MojAndroid

Čínska spoločnosť HONOR len prednedávnom oficiálne predstavila svoj najnovší počin. My sme sa dokonca na predstavení v Paríži zúčastnili aj osobne a priniesli sme si odtiaľ nový smartfón. Nástupca minuloročného HONOR 80 tak prichádza aj na náš trh, a to s veľmi zaujímavými parametrami. Už na prvý pohľad môžeme povedať, že ide o veľmi príjemné a moderné zariadenie, no dokáže nás presvedčiť aj počas testovania? Toto je recenzia HONOR 90.

Recenzia HONOR 90: Cena a konkurencia

Najnovší smartfón spoločnosti môžeme zaradiť do akejsi vyššej strednej triedy, minimálne čo sa ceny týka. Na náš trh prichádza hneď v niekoľkých prevedeniach, a vy si tak môžete vybrať podľa farby a veľkosti pamäte. Môžete si vybrať z možností Midnight Black, Emerald Green a Diamond Silver. Na výber máte aj z dvoch pamäťových variantov, a to 8 + 256 GB a 12 + 512 GB.

Takáto je cena oboch variantov:

  • Verzia 8 + 256 GB = 549 €
  • Verzia 12 + 512 GB = 599 €

Na niektorých predajných miestach vám dokonca pri nákupe pribalia v určitom období aj darček. V čase vydania recenzie stále platí akcia v Orange, kde vám za 1 € pribalia aj Honor X6. Využiť môžete túto akciu do 30.9.

recenzia HONOR 90
HONOR 90 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ku konkurencii smartfónu môžeme zaradiť napríklad stále nový Google Pixel 7a, ktorý vyšiel len v máji. Ten ponúkne 6,1″ displej spolu s podporou bezdrôtového nabíjania. Patrí sem aj minuloročný OnePlus 10T, ktorý vo verzii 8/128 GB momentálne stojí 599 €. Zabudovaný má procesor Snapdragon 8+ Gen1, no v tejto cenovke prichádza len s 8 GB RAM.

Balenie smartfónu

V balení toho (ako tomu už býva v poslednej dobe zvykom) veľa nenájdeme. Aj keď v tejto cenovej kategórii tomu nie je vždy tak a niektorí výrobcovia ku svojim smartfónom prikladajú aj potrebné príslušenstvo. Pri HONOR-e 90 sa však musíme uspokojiť so zariadením, nabíjacím káblom a pár papiermi. Chýba tak nabíjací adaptér, rovnako ako aj ochranný kryt, ktorý mnoho výrobcov stále do balenia zahŕňa.

Pri klasickej dokumentácii nájdeme aj nástroj na vyberanie SIM karty, ktorý slúži na uvoľnenie “šuflíka”. V ňom sa nachádza slot na dve SIM karty, no chýba rozšírenie o pamäťovú kartu. Kábel na nabíjanie je ešte klasický USB-A do USB-C a podporuje najvyššiu rýchlosť nabíjania zariadenia. Vynechanie adaptéra a ochranného krytu ma mierne sklamalo, no ak to pomôže životnému prostrediu tak veľmi rád zrecyklujem ten zo starého zariadenia.

Recenzia HONOR 90: Konštrukcia a dizajn

Dizajnovo sa HONOR 90 od predchodcu HONOR 80 výraznejšie neodlišuje. Mne sa však tento typ dizajnu pozdáva a dokonca mi nevadia ani zahnuté okraje displeja. Zmenilo sa mierne rozloženie fotoaparátov, kde pri 80-tke boli spojené, no teraz ich nájdeme oddelené v dvoch separátnych zhlukoch. V tom vrchnom nájdeme hĺbkový senzor a ultra-širokouhlý snímač. V spodnom sa nachádza hlavný fotoaparát a blesk. Pri položení na rovný povrch sa vďaka vystupujúcim fotoaparátom smartfón kýve.

