MojAndroid

Podvody v bankovom sektore sú naozaj rôzne, pričom časom pribúdajú stále ich nové a nové spôsoby. Ide o jeden z najpriamejších spôsobov, akým sa podvodníci snažia obohatiť na úkor obetí. Takéto nepríjemné situácie neobchádzajú ani Slovákov, pričom aj samotné banky sa snažia ochrániť svojich klientov. Jednou takou bankou je aj mBank, ktorá na svojom webe informovala o novom type podvodu.

Ide v podstate o podobnú techniku, ako už podvodníci využívali aj v minulosti, no s pár zmenami. V podstate podvod funguje nasledovne:

  1. Dostanete SMS, ktorá hovorí o preplatku na dani, prípadne inom preplatku. Vy tak musíte pre jeho získanie kliknúť na priložený odkaz
  2. Na falošnej stránke potom zadáte údaje do vášho internetového bankovníctva
  3. Po zadaní údajov vás kontaktuje pracovník banky (samozrejme falošný), ktorý vás upozorní na možný podvod. Povie vám, že ste klikli na falošný odkaz a musíte ihneď reagovať
  4. Pošle vám falošný odkaz, z ktorého si máte stiahnuť novú aplikáciu banky
  5. Vy sa podľa jeho pokynov rozhodnete zmeniť si pomocou tejto apky PIN, a tiež navýšite limity karty. 
  6. Posledný krok nastáva, keď vás podvodník požiada o zabezpečenie účtu pomocou vašej karty. Tú vy pri zapnutej funkcii NFC priložíte k smartfónu, pričom aplikácia odošle informácie priamo zlodejom a vám ostávajú už len oči pre plač

Čo robiť a ako sa chrániť pred útokmi?

Neklikať na žiadne odkazy, ktoré smerujú na podvodné stránky. Banka vás nikdy nebude prostredníctvom SMS správy žiadať, aby ste klikali na rôzne odkazy. Okrem toho, máte možnosť overenia si, že ide o zamestnanca banky priamo cez aplikáciu. Nikdy si do zariadenia nesťahujte bankové aplikácie z iného miesta, ako oficiálneho obchode Google Play či App Store.

Na záver asi najdôležitejšia rada, nikdy nikomu neposkytujte údaje z karty, pretože môžete prísť o všetky vaše drahocenné úspory. Jediné, čo od vás môžu žiadať, je číslo účtu. To môžete poskytnúť takmer každému a nič sa s vašimi peniazmi nestane.

Ako sa chrániť pred online podvodmi?

O rôznych podvodoch píšeme na našom portáli veľmi často. Snažíme sa tým informovať našich čitateľov, ktorí môžu tieto informácie podávať ďalej a chrániť tak svojich blízkych pred stratou peňazí či citlivých údajov. Aby ste to mali ešte jednoduchšie, vytvorili sme príručku s názvom Ako byť smart a nesadnúť na lep podvodníkom.

V tejto príručke dostanete všetky dôležité informácie pekne pokope. Dozviete sa viac o rôznych druhoch podvodov, no nechýbajú ani užitočné informácie, ako sa pred nimi efektívne chrániť.

Náš tip
Galaxy AI ponúka okamžité vyhľadávanie čohokoľvek. Stačí to zakrúžkovať na displeji

12.4.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+