MojAndroid

Na trh len nedávno prišiel nový model populárneho smartfónu s názvom Nothing Phone (2a), ktorý zaujme hlavne svojím unikátnym dizajnom. Smartfón strednej cenovej kategórie, ktorý sa pýši skvelými špecifikáciami a tiež jedinečným dizajnom, sme mohli otestovať aj my. To, ako Nothing Phone (2a) funguje a čo všetko ponúka, sa dočítate práve tu. Toto je recenzia Nothing Phone (2a).


Recenzia Nothing Phone (2a) je rozdelená do viacerých častí:

Cena a dostupnosť na Slovensku

Ak vás Nothing Phone (2a) zaujal a plánujete jeho kúpu, budete si môcť vybrať z dvoch farebných variantov, ktoré sú na našom trhu dostupné. Klasicky sa jedná o bielu a čiernu farbu. Taktiež sa môžete rozhodnúť medzi dvomi pamäťovými verziami, ktoré výrobca pre svojich zákazníkov na Slovensku ponúka.

Nothing Phone (2a)
Nothing Phone (2a)

Konkrétne ide o verziu 8 GB RAM a 128 GB interného úložiska, za ktorú zaplatíte 329 €. Ak by ste však chceli väčšie úložisko, môžete siahnuť po verzii s 12 GB RAM a 256 GB interného úložiska, ktorej cena je 369 €.

Recenzia Nothing Phone (2a): Obsah balenia

Smartfón som obdržala v sivej papierovej krabičke, ktorá však na mňa pôsobila dosť lacno a jej dizajn ma až tak nezaujal. Čo ma však veľmi prekvapilo, bolo ďalšie balenie, ktoré som z toho prvotného vytiahla. Vo vnútri vás totiž čaká krásna biela krabička, ktorá v sebe skrýva samotný Nothing Phone (2a). Krabička sa otvára pomerne jednoducho a musím vytknúť, že na nej nie je žiadna ochrana proti tomu, aby z nej smartfón jednoducho nevypadol.

Nothing Phone (2a) balenie
Zdroj: Laura Imrichová

Po otvorení bieleho balenia už na mňa čakal spomínaný smartfón a na ľavej strane krabičky aj zaujímavý detail, ktorým sa výrobca prihovára svojim používateľom. Pod samotným telefónom bol uložený aj nabíjací kábel, na ktorého oboch stranách nájdeme USB-C konektor.

Ako už býva zvykom, ani spoločnosť Nothing nepribalila ku svojmu smartfónu adaptér, čo ja osobne neobľubujem, keďže týmto spôsobom spoločnosti nútia zákazníkov dokupovať si ich. Samozrejme nesmiem zabudnúť ani na nástroj na vyberanie SIM kariet a príbalový leták.

Nothing Phone 2a
Zdroj: Laura Imrichová

Ako mínus však musím označiť neprítomnosť ochranného obalu, ktorý by sa k smartfónu celkom hodil hneď po jeho odbalení. Podľa môjho názoru je naozaj nebezpečné nosiť Nothing Phone (2a) bez krytu, keďže jeho zadná strana je sklenená, veľmi sa šmýka a smartfón sa dá naozaj ľahko rozbiť. Celkovo však na mňa balenie pôsobí moderne a výrobca sa s ním naozaj vyhral.

Nothing Phone (2a): Konštrukcia a dizajn

Nothing Phone (2a) je určite populárny hlavne vďaka svojmu netypickému dizajnu, ktorý sa mne osobne veľmi páči. Určite každého zaujme svojou originalitou a hlavne priesvitnou zadnou stranou, ktorá sa líši od ostatných smartfónov na trhu. Zadná strana je vyrobená z priehľadného skla, pod ktorým sa nachádzajú LED diódy a dizajnové plôšky. Oproti Nothing Phone 1 a 2 je však dizajn zadnej strany pozmenený.

nothing phone 2a
Zdroj: Laura Imrichová

Už samotný výrobca na pozmenený dizajn upozornil. Medzi jeden z hlavných rozdielov patrí umiestnenie fotoaparátov do stredu NFC cievky. Práve tento krok vytvoril pre smartfón nové poznávacie znamenie – takzvané “oči”. Za nimi je umiestnené centrum inteligencie, vďaka ktorému funguje celý telefón. Kryt batérie, teda spodná polovica zadnej strany, je inšpirovaná mapou metra v New Yorku od Massima Vignelliho. K samotnému osvetleniu sa ale dostaneme neskôr.