Dizajn bol inšpirovaný remeselným spracovaním luxusných šperkov. Aj preto pôsobí na väčšinu ľudí HONOR 90 veľmi elegantne a určite vyčnieva z davu obyčajne vyzerajúcich smartfónov. Rozmery smartfónu sú 161,9 x 74,1 x 7,8 mm a váha predstavuje 183 gramov. Možno aj vďaka zachovaniu hmotnosti a kompaktnosti sa v spoločnosti rozhodli nezabudovať podporu bezdrôtového nabíjania. V tejto cenovej kategórii nájdeme hneď niekoľko modelov, ktoré nabíjanie bez kábla podporujú (napr. Nothing Phone (1)).

recenzia HONOR 90
Matná zadná strana | Zdroj: Miroslav Schawmberg

Zadná strana smartfónu je matná, čo zabezpečí, že sa vám na niektorých materiáloch nebude smartfón zbytočne šmýkať. Pri plastových alebo sklenených zadkoch sa mi častokrát stávalo, že sa mobil neudržal na mierne naklonených materiáloch, no pri HONOR-e sa mi nič podobné nestalo. Za to ho veľmi chválim. Tlačidlá pre uzamykanie a zmenu hlasitosti sú na rovnakej strane, čo mne tiež vyhovuje, no viem, že niekomu nemusí.

Po stranách ešte nájdeme vstup pre USB-C, dva mikrofóny a jeden reproduktor na spodnej strane. Prednú stranu pokrýva hĺbkovo zosilnené sklo, ktoré zabezpečuje lepšiu odolnosť voči pádom. Je príjemne zahnuté, čo dodáva dizajnu šmrnc. Nájdeme tu aj výrez na selfie fotoaparát, ktorý sa nachádza v strede vrchnej časti obrazovky.

Displej

6,7 palcový displej podporuje rozlíšenie 2 664 x 1 200 pixelov a dokáže zobraziť až 1,07 miliardy farieb. Obnovovacia frekvencia na úrovni 120 Hz pridáva na zážitku zo smartfónu a dokonca si dokážete nastaviť jej dynamické nastavenie, takže vám pri jednoduchých činnostiach môže šetriť batériu. Manuálne si ju tiež môžete nastaviť na 120 Hz, 90 Hz a 60 Hz. Všetko fungovalo tak ako malo a aj pri hraní hier šlo všetko ako po masle, keďže vás to pustí aj do plných 120 Hz. Zahnutie pri testovaní párkrát spôsobilo, že mi vďaka druhej ruke nešlo nič otvoriť, pretože som sa v rohu dlaňou nechtiac skla dotýkal.

Ďalšou hodnotou, ktorú si spomenieme je hustota pixelov. Tá je na úrovni 435 ppi (pixelov na palec), čo je len o trošku menej ako ponúka najnovší Asus Zenfone (445 ppi). Obraz je tak krásne ostrý a sledovanie videí či filmov je fakt skvelý zážitok. Nechýba ani podpora HDR10+ s certifikátom od Netflixu. Svietivosť displeja je pri maxime na úrovni 1 600 nitov, čo akýsi zlatý stred pri smartfónoch, keďže Zenfone má 1 100 nitov a taký Galaxy S23 Ultra až 1 750 nitov. Na priamom Slnku to nie je excelentné ale stále sa dá používať.

recenzia HONOR 90
HONOR 90 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Displej podporuje aj nočný režim a šetrí tak vaše oči. Dokonca získal aj certifikát TUV Rheinland za absenciu blikania. To poteší najmä mladšie ročníky, ktoré na mobiloch trávia častokrát dlhé hodiny. Vaše oči sú aj pri používaní smartfónu chránené a s tým sa zlepšuje napríklad aj váš spánok. Displej je ale v celkovom ponímaní veľmi príjemne pôsobiaci. Za celé testovanie som okrem slabšieho jasu nespozoroval žiadne problémy a celkovo vo mne zanechal veľmi dobrý dojem. Potešila aj tenšia brada, ktorá väčšinou kazí celý dojem zo smartfónu.

