MojAndroid

Na testovanie smartfónu Nothing Phone (1) som sa veľmi tešil. Dávnejšie som bol veľkým fanúšikom telefónov značky OnePlus, no ako čas plynul tak sa mi čoraz menej začali páčiť kroky, ktorými sa táto spoločnosť poberala. Rovnaký názor mal aj jej zakladateľ, Carl Pei, no keďže OnePlus patrí pod firmu OPPO, nemal s tým veľmi čo spraviť. Rozhodol sa teda začať odznova s novou značkou Nothing.

Po trochu kontroverznejších bezdrôtových slúchadlách Nothing Ear (1) sme sa dočkali aj smartfónu, ktorý je skutočne potenciálnym zabijakom vlajkových lodí. Ja to môžem len potvrdiť, no očividne mu nejaké vlastnosti chýbajú na to, aby sa vlajkovým lodiam úplne vyrovnal. Aké boli teda moje dni s novým Nothing Phone (1)? Napoviem, že naozaj skvelé. Rozhodne však nebolo všetko dokonalé.

Recenzia smartfónu Nothing Phone (1) je rozdelená na niekoľko častí:

Recenzia Nothing Phone (1): Cena a dostupnosť na Slovensku

Aj napriek tomu, že výrobca oficiálny predaj u nás na Slovensku neohlásil, niekoľkým predajcom sa ho podarilo naskladniť (zrejme od zahraničných partnerov). To však nič nemení na tom, že Nothing Phone (1) je možné bez problémov používať aj v našej krajine. Všimli sme si, že predaj ako prvý ohlásil internetový obchod Alza.sk. Ten nám aj mimochodom samotnú novinku požičal, za čo mu ďakujeme. Telefón sa predáva v čiernom a bielom farebnom prevedení. Takéto sú ceny za jednotlivé pamäťové verzie:

 • Nothing Phone (1) 8 GB / 128 GB: 477,06 eur
 • Nothing Phone (1) 8 GB / 256 GB: 509,56 eur
 • Nothing Phone (1) 12 GB / 256 GB: 543,19 eur

Recenzia Nothing Phone (1): Obsah balenia

Hneď na úvod by som rád spomenul, že balenie je riešené veľmi zaujímavo a zároveň nezvyčajne. Krabica sa nijak neotvára, telefón má vykĺznuť z boku balenia spolu s nabíjacím káblom s USB-C koncovkami na obidvoch stranách, nevyhnutnou dokumentáciou, užívateľskou príručkou či nástrojom na vyberanie slotu pre dvojicu nanoSIM kariet. Dizajn tohto nástroja je mimochodom veľmi unikátny, za čo dávam malé bezvýznamné plus. V balení sa nenachádza nabíjací adaptér ani obal. Aj preto je tak mimoriadne tenké.

Recenzia Nothing Phone (1): Konštrukcia a dizajn

Vzhľad tohto smartfónu je bez pochýb najväčšou zaujímavosťou, avšak stále si nemyslím, že ide o hlavný dôvod ku kúpe. Niekomu sa páčiť vôbec nemusí, no ja som si tento dizajn hneď zamiloval. Ide samozrejme o veľmi subjektívnu vec. Zadná strana je teda z priehľadného skla. Pod ním sa nachádzajú dizajnové plôšky a LED diódy, ktoré Nothing Phone (1) dodávajú unikátny vzhľad, aký sme tu ešte nemali.

Nothing Phone (1) zadná strana
Nothing Phone (1) | Zdroj: Tomáš Kanálik

Znázornená je cievka, slúžiaca na prevádzku bezdrôtového nabíjania a ďalšie zaujímavé prvky. K samotnému LED osvetleniu sa dostaneme neskôr. V ľavom hornom rohu sú vertikálne uložené dva fotoaparáty. Veľmi podobný dizajn má biely iPhone 12. Aj samotné rozloženie plastových predelov na príjem a odosielanie signálu je urobené podobne. Rozloženie ovládacích prvkov taktiež spoločnosť Nothing “odniekiaľ” prebrala. Na pravej hrane máme zapínacie / vypínacie tlačidlo. Na tej ľavej sa nachádzajú tlačidlá na reguláciu hlasitosti. Chýba nám tu ešte prepínač zvukových profilov. Nie, naozaj, rozhodne by potešil, no to by bolo možno už veľmi okaté. Ku koncu spomeniem, že konštrukcia je certifikovaná podľa IP53.

