Zaujímalo vás niekedy ako v skutočnosti výrobcovia testujú odolnosť svojich smartfónov? Začiatkom týždňa si známy YouTuber, Marques Brownlee, zaplatil exkurziu v jednej z testovacích budov spoločnosti Apple. Bližšie informácie zverejnil na sociálnej sieti X.
Ako prebiehajú testy smartfónov?
Spoločnosť Apple pred spustením predaja jednotlivého modelu najskôr podrobí konštrukciu smartfónu niekoľkým testom. Marques Brownlee na sociálnej sieti X zverejnil videá z testovacích laboratórií spoločnosti. Najnovší model iPhone 15 je chránený podľa certifikácie IP68.
To v podstate znamená, že jeho konštrukcia je odolná voči prachu a zariadenie môže byť dokonca kompletne ponorené do kvapaliny s maximálnou hĺbkou 6 metrov na približne 30 minút. Overenie pravdivosti týchto údajov je testované na špeciálne upravených strojoch priamo v laboratóriách spoločnosti.
Titánová konštrukcia nového modelu je postupne podrobená niekoľkým testom. Prvý test prebieha v stroji, ktorý simuluje jemné kvapky dažďa bez aplikácie tlaku (IPX4). Následne sa smartfón presunie do druhej komory, kde je na jeho konštrukciu aplikovaný mierny tlak vody z každého uhla (IPX5).
Test vodoodolnosti sa stupňuje v ďalšom špeciálne upravenom zariadení. V treťom teste je na smartfón vypúšťaný prúd vody z hadice s vysokým tlakom. Poslednou fázou je ponorenie telefónu do nádoby s vodou, kde je na konštrukciu umelo vyvíjaný tlak na simulovanie ponorenia do väčšej hĺbky.
Mohlo by vás zaujímať:
- Ktorá firma predáva najviac skladacích smartfónov? Prekvapivo to nie je Samsung
- V telefónoch vraj máme takmer 300 nevydarených fotografií. Sú na tom ženy lepšie než muži?
- Rýchlo sťahujte! Tieto platené aplikácie a hry sú teraz úplne zadarmo
Okrem toho, že spoločnosť zisťuje odolnosť voči vode sa v laboratóriách nachádzajú aj stroje na otestovanie konštrukcie v prípade, že vám smartfón spadne. Do laboratórneho vybavenia je preto zahrnutá aj robotická ruka, ktorá úmyselne púšťa smartfón na rozličné typy materiálov v rôznych uhloch. Celý test môže trvať aj niekoľko desiatok minút, keďže robot je naprogramovaný tak, aby proces zopakoval aspoň stokrát.
Posledným krokom pred dokončením testov odolnosti konštrukcie je primontovanie zariadenia na plechový panel, ktorý následne kmitá vo vysokých frekvenciách. Tento druh testu by mal ukázať, ako jednotlivé zariadenia obstoja pri vystavení podobnému typu vibrácií. Aj napriek tomu, že výrobcovia Android smartfónov nezvyknú zverejňovať svoje testovacie laboratória, predpokladáme, že celý proces prebieha približne rovnako.
To je len správne, rád používam telefón i vo vode, pod vodou i tak nefunguje displej, takže zapnúť natáčanie a spúšť cez hodinky