MojAndroid

WatchOS od Applu je dlhé roky dominantným operačným systémom na globálnom trhu o smart hodinkami. Podľa novej analýzy spoločnosti CounterPoint Reasearch však môžeme pozorovať aj rast systémov Wear OS od Googlu a HarmonyOS od Huawei, ktorý je dokonca dominantným systémom pre hodinky na čínskom trhu.

Podiel Wear OS stúpne mimo Číny na 27 %

Globálny trh so smart hodinkami už niekoľko rokov rýchlo rastie. Hlavný podiel na tom majú lacné modely, ktorých cena väčšinou nepresahuje 100 dolárov a používajú vlastné operačné systémy alebo RTOS (Real-time Operating System) systémy so základnými funkciami. Našťastie rastie aj podiel pokročilých smart hodiniek s High-Level Operating System (HLOS).

trh so smart hodinkami
Podiel operačných systémov pre smart hodinky v Číne a mimo Číny | Zdroj: counterpointresearch.com

Podľa prognózy analytickej spoločnosti porastie globálny trh s HLOS hodinkami v roku 2024 o 15 %.  Odhaduje sa tiež, že podiel  Wear OS od Googlu sa mimo Číny v roku 2024 vyšplhá na 27 %. Čísla ovplyvnia hlavne hodinky Google Pixel Watch 2, OnePlus Watch 2 a samozrejme séria Samsung Galaxy Watch6, ktorú v druhej polovici roku vystrieda séria Galaxy Watch7.

Samsung Galaxy Watch6 (40 mm)
Samsung Galaxy Watch6 a Galaxy Watch6 Classic patria na trhu k najobľúbenejším modelom s Wear OS n

Čínske spoločnosti OnePlus, OPPO a Xiaomi by mali zákazníkov lákať na lacnejšie modely s Wear OS. Podiel Watch OS od Applu by mal mimo Číny klesnúť pod 50 %.  Naopak podiel HarmonyOS od Huawei dosiahne v Číne v roku 2024 až 61 %, v porovnaní so 48 % v roku 2023. Dá sa tiež predpokladať, že Huawei sa bude snažiť rozšíriť svoj systém aj medzi ďalších čínskych výrobcov.

Náš tip
Android 14 prináša novú užitočnú funkciu. Využijú ju majitelia tabletov
5.5.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+