Nedávno priniesla Motorola na náš trh trojicu nových modelov série Edge 50, ktoré sa snažia osloviť dizajnom, výbavou a fotoaparátmi s podporou umelej inteligencie. Podrobnosti sme vám priniesli v tomto článku. Teraz sa však pozrime na kompletný test a ako v ňom smartfón obstál. Toto je recenzia Motorola Edge 50 Pro.
Recenzia je rozdelená na niekoľko častí:
- Spolupráca s Pantone
- Obsah balenia, dizajn a cena
- Displej a hardvér
- Operačný systém s Moto funkciami
- Fotoaparáty
- Výdrž batérie a nabíjanie
- Záverečné zhodnotenie
- Konkurencia
Spolupráca s Pantone
Rodina Motorola Edge 50 prináša ako prvá na svete smartfóny s fotoaparátom a displejom, ktoré boli vyvinuté v spolupráci s odborníkmi na farby zo spoločnosti Pantone. Výrobca pri uvedení zdôrazňoval, že každé zariadenie s overením firmy splnilo kritériá hodnotenia a klasifikácie tým, že autenticky simuluje celý rozsah reálnych farieb Pantone.
Navyše, Pantone SkinTone zaručuje, že to, čo zachytíte fotoaparátom alebo uvidíte na displeji, skutočne predstavuje široké autentické spektrum odtieňov ľudskej pokožky. Je len otázkou na vás, či práve toto považujete pri smartfóne za podstatné. Na test dorazil do redakcie model Edge 50 Pro. Ako obstál? Čítajte ďalej.
Recenzia Motorola Edge 50 Pro: Cena, obsah balenia, dizajn
Tak ako je pri prémiových smartfónoch Motoroly v poslednom čase zvykom, aj telefón Edge 50 Pro je zabalený v papierovej krabičke vyrobenej z recyklovaných materiálov a bez plastov. Po otvorení vás ovanie jemná nevtieravá vôňa. Vonia nielen obsah balenia, ale aj telefón. Postupne síce vyprcháva, ale aj po dvoch týždňoch je z konštrukcie jemne cítiť. Nebojte sa, nebudete ako chodiaca drogéria.
Súčasťou balenia je okrem povinných dokumentov a nástroja na otvorenie šuplíka pre SIM karty aj farebne zladený, polopriesvitný kryt, nabíjací kábel s USB-C konektorom na obidvoch stranách a 125 W rýchlonabíjačka. Môžete si tak od prvého okamihu užívať super rýchle nabíjanie, pri ktorom telefón strávi na nabíjačke minimu času.
Motorola Edge 50 Pro sa na Slovensku predáva v troch farebných prevedeniach. Dve s čiernou a fialovou farbou majú na zadnej strane povrch, ktorý má simulovať kožu, no ide o gumený materiál s veľmi jemným náznakom reliéfu kože. Je veľmi príjemný na dotyk a vďaka nešmykľavosti sa dobre a bezpečne drží v ruke. Tretia verzia je s perleťovou povrchovou úpravou ručne vyrobenou v Taliansku, mierne pripomína mramor. Cena je stanovená na 699 eur.
Telefón má veľmi tenký profil, čomu napomáha zaoblenie bočných strán, ktoré prechádza do hliníkového rámu. Pre niekoho môže byť zahnutý displej prekážkou, najmä pri čítaní správ a pozeraní fotografií, kedy sa bočné zahnuté časti obrazovky výraznejšie lesknú a skresľujú zobrazovaný obsah. Ani pri dlhšom používaní výrazne nezaťažuje ruku, za čo vďačí aj prijateľnej hmotnosti menšej než 190 gramov. Oceňujeme certifikáciu IP68, takže telefón zvládne prašné prostredie i ponorenie pod vodnú hladinu do hĺbky 1,5 metra počas 30-tich minút.
V pravej bočnej stene sú umiestnené tradičné ovládacie prvky, ako tlačidlá ovládania hlasitosti a vypínač, protiľahlá stena je prázdna. Rovnako ako horná časť, kde okrem odrušovňacieho mikrofónu nájdeme iba nápis Dolby Atmos, ktorý naznačuje, že si Motorola dala záležať aj na audiu.
Spodná strana obsahuje šuplík na dve nanoSIM karty, USB-C a reproduktor. Druhý, s ktorým vytvoríte stereo reprodukciu zvuku, sa ukrýva v úzkej mriežke nad displejom. Hlasitosť je dostatočná, kvalita zodpovedá cenovej hladine smartfónu. Nemám k nej vážnejšie pripomienky. Ak však čakáte výraznejšie basy, nedočkáte sa. Môžete sa pohrať v nastaveniach Dolby Atmos, kde odporúča zapnúť Priestorový zvuk, prípadne si nastaviť vlastný ekvalizér.
