MojAndroid

Téma bezpečnosti a ochrany súkromia by dnes mala byť na prvom mieste. Množstvo ukradnutých dát a celých účtov, najmä na sociálnych sieťach, stále rastie a nikto z nás zrejme nechce, aby sa k jeho údajom dostali nepovolané osoby. Samozrejmosťou by mala byť zapnutá dvojfaktorová autentifikácia (2FA), kedy okrem zadania hesla potrebujete aj overenie iného typu.

Mohlo by vás zaujímať:

Overovanie pomocou 2FA zvyšuje zabezpečenie účtu

Svoju identitu overíte zadaním vygenerovaného kódu alebo potvrdením, že ste to vy, na druhom zariadení. Aby ste dokázali, že sa pokúšate prihlásiť skutočne vy. Google spustil automatické 2FA pri účtoch používateľov už v roku 2021. Cieľom bolo zaistiť vyššiu ochrany a znížiť riziko zneužitia účtu.

Google Authenticator
Google Authenticator

Na aktiváciu dvojstupňového overenia ste doteraz potrebovali zadať do účtu telefónne číslo, na ktoré vám v prípade potreby prišiel potvrdzovací kód. Tento spôsob ale nie je úplne bezpečný, útočníci ho vedia obísť a cez rôzne nástroje si overovací kód pošlú na iné číslo, ktoré sa pre Google tvári ako vaše vlastné.

Zadávanie telefónneho čísla už nie je povinné

Google sa preto rozhodol 2FA zefektívniť a zvýšiť bezpečnosť, informoval web Android Authority. Pri nastavovaní dvojfaktorovej autentifikácie už nie je zadávanie telefónneho čísla povinnosťou, ale používateľ si vyberie bezpečnejšiu metódu, ako je overovacia aplikácia (Google Authenticator) alebo fyzický bezpečnostný kľúč.

Druhá novinka sa týka vypnutia 2FA. Ak si niekto toto bezpečnostné overovanie dobrovoľne vypol, Google mu z účtu odstránil všetky bezpečnostné opatrenia, teda záložné kódy, odkazy na overovacie aplikácie a prepojené telefónne čísla. Teraz už všetky spôsoby aj po vypnutí 2FA ostanú v nastaveniach účtu. Napríklad pre prípad opätovnej aktivácie.

Náš tip
Smartfóny série Galaxy S25 čaká výrazne zlepšenie výdrže batérie. Toto za to môže

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+