Ovládanie smartfónu bolo s jeho rozmermi 161,1 x 76,3 x 8,6 mm a hmotnosťou 190 gramov príjemné. Musím však povedať, že bez ochranného krytu sa naozaj veľmi šmýkal, keďže jeho zadná strana je sklenená a na dotyk veľmi klzká. Celý Nothing Phone (2a) je navrhnutý v hranatom duchu.

Na dolnej hrane smartfónu nájdeme klasicky otvor na nabíjanie, slot pre SIM kartu a tiež aj reproduktor. Ľavá hrana obsahuje zapínacie tlačidlo a na opačnej strane nájdeme tlačidlá na ovládanie hlasitosti. Na záver ešte spomeniem, že celá konštrukcia smartfónu je certifikovaná podľa IP54.

Nothing Phone (2a) svojim dizajnom veľmi pripomína smartfóny od spoločnosti Apple, čo si mnohí už určite všimli aj pri predchádzajúcich modeloch. Celkovo sa mi dizajn smartfónu veľmi páči a je naozaj jedinečný. Ak by som mala vybrať, čím sa môže Nothing pýšiť. tak za mňa je to jednoznačne dizajn zariadení.

Za spomenutie stojí aj to, že rovnako ako pri prvej generácii ani teraz spoločnosť nezakomponovala do smartfónu klasický 3,5 mm jack, čo môže byť pre niektorých používateľov nevýhodou, no mne osobne to vôbec neprekáža.

Displej

Prednú stranu smartfónu tvorí 6,7-palcový AMOLED displej s rozlíšením 1 080 x 2 412 pixelov. Samotný displej je natiahnutý od kraja ku kraju a nenachádza sa tu žiadna spodná brada, ktorá by smartfónu uberala priestor. Predná kamera taktiež nijak nezasahuje do displeja, keďže je umiestnená v malom kruhovom výreze v jeho hornej časti. Displej sa môže pýšiť aj jednou miliardou farieb a 120 Hz obnovovacou frekvenciou. Tiež podotknem, že displej chráni pred poškodením sklo Corning Gorilla Glass 5.

nothing phone 2a
Zdroj: Laura Imrichová

Maximálna svietivosť displeja je 1 300 nitov, no musím povedať, že na slnku nebola čitateľnosť úplne dokonalá. Za bežného denného svetla s ňou ale nebol problém. Mňa osobne však prekvapil veľmi lesklý displej, ktorý po uzamknutí smartfónu extrémne odrážal všetko, na čo ste displej otočili. Pre ženy teda môže slúžiť displej aj ako prenosné zrkadlo. Práve z tohto dôvodu bolo veľmi náročné Nothing Phone (2a) nafotiť, keďže odrážal naozaj všetko. Obrazovka taktiež podporuje HDR10+ obsah.

Čo sa týka maximálnej úrovni jasu, za mňa bola postačujúca, no ako som už spomenula, priame slnko nie je moc dobrá podmienka na čítanie. V displeji je zabudovaný snímač odtlačkov prstov, ktorý fungoval bez problémov. Samozrejme si môžete nastaviť aj odomykanie pomocou tváre, ktoré už je na smartfónoch klasikou. Klasicky si môžete nastaviť svetlý alebo tmavý režim a tiež živé alebo štandardné farby displeja.

Recenzia Nothing Phone (2a): Výkon a pamäť

O skvelý výkon smartfónu sa stará procesor Dimensity 7200 Pro od spoločnosti MediaTek. To, ako procesor zvláda chod celého telefónu, som otestovala pomocou dvoch benchmarkových testov. Prvým bol AnTuTu Benchmark test, v ktorom Nothing Phone (2a) obstál podľa mňa veľmi dobre. Počas testovania som na smartfóne hrala aj náročnejšie hry a zvládal ich v poriadku. Za to môže pravdepodobne aj herný režim smartfónu, ktorý jeho výkon o niečo vylepšuje.

Čo sa týka pamäte smartfónu na trhu je dostupný v dvoch verziách. Ja som testovala verziu s 8 GB RAM a 128 GB interného úložiska. Ak viete, že budete potrebovať väčšie interné úložisko, odporúčala by som siahnuť po verzii, ktorá ponúka 256 GB, keďže zariadenie nedisponuje slotom na pamäťovú kartu. Ak však používate úložisko ako napríklad Fotky Google alebo Disk, myslím si, že vám táto verzia bude stačiť.