Displej a hardvér
Displej Motoroly Edge 50 Pro je jej pýchou. Na 6,7-palcovom pOLED paneli je použité jemné rozlíšenie 1 220 x 2 712 pixelov a až 144 Hz obnovovacia frekvencia. Najvyššia svietivosť dosahuje v peaku 2 000 nitov, nechýba podpora HDR10+ ani 10-bitové farby nakalibrované spoločnosťou Pantone. Súčasťou displeja je integrovaná čítačka odtlačkov, ktorá je rýchla a spoľahlivá.
V nastaveniach obrazovky máte na výber adaptívnu frekvenciu s inteligentným rozpoznávaním zobrazeného obsahu a tomu prispôsobenej frekvencii, základných 60 Hz, vyššiu plynulosť 120 Hz a napevno viete nastaviť aj 144 Hz, vtedy ale počítajte s vyššou spotrebou energie.
Výkon dostatočný na všetky dôležité úlohy zabezpečí známy čipset Snapdragon 7 Gen 3 spolu s 12 GB operačnou pamäťou, ktorá sa dá virtuálne v prípade potreby rozšíriť o ďalšie 4 GB. Úložisko s kapacitou 512 GB sa síce nedá rozšíriť microSD kartami, ale v dobe cloudových služieb to väčšine používateľov zrejme nebude prekážať. Okrem dvoch SIM kariet môžete využiť aj elektronickú SIM, teda eSIM.
Recenzia Motorola Edge 50 Pro: Operačný systém s Moto funkciami
Operačný systém Android 14 je doplnený o známe Moto funkcie, ktoré ak si na ne zvyknete, pri konkurenčných smartfónoch vám budú chýbať. Silne návykové je zapnutie / vypnutie baterky zatrasením telefónu alebo aktivovanie aplikácie fotoaparát dvojitým otočením zápästia.
Nechýba množstvo podrobných nastavení vzhľadu, či už domácej alebo zamknutej obrazovky, písma a zapnúť si môžete aj osvetlenie po okrajoch displeja, ktoré sa zobrazí pri doručení notifikácií alebo prichádzajúcom hovore.
Všetky dôležité Moto vychytávky nájdeme v spoločnom priečinku, ktorý Motorola vytvorila. Obsahuje spomínané Moto funkcie, Moto Secure zamerané na bezpečnosť telefónu, Family Space, kde môžete vytvoriť priestor pre rodinných príslušníkov, Moto Unplugged pre relax bez rušenia a nechýba Ready For pre jednoduché zdieľanie obsahu a prepojenie medzi smartfónom a PC.
Vyskúšať môžete vytvorenie tapety pomocou AI. Nasnímate svoj outfit či jeho doplnok (alebo vyberiete z galérie) a umelá inteligencia vytvorí jedinečnú tapetu. Výsledkom je farbou a vzorom doladené pozadie, ktoré môžete použiť na zvýraznenie vášho štýlu. Aj táto funkcia dopĺňa koncept novej rodiny Edge 50, spojenie s AI a cielenie na mladých zákazníkov.
Čo sa aktualizácií týka, majitelia Edge 50 Pro majú prisľúbené tri roky dodávania nových verzií systému a štyri roky bezpečnostných záplat. Tie však chodia v štvrťročných, nie mesačných intervaloch ako pri niektorých konkurentoch.
Fotoaparáty
Na zadnej strane Motoroly Edge 50 Pro sa nachádza trojica fotoaparátov. Hlavný s 50 MP rozlíšením, clonovým číslom f/1.4, PDAF zaostrovaním a optickou stabilizáciou obrazu. Technológia Quad Pixel spája štyri pixely do jedného pre čo najvyššiu kvalitu, čo sa prejaví najmä pri snímaní za zhoršených svetelných podmienok.
Za širokouhlým objektívom so 120° zorným uhlom, clonou f/2.2 a automatickým zaostrovaním, sa ukrýva 13 MP senzor, ktorý poslúži aj na snímanie makro snímok. 10 MP teleobjektív, ktorému takisto nechýba autofokus a optická stabilizácia obrazu, umožňuje 3-násobné optické priblíženie.
Všetky tri fotoaparáty ponúkajú kvalitné fotografie, najmä za dobrého svetla. Širokouhlý objektív s príchodom tmy na kvalite stráca, naopak teleobjektív má celkom vydarené snímky aj za šera a umelého osvetlenia. Na rozdiel od niektorých konkurenčných modelov, pri Motorole sa môžete spoľahnúť na pekné makro snímky.