 • Rozmery: 159,2 x 75,8 x 8,3 milimetra
 • Hmotnosť: 193,5 gramu

Recenzia Nothing Phone (1): Displej

Vpredu sa nachádza displej so symetrickými rámčekmi, čo skutočne pridáva telefónu na kráse. Ide o 6,55-palcový OLED panel s Full HD+ rozlíšením (1080 x 2400 pixelov), 1 miliardami farieb a vysokou obnovovacou frekvenciou na úrovni 120 Hz. Obrazovka podporuje zobrazovanie HDR10+ obsahu a dosahuje maximálnej svietivosti 500 nitov, respektíve 700 nitov v prípade HDR obsahu. To sa môže v porovnaní s vlajkovými loďami zdať málo, no verte mi, s čitateľnosťou displeja nie je až taký problém. Myslím si však, že konkurencia má aj jasnejšie panely v tejto cenovej kategórii. O drahších modeloch ani nehovoriac.

Nothing Phone (1) obrazovka
Nothing Phone (1) | Zdroj: Tomáš Kanálik

Minimálny jas je taktiež dobrý a v noci nedráždi oči. Farebné podanie displeja je taktiež na skvelej úrovni a povedal by som, že ide o jeden z tých lepších zobrazovačov v tejto cenovej kategórii. V nastaveniach obrazovky je možné zvoliť si živé zobrazovanie farieb alebo štandardné. Nachádza sa tu aj posuvník na prispôsobenie teploty farieb. Pozorovacie uhly sú na výbornej úrovni, tak ako aj reakcie na dotyky.

Recenzia Nothing Phone (1): Výkon a pamäť

V útrobách Nothing Phone (1) sa ukrýva výkonný procesor strednej triedy, Qualcomm Snapdragon 778G+ 5G, ktorý je vyrábaný 6 nm technológiou. Ten ponúka viac než dostatok výkonu prakticky na čokoľvek a dovolím si tvrdiť, že jeho výkon postačí viac ako 90 percentám záujemcov o nový mobilný telefón v tejto cenovej hranici. Hrubý výkon však rozhodne nie je všetko. Ďaleko dôležitejšia je odladenosť používateľského prostredia. Poteší, že tá je na excelentnej úrovni. 8 GB alebo 12 GB operačnej pamäte je na dnešné pomery úplne dostatočná hodnota. To isté platí pre 128 GB, respektíve 256 GB interného ukladacieho priestoru na používateľské údaje.

Pokiaľ ide o udržiavanie aplikácií na pozadí, tak hodiny po nepoužívaní aplikácií si ich Nothing Phone (1) v pamäti uchová, no potrebuje ich znovu načítať, čo trvá približne sekundu a pol. Hlavné však je, že ostanú v rovnakom stave, v akom ste ich naposledy nechali. S prácou s viacerými aplikáciami spustenými súčasne problém nie je, tak ako ani s hraním väčšiny hier v Obchode Play. V porovnaní s mojim Google Pixel 6 Pro je Nothing Phone (1) trochu menej responzívny, no bez priameho porovnania by som to možno ani nezbadal.

Recenzia Nothing Phone (1): Rozhranie Glyph

Spoločnosť Nothing svoje LED osvetlenie na zadnej strane telefónu nazýva “Rozhranie Glyph”. V prípade, že by ste si nepriali, aby tieto LED diódy vzadu svietili, môžete si to pokojne vypnúť, no nevidím dôvod, prečo by ste tak mali urobiť. Ak by vám prekážal vysoký jas týchto svietidiel, v nastaveniach rozhrania Glyph si viete jas znížiť na svoju požadovanú úroveň. Tieto LED diódy slúžia na upozornenie na prichádzajúce notifikácie či hovory, pričom v prípade predvolených tónov preblikujú do rytmu zvuku.

