MojAndroid

Séria, ktorá sa každoročne radí k najpredávanejším za rok, má svojho nového zástupcu. Smartfón Samsung Galaxy A54 prišiel zosadiť z trónu model Samsung Galaxy A53, ktorý sa (ako inak) radil k minuloročným bestsellerom. Recenzia na tento telefón sa stala na našom webe za uplynulý rok najčítanejšou. Otestoval som jeho nástupcu. Má schopnosť napraviť nejaké nedostatky, s ktorými som sa v minulosti stretol? Začína sa recenzia na smartfón Samsung Galaxy A54.

Recenzia smartfónu Samsung Galaxy A54 je rozdelená na niekoľko častí:

Recenzia Samsung Galaxy A54: Cena a dostupnosť na Slovensku

Keď ste si do konca marca Samsung Galaxy A54 predobjednali, dostali ste ako darček bezdrôtové slúchadlá Samsung Galaxy Buds2 v hodnote 148 eur. Je však potrebné zmieniť, že ich bolo možné získať až po registrácii v predinštalovanej aplikácii Samsung Members.

Samsung Galaxy a54
Samsung Galaxy A54 | Zdroj: Filip Spevár

Vybrať si môžete spomedzi farebných variantov s označeniami  “Awesome Graphite”, “Awesome Lime”, “Awesome Violet” a “Awesome White”. Cena začína na hranici 489 eur v prípade pamäťového prevedenia s 8 GB RAM a 128 GB interného ukladacieho priestoru.

Recenzia Samsung Galaxy A54: Obsah balenia

Balenie pre Samsung Galaxy A54 je dosť chudobné. Vo vnútri bielej krabičky s obrázkom telefónu na jej prednej strane okrem samotného zariadenia nájdete len nevyhnutnú technickú dokumentáciu, používateľské príručky a špendlík na vyberanie slotu, ktorý pojme dve nanoSIM karty alebo kombináciu jednej nanoSIM a jednej pamäťovej microSD karty.

Recenzia Samsung Galaxy A54: Konštrukcia a dizajn

Vzhľad smartfónu Samsung Galaxy A54 už nasvedčuje, do ktorej kategórie táto novinka patrí. Súdiac podľa dizajnu by som ju nezaradil k najlacnejším, ale určite nie ani k najdrahším modelom. Podľa môjho názoru však vyzerá v porovnaní s predchodcom Samsung Galaxy A53 prémiovejšie. Zadná strana je po novom z lesklého skla a nie z matného plastu. Vyššia je ale po novom aj samotná cena. Samsung Galaxy A54 svojim vzhľadom viac koreluje s aktuálnou vlajkovou sériou Samsung Galaxy S23.

Samsung Galaxy A54 5G
Samsung Galaxy A54 5G | Zdroj: Tomáš Kanálik

Fotoaparáty nie sú viditeľne oddelené v nejakom samostatnom module, ale vystupujú priamo zo zadnej strany smartfónu. Nie však veľmi – pri používaní na stole sa telefón takmer vôbec nehýbe. V ich okolí sa bude prakticky vždy akumulovať prach a ďalšie nečistoty, čo zhoršuje celkový dojem z inak z počiatku pomerne čistého dizajnu. Vedľa šošoviek je umiestnený jednotónový LED blesk.

Samsung Galaxy A54 5G
Samsung Galaxy A54 5G | Zdroj: Tomáš Kanálik

Mnou testované šedé farebné prevedenie je taktiež magnetom na odtlačky prstov. Telefón odporúčam používať s ochranným obalom, ktorý žiaľ nebol súčasťou predajného balenia. V spodnej sekcii zadnej strany sa nachádza celkom nenápadné logo výrobcu. Hrany zariadenia sú vyhotovené z plastu. Pravý bok telefónu obsahuje tlačidlá hlasitosti a tlačidlo napájania. Ľavý bok je úplne prázdny. Vrch smartfónu obsahuje slot na nanoSIM, respektíve microSD a sekundárny mikrofón.

Samsung Galaxy A54 5G
Samsung Galaxy A54 5G | Zdroj: Tomáš Kanálik

Ten primárny je umiestnený na spodku spolu s nabíjacím a dátovým USB-C portom a primárnym hlasným reproduktorom. Druhý reproduktor sa nachádza nad displejom. Ide o stereo ozvučenie, ktoré je na danú triedu celkom kvalitne znejúce a dostatočne hlasné. Myslím si, že ide o podarenejšie reproduktory v tejto cene. Predný “selfie” snímač má svoje miesto v takzvanom “teardrop” výreze uprostred vrchnej časti obrazovky. V jej okolí sa nachádzajú pomerne hrubé rámčeky, ktoré podľa môjho názoru celkom kazia inak celkom slušný dojem z vyhotovenia tohto mobilného telefónu. Ani nie sú veľmi symatrické a brada je o čosi hrubšia.

