MojAndroid

Novinka, ktorú oznámilo Ministerstvo školstva zdvihne zo stoličiek nielen deti, ale určite aj niektorých rodičov, ktorí mávajú problém s rôznym obmedzovaním detí v škole. O pripravovanej regulácii hovoril minister Tomáš Drucker už vo februári, kedy poveril skupinu odborníkov, aby pripravila nové pravidlá používania mobilných telefónov na školách.

Mohlo by vás zaujímať:

Návrh, ktorý ešte musí schváliť parlament, hovoril síce najskôr iba o odporúčaní pre školy, a nemal byť pre školy záväzným pravidlo, ale minister rozhodol inak a chce to dať do zákona. Preto, aby sa porušenia dali vymáhať.

Používanie mobilov v školách zhoršuje ich sústredenie a negatívne vplýva na dosahované výsledky, hovorí výskum OECD. “Aj odporúčania UNESCO z roku 2023 podporujú zavedenie regulácie v prípade, že integrácia technológií neprispieva k lepšiemu učeniu, alebo ak zhoršuje duševnú pohodu detí”, píše ministerstvo na svojom webe.

Slovenský navrhovaný zákaz sa inšpiroval britskými odporúčaniami a bude zahŕňať nasledujúce pravidlá pre základné školy:

  • V 1. až 3. ročníku základnej školy bude platiť úplný zákaz používania mobilných telefónov počas vyučovania, prestávok a v priestore školy
  • od 4. ročníka bude mať zákaz výnimku v prípade, ak si používanie mobilného telefónu vyžaduje štátny vzdelávací program,
  • od 6. ročníka bude mať zákaz výnimku v prípade, ak to vyžaduje štátny vzdelávací program, alebo o výnimke rozhodne učiteľ pre potreby vzdelávania.

Cieľom navrhovaného opatrenia je používať technológií tak, aby prispievali k zlepšovaniu výsledkov detí a ich duševnej pohode, nie naopak. Rezort plánuje poskytnúť školám podrobné usmernenie a pomoc pri zavádzaní nových pravidiel.

Pri regulácii používania mobilov budú platiť výnimky pre deti so špeciálnymi potrebami. Presne ich vymedzí nariadenie ministerstva školstva. Regulácia bude zároveň analogicky zavedená aj pre osemročné gymnáziá.

Náš tip
Ako na Messengeri označiť už raz prečítanú správu ako neprečítanú

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+