Nothing Phone (1) Glyph
Nothing Phone (1) | Zdroj: Tomáš Kanálik

Povoliť si môžete aj zobrazovanie indikácie stavu nabitia počas nabíjania smartfónu po pohnutí zariadením. Z počiatku je táto možnosť vypnutá. Taktiež je možné zapnúť, aby sa rovnaké svetlá aktivovali po vyvolaní Google Asistenta hlasovým príkazom. Všetky LED na zadnej strane rozhrania Glyph je možné zapnúť počas vyhotovovania fotografií pre dosiahnutie efektu portrétového osvetlenia. Svietidlá však podľa môjho názoru nie sú dostatočne silné na to, aby scénu osvetlili. Využiť ich je však možné pre portrétové fotografie v noci.

Osobne som rád využíval funkciu “Prejsť na Glyph“, ktorá telefón po jeho otočení obrazovkou nadol dala do tichého režimu a zariadenia na prichádzajúce notifikácie či hovory upozorňovalo len svetlom. Po zapnutí tejto vymoženosti Nothing Phone (1) dvakrát zabliká, čo vyzerá naozaj štýlovo zakaždým, čo ho položíte displejom nadol. Odporúčal by som však používať ochranné sklo či fóliu, pretože neviem, ako dlho to bude možné praktizovať bez toho, aby sa na skle neobjavili škrabance. V pravom hornom rohu zadnej strany sa nachádza aj červená LED dióda, ktorá by mala signalizovať, kedy smartfón nahráva video. U mňa to však nefungovalo. Neviem prečo.

Nothing Phone (1)
Nothing Phone (1) | Zdroj: Tomáš Kanálik

Recenzia Nothing Phone (1): Operačný systém

Nothing OS mi pripomína OxygenOS za starých čias. Ide teda o veľmi ľahkú nadstavbu so zopár grafickými prvkami a šikovnými funkciami navyše, za čo rozhodne dávam palec hore. K tým grafickým úpravám len dodám, že oproti čistému Androidu 12 je zmenené centrum s prepínačmi nad panelom s notifikáciami a štýl písma v nadpisoch nastavení. Mimochodom, ten nepodporuje znaky s mäkčeňmi, čo trochu narušuje pôvodne celkom pozitívny pocit z tohto ikonického štýlu pre značku Nothing. Ostatok je vlastne prevzaté z čistého Androidu, čo rozhodne nie je na škodu.

Nothing Phone (1) notifikačné a ovládacie centrum
Nothing Phone (1) | Zdroj: Tomáš Kanálik

Systém povoľuje zmenu balíčku ikon a v takzvaných experimentálnych funkciách som našiel natívnu možnosť pripojenia smartfónu k aplikácii Tesla. Sekcia gestá ponúka funkcie známe z čistej podoby operačného systému Android. Navyše je tu akurát spomínaná funkcia “Prejsť na Glyph”, respektíve “Prejsť na piktogram”. V sekcii systém nechýba ani herný režim, ktorý povoľuje hráčom mobilných hier obmedziť prichádzajúce upozornenia a zabrániť nesprávnym nechceným ťuknutiam.

Nothing Phone (1) snímka obrazovky
Nothing Phone (1) notifikačná lišta a centrum ovládania

Recenzia Nothing Phone (1): Odomykanie

Nothing Phone (1) ponúka možnosť odomykania odtlačkom prsta a tvárou. Prvý spomínaný variant by som odporúčal vždy, keďže je často oveľa bezpečnejší a spoľahlivejší. Čítačka odtlačkov je umiestnená priamo pod displejom. Na môj štýl je položená síce trochu nízko, no zvykol som si na to veľmi rýchlo. Tento optický skener je celkom rýchly a presný.

Nothing Phone (1) zadná strana
Nothing Phone (1) | Zdroj: Tomáš Kanálik

V porovnaní je rýchlejší ako ten na mojom Pixeli 6 Pro. Odomykanie tvárou prebieha pomerne rýchlo, cez deň je smartfón odomknutý sa približne jednu sekundu, no s ubúdajúcim svetlom si na odomknutie budete musieť chvíľku počkať. V úplnej tme sa mobil neodomkne. Som rád, že tu takáto možnosť je, no osobne by som ju asi ani nevyužíval.

