MojAndroid

Vyzerá to tak, že zlatá éra tabletov je za nami. Ich masívne rozširovanie pred viacerými rokmi sa akosi zastavilo, no pandémia koronavírusu znamenala ich opätovné vzkriesenie. Avšak len na malú chvíľu, momentálne trh s tabletmi stagnuje a v porovnaní s trhom so smartfónmi je neporovnateľne menší.

Android pre tablety sa neustále zlepšuje

To ale neznamená, že by sa na tablety malo zabúdať. Práve naopak. Základom každého dobrého zariadenia je dobrý operačný systém. A vzhľadom na to, že svoj prvý tablet predáva už aj samotný Google, v budúcnosti môžeme očakávať aj posuny v tomto smere. Nehovoriac o kategórii skladacích smartfónov, kde je tiež potrebné optimalizovať obsah na väčšie displeje s (na smartfóny) netradičným pomerom strán.

Zdroj: Android Authority

Preto sa tešíme každej novej funkcionalite, ktorá aspoň trochu vylepší zážitok z používania Andorid tabletov. Portál Android Authority teraz informoval o užitočnej novinke. Zariadenia s operačným systémom Android 14 dostávajú vylepšený multitasking. Funkcionalita je k dispozícii pre používateľov, ktorí k svojmu tabletu používajú klasickú hardvérovú klávesnicu.

Vylepšený multitasking s hardvérovou klávesnicou

Konkrétne ide o skratku Alt+Tab, ktorú pravdepodobne veľmi dobre poznáte z počítačov s operačným systémom Windows. Prostredníctvom tejto skratky je možné rýchle prepínanie medzi naposledy otvorenými aplikáciami, čiže klasický multitasking. Rovnako to teraz funguje aj na tabletoch s Androidom 14. Zatiaľ čo na starších systémoch táto skratka vyvolala obrazovku s informáciami o systéme, tak po novom slúži ako klasické rýchle prepínanie spustených aplikácií. Konečne.

Jednoduché a funkčné prevedenie

Novinka funguje tak, že po stlačení týchto dvoch kláves systém zobrazí malý vodorovný pás naposledy spustených aplikácií. Ikonky spolu s náhľadom sa nachádzajú úplne na vrchu používateľského rozhrania a je medzi nimi možné aj listovať klasickým dobre známym spôsobom – stačí, ak držíte Alt a ťukáte do Tab.

Lenovo Tab P12
Lenovo Tab P12

Takýmto spôsobom sa zobrazí maximálne 6 naposledy spustených aplikácií. Ak sa chcete dostať do zoznamu všetkých spustených aplikácií, stačí dlhšie podržať Alt+Tab.

Mohlo by vás zaujímať:

Novinku v používateľskom rozhraní si prvýkrát všimol vývojár Huy Minh pri testovaní vlastnej ROM na systéme Android 14 QPR2. Funguje to aj v ostrej verzii systému, a to už niekoľko dní. Aspoň môžeme vidieť, že používateľov s Android tabletom a hardvérovou klávesnicou veľa nie je, keďže si to doteraz nikto nevšimol. Zdroj uvádza, že to funguje na Pixel Tablet od Googlu, funkčnosť na tabletoch iných značiek je otázna. Ak to máte možnosť otestovať, určite nás informujte v komentároch pod týmto článkom.

3.5.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+