MojAndroid

Už tretí rok po sebe sa mi dostal na test smartfón zo série, ktorá sa pravidelne stáva bestsellerom. Veď aby aj nie – populárny výrobca, pozoruhodný ekosystém, primeraná cena a solídna výbava zaujme nejedného človeka. Ako to však bude s novinkou Samsung Galaxy A55? Predchádzajúce dve generácie mali svoje neduhy, hlavne v oblasti výkonu a plynulosti systému. Je situácia konečne lepšia? Čo všetko sa medziročne zmenilo? Noviniek je viac než dosť – prezradím, že viaceré sú smerom k lepšiemu. Toto je recenzia na smartfón Samsung Galaxy A55.

Recenzia smartfónu Samsung Galaxy A55 je rozdelená na niekoľko častí:

Recenzia Samsung Galaxy A55: Cena a dostupnosť na Slovensku

Samsung Galaxy A55 sa na slovenskom trhu predáva v dvoch pamäťových verziách. Oficiálna cena za prevedenie 8 / 128 GB je 479 € a edícia s väčším, 256 GB interným úložiskom, je o 50 € drahšia. Výsledná cena je teda 529 €. K dispozícii sú štyri farebné prevedenia – čierne, modré, žlté a fialové. Keď si telefón objednáte do 30.4.2024 cez oficiálny e-shop Samsung a prihlásite sa do aplikácie Samsung Members, dostanete bezdrôtové slúchadlá Samsung Galaxy Buds FE v bielej farbe k mobilu zdarma.

Samsung Galaxy Buds FE
Samsung Galaxy Buds FE

Recenzia Samsung Galaxy A55: Obsah balenia

Ako to už je dnes zvykom, súčasťou balenia ja len samotný smartfón, nabíjací kábel s koncovkami typu USB-C na obidvoch stranách a nástroj na vyberanie hybridného slotu pre dve nanoSIM karty alebo kombináciu jednej nanoSIM a microSDXC karty. Samozrejmosťou je aj nevyhnutná dokumentácia a používateľská príručka. Profil samotnej krabičky je veľmi tenký a Samsung chce tak zminimalizovať uhlíkovú stopu možnosťou prepravovať viac balení. Ak však doma iný nabíjací adaptér nemáte, prípadne ten vami vlastnený nedisponuje USB-C výstupom, bude zrejme potrebné dokúpiť si nabíjačku zvlášť.

Recenzia Samsung Galaxy A55: Konštrukcia a dizajn

Samsung Galaxy A55 prichádza v duchu miernej revolúcie. Konečne bola nasadená kvalitnejšia a prémiovejšia konštrukcia z brúseného kovu. Z telefónu je v ruke úplne iný, drahší pocit. Porovnať by som ho vedel k modelu Samsung Galaxy S23 FE.

Samsung Galaxy A55
Samsung Galaxy A55 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Niekoho však nepoteší, že došlo k medzigeneračnému nárastu rozmerov. Uhlopriečka displeja je o 0,2-palca väčšia (6,6″ oproti 6,4″). Moderné trendy tak očividne posúvajú veľkosti smartfónov smerom nahor, a to sa nemusí každému zrovna páčiť, vrátane mňa. Hrúbka ostáva rovnaká, no o niečo sa zvýšila hmotnosť.

 • Samsung Galaxy A55: 161,1 x 77,4 x 8,2 milimetra, 213 gramov
 • Samsung Galaxy A54: 158,2 x 76,7 x 8,2 milimetra, 202 gramov

Ovládanie jednou rukou nie je najjednoduchšie, Samsung Galaxy A55 je pomerne širokým smartfónom. Zjednodušiť to dokážu funkcie z prostredia One UI. Veľmi cením, že výrobca konečne odstránil ten lesklý krúžok v okolí predného “selfie” fotoaparátu. Podľa môjho názoru to pôsobilo dosť lacne. Teraz je snímač viac nenápadný a splýva s displejom. Nachádza sa v malom “hole-punch” výreze uprostred vrchnej časti obrazovky. Okraje displeja sú trochu hrubšie, avšak snažia sa byť celkom symetrické na všetkých stranách s výnimkou tej spodnej. Tam je o čosi hrubší, no rušivým dojmom to nepôsobí.

