MojAndroid

Minister školstva Tomáš Drucker z Hlasu avizuje možnosť zákazu používania mobilných telefónov na prvom stupni základných škôl a obmedzenie ich využívania na druhom stupni. Tento krok sa zatiaľ zvažuje a rezort má v pláne do konca marca aktualizovať usmernenie týkajúce sa tohto problému, ako informuje SME. Odborníci a akademici z externého prostredia sú zapojení do tohto procesu aby sa vyjadrili k tejto problematike na základe pedagogických ale aj digitálnych aspektov.

Strana KDH víta možný zákaz a obmedzenie používania mobilných telefónov na školách. Ján Horecký a Martin Šmilňák, odborníci na školstvo tvrdia, že nadmerné používanie mobilných zariadení ma negatívny vplyv na psychosociálny vývin detí a mládeže. Tento krok by mal pomôcť zlepšiť vzdelávací proces a chrániť mladšiu generáciu pred nežiaducimi vplyvmi technológií.

Dôležítá úloha do budúcnosti

Spomínaný návrh je súčasťou širšej diskusie  o vplyve digitálnych technológií na vzdelávanie a psychické zdravie detí. Táto téma je dôležitá nielen pre slovenské školstvo, ale aj pre celosvetový trend súvisiaci s rastúcimi využívaním technológií vo vzdelávaní. Treba vyvážiť ich pozitívne stránky s negatívnymi dôsledkami. Zákaz alebo obmedzenie používania mobilných telefónov na školách by mohol viesť k zlepšeniu koncentrácie, sociálnej interakcie a celkového výkonu žiakov. Pri správnom implementovaní by mohol tiež pomôcť zmierniť závislosť na technológiách a podporiť zdravé vzťahy k médiám.

Takéto opatrenia bude však vyžadovať podporu učiteľov, rodičov a študentov a primeranú prípravu na zmenu. V záujme dosiahnutia pozitívnych výsledkov by mal byť tento krok podložený dôkladným výskumom a odbornými analýzami. Implementácia opatrenia by mala byť doplnená o pedagogické nástroje a stratégie, ktoré pomôžu učiť deti zodpovedne a efektívne využívať digitálnych technológií vo vzdelávani ale aj v živote.

Náš tip
Apple Vision Pro má problém. Praská mu predné sklo
27.2.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+