MojAndroid

Vydaná verzia operačného systému pre vývojárov Android 15 Developer Preview 2 prináša množstvo noviniek, ktoré spríjemnia a uľahčia používanie telefónov a tabletov. Postupne sa od vývojárov, ktorí Android 15 už skúšajú a prispôsobujú mu svoje aplikácie, dozvedáme o nových funkciách a vylepšeniach.

Prečítajte si:

Preto už vieme, že Android 15 Developer Preview 2 prináša satelitnú komunikáciu integrovanú priamo do systému alebo že dokáže vyhľadať aj vypnutý smartfón. Nedávno na svojom Twitter účte (sieť X) zverejnil Mishaal Rahman informácie o zistených novinkách. Jedna z nich poteší hráčov hier na mobile.

V nastaveniach pre developerov (Možnosti vývojára) pribudla v Androide 15 DP2 možnosť “Zakázať predvolenú snímkovú frekvenciu pre hry”. Povolenie tejto funkcie zakáže obmedzenie maximálnej snímkovej frekvencie pre hry pri 60 Hz. Čo to vlastne znamená?

Displeje smartfónov podporujú obnovovaciu frekvenciu v rôznych rýchlostiach. Štandardom pri lacným modeloch býva 60 Hz alebo 90 Hz, v strednej triede sa stretávame s rýchlosťou až 120 Hz a drahšie zariadenia už ponúkajú aj adaptívnu obnovovaciu frekvenciu 1 Hz – 120 Hz, dokonca aj 144 Hz. Pri špičkových herných mobiloch sme videli až 165 Hz.

Asus ROG Phone 6D Batman edition
Asus ROG Phone 6D Batman edition

Obnovovacia frekvencia je dôležitá pre plynulé zobrazovanie obsahu bez sekania obrazu. Dôležité je to najmä pri hraní mobilných hier, kedy je vyššia obnovovacia frekvencia zárukou vyššieho komfortu pri hraní, obraz neseká. T, že telefón podporuje napríklad 120 Hz alebo 144 Hz neznamená, že automaticky bude obsah zobrazovaný s touto rýchlosťou. Ak vývojár hru neprispôsobil na vyššiu rýchlosť, tak sa vám na displeji zobrazovala stále napríklad iba pri rýchlosti 60 Hz.

Novinka v Android 15 Developer Preview 2 tak uľahčí nastavenia aj vývojárom a umožní vypnúť základný limit, ktorý je nastavený na 60 Hz. Ak teda vás smartfón podporuje 120 Hz, herný obsah by mal využívať túto vyššiu rýchlosť, ak to telefón dovolí.

Pre plynulé hranie hier je dôležitý nielen kvalitný displej s vysokou obnovovacou frekvenciou, ale aj výkonný čipset a operačná pamäť v dostatočnej kapacite. Ak sa tieto tri veci spoja, hranie hier v mobile môže byť ešte zábavnejšie a komfortnejšie.

Náš tip
Spotify konečne predstavilo vylepšenie, po ktorom fanúšikovia volali už roky

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+