Samsung Galaxy A55
Samsung Galaxy A55 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Zadná strana je opäť z lesklého skla. To v prípade môjho žltého variantu láme svetlo a vytvára pod určitými uhlami efekt dúhy. Samsung Galaxy A55 svojim dizajnom nikoho neurazí – vzhľad je veľmi čistý a niekomu môže dokonca pripadať aj nudný. Vzadu sa nachádzajú tri šošovky, ktoré mierne vystupujú nad okolitý povrch. LED blesk je ukrytý pod rovnakým sklom, ako zvyšok zadnej plochy. Pri používaní telefónu na rovnom povrchu sa stretnete iba s malým kývaním.

Slot na nanoSIM / microSD sa nachádza na vrchnej hrane. Nabíjací port a primárny hlasitý reproduktor sú na spodnej hrane spolu s mikrofónom. Ľavý bok je prázdny a ten pravý hostí zapínacie tlačidlo a ovládacie prvky na reguláciu hlasitosti. Tie sú trochu vyvýšené, aby nesplývali so zbytkom pravej hrany. Vyzerá to pekne. Dizajn smartfónu hodnotím veľmi kladne. Páči sa mi aj táto žltá farba, ktorá nie je príliš sýta – prirovnal by som ju k vanilkovej žltej. Na záver spomeniem, že konštrukcia je certifikovaná podľa IP67.

Recenzia Samsung Galaxy A55: Displej a reproduktory

Z môjho pohľadu model z tejto série každoročne konkurencii vie ukázať, ako by mal vyzerať displej smartfónov strednej triedy a to isté platí aj pre kvalitu fotografií. Táto 6,6-palcová obrazovka je opäť veľmi kvalitná s pestrými farbami, výbornými pozorovacími uhlami, skvelou čitateľnosťou na priamom slnku (maximálna svietivosť 1000 nitov), dostatočnou jemnosťou (rozlíšenie 1080 x 2340 pixelov, hustota približne 390 ppi) a nechýba jej samozrejme ani zvýšená obnovovacia frekvencia (120 Hz).

Samsung Galaxy A55
Samsung Galaxy A55 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Displej, ktorý medziročne narástol v uhlopriečke o 0,2 palca, je typu Super AMOLED, preto je možné počítať s dokonalým zobrazením čiernej. Podporovaný je aj HDR10+ obsah. Reakcie na dotyky zodpovedajú očakávaniam – sú štandardné, postačujúce. Na svoju triedu je tento panel naozaj výborný.

Zvukový výstup potom zabezpečuje dvojica reproduktorov – ten primárny, hlasitý, sa nachádza na spodnej hrane a dopĺňa ho ešte vrchné zosilnené slúchadlo, ktoré sa používa počas telefonovania. Zvuk je na úrovni, maximálna hlasitosť je dostatočná a kvalita audia zodpovedá cenovej kategórii. Charakteristika zvuku je trochu plochá, ale vysoké očakávania som samozrejme nemal. Dôležité je, že prichádzajúce hovory a upozornenia neprepočujete a zvuk videí na sociálnych sieťach sa bude dať bez akýchkoľvek problémov počúvať.

Recenzia Samsung Galaxy A55: Výkon a pamäť

Výkon bol oblasťou, z ktorej som mal kvôli predošlým skúsenostiam oprávnené obavy. Samsung Galaxy A53 bol v porovnaní s konkurenciou v danej cene veľmi pomalý. Trochu lepšie bol na tom Samsung Galaxy A54, no stále nebolo čo oslavovať. Ako je to v prípade aktuálnej novinky, Samsung Galaxy A55?

Musím priznať, že smartfón je oproti iným modelom s podobnou, prípadne aj nižšou cenou, stále pomalší. Tentokrát je to ale úplne znesiteľné a bežný používateľ nebude mať k plynulosti používateľského prostredia významné výhrady. Konečne!

Samsung Galaxy A55
Samsung Galaxy A55 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Telefón očividne opäť nie je zameraný na používateľov, ktorí chcú čo najvýkonnejší hardvér a najrýchlejší systém. Tí si budú musieť priplatiť. Trochu nižšiu responzivitu v podobe dlhšieho načítavania aplikácií, maličkých zásekov dlhších animácií a ďalších iných zanedbateľných drobností Samsung Galaxy A55 vynahradí inými svojimi vlastnosťami.

