MojAndroid

Batérie zohrávajú vo svete technológií obrovskú úlohu. Odhaduje sa, že do roku 2025 bude mať trh s akumulátormi hodnotu 250 miliárd eur. V súčasnosti však predstavujú veľkú záťaž pre životné prostredie, čo sa v najbližších rokoch pokúsi zmeniť Európska únia. Informáciu priniesol portál Frankfurter Allgemeine.

Začína to zlepšením výrobného procesu

Problém s ekológiou začína už pri výrobe batérií. Európsky parlament chce v prvom rade zabezpečiť, aby sa vyrábali udržateľnejšie. Chce zvýšiť podiel recyklovaných surovín ako kobalt, lítium, nikel či olovo v akumulátoroch. Po schválení návrhu by výrobcovia taktiež museli prísnejšie kontrolovať svoje dodávateľské reťazce s cieľom predchádzať porušovaniu ľudských práv a ochrany životného prostredia.

Ďalej by spotrebitelia mali dostať možnosť lepšie sa rozhodnúť pri kúpe nového zariadenia s batériou. Museli by byť informovaní o energetických a výkonnostných schopnostiach batérií a k dispozícii by mali aj informácie o skladovateľnosti a časoch nabíjania.

Ľahko vymeniteľné batérie a dostupnosť náhradných dielov ako podmienka

Parlament sa však chce zamerať aj na to, čo sa s batériami stane po skončení ich životnosti. Ideálne by bolo, ak by sa mohli zrecyklovať, no v súčasnosti len veľmi malé percento z nepoužiteľných akumulátorov skončí v recyklačnom centre. Problémom je fakt, že dnes z trhu takmer úplne zmizli zariadenia s vymeniteľnými batériami.

Europarlament preto plánuje zakázať výrobu zariadení, na ktorých si používateľ nezvládne sám a bez použitia špeciálnej techniky vymeniť batériu. To znamená, že smartfóny by sa museli vrátiť do čias, kedy batérie neboli prilepené a neskrývali sa pod krytom, ktorý nie je možné ľahko otvoriť a znova zatvoriť.

pravo na opravu
Vnútro smartfónu | Zdroj: iFixit.com

Výrobcovia by taktiež museli zabezpečiť, aby v predaji boli voľne dostupné náhradné batérie počas očakávanej životnosti produktu. Nové pravidlá by sa však netýkali len telefónov ale aj počítačov, slúchadiel, domácich robotov, elektrických zubných kefiek alebo aj bicyklov či skútrov.

Výrobcom sa návrh nových pravidiel nepáči

Ak by boli návrhy schválené, vstúpili do platnosti 1. januára 2023. Najprv ich však musí prehodnotiť Európska komisia, ktorá by následne s Europarlamentom určila výrobcom konkrétne pravidlá. Ako inak, výrobcovia sa proti myšlienke obnoviť trend vymeniteľných batérií búria. Podľa niektorých z nich môžu nové pravidlá „ohroziť odolnosť a bezpečnosť batérií“. Iní sa zase obávajú, že by sa museli vrátiť k výrobe hrubších zariadení s menšími batériami, čo by pokrok na trhu vrátilo o niekoľko rokov späť v čase.

Náš tip
Európska komisia vyšetruje spoločnosti Meta a Google kvôli monopolnému správaniu

17.3.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+