Play G Space
Obchod Google Play v rámci G Space | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Po jej otvorení sa stačí prihlásiť Google účtom a stiahnuť si Google aplikáciu, ktorú potrebujete. Tú viete následne spúšťať buď priamo z aplikácie G-Space, prípadne si ju pridať na domovskú obrazovku a spúšťať odtiaľ. Jednoduché a elegantné riešenie, ktoré vyrieši aj posledný problém s aplikáciami.

Prechádzate zo starého na nový? Použite Phone Clone

Elegantne je možné na Huawei smartfóne vyriešiť aj prechod zo starého telefónu na nový. Všetko zastreší aplikácia s názvom Phone Clone

Phone Clone
Phone Clone | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Aplikácia umožní kopírovanie kontaktov, správ, fotografií, videí, hudby a aplikácií z Android smartfónu do nového Huawei zariadenia, prípadne do  zariadenia inej značky. Z iPhonov je možné skopírovať napríklad kontakty, fotografie či videá. Ak kopírujete dáta z Huawei na Huawei, skopírovať môžete aj dáta aplikácií, nastavenia, budíky, poznámky, záložky v prehliadači či usporiadanie ikôn na domovských obrazovkách.

  1. Otvoríme aplikáciu Phone Clone a súhlasíme s podmienkami
  2. Na starom telefóne nainštalujeme aplikáciu a klikneme na možnosť “toto je starý telefón”
  3. Na novom telefóne klikneme na “toto je nový telefón,” objaví sa QR kód, ktorý je potrebné naskenovať starým telefónom
  4. Po  naskenovaní QR kódu sa telefóny prepoja a je potrebné vybrať súbory, ktoré  sa budú prenášať
  5. Hotovo, po ukončení prenášania súborov môžete vidieť, ktoré sa preniesli úspešne a ktoré neúspešne.

Ako je to s bezkontaktnými platbami v prípade Huawei telefónov?

Ďalším problémom, o ktorom sa pomerne často diskutuje, je absencia služby Google Play pre mobilné bezkontaktné platenie. Je pravda, že spočiatku to bol problém, no aj na toto existuje riešenie. Ide o aplikáciu Curve. Nie je to síce priamo riešenie od Huawei, ale funguje.

Curve je aplikáciou na prepojenie vašich platobných kariet do jednej. Mnohí si ju dokonca mýlia s klasickou bankou, avšak táto definícia je nesprávna. Hlavnou výhodou aplikácie, ak vlastníte Huawei smartfón, je možnosť platenia bezkontaktne prostredníctvom Curve Pay.

Curve
Aplikácia Curve pre bezkontaktné platenie | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Aplikáciu si stačí stiahnuť v AppGallery, nainštalovať a pridať svoju platobnú kartu. Hotovo. Teraz už môžete platiť aj svojím Huawei mobilom. Samotný proces platby funguje úplne rovnako ako v prípade Google Pay. To znamená, že stačí zariadenie odomknúť a priložiť k terminálu. Hotovo, zaplatené.

Spoločnosť Huawei už avizovala, že pracuje aj na natívnej možnosti bezkontaktných platieb, teda na riešení, ktoré by pochádzalo priamo od Huawei. K dispozícii by mala byť nielen pre smartfóny, ale aj inteligentné hodinky.

Zhrnuté a podčiarknuté

Plnohodnotné fungovanie s Huawei smartfónom bez Google služieb je možné. Nie všetko je síce ideálne, ale rozhodne to ide. Obchod AppGallery ponúka väčšinu potrebných aplikácií, Google služby je možné nahradiť minimálne rovnako dobrými alternatívami a bezkontaktné platby fungujú tiež.

Huawei nova 9
Huawei nova 9 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Pokiaľ teda máte záujem o nejakú novinku od Huawei, absencia Google služieb môže samozrejme odradiť, no nie je to až také zlé, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Vašich obľúbených aplikácií a funkcionalít sa prechodom na Huawei nebudete musieť zbaviť.

Tento článok vznikol v spolupráci s Huawei.

23.8.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

25 odpovedí na “Mýty a fakty o fungovaní s Huawei smartfónmi. Všetko, čo potrebujete vedieť”

  1. Zaujalo ma to popisovane mnozstvo aplikacii, tak som zacal hladat na appgallery, tie ktore mam momentalne nainstalovane. Po chvilke som zistil, ze chyba spotify, kindle, garmin connect, protonmail, strava, netflix, disney+, stryd, hbomax, authy, bitwarden, oreilly a dalej som sa uz neunuval :). Mozno som len slabo hladal?

