MojAndroid

Známe spoločnosti Google a Meta sú podľa informácií z portálu TheVerge vyšetrované odborníkmi z Európy a Veľkej Británie. Dôvodom je dohoda s názvom “Jedi Blue,” ktorá podľa kritikov bráni menším spoločnostiam publikovať reklamy na internetovom trhu.

Ako plánujú komisie riešiť problém s Jedi Blue?

Európska komisia v oficiálnej tlačovej správe uviedla, že nesúhlasí s blokovaním reklám, ktoré konkurujú v online priestore ponukám od Googlu. To je hlavým dôvodom, prečo sa komisia rozhodla zahájiť spomínané vyšetrovanie.

Šéfka firmy CMA z Veľkej Británie sa k tejto situácii vyjadrila v oficiálnej správe. Uviedla, že sa Meta a Google spojili, aby zabránili ostatným reklamným spoločnostiam zobrazovať dôležité online reklamy.

Dohoda už je vyšetrovaná aj v Amerike, kde na tento pokus o blokovanie konkurencie podalo žalobu 15 prokurátorov. Súdne obžaloby poskytli informácie, ktoré potvrdzujú, že s “Jedi Blue” súhlasili všetci najvyšší predstavitelia oboch spoločností, ako napríklad Sundar Pichai, Scheryl Sandberg a Mark Zuckerberg.

Facebook Jedi Blue
Facebook | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Blokovanie reklám začalo už v roku 2017, kedy sa Meta (Facebook) rozhodla urobiť toto rozhodnutie kvôli konkurencii Googlu. Následne v roku 2018 Meta zrušila systémy na rušenie reklám po tom, ako jej Google poskytol prístup do ponuky všetkých reklám.

Google vo svojom vyjadrení uviedol, že tvrdenie o “Jedi Blue” je nepravdivé. Do programu s reklamami majú údajne prístup okrem FAN (Facebook Audience Network) aj desiatky ďalších spoločností.

Facebook
Facebook
Price: Free
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot

Meta na svoju obhajobu publikovala správu, v ktorej píše o väčšej popularite svojich reklám vďaka spolupráci s Googlom, ale aj vďaka spoluprácam s mnohými ďalšími spoločnosťami.

Ak sa aj napriek týmto vyjadreniam zistí, že Meta alebo Google porušujú zákony ohľadom zobrazovania reklám, hrozí firmám pokuta až do výšky 10 % z celoročných príjmov. Vyšetrovanie však pravdepodobne bude trvať aj niekoľko rokov, pretože sa obe spoločnosti budú môcť voči všetkým rozhodnutiam postupne odvolávať.

Náš tip
Aplikácia YouTube získava užitočnú funkciu

15.3.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+