MojAndroid

Podvodníci nikdy nespia. Pri sledovaní noviniek na sociálnych sieťach s vysokou istotou narazíte na podvodné stránky, ktoré si neraz dávajú svoje príspevky sponzorovať, aby sa dostali k čo najväčšiemu počtu potenciálnych obetí.

Mohlo by vás zaujímať:

Namiesto dovolenky môžete prísť o peniaze

Mnohí z vás už určite praktiky týchto zlodejov poznajú a nenaletia na žiadne výhry a súťaže či lacné produkty za pár eur, ktoré hľadajú svojich majiteľov kvôli “vyprázdňovaniu skladov”. Cieľom podobných statusov býva získanie citlivých informácií o platobnej karte obete.

Facebook podvod
Podvodná stránka | Zdroj: Facebook

Rovnako, ako pri stránke Slovak travel, ktorá sa tvári ako stránka nejakej cestovnej kancelárie. Upozornila na ňu na svojom Facebooku Slovenská polícia. Po ľúbivých fotografiách z rôznych destinácií, na ktorých prevláda pláž, palmy, oceán, biely piesok a modrá obloha, pribudli v priebehu pár dní tri príspevky lákajúce na dovolenku zadarmo.

Chcete skúsiť šťastie a vyhrať pobyt v päťhviezdičkovom hoteli na Slovensku, dovolenku na Maledivách alebo dokonca automobil? Vraj stačí komentovať príspevok, zdieľať ho a čakať. Nerobte to! V tom lepšom prípade budete na posmech skúsenejším priateľom na Facebooku, alebo prídete o peniaze.

Polícia SR upozorňuje na podovody opakovane

Na podvodnú stránku polícia už upozorňovala v minulosti. Výsledok? Premenovala sa a skúša ľudí okradnúť opäť. Podvodníci zvyčajne kontaktujú komentujúcu osobu cez Messenger, kde po úvodnej gratulácii požiadajú obeť o zadanie údajov z platobnej karty alebo ju presmerujú na webovú stránku, kam sa má registrovať, pričom súčasťou registrácie je opäť vyžiadanie citlivých údajov.

Facebook podvod
Podvodná stránka | Zdroj: Facebook

Stránku si viete overiť

Ak si chcete overiť pravosť stránky, pozrite si sekciu Informácie -> Transparentnosť stránky. Uvidíte tam minulosť, ako menila meno a z akej krajiny je spravovaná. Pri spomínanej Slovak travel vidno, že predtým sa volala Tiptravel, ešte predtým Epic Travel a bola vytvorená v apríli 2022 s názvom Cestujeme po svete. Už len táto krátka návšteva do sekcie informácií napovie, že môže ísť o stránku s nekalým úmyslom. Stránka je spravovaná primárne zo Slovenska. Ak máte podozrenie na nekalé praktiky, stránku môžete nahlásiť Facebooku a ten by ju mal skontrolovať.

Veríme, že žiadny náš čitateľ by na podobný podvod nenaletel, no ak máte vo svojom okolí ľudí, ktorí sa v online svete a jeho nástrahách až tak dobre neorientujú, upozornite ich na podvodné praktiky.

Náš tip
Obľúbený podvod sa opäť šíri Messengerom. Na toto si dávajte pozor

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+