MojAndroid

Tento podvod nie je žiadnou novinkou a overene funguje už dlhé roky. Na našom webe sme naň už párkrát upozorňovali a teraz to vyzerá tak, že je opäť v kurze.

Pred podvodníkmi na zoznamkách varuje Národný bezpečnostný úrad. Cieľom podvodníka je to, aby sa na neho obeť citovo naviazala, vďaka čomu ju môže ľahšie manipulovať. V konečnom dôsledku to môže skončiť tak, že obeť príde o všetky svoje nasporené peniaze.

Podvodníci sú väčšinou cudzinci, ktorí využívajú internetový prekladač alebo používajú lámavú slovenčinu. Alebo v niektorých prípadoch jednoducho píšu po anglicky. Existuje niekoľko medializovaných prípadov, kedy podvedená žena napríklad komunikovala s falošným vojakom, ktorý si časom získaval jej dôveru. A to až natoľko, že mu poslala nemalý obnos peňazí, napríklad na to, aby sa mohol dostať domov, prípadne aby ju mohol prísť pozrieť osobne. O jednom z týchto podvodov informovala aj polícia na Facebooku, a to už v roku 2019.

Podvodníkovi ale nie vždy ide len o peniaze. Môže od vás napríklad žiadať intímne fotografie alebo videá. Ak mu ich pošlete, riskujete ich zverejnenie či dokonca vydieranie.

NBÚ v statuse na sociálnej sieti Facebook občanom radí, ako môžu rozpoznať falošný profil:

  • Prezradí o sebe len veľmi málo, neodpovedá na otázky a otáča záujem na vás
  • TO, čo vám píše, si často odporuje alebo nedáva zmysel
  • Všetko znie až príliš dobre. Pravdepodobne vás nenašiel bohatý podnikateľ, lekár a dokonca ani princ, ktorý potrebuje vašu pomoc.
  • Snažte sa ho nájsť aj na iných sociálnych sieťach, zamerajte sa na fotografie a počet sledovateľov. Ak nemá žiadnych sledovateľov či priateľov, mali by ste spozornieť
  • Falošné profily často vykrádajú fotografie z iných profilov alebo fotobánk, nezabudnite si ich overiť
  • Ak tvrdí, že je cudzinec a píše lámavou slovenčinou, pravdepodobne ide o podvodníka
  • Na správy odpovedá veľmi rýchlo a páči sa mu to isté, čo sa páči vám
  • Pýta od vás peniaze, potrebuje pomoc a na nikoho iného sa nemôže spoľahnúť

Podvodníci neustále vymýšľajú nové postupy, ktorých cieľom je obeť oklamať. Sú naozaj vynaliezaví, s obeťou si vytvoria vzťah a ich profily obsahujú fotky, na ktorých vyzerajú oveľa lepšie ako v skutočnosti.

Bezpečnosť je dôležitá aj v bankovom sektore

Portál MôjAndroid.sk spúšťa už deviaty ročník ankety Smart Banka. Ide o jedinečnú anketu, v ktorej v spolupráci s čitateľmi hľadáme banky s najlepším mobilným bankovníctvom a smart funkcionalitami na Slovensku. Ktorá banka pôsobiaca na Slovensku má podľa vás najlepšiu mobilnú aplikáciu? Aj váš hlas môže rozhodnúť o víťazovi.

Mohlo by vás zaujímať:

Tento rok sme pripravili niekoľko noviniek – aktualizovali sme zoznam funkcionalít a pripravili aj dve nové kategórie – Bezpečnosť a Investície. Hlasovanie prebieha od 26. januára do 31. marca 2024. Na základe odovzdaných hlasov budú vyhodnotené najlepšie bankové aplikácie podľa ich funkcií a vlastností, ktoré svojim klientom ponúkajú jednotlivé banky.

Ako sa chrániť pred online podvodmi?

O rôznych podvodoch píšeme na našom portáli veľmi často. Snažíme sa tým informovať našich čitateľov, ktorí môžu tieto informácie podávať ďalej a chrániť tak svojich blízkych pred stratou peňazí či citlivých údajov. Aby ste to mali ešte jednoduchšie, vytvorili sme príručku s názvom Ako byť smart a nesadnúť na lep podvoníkom.

V tejto príručke dostanete všetky dôležité informácie pekne pokope. Dozviete sa viac o rôznych druhoch podvodov, no nechýbajú ani užitočné informácie, ako sa pred nimi efektívne chrániť.

Okrem toho vás však dokáže ochrániť aj prevencia vo forme bezpečnostného riešenia ESET Mobile Security. To vám dokáže pomôcť najmä pri škodlivých aplikáciách, ktoré z vás chcú vytiahnuť peniaze.

Náš tip
Pozor na podvodné e-maily, ktoré sú opäť v kurze
18.2.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+