MojAndroid

Zaujímalo vás niekedy ako v skutočnosti výrobcovia testujú odolnosť svojich smartfónov? Začiatkom týždňa si známy YouTuber, Marques Brownlee, zaplatil exkurziu v jednej z testovacích budov spoločnosti Apple. Bližšie informácie zverejnil na sociálnej sieti X.

Ako prebiehajú testy smartfónov?

Spoločnosť Apple pred spustením predaja jednotlivého modelu najskôr podrobí konštrukciu smartfónu niekoľkým testom. Marques Brownlee na sociálnej sieti X zverejnil videá z testovacích laboratórií spoločnosti. Najnovší model iPhone 15 je chránený podľa certifikácie IP68.

To v podstate znamená, že jeho konštrukcia je odolná voči prachu a zariadenie môže byť dokonca kompletne ponorené do kvapaliny s maximálnou hĺbkou 6 metrov na približne 30 minút. Overenie pravdivosti týchto údajov je testované na špeciálne upravených strojoch priamo v laboratóriách spoločnosti.

Odolnosť smartfónov - Test vodoodolnosti
Test vodoodolnosti smartfónu | Zdroj: Marques Brownlee

Titánová konštrukcia nového modelu je postupne podrobená niekoľkým testom. Prvý test prebieha v stroji, ktorý simuluje jemné kvapky dažďa bez aplikácie tlaku (IPX4). Následne sa smartfón presunie do druhej komory, kde je na jeho konštrukciu aplikovaný mierny tlak vody z každého uhla (IPX5).

Test vodoodolnosti sa stupňuje v ďalšom špeciálne upravenom zariadení. V treťom teste je na smartfón vypúšťaný prúd vody z hadice s vysokým tlakom. Poslednou fázou je ponorenie telefónu do nádoby s vodou, kde je na konštrukciu umelo vyvíjaný tlak na simulovanie ponorenia do väčšej hĺbky.

Mohlo by vás zaujímať:

Okrem toho, že spoločnosť zisťuje odolnosť voči vode sa v laboratóriách nachádzajú aj stroje na otestovanie konštrukcie v prípade, že vám smartfón spadne. Do laboratórneho vybavenia je preto zahrnutá aj robotická ruka, ktorá úmyselne púšťa smartfón na rozličné typy materiálov v rôznych uhloch. Celý test môže trvať aj niekoľko desiatok minút, keďže robot je naprogramovaný tak, aby proces zopakoval aspoň stokrát.

Odolnosť smartfónov - Vibračný test
Vibračný test | Zdroj: Marques Brownlee

Posledným krokom pred dokončením testov odolnosti konštrukcie je primontovanie zariadenia na plechový panel, ktorý následne kmitá vo vysokých frekvenciách. Tento druh testu by mal ukázať, ako jednotlivé zariadenia obstoja pri vystavení podobnému typu vibrácií. Aj napriek tomu, že výrobcovia Android smartfónov nezvyknú zverejňovať svoje testovacie laboratória, predpokladáme, že celý proces prebieha približne rovnako.

Náš tip
Európska komisia si posvietila na Temu. Prísnejšie pravidlá začínajú platiť aj pre nich

31.5.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+