Jednou z nich je už aj zmieňovaný displej, ktorý je naozaj kvalitný. Čo si ako používateľ všimnete, je trochu citeľnejšie zahrievanie zariadenia. To sa vyskytne aj pri relatívne nenáročných aktivitách. Nasadený čipset Exynos 1480 tak opäť nebude tým najefektívnejším počinom z dielne juhokórejského giganta. Svedčí o tom aj výsledok z aplikácie Burnout Benchmark.

Ak sa do priložených štatistík vyznáte, môžete si efektivitu a hrubý výkon tohto čipu porovnať aj s niekoľkoročnými smartfónmi. Prikladám aj skóre z ľahšie zrozumiteľných a populárnejších benchmarkov (AnTuTu Benchmark a Geekbench 6). V praxi je telefón väčšinou rýchly, ale je potrebné rátať s občasnými drobnými zásekmi animácií, pomalším otváraním aplikácií, menej plynulým multitaskingom či ďalšími drobnosťami, ktoré v celku zhoršujú používateľský zážitok, ale našťastie nie do veľmi značnej mieri. K dispozícii je 8 GB RAM a 128 / 256 GB interného úložiska, ktoré je možné rozšíriť pamäťovou kartou.

Recenzia Samsung Galaxy A55: Operačný systém a odomykanie

Silnou stránkou tohto smartfónu bude dĺžka softvérovej podpory a pravidelnosť aktualizácií. Samsung sľubuje štyri veľké aktualizácie operačného systému Android a päťročnú podporu na aktuálnosť bezpečnostných opráv. Telefón bol predstavený s verziou Android 14, takže je možné v budúcnosti očakávať nasadenie až Androidu 18. Spolu s nadstavbou One UI 6.1 je možné softvér poznať z drahších modelov od tejto spoločnosti, avšak s absenciou AI funkcií.

Samsung Galaxy A55
Samsung Galaxy A55 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Predinštalovaných aplikácií postupne ubúda. Okrem tých od Samsungu som v systéme našiel napríklad Netflix. Nechýba upravená aplikácia na správy od Google, vstavaná galéria či inteligentný asistent Bixby. Vďaka funkcionalite “Duálny komunikátor” si môžete v telefóne vytvoriť dve kópie tej istej aplikácie. Pre hráčov hier je prichystaný špeciálny Gaming Hub na optimalizáciu výkonu v herných tituloch a prináša aj rôzne vychytávky, ako napríklad možnosť vytvárania “Instantných záznamov” z najlepších okamihov počas hrania. Akcie po stlačení bočných tlačidiel je možné pozmeniť podľa svojich požiadaviek.

Odomykanie pomocou optického skeneru odtlačkov prstov nachádzajúceho sa pod displejom je priemerne rýchle a presné. Existujú podstatne rýchlejšie, ale aj pomalšie čítačky. Odomknutie je v drvivej väčšine pokusov úspešné hneď na prvý pokus. Nemal som s touto formou zabezpečenia problém.

Recenzia Samsung Galaxy A55: Fotoaparáty

Kvalitu fotografií som považoval za jednu z najsilnejších stránok modelov z tohto radu. Samsung ukazuje konkurencii, ako pekne môžu fotiť smartfóny pochádzajúce zo strednej triedy. Inak tomu nie je ani tentokrát, avšak mal by som zopár poznámok. Mám pocit, že spoľahlivosť snímačov trochu poklesla. Myslím to tak, že keď som bol v prípade Galaxy A53 / Galaxy A54 zvyknutý na veľmi konzistentné zábery s podobnými vlastnosťami pri každom stlačení spúšte za rozličných svetelných podmienok, teraz môžem dostať aj podstatne lepšiu fotografiu ako predtým, ale aj výrazne horšiu.

Samsung Galaxy A55
Samsung Galaxy A55 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Fotoaparátom sa nie vždy podarí vyčarovať záber, ako by som pôvodne očakával. Občas sa dočkám výsledku s horšie vykreslenými detailami alebo nevhodne nastavenou expozíciou / kontrastom. Jednoducho povedané, niekedy bude potrebné spraviť viac fotografií za sebou a vybrať tú najlepšiu. Iný príbeh by to bol, keby išlo o 1000-eurovú vlajkovú loď. V prípade približne 500-eurového smartfónu mi to až tak veľmi neprekáža, no vyššiu mieru spoľahlivosti by som určite ocenil.

