MojAndroid

V online priestore je najdôležitejšie fungovať opatrne. Podvodníci na nás číhajú neustále a využijú každú chybu používateľa. Spôsoby, ako sa vás snažia oklamať, môžu byť rôzne. Či už podvodné e-maily, falošné nákupy alebo SMS správy. Podvod, o ktorom informujeme v tomto článku, využíva na šírenie četovací nástroj Messenger od Facebooku.

Správa vyzerá dôveryhodne, poslal ju váš priateľ

Najväčším problémom je to, že správa vyzerá naozaj dôveryhodne, pretože je odoslaná od vášho priateľa. A prečo by ste nemali klikať na odkazy od priateľov? Veď im predsa veríte. Presne tento typ podvodu koluje Messengerom už dlhšie, no v poslednom čase sa mu opäť dostáva väčšej pozornosti.

Správa je pomerne strohá, no mimoriadne účinná a potenciálnu obeť núti kliknúť na odkaz, ktorý obsahuje. Priateľ vám v správe pošle link a opýta sa vás, či ste to vy. Obeť preto očakáva, že po kliknutí na tento odkaz uvidí nejakú svoju fotografiu alebo video, ktorá by ju mohla napríklad kompromitovať, a preto klikne.

Neklikajte na žiadne linky

Pravdou je, že reálne správu váš priateľ nepíše. Pravdepodobne bol obeťou nejakého hacku s automatickým odosielaním správ, takže podobnú dostali aj ďalšie jeho kontakty. Samotné kliknutie na link v správe väčšinou žiadnu zlobu neurobí, no dôležité je to, čo potenciálna obeť urobí následne a či bude s podvodníkom spolupracovať.

Mohlo by vás zaujímať:

Môže vás totiž presmerovať na stránku, ktorá sa tvári ako Facebook, no nie ste prihlásení. Následným krokom by samozrejme bolo zadanie prihlasovacieho mena a hesla. Ak tak urobíte, podvodník práve získal tieto údaje a môže ich použiť. Prípadne sa môžete pomocou podvodného linku prihlásiť na odber spoplatneného obsahu či do zariadenia stiahnuť nejaký škodlivý softvér, ktorý môže napáchať veľké škody. Najlepšie je na takéto linky neklikať, prípadne priateľovi odpísať a opýtať sa ho či vie, že nejakú správu vôbec odoslal.

Ako sa chrániť pred online podvodmi?

O rôznych podvodoch píšeme na našom portáli veľmi často. Snažíme sa tým informovať našich čitateľov, ktorí môžu tieto informácie podávať ďalej a chrániť tak svojich blízkych pred stratou peňazí či citlivých údajov. Aby ste to mali ešte jednoduchšie, vytvorili sme príručku s názvom Ako byť smart a nesadnúť na lep podvodníkom.

V tejto príručke dostanete všetky dôležité informácie pekne pokope. Dozviete sa viac o rôznych druhoch podvodov, no nechýbajú ani užitočné informácie, ako sa pred nimi efektívne chrániť.

Náš tip
Google Pixel 9: Takto bude vyzerať očakávaná novinka
1.4.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+