  • Rozmery: 158,2 x 76,7 x 8,2 milimetra
  • Hmotnosť: 202 gramov
Samsung Galaxy A54 5G
Samsung Galaxy A54 5G | Zdroj: Tomáš Kanálik

Zmienil by som ešte, že samotný displej má výrazne svetlejší odtieň čiernej (šedej), ako okolité rámčeky. Pôsobí to na mňa trochu lacnejším dojmom, ale pochybujem, že to bude niekomu výrazne prekážať. Je to len drobnosť. V ruke sa Samsung Galaxy A54 drží pohodlne vďaka zaobleným hranám, no je pomerne široký. Keďže je zadná strana sklenená, je trochu šmykľavejšia. Nejde o nič strašné, ale v prípade tohto modelu by som považoval ochranný obal za nevyhnutnosť. Počas používania sa na displeji ani na skle vzadu neobjavili žiadne škrabance, čo som rád. Výrobca ochrannú fóliu na displej z výroby neaplikoval.

Samsung Galaxy A54 5G
Samsung Galaxy A54 5G | Zdroj: Tomáš Kanálik

Recenzia Samsung Galaxy A54: Displej

Približne 82,9 percent prednej strany smartfónu tvorí jeho 6,4-palcový Super AMOLED displej s Full HD+ rozlíšením (1080 x 2340 pixelov) a vysokou obnovovacou frekvenciou 120 Hz. Maximálna svietivosť dosahuje 1000 nitov a hustota obrazovky je asi 403 pixelov na palec. Zobrazovač je chránený sklom Corning Gorilla Glass 5. Ide o jeden z lepších displejov v rámci strednej triedy. Na dotyky reaguje dobre, no vytkol by som nie príliš korektné zobrazovanie farieb. Aj napriek nastavenému živému zobrazovaniu mi farby až také živé neprídu.

Samsung Galaxy A54 5G
Samsung Galaxy A54 5G | Zdroj: Tomáš Kanálik

Telefón je stavaný pre masy a myslím si, že bežný používateľ tejto obrazovky nebude mať čo vytknúť. Maximálna svietivosť je fajn a postačí aj na priamom slnku. Občas mám však pocit, že automatická regulácia stiahne jas na nižšie hodnoty, ako by som chcel. Jemnosť obrazu je viac než dostatočná – jednotlivé zobrazovacie body si nevšimnete. Za najväčšie mínus obrazovky by som označil pomerne hrubé a nesymetrické rámčeky v okolí displeja. Panel je aj celkom široký, čo zhoršuje ergonómiu a používanie za pomoci jednej ruky, no tom som už spomenul.

Recenzia Samsung Galaxy A54: Výkon a pamäť

Predchodca Samsung Galaxy A53 ma veľmi sklamal tým, že bol pomalý a mal tendenciu zasekávať sa aj pri jednoduchých úkonoch. Výkon (alebo zlá optimalizácia prostredia) je najväčšou slabinou aj v tomto prípade. Našťastie to už ale nie je také strašné, ako v prípade minulej generácie. Iní recenzenti tvrdia opak a nezdá sa im, že by bola novinka rýchlejšia. Z mojej skúsenosti však ide o mierny pokrok. Telefón sa dá pohodlne používať iba s drobnými zásekmi animácií. Aplikácie sa otvárajú trochu dlhšie a veľa vecí zariadeniu trvá viac času, akoby sa patrilo.

Samsung Galaxy A54 5G
Samsung Galaxy A54 5G | Zdroj: Tomáš Kanálik

Samsung Galaxy A54 pre ľudí s krehkou trpezlivosťou stále asi nebude. Pre priemerného používateľa ale nižší výkon pravdepodobne nebude predstavovať žiaden obrovský problém. Treba mať ale na pamäti, že rok čo rok sa požiadavky na hardvér zvyšujú a smartfón bude počas plnenia úloh zaváhať čoraz častejšie. Neviem, kedy sa to prejaví, ale je možné, že už po niekoľkých mesiacoch používania a zapĺňaním pamäte väčším množstvom aplikácií. Momentálne je každodenné používanie odhliadnuc od občasných spomalenejších reakcií bezproblémové. Použitý čipset Exynos 1380 ale ani z ďaleka nie je majstrom hrubého výkonu.

