Najväčší obchod pre inštaláciu hier a aplikácií pre Android, Obchod Play, má za sebou ťažké obdobie. Čoraz viac podvodníkov a špekulantov sa snaží do neho dostať svoje falošné/podvodné aplikácie. Tie vytvárajú za cieľom obohatenia sa na úkor nič netušiacej obete. Teraz samotný Google zverejnil vo výročnej správe štatistiky, z ktorých behá mráz po chrbte, informuje AndroidPolice.
Každoročne firma odráža útoky z viacerých strán, či už ide o útok priamo na spoločnosť, alebo na jej koncových používateľov. Miestom, kde týchto útokov odráža každý deň niekoľko tisíc, je Obchod Play. Podľa posledných informácií spoločnosť len v minulom roku zastavila 2,28 milióna aplikácií, ktoré mohli byť pre používateľov nebezpečné.
Tieto aplikácie patria do veľkej väčšiny tých, ktoré sa už priamo do Obchodu nedostali. Často však aj my informujeme o tom, že niektoré z aplikácií prekabátili bezpečnostné systémy spoločnosti a tá ich musela odstrániť. V mnohých prípadoch však už po tom, ako si tieto aplikácie stiahli stovky/tisíce používateľov.
Google nedával pozor len na blokovanie vírusmi napadnutých aplikácií. Viac ako 200 000 z nich sa odmietlo aj kvôli tomu, že od používateľov žiadali zbytočné povolenia, ako napríklad prístup k SMS či polohe, ktoré hneď nemusia znamenať, že vám chcú zle, no proste to k svojmu fungovaniu nepotrebujú.
Nový systém na kontrolu bezpečnosti
Spoločnosť nedávno zaviedla aj systém SAFE, ktorý má svoje určité princípy, ktorými sa musia vývojári aplikácii riadiť. Vďaka zavedeniu týchto zmien, je až viac ako 790 000 aplikácií bezpečnejších. Okrem toho, aby sa zaistilo, že používatelia systému Android vyťažia maximum z bezpečnostných opráv v aktualizáciách operačného systému, ktoré dostávajú, spoločnosť Google odstránila až 1,5 milióna aplikácií z Obchodu Play len preto, že sa nezameriavajú na najnovšie rozhrania API zodpovedajúce najnovšej verzii systému Android.
Podľa posledných štatistík tak Google odstránil z rozhrania aplikácie aj 333 000 potenciálne škodlivých vývojárskych účtov, ktoré mohli ohrozovať bezpečnosť chodu aplikácie a systému. Väčšina z nich mala na krku manipulovanie s malvérom, prípadne opakované porušovanie pravidiel platformy.
Ak aj vy chcete chrániť seba, prípadne vašich blízkych, určite vám odporúčame stiahnuť si zadarmo náš nový e-book: Ako byť smart. Dozviete sa tu množstvo dôležitých informácií, pričom ich viete poskytnúť aj vašim najbližším. Medzi najzraniteľnejšie skupiny pri internetových podvodoch patria práve najmä deti a seniori.