Páčil sa mi aj režim Portrét, kde máte na výber, či použijete 24 mm, 35 mm, 50 mm alebo 85 mm (prepočet na kinofilm) ohniskovú vzdialenosť. Medzi režimami nájdete aj možnosť fotografovať do maximálneho 50 MP rozlíšenia, Dlhú expozíciu, Časozber, Duálne snímanie (foto + video) i Zvýraznenie farby (foto + video). Režim Thilt-Shift zaostrí na vyznačenú časť v hľadáčiku a zvyšnú rozmaže. Zaujímavý efekt, ak chcete niečo zvýrazniť.
Výhrady mám k násilnému presvetleniu nočných fotografií. Niektoré boli prirodzené, iné vyzerali ako keby softvér chcel z nočnej spraviť dennú snímku. Ja však chcem, aby jej ostalo čaro tmy či šera. Je jedno, či použijete automatický alebo nočný režim, veľký rozdiel som medzi nimi nevidela. Na skúšobných fotografiách si môžete pozrieť tri rôzne výsledky z troch objektívov. Najviac sa mi páčili fotografie z teleobjektívu.
Kým fotoaparát chválim, video má svoje chyby. Nielen, že maximom je 4K s 30 fps, ale jeho kvalita nie je taká, akú som čakala. Obraz počas záberu trhá, nepomáha ani zapnutie adaptívnej stabilizácie, skôr naopak, občas fotoaparát zbytočne preostruje.
Predná kamera sa pýši vysokým 50 MP rozlíšením, dobrou kvalitou a poteší aj automatické zaostrovanie i možnosť nahrávať 4K videá. No ani tu nie je video ukážkové. Sklamaná som bola z režimu Portrét, kedy ostrá bola tvár, ale vlasy po okrajoch rozmazané. A to som mala nastavené rozostrenie na minime. Kolega Filip, ktorý sa zúčastnil oficiálneho uvedenia novej rodiny Motoroly priamo v Srbsku, tam vyskúšal aj fotoaparáty. Výsledok nájdete článku Ako fotí nová Motorola Edge 50 Pro? Vyskúšali sme si ju v zamračenom Srbsku a príjemne nás prekvapila.
Recenzia Motorola Edge 50 Pro: Výdrž batérie a nabíjanie
Výrobca v Edge 50 Pro stavil na 4 500 mAh akumulátor spojený so 125 W technológiou nabíjania a môžem povedať, že výsledok je veľmi dobrý. Oproti štandardnej 5 000 mAh batérii, ktorú používa vo väčšine svojich modelov, tu síce nájdeme o 500 mAh menej, ale to je zrejme daň za štíhlu konštrukciu. Nevadí. Výdrž je aj tak veľmi dobrá.
Pri bežnej záťaži som nabíjala každý druhý deň. Ak som veľa fotografovala, nahrávala videá, počúvala hudbu a často kontrolovala sociálne siete, aj tak som nemala problém s celodennou výdržou. Rýchlosť nabíjania je parádna. Pri zostatku 20 % vám stačí napojiť telefón na nabíjačku len na 15 minút a máte nabité doplna.
Poteším aj záujemcov o bezdrôtové nabíjanie, nechýba a dokonca podporuje 50 W rýchlosť. Musíte si však dokúpiť kompatibilnú bezdrôtovú nabíjačku. Chválim aj za reverzné bezdrôtové dobíjanie zariadení, ako je napríklad druhý smartfón alebo TWS slúchadlá. Funguje to bez problémov.
✅ Výhody:
- kvalitná, tenká konštrukcia
- certifikácia IP68
- výborný displej
- certifikácia Pantone
- spoľahlivá a rýchla čítačka odtlačkov
- všestranné fotoaparáty
- slušná výdrž na jedno nabitie
- 125 W nabíjanie
- bezdrôtové (aj reverzné) nabíjanie
- Moto funkcie
- bohaté balenie
❌ Nevýhody:
- pre niekoho je nevýhodou zaoblený displej
- slabá kvalita videa
- telefónu by pristala nižšia cena
Záverečné zhodnotenie
Motorola Edge 50 Pro je príjemným prekvapením. Elegantnej konštrukcii z kvalitných materiálov nechýba certifikácia odolnosti IP68, spoľahnúť sa môžete na výborný displej, dostatočný výkon, hlasné stereo reproduktory i veľmi slušnú výdrž na jedno nabitie, pričom nechýba bezdrôtové ani reverzné nabíjanie. Ak nemáte vysoké očakávania od videa, spokojní budete aj s kvalitou fotoaparátov. Najmä hlavného a teleobjektívu. Zaujímavosťou sú AI funkcie, široká možnosť úprav vzhľadu, potešia Moto aplikácie aj predný fotoaparát s vysokým rozlíšením.
Recenzia Motorola Edge 50 Pro: Konkurencia
Konkurenciou pre Motorolu Edge 50 Pro môže byť Xiaomi 13T Pro, Nothing Phone (2), ale aj minuloročný model Motorola Edge 40 Pro.
Motorolám chýba poriadny teleobjektív.