Recenzia HONOR 90: Výkon a pamäť

O výkon smartfónu sa stará čipset Snapdragon 7 Gen 1 AE, a musím povedať, že o výkon núdze nie je. Ani pri viacerých otvorených aplikáciách nebadať zníženie výkonu. Pri hraní hier si ich môžete nastaviť na tie najvyššie grafické požiadavky a smartfón to bez problémov zvládne. V poslednej dobe používam ako svoj osobný smartfón Nothing Phone (1), ktorý výkonovo oproti HONOR-u dokonca aj mierne zaostáva.

Tento procesor využívajú napríklad aj Xiaomi 13 lite, Oppo Reno8 Pro alebo aj Motorola Razr 40. Počas náročnejšieho využívania som cítil mierne prehrievanie smartfónu, a to isté aj pri pripojenom Android Auto. Keďže som často počas testovania využíval možnosť Android Auto, stihol som si všimnúť, že aj pri neaktívnom položenom telefóne sa batéria vybíjala oveľa vyšším tempom ako normálne. Dokonca aj vyšším tempom ako pri ostatných smartfónoch pripojených k automobilu.

Testovali sme verziu s najvyšším výkonom, a to 12 + 512 GB. 12 GB RAM veľmi pekne pomáha smartfónu k dosahovaniu vyššieho výkonu. K dispozícii máte aj verziu 8 + 256 GB. Keď už sa bavíme o pamäti, spomeniem aj veľké a zbytočné množstvo predinštalovaných aplikácií. Vy tak po úvodnom spustení smartfónu musíte nejaký čas venovať vymazávaniu aplikácií, ktoré sa v smartfóne nachádzajú, no vy ich nevyužijete. Reč je napríklad o takom TikToku, ktorý sa často nachádza ako predinštalovaný v čínskych smartfónoch.

Operačný systém

HONOR 90 prichádza na náš trh už so systémom Android 13, čo bolo viac-menej jasné už od začiatku. Ide totižto stále o najnovší dostupný systém, ktorý mohla spoločnosť do svojho smartfónu nainštalovať. Nadstavba MagicOS 7.1 sa stará o odlíšenie sa výrobcu od ostatných konkurentov tak, že si Android 13 ešte viac prispôsobí. Ako som spomínal prichádza s viacerými predinštalovanými aplikáciami, ktoré pravdepodobne pomáhajú udržať cenu tohto telefónu na nižšej úrovni.

Potiahnutím zo strany a následným podržaním prstu na displeji sa vám otvorí bočné menu s aplikáciami. Práve tu sa nachádzajú aplikácie, ktoré si môžete otvoriť v novom okne a využívať smartfón na multitasking. Následne si aplikácie viete prispôsobiť veľkostne podľa vlastnej potreby, prípadne s nimi pohybovať a vybrať si miesto ich umiestnenia.

Čo sa mi však veľmi nepáčilo bolo až zbytočné zobrazovanie návodov. Možno keby sa tak dialo novým používateľom, ktorý nemali ešte predtým nikdy svoje konto, pochopil by som. No aby sa mne za každým pri prvom otvorení ktorejkoľvek systémovej aplikácie zobrazovali návody mi príde trošku prehnané. Okrem toho sa každá aplikácia pri prvom otvorení pýta, či mi môže posielať upozornenia. Zo začiatku sa mi dokonca stávalo, že mi nechodili upozornenia vôbec a ja som si ich tak musel ísť aplikáciu po aplikácií povoliť v nastaveniach.

Recenzia HONOR 90: Fotoaparáty

Keďže ide o smartfón strednej triedy, nemôžeme od neho čakať zázraky. Aj keď niektorí z vás by mohli namietať, že 200 MP hlavný snímač patrí k tým najlepším na svete, sklamem vás. Vysoký počet pixelov automaticky neznamená perfektné fotografie. Tie, ktoré pre nás HONOR 90 vytvoril sú však na veľmi slušnej úrovni, a to hneď na niekoľkých frontoch. Ale pekne po poriadku. O vytváranie fotografií sa starajú: hlavný 200 MP snímač (f/1.9), ultraširokouhlý 12 MP snímač (f/2.2) a 2 MP hĺbkový senzor.