Celkovú kvalitu fotografií, ak sa teda podaria (vo väčšine prípadov áno), nemám problém priradiť k nadpriemeru. Detailov je viac než dosť, ostrosť je po celej fotografií, farby sú veľmi pekné, nie presaturované ako to mal Samsung vo zvyku robiť v nedávnej minulosti a použiteľné je aj video 4K 30 fps / 1080p 60 fps video. Za túto cenu by som však požadoval taktiež aj podporu pre nahrávanie 4K videa pri 60 fps. Chýba ale pravdepodobne podpora na strane nasadeného čipsetu, čo môže niekoho od kúpy odradiť. Nejde o veľkú slávu, ale za svoje peniaze dostanete to, čo by ste čakali a dokonca aj viac. Stabilizácia postačuje a automatické ostrenie funguje ako má.

Samsung Galaxy A55
Samsung Galaxy A55 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Nočné fotografie sú viditeľne horšie a oproti denným samozrejme dosť zaostávajú. Ak je ale osvetlenie aspoň trochu prijateľné a nebudete fotiť v takmer úplnej tme, výsledné zábery vás ešte môžu celkom milo prekvapiť. Ultra-širokouhlá šošovka má veľmi široký uhol záberu a dokážem si predstaviť, že je schopná zachytiť veľmi pekné fotografie. Jej kvalita je ale oproti primárnemu objektívu viditeľne horšia. Tretí makro senzor je použiteľný, no pochybujem, že ho budete používať na pravidelnej báze. Je iba do počtu. Predný fotoaparát potom poslúži veľmi dobre. Výsledné fotografie z neho majú vzhľadom na to, že ide “len” o predný snímač slušný dynamický rozsah a dokáže nahrávať aj slušné video.

Ukážkové fotografie

Ukážkové videá

Recenzia Samsung Galaxy A55: Výdrž batérie a nabíjanie

Aj napriek väčším rozmerom zariadenia kapacita batérie ostala rovnaká, ako v prípade predchodcu – 5000 mAh. Výdrž batérie tohto smartfónu je ale možné zaradiť do nadpriemeru. Oproti modelu Samsung Galaxy A54 je výdrž znateľne lepšia. Mojim štýlom používania bolo možné z telefónu dostať bez problémov dva dni výdrže. Išlo ale o dni, kedy bol telefón pomerne často v pohotovostnom režime v časoch, keď som bol v škole alebo pracoval na počítači. Dočkal som sa času 6 – 7 hodín so zapnutým displejom na jedno nabitie počas náročnejšieho testovania, ktoré zahŕňalo fotografovanie, hranie menej náročných hier, prehliadanie internetu či konzumáciu multimediálneho obsahu na sociálnych sieťach. To všetko v čase jedného a pol dňa až dvoch dní.

Samsung Galaxy A55
Samsung Galaxy A55 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Ak často na svojom mobile sledujete videá (či už na YouTube alebo inej streamovacej platforme), je možné dosiahnuť aj výdrž, ktorá sa prenesie do 7 – 9 hodín so zapnutou obrazovkou. Výdrž je tak naozaj úctyhodná. Nabíjanie potom nie je najrýchlejšie, no mne osobne postačuje. Samsung Galaxy A55 podporuje najvyšší nabíjací výkon na úrovni 25 W. Nabité som mal vždy zhruba v priebehu hodiny. Na polovicu kapacity sa pomocou dostatočne výkonného adaptéra dostanete za približne pol hodiny. Ako som sa už zmieňoval, nabíjací adaptér sa v balení nenachádza. K dispozícii je len kábel s USB-C koncovkami na obidvoch stranách.

Recenzia Samsung Galaxy A55: Konektivita

Na papieri vyzerá konektivita tohto zariadenia veľmi solídne. K dispozícii je samozrejme možnosť pripojenia k najmodernejšej mobilnej sieti 5G. Nechýba ani Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, NFC na bezkontaktné platenie a polohovacie služby v podobe GPS, GALILEO, GLONASS, BDS a QZSS. S konektivitou som však nemal najlepšiu skúsenosť, najmä pokiaľ ide o pripojenie k internetu a s intenzitou prijímaného signálu.

