MojAndroid

Snáď každý fanúšik operačného systému Android pozná platobnú metódu Google Pay. Prostredníctvom tejto služby môže platiť bezkontaktne v obchode využitím svojho smartfónu, prípadne smart hodiniek s operačným systémom Wear OS. Služba niekedy fungovala aj ako samostatná aplikácia, no nedávno bola integrovaná do systému Google Peňaženka. Avšak samotná platobná metóda Google Pay zostala funkčná a nezmenená, skončila len aplikácia. Viac informácií o tejto téme nájdete v článku Google Peňaženka na Slovensku. Takto vyzerá a toto všetko ponúka.

Overenie každej platby

Vyzerá to tak, že Google chystá – alebo už pripravil nové zmeny, ktoré sa týkajú spôsobu platenia. Aktuálne je systém nastavený tak, že pre platby s malou sumou stačí na smartfóne len rozsvietiť displej a priložiť k terminálu, nie je potrebná žiadna autorizácia. Na Slovensku ide o sumu do 50 eur, teda rovnako, ako je to v prípade bezkontaktných platieb bežnou platobnou kartou. Ak je suma vyššia, pri platbe kartou je potrebné následne zadať PIN, v prípade platenia smartfónom je potrebné jeho odomknutie. Buď PIN-om, vzorom alebo odtlačkom prsta.

Google Penazenka slovensko
Google Peňaženka

A práve toto by sa teraz malo zmeniť, o čom informoval portál 9to5google. Redaktori portálu si to všimli v komentároch na sociálnej sieti Reddit. Týkať by sa to malo najmä používateľov v Európe, vrátane Slovenska, pretože aj u nás platia tieto pravidlá. V praxi to znamená, že pri platbe akejkoľvek sumy (aj nižšej ako 50 eur) bude potrebné mať zariadenie riadne odomknuté. Čiže rovnako, ako je tomu teraz v prípade platieb nad 50 eur.

Mohlo by vás zaujímať:

Niektorí používatelia sa na túto novinku začali sťažovať, pretože pri platení malých súm doteraz svoje smartfóny neodomykali a platba prešla. Teraz ich odomknúť musia. Z nášho pohľadu je táto zmena absolútne zanedbateľná, pretože stále je pohodlnejšie vytiahnuť smartfón z vrecka nohavíc, priložiť prst na snímač odtlačkov prstov a zaplatiť. Väčšina používateľov takýmto spôsobom platí neustále, bez ohľadu na sumu.

Náš tip
Aký je rozdiel medzi RCS správami a SMS-kami?
1.4.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+