Aplikácia Burnout Benchmark prezrádza znepokojivý výsledok. Tento procesor je možné porovnávať s niekoľkoročnými čipmi ako z hľadiska výkonu, tak aj z pohľadu na energetickú efektivitu a zahrievanie. Hrubým výkonom sa telefón môže porovnávať napríklad s čipsetom Qualcomm Snapdragon 845. Ten bol predstavený začiatkom roka 2018 ako vlajkový procesor pre prémiové modely. Za 5 rokov sa však už veľa vecí zmenilo a dnes si stredná trieda zaslúži rýchlejšie čipy. Výkon pri vysokej záťaži klesne až o 52,3 % z dôvodu zahrievania. Navyše, v prípade hrania hier ucítite zvýšenú teplotu zariadenia. Nie o extrémne veľa, ale určite si to všimnete.

Efektivita čipu Exynos 1380 na jeden watt potom nie je na tom až tak tragicky, no porovnáva sa stále so staršími smartfónmi. Podrobnosti z Burnout Benchmark si môžete pozrieť na priložených snímkach. Samsung Galaxy A54 príliš neohúri ani výsledným skóre v AnTuTu Benchmark či Geekbench 6. Tie však berte iba orientačne.

Recenzia Samsung Galaxy A54: Odomykanie

Samsung Galaxy A54 podporuje odomykanie pomocou biometrie dvoma spôsobmi. Verím, že väčšina z vás bude využívať práve optický skener odtlačkov prstov, ktorý je implementovaný priamo pod obrazovkou. Sekundárnou možnosťou je odomykanie za pomoci tváre. Využíva sa pritom len predný “seflie” fotoaparát, čo určite nie je najbezpečnejším a najrýchlejším riešením. Odomykanie pomocou odtlačkov prstov je spoľahlivejšie a bezpečnejšie.

Samsung Galaxy A54 5G
Samsung Galaxy A54 5G | Zdroj: Tomáš Kanálik

Nejde ale o najrýchlejší optický skener – skôr by som ho priradil k tým najpomalším. Na svoj účel a cenovku však úplne postačí. Vytkol by som mu však časté pokusy o skenovanie keď mám telefón vo vrecku. Výsledkom je následná nutnosť odomykať pomocou PIN kódu, hesla alebo nakreslením vzoru v závislosti pre ktorú alternatívnu možnosť odomykania sa vy rozhodnete. Odomknutie pomocou biometrie sa po niekoľkých neúspešných pokusoch zakáže.

Recenzia Samsung Galaxy A54: Operačný systém

Operačným systémom smartfónu Samsung Galaxy A54 je Android 13 s používateľskou nadstavbou One UI vo verzii 5.1. Softvér je prispôsobený na ovládanie jednou rukou, ktoré inak sťažujú pomerne veľké rámčeky v okolí displeja, ktoré robia telefón širším. Všimol som si, že na zariadení sa z počiatku nenachádzali aplikácie Microsoft, ako tomu bolo dávnejšie. Predinštalovaný je však napríklad Facebook, aplikácie od Samsungu, Spotify či Disney+. One UI 5.1 je tu v podobe ako na vlajkových lodiach. Toto grafické rozhranie verní fanúšikovia juhokórejského giganta už dozaista poznajú.

Nechýba upravená aplikácia na správy od Google, vstavaná galéria či inteligentný asistent Bixby. Vďaka funkcionalite “Duálny komunikátor” si môžete v telefóne vytvoriť dve kópie tej istej aplikácie. Pre hráčov hier je prichystaný špeciálny Game Launcher na optimalizáciu výkonu v herných tituloch. Akcie po stlačení bočných tlačidiel je možné pozmeniť podľa svojich požiadaviek. Na záver spomeniem z funkcionalít operačného systému aj gestá. Ich účely si môžete prečítať na priloženej snímke obrazovky. Samsung Galaxy A54 dostane štyri veľké aktualizácie systému Android a bezpečnostné záplaty budú aktualizované až po dobu piatich rokov.

Recenzia Samsung Galaxy A54: Fotoaparáty

Samsung sa rozhodol pre nasadenie 50 MP primárneho senzoru s optickou stabilizáciou obrazu. Sekunduje mu 12 MP ultra-širokouhlá šošovka so 123-stupňovým uhlom záberu. Tretím fotoaparátom je 5 MP makro senzor. Vpredu je umiestnený 32 MP fotoaparát, ktorý podporuje 4K video, avšak absencia akejkoľvek formy stabilizácie takmer znemožňuje jeho využívanie. Výsledok počas natáčania z ruky bude takmer vždy roztrasený.