Recenzia Nothing Phone (1): Fotoaparáty

Začnime papierovými špecifikáciami. Primárny snímač má 50 MP rozlíšenie a svetelnosť f/1.9. Nechýba mu ani optická stabilizácia obrazu. Druhý senzor má taktiež 50 MP a ide o fotoaparát s ultraširokouhlým zorným poľom o hodnote 114 stupňov a clonou f/2.2. Vpredu potom máme 16 MP “selfie” fotoaparát so svetelnosťou f/2.5.

Dôležitejšie ako tieto parametre však rozhodne sú výsledky z praxe. Fotografie sú za denného svetla pekné a prirodzené. Farby nie sú prehnane saturované, čo niekoho určite poteší. Jasnejšie časti fotografie sú ale ochudobnené o cenné detaily a ostrosť. V okolí fotografie jasného objektu je vidno rozostrenie, čo nepôsobí zrovna dobre. Pixel 6a, ktorý je konkurenciou pre Nothing Phone (1), fotí podstatne lepšie. Nothing sa musí v prípade ďalšieho modelu alebo prinajlepšom v ďalšej aktualizácii zamerať na lepšie spracovanie HDR.

Nothing Phone (1) fotoaplikácia
Nothing Phone (1) | Zdroj: Tomáš Kanálik

Nočné fotografie nesklamú, ale ani neoslnia. Často som si nevšimol žiaden výrazný rozdiel medzi nočnou fotografiou zachytenou predvoleným režimom a tým nočným. Konkurencia robí za pomoci dedikovaného nočného režimu výraznejšie zmeny, no Nothing Phone (1) je nanešťastie výnimkou a povedal by som, že ide o slabinu tohto smartfónu. Fotografie s ubúdajúcim svetlom veľmi nemusí, no niekedy sa podarí naozaj pekná fotografia.

Ultraširokouhlý fotoaparát robí zábery s odlišnými farbami od tých z primárneho. Kvalita samotných fotografií je taktiež viditeľne nižšia, no uhol záberu mi príde naozaj pekne široký. Pre obstojné výsledky je potrebné mať k dispozícii veľa svetla. Skôr by som tento snímač používal na makro fotografie, keďže sa vyznačuje možnosťou ostrenia. Priblížený snímky sú celkom podarené.

Nothing Phone (1) predný fotoaparát
Nothing Phone (1) | Zdroj: Tomáš Kanálik

Fotky z predného snímača sú veľmi detailné a vyzerajú dosť dobre na okamžité publikovanie na sociálne siete bez nejakých úprav. Video je možné nahrávať v 1080p pri vyššej snímkovej frekvencii na úrovni 60 fps. 4K video je podporované len v 30 fps, čo je veľká škoda. Limitujúci je práve použitý čipset Qualcomm Snapdragon 778G, ktorý nahrávanie 4K záznamu pri 60 fps žiaľ nepodporuje.

Ukážkové fotografie:

Nothing Phone (1) nočný režim
Nočný režim | Zdroj: Miroslav Schwamberg
Nothing Phone (1) ukážková fotografia
Predný | Zdroj: Tomáš Kanálik

Ukážkové video:

Recenzia Nothing Phone (1): Batéria a nabíjanie

Batéria vo vnútri Nothing Phone (1) má kapacitu 4 500 mAh. To sa na prvý pohľad nemusí zdať ako mnoho, no dôležitejšia je reálna výdrž. Musím uznať, že telefón má príjemne prekvapil aj v tejto oblasti. Priemerný používateľ vydrží s Nothing Phone (1) na jedno nabitie asi deň a pol. Vybiť za jeden deň ho dokážete za predpokladu, ak by ste smartfón využívali náročným spôsobom alebo váš denný priemer so zapnutou obrazovkou presahuje 6 až 8 hodín v závislosti od vykonávaných aktivít.

Náročné dni som končil so 4 až 4,5 hodinami so zapnutým displejom. Inými slovami, výdrž tejto novinky je dá sa povedať mierne nadpriemerná, čo je naozaj super. V balení nenájdete žiaden nabíjací adaptér, čo je škoda. Zariadenie sa inak zvládne nabíjať maximálnym výkonom 33 W a z 0 % na 50 % by malo byť nabité už v priebehu 30 minút. Celkovo 70 minút je údajne potrebných na plné nabitie.