Rozhranie Glyph

Čo sa týka samotného osvetlenia smartfónu, nazýva sa “Rozhranie Glyph“. Už na prvý pohľad je zadná strana smartfónu zaujímavá, no po zasvietení LED diód určite každému padne do oka. V nastaveniach zariadenia nájdete samostatnú časť, ktorá ponúka niekoľko zaujímavých funkcií.

Mňa najviac zaujala možnosť, ktorá signalizuje úroveň hlasitosti. Taktiež si môžete nastaviť aj spôsob, ktorým budú LED svetlá blikať po prijatí notifikácie alebo spôsob, akým budú signalizovať prichádzajúci hovor. To si viete nastaviť na každý kontakt osobitne, a tak bude jednoduchšie rozoznať, kto volá.

Taktiež si dokážete nastaviť podľa svojich preferencií aj intenzitu svetla a tiež celé rozhranie vypnúť. To som osobne využívala počas hrania hier, keďže rozhranie Glyph ponúka aj možnosť blikania do rytmu hudby. Pri počúvaní pesničiek to pôsobí veľmi pekne a celý dizajn to oživí.

Musím pochváliť aj funkciu “Glyph progres“, ktorá ponúka sledovanie stavu prebiehajúcej donášky. V tomto prípade sa rovnako ako pri ovládaní hlasitosti množstvo svetla na LED dióde postupne zvyšuje a nakoniec sa celá rozsvieti.

nothing phone 2a
Zdroj: Laura Imrichová

Celkové rozhranie Glyph musím zhodnotiť ako veľmi vydarený prvok, ktorý sa spoločnosť rozhodla využiť na svojich smartfónoch. Dizajn osvetlenia je novinkou a je navrhnutý rozdielne od modelu Nothing Phone (2). Avšak mne osobne sa viac páčilo rozmiestnenie LED diód na prvej generácii Nothing Phone, keďže pokrývali väčšiu časť zadnej strany. Po novom sú umiestnené v hornej časti okolo fotoaparátov a NFC cievky.

Nothing Phone (2a): Operačný systém

Už po odbalení na vás bude čakať Android 14 spolu s nadstavbou Nothing OS 2.5.4. Samotná nadstavba ponúka zaujímavé funkcie a zabezpečuje krajšie a špecifické používateľské rozhranie. Vďaka nej si môžete pri nastavovaní smartfónu zvoliť klasický vzhľad ikoniek alebo priamo dizajn, ktorý ponúka spoločnosť Nothing. Pre každú aplikáciu má spoločnosť svoju vlastnú ikonku, čo sa mne osobne veľmi páči, keďže si ich môžete prispôsobiť aj farebne.

Nesmiem zabudnúť ani na motívy, ktoré Nothing Phone (2a) ponúka. Zaujala ma aj možnosť vytvorenia pozadia pomocou umelej inteligencie, s ktorou som na iných smartfónoch ešte nestretla. Táto možnosť ponúka niekoľko verzií štýlov, z ktorých vám AI po ich skombinovaní vytvorí vlastné pozadie. Tiež som skúsila možnosť, v ktorej vás má umelá inteligencia svojim výtvorom prekvapiť.

Navigáciu v systéme si môžete nastaviť na klasické tri tlačidlá alebo gestá. Ja osobne som väčší fanúšik gest a práve preto som ich počas testovania využívala. Ako plus musím zhodnotiť aj hmatovú odozvu displeja, ktorá bola automaticky nastavená už po jeho zapnutí. Pri písaní na klávesnici boli cítiť mierne vibrácie a tiež bolo počuť zvukovú odozvu. To fungovalo rovnako aj pri používaní gest.

Recenzia Nothing Phone (2a): Batéria a nabíjanie

V smartfóne Nothing Phone (2a) je zabudovaná batéria s kapacitou 5 000 mAh. Priemernému používateľovi by mal smartfón na jedno nabitie vydržať cca jeden a pol až dva dni. U mňa to nebolo inak. Závisí však ako intenzívne smartfón používate a aký je váš čas zapnutej obrazovky. Pri hraní náročnejších hier sa totiž smartfón vybíja rýchlejšie než pri bežnom odpisovaní na správy alebo scrollovaní sociálnych sietí.