        • Mimo ani tak nie. Stacia tie aplikacie. Pre mna a aj viacerych uplne zbytocne. Ja len pisem to ze ludia su az prilis zavisli na mobile a na jeho pouzivani a potom keby mala prist zmena tak uz nevedia existovat. Ja som sa zzil z huaweiom a som nadmieru spokojny nakolko co sa tyka kvality a co vsetko ponuka. A nepotrebujem sa mobilu venovat nonstop s milion aplikaciami ktore ani nevyuzivam.

          • Len som ti naznacil, ze si urobil nespravne uzavery. Aby som to zhrnul, zo zoznamu aplikacii, ktore mam nainstalovane, si odvodil ako casto a dlho telefon pouzivam. Netrafil si. Citis potrebu mi vysvetlit, ako je huawei vhodnejsi a aplikacie, ktore pouzivam, sposobuju moju socialnu izolaciu. A to si myslis nie len ty, ale ste viaceri :).

              • Je super ze nie si otrokom mobilu, to sme dvaja. Mam pocit, ze kedze tie appky nepoznas, nevies na co sa pouzivaju. Totiz 2 zo zoznamu sluzia na MFA a ukladanie hesiel. Dalsie na citanie knih, ci pozeranie filmov, pocuvanie hudby. Ozaj je to vhodne pocas cestovania, neveril by si. No a zopar dalsich na sportovanie. Su bud najlepsie/najvyhodnejsie v konkretnom segmente, alebo uz mam v tom dost zainvestovane. Bol by som rad mimo ekosystemu googlu? Ale aj hej, lebo si uvedomujem, kolko informacii maju k dispozicii. Ale nemam pocit, ze zrovna huawei je v tomto biznise kvoli tomu, aby si mal slobodu.

  2. Nooo… samsung ma už začína poriadne štvať (mam s21 ultra 512gb-fotoaparát prestal zaostrovať, bluetoth v novom aute prehrava len cez zadne repro, pero funguje na 30% = robím rovnu čiaru a je to bodkočiara…atd..atd…) tak rozmýšľam ako ďalej. Priorita fotoaparát (=huawei P50)odradzaju ma tie google služby.. google maps a android auto :( ….A teraz buď mudry

  3. Nie, Huawei telefóny už nepracujú na OS Android, ale na vlastnom OS Harmony a to aj vrátane starších aktualizovaných modelov ako P30!!! Stačí sa v nastaveniach pozrieť do informácií o systéme a už nikde tam nie je uvedená verzia Androidu. To že celé jadro je defacto “vykradnutý” Android je už druhá vec. Malá zmena je v lište po stiahnutí zhora. Malé dizajnové úpravy.

    • Oni tam verziu Androidu neuvádzajú, uvádzajú len verziu nadstavby a tvári sa to ako OS. Pravda je, že je to Android. Stačí stiahnuť nejakú sofistikovanejšiu appku s informáciami o telefóne a je to tam jasne uvedené. HarmonyOS u nás stále nie je a vyzerá to tak, že dlho ani nebude. S výnimkou hodiniek samozrejme.

    • Ake ustupky? Zavislost na google? Ci dokonca apple? Huawei narozdiel od applu nikoho neobmedzuje. Mam huawei a nie prvy a spokojnost. A keby si USA nevymyslali blbosti je dnes jednotka na trhu. Ale to nechceli aby porazil jablko ktore roky nic inovativne nevymyslelo. Pardon. Vymysli o sledovani
      Ale v tom je jednotka google, ktora sleduje vsetko co robis nerobis.
      .

        • Ved ano. Vsetko treba uverejnit na google a byt zavisli na nich. Huawei je dobry pre ludi ktory uz maju plne zuby sledovania od googlu. Ale to je moj nazor. Pre mna je dolezity mobil a jeho funkcnost a kvalita. A tu mi huawei dava. Nemam problem s kvalitou ani jedneho huaweiu ktory som mal. A ani jeden po case nesekal a baterka nestracala kapacitu. Ani jeden. A o to tu ide. A nie len o sluzby ktore ako sa tu pisalo sa daju lahko nahradit.

Pridaj komentár

+