Recenzia Nothing Phone (1): Konektivita

Konektivita je ďalšou z celkom silných stránok tohto smartfónu. Máme tu Wi-Fi 6, nízkoenergetický Bluetooth 5.2 a lokalizačné služby v podobe GPS, A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO či QZSS. Samozrejmosťou je potom aj NFC na bezkontaktné platby mobilom, USB-C vo verzii 2.0 a USB OTG pre možnosť pripojenia externých úložných priestorov k telefónu. Potešilo ma, že Nothing Phone (1) nemal žiaden problém s VoLTE hovormi u operátora Orange. VoWiFi hovory sa mi taktiež podarilo rozchodiť. Kolega Miro chytil v Bratislave aj 5G signál od 4ky.

Nothing Phone (1) Glyph
Nothing Phone (1) | Zdroj: Tomáš Kanálik

Problém som mal akurát so zapínaním Wi-Fi hotspotu. Jednoducho sa nedal zapnúť a malými písmenami pod nápisom nastavenia pre konfiguráciu hotspotu bola vypísaná “Chyba”. Tento problém však našťastie vyriešilo obnovenie továrenských nastavení, takže som si takmer istý, že vy sa s týmto problémom nestretnete. Kvalita hovorov je na veľmi vysokej úrovni a s konektivitou som nezažil žiadne problémy.

Nothing Phone (1) snímka obrazovky
Nothing Phone (1) hotspot

Recenzia Nothing Phone (1): Záverečné zhodnotenie

Ako som už v úvode spomínal, na príchod tohto smartfónu som sa veľmi tešil a dúfal som, že ho budem mať možnosť otestovať. Som veľmi rád, že sa tak stalo a ostal som z tejto novinky veľmi milo prekvapený, pretože prekonala moje očakávania. Ide o rýchly smartfón s unikátnym dizajnom a nadstavbou, ktorá je pekne čistá a spoľahlivá. Kvalita obrazovky je na vysokej úrovni, mne osobne sa páčili aj vibrácie a LED svietidlá na zadnej strane zariadenia.

Nothing Phone (1)
Nothing Phone (1) | Zdroj: Tomáš Kanálik

Popravde by som svoj názor na tento telefón nezmenil, aj keby ich výrobca vynechal. Urobil si však vďaka Glyph rozhraniu popularitou vo svete technológií, čo je rozhodne múdrym krokom pre rozšírenie povesti o novej značke. Skvelá je aj výdrž batérie, konektivita a výkon zariadenia. Medzi slabiny by som zaradil fotoaparáty a reproduktory, no rozhodne nejde o nič strašné a za cenu, ktorá sa pohybuje na úrovni 500 eur, je to vzhľadom na ostatné výhody úplne odpustiteľné.

Za mňa je Nothing Phone (1) zatiaľ favoritom strednej triedy a na konci roka sa ešte rozhodnem, či sa nestane mojim obľúbeným telefónom za 2022. Moje slova teda jasne naznačujú, že novinka od Nothing sa naozaj vydarila. Keďže si ale potrpím na kvalitu snímačov a uvítal by som aj 4K video pri 60 fps, asi by som sa skôr rozhodol v tejto cenovej kategórii pre Google Pixel 6.

Nothing Phone (1) a Google Pixel 6a
Nothing Phone (1) a Google Pixel 6a | Zdroj: Tomáš Kanálik

Odľahnúc od tohto pre niekoho iba menšieho neduhu by som nemal problém Nothing Phone (1) používať denne ako svoj primárny smartfón. S týmto dizajnom navyše zaujmete každého – to hovorím z vlastnej skúsenosti. Je to predsa niečo nové a nevídané, aj keď možno nie zrovna praktické. Túto štýlovú sklenenú zadnú stranu je potrebné chrániť iba priehľadným krytom.

Za požičanie smartfónu Nothing Phone (1) ďakujeme internetovému obchodu Alza.sk.