Na prednej strane sa potom nachádza klasický jeden 50 MP (f/2.4) fotoaparát. Ten zároveň podporuje tvorbu 4K@30fps videa. Hlavný podporuje rovnako 4K@30fps, pričom oba snímače majú podporu elektronickej stabilizácie obrazu. Videá tak nie sú úplne rozhrkané, a to ani v prípade keď vykonávate aj náročnejšie pohyby. Pri nahrávaní videí párkrát smartfónu trvalo, kým upravil expozíciu na požadovanú hodnoty, napríklad pri tieňoch.

Späť k fotografiám. Tie som skúšal aj pri horších aj pri lepších svetelných podmienkach. Poviem vám, mal som strach z výsledku, pretože po otvorení aplikácie vidíte obraz v biednej kvalite. Často prehnane zrnitý a niekedy presvietený ale aj príliš tmavý. Po zhotovení fotografií som však ostal prekvapený. Smartfón spája viacero fotografií a pixelov do jedného, a tak z neho vychádzajú celkom slušné finálne produkty. Veď posúďte sami na nasledujúcich fotografiách, ako si smartfón počínal. Upozorňujem, že fotografie nie sú v plnej kvalite, pretože ak by sme ich tak pridávali, stránka by sa vám načítavala veľmi dlho.

Aplikácia ponúka základné funkcie, nechýba portrétový režim a je tu aj profesionálny manuálny režim. Najväčším mínusom fotoaparátu ako takého je absencia akéhokoľvek približovacieho objektívu, tej sa jednoducho do kompaktného tela nezmestil. Vystačiť si tak budete musieť s digitálnym priblížením. Pri 2- či 3-násobnom priblížení však fotografia stále vyzerá celkom dobre.

Batéria a nabíjanie

Na smartfón strednej triedy dostal už celkom bežné 66 W nabíjanie. Chýba tu však bezdrôtové nabíjanie, ktoré niektoré smartfóny aj v tejto cenovej kategórii majú. Podľa štatistík by sa mal pri ideálnom rozpoložení smartfón nabiť za cca 45-50 minút. Keďže v balení nemá smartfón nabíjací brick, nemohli sme úplne otestovať jeho schopnosti. Použili sme síce 67 W adaptér od konkurenčného Xiaomi, no ten nemá rovnaký nabíjací štandard ako HONOR. Znamenalo to, že pri nabíjaní sme sa dostali maximálne na rýchlosť 15 W.

recenzia HONOR 90
HONOR 90 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Batéria dostala kapacitu 5 000 mAh a vydrží nabitá celkom dlho. Pri testovaní sme sa dostali aj na 7 hodín Screen-on time. Záleží však, aké aplikácie používate. Pri dvojhodinovej ceste autom a zapnutej funkcii Android Auto sa aj uzamknutý smartfón výrazne vybíjal. Počas takejto cesty som stratil viac ako 40 % bez toho, aby som sa HONOR 90 dotýkal. Spustená bola navigácia, lokalizačné služby a Spotify. O dlhý čas používania sa stará aj efektívny Snapdragon 7 Gen 1 (4mm), ktorý inteligentnými spôsobmi šetrí batériu.

Recenzia HONOR 90: Tabuľka s parametrami

Rozmery 161.9 x 74.1 x 7.8 mm
Hmotnosť 183 g
Čipset Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 Accelerated Edition (4 nm)
Displej 6,7″ AMOLED, 120Hz, HDR10+, 1600 nitov
Operačný systém Android 13, MagicOS 7.1
RAM 8 / 12 / 16 GB
Úložisko 256 / 512 GB
Fotoaparát Hlavný – 200 MP, f/1.9, PDAF
Ultraširokouhlý – 12 MP, f/2.2, 112˚, AF
Hĺbkový – 2 MP, f/2.4Predný – 50 MP, f/2.4
Video 4K@30fps, 1080p/60fps
Farebné prevedenia Midnight Black, Emerald Green, Diamond Silver, Peacock Blue
Cena 549 / 599 €

