MojAndroid

Bezdrôtové nabíjanie sa stáva v posledných rokoch pre kupujúcich jedným z dôležitých parametrov pri výbere smartfónu a inej mobilnej elektroniky, Štandardom je v tom smere technológia Qi. Podľa portálu AndroidAuthority prinesie Android 15 aj podporu pre bezdrôtové nabíjanie cez technológiu NFC.

Novinka bola odhalená v beta verzii Androidu 15

Spoločnosť Google minulý týždeň vydala beta verziu systému Android 15 Beta 1. V jeho kóde bola odhalená položka názvom NfcCharging, ktorá spúšťa a zastavuje nabíjanie NFC. Malo by to naznačovať podporu pre štandard bezdrôtového nabíjania cez NFC s označením WLC 1.0, ktorý bol ohlásený v máji roku 2020.

Android 15
Položka NfcCharging v kóde Android 15 beta 1 | Zdroj: AndroidAuthority.com

NFC čip sa v smartfónoch a smart hodinkách v súčasnosti využíva primárne pre platenie bezkontaktnými platbami. Príkladom je platobný systém Google Pay (Google Peňaženka). Na rozdiel od technológie Qi, ktorá slúži výhradne pre bezdrôtové nabíjanie, nájdeme NFC čip aj v lacných smartfónoch.

Nabíjaním cez NFC čip smartfón nenabijete

Pokiaľ vlastníte takýto lacný smartfón a napadlo vám, že sa bude môcť nabíjať cez NFC čip, tak vás asi nasledujúca informácia sklame. NFC čip funguje s výrazne menšími anténami ako bezdrôtové nabíjanie Qi. Konkrétne menšími ako 1 cm, čím môžu byť integrované do ohybnej dosky, ktorá sa dá vtesnať do veľmi malých zariadení.

To má však aj nevýhodu v podobe menšieho nabíjací výkonu. V prípade technológie Qi to býva 5 W až 15 W. Maximálny nabíjací výkon NFC čipu štandardu WLC 1.0 je v súčasnosti maximálne 1 W pri frekvencii 13.56 MHz a maximálnej vzdialenosti 2 cm. Pre nabíjanie väčších zariadení s väčšou kapacitou batérie ako smartfóny, je to nedostačujúce.

Využitie si to však môže nájsť v nositeľnej elektronike menších rozmerov. Príkladom sú malé TWS slúchadlá, dotykové perá alebo smart prstene. Tie by si mohol používateľ dobiť cez NFC s pomocou smartfónu reverzným nabíjaním. Navyše bol minulý rok oznámený nový štandard z dielní NFC Forum s označením WLC 2.0, ktorý sľubuje výkon nabíjania až 3 W.

Náš tip
Android Auto má ďalší problém. Týka sa aj vás?

 

 

18.4.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+