Recenzia Nothing Phone (1): Tabuľka parametrov

Rozmery
 • 159,2 x 75,8 x 8,3 milimetra
Hmotnosť
 • 193,5 gramu
Displej
 • 6,55-palcová uhlopriečka
 • Rozlíšenie Full HD+ (1080 x 2400 pixelov)
 • Hustota približne 402 pixelov na palec
 • Pomer strán 20:9
 • Obnovovacia frekvencia 120 Hz
 • 1 miliarda farieb
 • HDR10+
 • Maximálna svietivosť 500 nitov (700 nitov HDR)
Procesor
 • Qualcomm Snapdragon 778G+ 5G (6 nm)
Operačná pamäť
 • 8 GB
 • 12 GB
Vnútorný ukladací priestor
 • 128 GB
 • 256 GB
Operačný systém
 • Android 12
 • Nothing OS 1.1.2
Fotoaparáty
 • Primárny 50 MP (f/1.9) s optickou stabilizáciou obrazu
 • Ultraširokouhlý 50 MP (f/2.2) so 114-stupňovým uhlom záberu
 • Predný 16 MP (f/2.5)
Batéria a nabíjanie
 • 4 500 mAh
 • 33 W rýchle nabíjanie (adaptér nie je súčasťou balenia)
 • 15 W bezdrôtové nabíjanie
 • 5 W reverzné nabíjanie
Cena
 • Od 477,06 eur

Konkurencia pre Nothing Phone (1)

Konkurenciou pre Nothing Phone (1) je Google Pixel 6a, respektíve Pixel 6. Nothing má síce lepší displej, no americký gigant ponúka oveľa lepšie vyzerajúce výsledné fotografie. Rozhodnutie teda ostane na vašich preferenciách. Ušetriť môžete kúpou smartfónu Samsung Galaxy A52s, no Nothing Phone (1) je atraktívnejší vo viacerých ohľadoch. Za zmienku potom z vyššej cenovej kategórie rozhodne stojí aj vlajková Motorola edge 30 pro či herne zamerané POCO F4 GT.

Google Pixel 6
Google Pixel 6 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

7.3

Nothing Phone (1)

Ide o rýchly smartfón s unikátnym dizajnom a nadstavbou, ktorá je pekne čistá a spoľahlivá. Kvalita obrazovky je na vysokej úrovni, mne osobne sa páčili aj vibrácie a LED svietidlá na zadnej strane zariadenia. Popravde by som svoj názor na tento telefón nezmenil, aj keby ich výrobca vynechal. Urobil si však vďaka Glyph rozhraniu popularitou vo svete technológií, čo je rozhodne múdrym krokom pre rozšírenie povesti o novej značke.

Skvelá je aj výdrž batérie, konektivita a výkon zariadenia. Medzi slabiny by som zaradil fotoaparáty a reproduktory, no rozhodne nejde o nič strašné a za cenu, ktorá sa pohybuje na úrovni 500 eur, je to vzhľadom na ostatné výhody úplne odpustiteľné.

Za mňa je Nothing Phone (1) zatiaľ favoritom strednej triedy a na konci roka sa ešte rozhodnem, či sa nestane mojim obľúbeným telefónom za 2022. Moje slova teda jasne naznačujú, že novinka od Nothing sa naozaj vydarila.

Odľahnúc od pre niekoho iba menších neduhov by som nemal problém Nothing Phone (1) používať denne ako svoj primárny smartfón. S týmto dizajnom navyše zaujmete každého - to hovorím z vlastnej skúsenosti. Je to predsa niečo nové a nevídané, aj keď možno nie zrovna praktické.

zobraziť celú recenziu
90 %
Konštrukcia a dizajn
70 %
Displej
70 %
Výkon
80 %
Výdrž batérie
80 %
Cena
50 %
Fotoaparát

 • Unikátny dizajn
 • Odladenosť systému
 • Pekná nadstavba
 • Dobrý výdrž batérie
 • Výkonný a efektívny procesor
 • Slušná konektivita

 • Podoba na iPhone
 • Slabšie reproduktory
 • Horšie výsledné fotografie (najmä v noci)
 • 4K video len pri 30 fps
 • Bez nabíjačky v balení
 • Horšia dostupnosť u viacerých predajcov
24.8.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+