MojAndroid

Výdrž batérie v smartfónoch je stálou témou nielen u zákazníkov, ale aj výrobcov. Daňou za výkonný hardvér a veľký displej s vysokým rozlíšením je slabá výdrž batérie na jedno nabitie. Vyrobiť vysokokapacitnú batériu nie je až taký problém, ale výsledkom je hrubá konštrukcia a vysoká hmotnosť zariadenia.

Mohlo by vás zaujímať:

Slabú výdrž môže sčasti kompenzovať rýchle nabíjanie, kedy na nabitie 4 500 mAh akumulátora dnes stačí aj polhodina. Kým sa naraňajkujete a spravíte rannú hygienu, mobil máte nabitý na 100 %, a môžete ísť preč z domu.

Xiaomi 11T Pro nabíjačka
120 W nabíjačka k XIaomi 11T Pro I Zdroj: Miroslav Schwamberg

Pri rýchlom nabíjaní môže klesať výkon i životnosť batérie

Napriek tomu, že výrobcovia integrujú do batérií ochranné bezpečnostné mechanizmy a do softvéru pridávajú špeciálne funkcie, ktoré majú batériu ochrániť od nadmerného opotrebovania, stále je tu riziko, že pri častom rýchlom nabíjaní sa výkon batérie znižuje a klesá životnosť.

Nová štúdia, ktorú priniesol web helmholtz-berlin.de naznačuje, že existuje riešenie, ktoré by mohlo pomôcť predĺžiť lítium-iónovým batériám (Li-Ion) životnosť. Medzinárodný tím výskumníkov vykonal štúdiu, ktorá preukázala, že nabíjanie pomocou vysokofrekvenčného pulzného prúdu znižuje účinky starnutia.

procesy starnutia počas konvenčného nabíjania a nabíjania pulzným prúdom (dole) | Zdroj: helmholtz-berlin.de
Procesy starnutia počas konvenčného nabíjania a nabíjania pulzným prúdom (dole) | Zdroj: helmholtz-berlin.de

Nabíjanie pulzným prúdom je šetrnejšie a výhodnejšie

Lítium-iónové batérie sú výkonné a nájdeme ich v množstve produktov, od malých zariadení, príslušenstva, cez mobily až po elektrické autá. Ich kapacita však v priebehu stoviek nabíjacích cyklov postupne klesá. Štandardným spôsobom nabíjania týchto batérií je konštantným prúdom (CC), no štúdia tímu, ktorú viedol profesor Philipp Adelhelm na HZB a Humboldtovej univerzite v Berlíne ukázala, že to nie je najideálnejšia metóda. Štúdia v časopise Advanced Energy Materials analyzuje vplyv protokolu nabíjania na prevádzkový čas batérie.

Nový nabíjací protokol pulzným prúdom (PC) sa ukázal ako šetrnejší a výhodnejší. Množstvo vykonaných analýz ukázalo, že séria meraní s vysokofrekvenčným impulzným prúdom predĺžila životnosť komerčne analyzovanej lítium-iónovej batérie až na dvojnásobok (s 80 % zachovaním kapacity).

“Nabíjanie pulzným prúdom podporuje homogénnu distribúciu lítiových iónov v grafite a tým znižuje mechanické namáhanie a praskanie grafitových častíc. To zlepšuje štrukturálnu stabilitu grafitovej anódy,” hovorí výskumník HZB Dr Yaolin Xu.

Bude zaujímavé sledovať, či a kedy sa nové poznatky premietnu aj do komerčne predávaných produktov.

Náš tip
Rýchlo sťahujte! Tieto platené aplikácie a hry sú teraz úplne zadarmo

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+