MojAndroid

Predplatné je dnes súčasťou väčšiny najpoužívanejších Android aplikácií v Google Play. Zatiaľ čo jeho aktiváciu vám aplikácia vysvetlí ako malému dieťaťu, tak jeho zrušenie už logicky schováva. Našťastie dnes väčšina mobilných aplikácií v Google Play umožňuje zrušenie predplatného priamo z tohto obchodu. V nasledujúcich riadkoch si vysvetlíme postup.

Prečo si ľudia kupujú predplatné?

Kúpa predplatného v aplikáciách môže mať rôzne výhody. Štandardne je to odstránenie reklamy z aplikácie a potom aktivovanie funkcií, ktoré nie sú v bezplatnej verzii aplikácie prístupné. Napríklad v prípade predplatného YouTube Premium je to možnosť sledovať videá v offline režime.

Netflix
Netflix patrí k najčastejším predplateným službám na Slovensku | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Potom sú tu aplikácie, kde je predplatné nevyhnutné pre ich plnohodnotné fungovanie. Príkladom sú streamovacie služby Netflix, SkyShowtime alebo Disney+. Všetky aplikácie však majú spoločné to, že na predplatné lákajú a smerujú používateľa už od ich spustenia. To však neplatí pre zrušenie predplatného, keď používateľa omrzí aplikácia alebo sa rozhodne šetriť.

Postup zrušenia predplatného cez Google Play

Pretože hľadanie možnosti zrušenia predplatného v aplikácii bolo často zložité, zaviedol Google pre aplikácie v Google Play spoločný systém. V obchode tak pod svojím Google účtom môžete nájsť zoznam svojich predplatených aplikácií a služieb. Zatiaľ čo pri aktivácii predplatného na vás v aplikácii vyskočí vyskakovacie okno Google Play, tak pri zrušení je nutné otvoriť obchod.

Postup:

  1. Vo vašom Android zariadení otvorte aplikáciu obchodu Google Play.
  2. V pravom hornom rohu kliknite na obrázok vášho Google účtu.
  3. Zobrazí sa kontextová ponuka, kde prejdete do sekcie Platby a odbery a následne do sekcie Odbery.
  4. V nej uvidíte zoznam predplatených aplikácií a služieb. Ak chcete niektorú z nich zrušiť, tak stačí pri aplikácii klepnúť na tlačidlo Zrušiť predplatné.
  5. Nasledujte inštrukcie a potvrďte zrušenie. Je dôležité si pamätať, že bežným odinštalovaním aplikácie sa predplatné nezruší, takže tento postup je nevyhnutný.

Zrušené predplatné bude fungovať až do dátumu, do ktorého bolo naposledy zaplatené. Tiež zostane v histórii odberov, takže ho môžete do exspirácie obnoviť cez tlačidlo Prihlásiť odber. Po jeho rozkliknutí je k dispozícii aj možnosť dočasného prerušenia (pauzy) predplatného alebo zmeny spôsobu platby.

Google Play
Možnosť obnoviť predplatné cez Prihlásiť odber

Nie všetky služby využívajú systém Google Play

Nie každá služba využíva tento systém aktivácie a zrušenia predplatného. Niekedy je nutné ukončiť predplatné priamo v jej aplikácií v sekcii Nastavenia -> Účet -> Programy a platby. V niektorých prípadoch je dokonca nutné zrušenie predplatného cez oficiálnu webovú stránku služby, na ktorej sa prihlásite do svojho účtu. Príkladom sú hlavne streamovacie služby typy SkyShowtime.

Náš tip
Revolúcia vo zvyšovaní kvality rozmazaných videí. Google Fotky prinášajú zmeny
3.5.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+