Kapacita batérie je o niečo väčšia ako pri prvej generácii smartfónu a výrobca tvrdí, že by mala byť nabitá na 100 % za 60 minút. Toto tvrdenie musím ale vyvrátiť keďže ma veľmi prekvapil výsledok môjho testu. Nothing Phone (2a) som začala nabíjať, keď bola batéria na úrovni 19 %. Nabitie na 100 % však ani zďaleka netrvalo hodinu ale až 2 hodiny. Práve z tohto dôvodu som ostala veľmi prekvapená, keďže výrobca sľubuje niečo iné.

Avšak trvanie nabíjania môže ovplyvniť aj výkon adaptéru, ktorý však nie je súčasťou balenia. Práve z tohto dôvodu môže trvať nabíjanie v každom prípade inú dobu. Maximálny podporovaný výkon je 45 W drôtové nabíjanie. Osobne som sklamaná z neprítomnosti bezdrôtového nabíjania, keďže mne by vyhovovalo viac ako klasické drôtové.

Konektivita

V dnešnej dobe je Wi-Fi pripojenie funkciou, ktorá nesmie chýbať v žiadnom smartfóne. Nothing Phone (2a) ponúka verziu Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6. Taktiež v ňom nájdeme Bluetooth pripojenie vo verzii 5.3 a nesmiem zabudnúť ani na klasické lokalizačné služby GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS. Smartfón tiež ponúka čip NFC, vďaka ktorému si môžete do smartfónu vložiť svoje kreditné karty a platiť nimi cez telefón.

Nothing Phone (2a)
Nothing Phone (2a) | Zdroj: Laura Imrichová

Na spodnej strane smartfónu nájdeme USB-C vo verzii 2.0 a USB OTG, ktoré ponúka možnosť pripojenia externých úložných priestorov k telefónu. Ako som už spomenula, nenájdeme tu ani klasický 3,5 mm jack. Čo sa týka samotného signálu a hovorov musím povedať, že všetko fungovalo bez problémov a kvalita hovorov a reproduktorov je naozaj dobrá.

Nothing Phone (2a): Fotoaparáty

Na zadnej strane smartfónu nájdeme okrem priesvitného dizajnu aj poznávacie znamenie nového modelu – oči telefónu. Práve tento prívlastok dostali fotoaparáty, ktoré sa nachádzajú v strede NFC cievky. Vôbec sa nečudujem tomuto prirovnaniu, keďže na prvý pohľad ich naozaj svojim dizajnom pripomínajú. Po otočení smartfónu sa teda na nás “pozerajú” dve šošovky. Prvým primárnym fotoaparátom je 50 MP snímač s clonou f/1.9. Ten samozrejme disponuje optickou stabilizáciou obrazu.

Nothing Phone (2a) fotoaparáty
Nothing Phone (2a) | Zdroj: Laura Imrichová

Druhý senzor má taktiež 50 MP a ide o fotoaparát s ultraširokouhlým zorným poľom o hodnote 114 stupňov a clonou f/2.2. Vedľa fotoaparátov nájdeme aj LED blesk. Okrem neho sa dajú fotografie vytvárať aj s pomocou Glyph osvetlenia, ktoré však za mňa nie je moc praktické.

Dizajn samotných fotoaparátov sa mi páči, no stále sa viac prikláňam k ich umiestneniu na prvej generácii Nothing Phone (1). Avšak spoločnosť aj týmto spôsobom opäť svoj produkt zvýraznila a upriamila naň pozornosť. Čo sa týka samotných fotografií, ktoré som pomocou Nothing Phone (2a) vytvorila, musím povedať, že som bola naozaj s výsledkom spokojná.

Moja osobná skúsenosť s Android smartfónmi, ktoré som doteraz mala možnosť držať v ruke, nebola vôbec podľa mojich predstáv. Podľa mňa už na prvý pohľad bolo vidno, že fotografie sú vytvorené nie moc kvalitným fotoaparátom a obsahujú akýsi šum. Avšak ide o subjektívny názor. Nothing Phone (2a) ma však výslednými snímkami prekvapil. Ukážkové fotografie nájdete nižšie v článku.