Samsung Galaxy A55
Samsung Galaxy A55 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Prenosové rýchlosti, či už cez Wi-Fi alebo mobilnú dátovú sieť, sú v porovnaní s inými zariadeniami výrazne nižšie, niekedy len štvrtinové. Bolo tomu tak prakticky počas celého obdobia môjho testovania. Počas cesty vlakom smartfón strácal signál aj v lokalitách, kde by iný model pripojenie ešte stále mal. Je to niečo, čo som si všimol a určite stojí za spomenutie. Chcel som si zistiť, či nemôže ísť len o problém s mojim kusom, no nie som jediný, kto sa presne na toto sťažuje. Ak je signál relatívne dobrý, čo v meste a jeho okolí väčšinou je, kvalitu hovorov hodnotím veľmi kladne.

Recenzia Samsung Galaxy A55: Záverečné zhodnotenie

Stane sa teda Samsung Galaxy A55 bestsellerom roka 2024? O tom nemám žiadne pochyby. Výrobca sa drží svojho overeného receptu a vylepšuje viaceré nedokonalosti z minuloročného modelu. Aj napriek tomu, že mám stále zopár výhrad k výkonu, plynulosti a k ďalším drobnostiam, viem kúpu tohto smartfónu doporučiť. Priaznivci značky Samsung pravdepodobne vedia, do čoho idú. Osobne by som radšej zvážil kúpu konkurencie, ale skôr kvôli osobným preferenciám.

Samsung Galaxy A55
Samsung Galaxy A55 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Ak vám vyhovuje prostredie One UI, výborný ekosystém Samsungu, skvelé fotoaparáty a úctyhodná výdrž batérie, Samsung Galaxy A55 bude výbornou voľbou. Dočkáte sa aj ukážkovej softvérovej podpory, ktorá je v porovnaní s konkurenciou minimálne o jeden rok dlhšia. Ďalšou z predností je aj kvalitný displej. Trochu ma sklamal horší príjem signálu a s tým spojené nižšie prenosové rýchlosti po sieti. Príjemne na mňa nezapôsobilo ani výraznejšie zahrievanie či horší výkon použitého čipsetu. Okrem toho však Samsung doladil veľmi veľa vecí, za čo si zaslúži pochvalu.

Samsung Galaxy A55 titulka
Samsung Galaxy A55 v žltom farebnom prevedení | Zdroj: Tomáš Kanálik

Parametre Samsung Galaxy A55

Rozmery
 • 161,1 x 77,4 x 8,2 milimetra
Hmotnosť
 • 213 gramov
Displej
 • 6,6-palcová uhlopriečka
 • Super AMOLED
 • Full HD+ rozlíšenie (1080 x 2340 pixelov)
 • Hustota približne 390 pixelov na palec
 • Pomer strán 19,5:9
 • 120 Hz obnovovacia frekvencia
 • Najvyššia svietivosť 1000 nitov
 • HDR10+
 • Corning Gorilla Glass Victus+
Čipset
 • Samsung Exynos 1480 (4 nm)
Operačná pamäť
 • 8 GB
Interné úložisko
 • 128 GB
 • 256 GB
 • Podpora pre microSDXC kartu (zdieľaný SIM slot)
Operačný systém
 • Android 14
 • One UI 6.1
 • 4-ročná podpora na verziu Androidu
 • 5-ročná podpora na zabezpečenie
Fotoaparáty
 • 50 MP primárny (f/1.8) s optickou stabilizáciou obrazu
 • 12 MP ultra-širokouhlý (f/2.2) so 123-stupňovým uhlom záberu
 • 5 MP makro (f/2.4)
 • 32 MP predný (f/2.2)
Batéria a nabíjanie
 • 5000 mAh
 • 25 W drôtové nabíjanie
Cena
 • Od 479 eur

Konkurencia

Konkurenciou pre Samsung Galaxy A55 je viacero podobne nacenených modelov. Ide najmä o tieto smartfóny:

Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G
Redmi Note 13 Pro 5G | Zdroj: Filip Spevár

12.4.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+