Recenzia HONOR 90: Záverečné hodnotenie

HONOR 90 patrí medzi veľmi príjemne pôsobiace smartfóny a vo svojej triede k tým najlepším čo sa týka cena/výkon. Toto zariadenie zvládne ovládať naozaj každý aj vďaka mnohým návodom priamo v aplikáciách. To však môže odradiť skúsenejších používateľov, ktorých to môže otravovať. Taktiež chodia aj zbytočné upozornenia od systémových aplikácií ako fotoaparát či nastavenia. Mne to tiež mierne prekážalo, rovnako ako aj vypnuté upozornenia aplikácií. Dizajnovo spĺňa všetky moje štandardy na moderne a zaujímavo vyzerajúce zariadenie. Matný povrch na zadnej strane mu dodáva “šmrnc”.

Po výkonnostnej stránke ide o “žihadlo”, ktoré neprekvapí asi žiadna hra či aplikácia. Nestretol som sa zo žiadnym sekaním, žiadnym padaním aplikácií a batéria často vydržala aj viac ako 7 hodín aktívneho používania. Fotoaparáty sú fajn, no nečakajte od nich žiadne zázraky. Na svoju triedu ide o akýsi štandard, možno mierny nadštandard. Neprekvapí ich ani znížená viditeľnosť, s ktorou mnoho smartfónov aj v dnešnej dobe bojuje. Displej ponúka veľmi slušný zážitok pri sledovaní filmov a seriálov, no jeden reproduktor je málo. Mierne som bojoval aj s klávesnicou, ktorá má trošku iné rozloženie ako štandardné Android klávesnice. No zvyknúť si na to určite po chvíli zvyknete.

Náš tip
Samsung Galaxy Tab S9 oficiálne: prekvapí cena aj parametre

7.3

HONOR 90

HONOR 90 predstavuje veľmi schopný smartfón strednej triedy, ktorý prichádza aj na náš trh. Dosť sa podobá svojmu predchodcovi, no v konečnom dôsledku dostal mnoho vylepšení. Dizajnovo sa veľmi vydaril a kladne hodnotím najmä matnú farbu použitú na zadnej stranu smartfónu. Fotoaparáty mierne vyčnievajú, čo spôsobuje kývanie sa smartfónu pri položení na stôl.

No pár vecí sa doň nevošlo. Chýbajú mu napríklad 3,5 mm jack, bezdrôtové nabíjanie či adaptér na nabíjanie v balení. Zakrivený displej niekedy spôsobuje nechcené dotyky, no zato je veľmi kvalitný a sledovanie video-obsahu je veľmi príjemné. Škoda, že absentujú stereo-reproduktory a musíme sa uspokojiť len s jedným. Nachádza sa v ňom dosť predinštalovaných aplikácií a aj tie systémové vám často zbytočne ponúkajú návody na používanie. No smartfón má iné prednosti.

Nechýba mu 65 W nabíjanie, dobrá výdrž či možnosť pridať aj druhú SIM kartu. O výkon nie je núdza, keďže má zabudovaný čipset Snapdragon 7 Gen 1 Accelerated edition. Fotografie vyzerajú veľmi schopne, a to aj pri zhoršených svetelných podmienkach. Na vlajkové lode sa to však samozrejme zatiaľ nechytá. Smartfón, ktorého cena začína na 549 € môžem len a len odporučiť.

zobraziť celú recenziu
70 %
Konštrukcia a dizajn
70 %
Displej
80 %
Výkon
80 %
Výdrž batérie
70 %
Cena
70 %
Fotoaparát

  • Výkon
  • Dizajn
  • Prispôsobiteľnosť
  • Rýchle nabíjanie
  • Výdrž

  • Obsah balenia
  • Predinštalované aplikácie
  • Len jeden reproduktor
28.7.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+