Nočné fotografie taktiež nie sú na zahodenie. Svetlo na nich je postačujúce a detaily sú dostatočne ostré. Posledným snímačom, ktorým Nothing Phone (2a) disponuje je predná kamera s rozlíšením 32 MP. Tá ponúka aj možnosť prirodzeného skrášlenia.

Okrem toho ponúka smartfón aj niekoľko zaujímavých funkcií, ktoré si môžete po otvorení fotoaparátu nastaviť. Zaujal ma režim Expert, kde si môžete nastaviť podmienky fotografovania, ako napríklad ISO, sami. Taktiež nesmie chýbať klasická panoráma a portrétová možnosť. Video je možné nahrávať v 1080p pri vyššej snímkovej frekvencii na úrovni 60 fps. Samozrejme môžete video nahrať aj v 4K rozlíšení no je podporované len v 30 fps.

Ukážkové fotografie

Snímky sú na prvý pohľad ostré a farebne vyvážené. To však závisí aj na svetelných podmienkach. Pri väčšom svetle boli niektoré časti fotografií trochu presvetlené no stále pôsobili pekne. Musím podotknúť, že zábery s ultraširokouhlým senzorom sa farbami trochu líšili. Posúďte ale sami.

Ukážkové videá:

Recenzia Nothing Phone (2a): Záverečné zhodnotenie

Nothing Phone (2a) musím celkovo zhodnotiť ako veľmi podarený smartfón. Mne osobne sa páči nie len vďaka svojmu unikátnemu dizajnu, ale taktiež aj kvôli funkciám a špecifikáciám, ktoré ponúka. Určite ulahodí každému, kto nechce vo vrecku nosiť len obyčajný smartfón. Najväčším pozitívom je za mňa jeho zadná strana s rozhraním Glyph. Ako som už ale spomenula, mne osobne sa viac páči rozloženie LED pásikov na prvej generácii smartfónu.

nothing phone 2a
Zdroj: Laura Imrichová

Nothing Phone (2a) by som zaradila medzi lepšie smartfóny strednej cenovej kategórie, ktorý ulahodí aj tým náročnejším. Ako ďalšie plus hodnotím aj výdrž batérie no dĺžka nabíjania môže byť menšia nevýhoda. Spoločnosť si zmenou dizajnu zabezpečila pozornosť v technologickom svete. Nothing Phone (2a) by som odporučila každému, kto obľubuje spojenie skvelého dizajnu a dobrých špecifikácií za prijateľnú cenu.

Nothing Phone (2a): Tabuľka parametrov

Rozmery
  • 161,1 x 76,3 x 8,6 mm
Hmotnosť
  • 190 gramov
Displej
  • 6,7-palcová uhlopriečka
  • Rozlíšenie 1080 x 2412 pixelov
  • AMOLED
  • Pomer strán 20:9
  • Obnovovacia frekvencia 120 Hz
  • Maximálna svietivosť 1300 nitov
  • Corning Gorilla Glass 5
Čipset
  • MediaTek Dimensity 7200 Pro
Operačná pamäť
  • 8 GB
  • 12 GB
Interné úložisko
  • 128 GB
  • 256 GB
Operačný systém
  • Android 14
  • Nothing OS 2.5.4
Fotoaparáty
  • 50 MP primárny (f/1.9) s optickou stabilizáciou obrazu
  • 50 MP ultra-širokouhlý (f/2.2)
  • Predný 32 MP (f/2.2)
Batéria a nabíjanie
  • 5000 mAh
  • 45 W drôtové nabíjanie
Cena
  • 329 €, 8 GB/128 GB
  • 369 €, 12 GB/256 GB

Konkurencia

Konkurenciou pre testovaný smartfón môže byť napríklad Samsung Galaxy A54, ktorý sa mu vyrovná svojimi špecifikáciami a tiež až super výdržou. Ďalší smartfón, ktorý by som prirovnala k Nothing Phone (2a) je POCO M6 Pro. Taktiež zaujme svojim dizajnom a ohúri aj rýchlim turbo nabíjaním. Avšak musím podotknúť, že fotografiami sa smartfóny nevyrovnajú. Čo sa týka dizajnu, dovolím si tvrdiť, že Nothing Phone (2a) naozaj konkurenciu nemá.

POCO M6 Pro
POCO M6 Pro | Zdroj: Laura Imrichová

Náš tip
Ministerstvo oznamuje zákaz mobilov na školách. Koho sa dotkne?
9.4.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+