MojAndroid

Spoločnosť Google predstavila na svojej konferencii Google I/O 2024 množstvo noviniek. Okrem iných zaujímavostí sa tam objavili aj novinky, ktoré dostane Android Auto a Android Automotive OS. O novinkách informuje portál AndroidPolice.

Prvé auto s podporou funkcie Android Auto bolo Toyota Sonata v roku 2015. To znamená, že už skoro 10 rokov sme schopní prenášať informácie z nášho smartfónu aj do auta. Odvtedy sa na trh dostalo mnoho ďalších výrobcov áut, ktorí ponúkajú aj túto možnosť. Momentálne je na trhu viac ako 200 miliónov áut, ktoré Android Auto podporujú.

Google sa snaží túto funkciu neustále vylepšovať, a tým robiť jej používanie o niečo lepšie a praktickejšie. Práve z tohto dôvodu predstavila spoločnosť ďalšie novinky, ktoré Android Auto posunú opäť o level vyššie.

Android Auto dostane nové aplikácie

Prvá novinka sa týka aplikácií, ktoré do Android Auto pribudnú. Nedávno Google pridal novinky, medzi ktoré patrí aj Uber Driver App, ktorá umožňuje šoférom využívať obrazovku auta na potvrdzovanie nových objednávok. Teraz sa spoločnosť rozhodla pridať aj nové aplikácie do už existujúceho zoznamu, medzi ktoré patria hlavne hry. Vo vybraných autách si budete môcť zahrať napríklad aj Angry Birds. 

Android Auto novinka
Android Auto novinka | Zdroj: Google

Novinky čakajú aj autá, ktoré disponujú operačným systém Android Automotive OS. Google prezradil, že Google Cast prichádza do áut značky Rivian. Práve to umožní používateľom premietať videá zo smartfónu alebo tabletu na displeji auta, keď bude zaparkované.

Vývoj aplikácií pre tento operačný systém nie je taký jednoduchý, ako si možno myslíme. V prvom rade musí spoločnosť dbať na bezpečnosť a tiež aj na variácie displejov, ktoré majú rozdielnu veľkosť. Práve preto Google prináša zoznamy aplikácií, ktoré môžu byť užitočné pri ich inštalácií do vášho auta.

1. Car differentiated

Tento zoznam prináša to, čo je pre vaše auto najlepšie. Aplikácie umiestnené v tomto zozname fungujú s mnohými hardvérmi zabudovanými v rôznych autách. Sú navrhnuté tak, aby fungovali s čo najväčším počtom áut. Práve preto by ste mali byť po stiahnutí aplikácie z tohto zoznamu najviac spokojný s jej výkonom.

2. Car optimized

Väčšina už dostupných aplikácií zapadá do tohto zoznamu. Je to hlavne z dôvodu, že aplikácie sú navrhnuté tak, aby ponúkali výborný výkon vo väčšine áut. Sú totiž prispôsobené rôznym displejom a ponúkajú aj funkcie dostupné počas šoférovania a v čase, kedy je auto zaparkované.

3. Car ready

Aplikácie umiestnené v tomto zozname sú kompatibilné s veľkými displejmi a fungujú aj keď je auto zaparkované. Tieto aplikácie neponúkajú iba funkcie špecifické pre automobil, no používatelia ich môžu zapnúť na akomkoľvek Android zariadení s veľkým displejom.

Google v spolupráci s výrobcami automobilov predstavil program mobilných aplikácií pripravených aj pre autá. Týmto spôsobom spoločnosť urýchli zahrnutie aplikácií do automobilov bez nejakej ich ďalšej práce.

Android Auto novinka | Zdroj: Google
Android Auto novinka | Zdroj: Google

Tento program by mal byť spustený v priebehu nasledujúcich mesiacov a práve vďaka nemu bude stiahnutie vašich obľúbených aplikácií aj do auta jednoduchšie. Prvými aplikáciami by mali byť tie, ktoré sa týkajú videí, hier a prehliadačov. Samozrejme v budúcnosti plánuje Google rozšírenie tohto zoznamu.

Okrem toho predstavila spoločnosť aj nové nástroje a emulátory, ktoré zabezpečia vysokokvalitný zážitok z aplikácií v automobiloch. Týkajú sa hlavne panoramatických displejov. Cieľom je zaistiť, že sa aplikácie dokážu prispôsobiť displejom rôznych veľkostí.

Nový nástroj vám ukáže, ako bude aplikácia vyzerať na displeji vo vašom aute, čo bude závisieť na používateľskom rozhraní a veľkosti displeja. Tablety Pixel vám dokonca umožnia interagovať s aplikáciou tak, ako keby bola na obrazovke auta.

Náš tip
Samsung reaguje na reklamu od Apple svojsky. Prichádza s kontroverzným videom

17.5.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+