Samsung Galaxy A54 5G
Špeciálne režimy fotoaplikácie | Zdroj: Tomáš Kanálik

Pomocou zadného snímača natočíte 4K video iba pri snímkovej frekvencii 30 fps, čo zamrzí. Full HD záznam je možné vytvoriť pri 60 fps. Stabilizácia je skvelá, tak ako aj automatické zaostrovanie. Video hodnotím veľmi kladne. Skvelo sú na tom aj výsledné fotografie zo všetkých snímačov. Samsung Galaxy A54 je jedným z najlepších fotografov za dané peniaze. Zábery vyhotovené na priamom slnku majú však menej detailov v tieňoch. Niektoré časti fotografie dokážu byť dosť podexponované. Vernosť farieb je celkom premenlivá. Niekedy sú farby vyblednuté, inokedy sa zas celkom podobajú skutočnosti a občas mi prídu až príliš sýte.

Samsung Galaxy A54 5G
Samsung Galaxy A54 5G | Zdroj: Tomáš Kanálik

Ak by som ale mal fotografické schopnosti tohto smartfónu zhodnotiť ako celok, mám dobrý pocit. Myslím si, že veľká väčšina používateľov bude nadmieru spokojná a nedostatky v detailoch si všímať nebude. Určite musím vyzdvihnúť aj veľmi kvalitnú ultra-širokouhlú šošovku, ktorá do fotografie pojme veľkú časť scény. Výsledok je kvalitný a na zahodenie nie je ani v prípade horšieho okolitého osvetlenia. Pravidelne by som ho ale používal iba cez deň. Zariadenie nemá žiaden teleobjektív s viacnásobným optickým priblížením, no digitálny zoom je celkom použiteľný do 3x či 4x. Vďačiť možno práve výbornej optickej stabilizácii obrazu. 5 MP makro senzor je taktiež súčasťou výbavy, ale pochybujem, že ho budete využívať pravidelne. Kvalitou ale obstojí a je lepší ako iné skoro bezvýznamné 2 MP makro snímače.

Samsung Galaxy A54 5G
Samsung Galaxy A54 5G | Zdroj: Tomáš Kanálik

Na zahodenie rozhodne nie sú ani “selfie” snímky z predného fotoaparátu – práve naopak. Skôr sa radia k tým lepším. Vo fotoaplikácii sa vám možno bude zdať, že fotografie nebudú vyzerať príliš dobre. Dôležitú úlohu ale zohráva post-processing, ktorý obrázky upraví do finálnej podoby, ktorá už stojí za to. Chcem teda podotknúť, že nepekná ukážka vo fotoaplikácii nebude znamenať nepeknú fotku uloženú v galérii.

Ukážkové fotografie

Samsung Galaxy A54 ukážková fotografia fototest
Makro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Ukážkové 4K video pri 30 fps

Ukážkové Full HD video pri 60 fps

Recenzia Samsung Galaxy A54: Výdrž batérie

Výdrž batérie smartfónu Samsung Galaxy A54 by som nazval zaujímavou. Je totiž veľmi premenlivá. Vo väčšine prípadov očakávajte 5 až 6 hodín so zapnutým displejom. Reálne sú aj dva dni na jedno nabitie, ale inokedy percentá z batérie ubúdajú dosť rýchlo. Ani neviem vysvetliť prečo. Zariadenie som používal približne rovnako každý deň. Mne vydržal takmer vždy deň a pol, no nastal aj deň, kedy som ho musel nabiť už večer.

Samsung Galaxy A54 5G
Samsung Galaxy A54 5G | Zdroj: Tomáš Kanálik

Tých 5 až 6 hodín SOT teda berte s rezervou plus mínus jedna hodina. Trochu nezvyčajnú výdrž môže výrobca napraviť aktualizáciou systému, no na to sa nerád spolieham. V balení sa nenachádza žiaden nabíjací adaptér, ale iba kábel s USB-C konektormi na oboch koncoch. Samsung Galaxy A54 podporuje maximálny nabíjací výkon 25 W. Priaznivci bezdrôtového nabíjania ostanú sklamaní, pretože tento model ho nepodporuje. Rozlúčiť sa teda automaticky možno aj s bezdrôtovou reverznou dodávkou energie pre podporované príslušenstvo či ďalšie telefóny.

Recenzia Samsung Galaxy A54: Konektivita

Z hľadiska na konektivitu som nemal s novinkou žiaden problém. Možností spojenia s okolitým svetom je tu hneď niekoľko. Samsung Galaxy A54 ponúka unikátnu možnosť nahrania eSIM. To podporuje iba máloktorý konkurent. Ak patríte k väčšine a používate fyzickú plastovú SIM, telefón pojme dve nanoSIM karty alebo kombináciu jednej SIM a pamäťovej microSD karty, čo aj v dnešnej dobe rozhodne poteší. Na telefóne funguje skvelo pripojenie k najmodernejšej 5G sieti. Majiteľom moderných Wi-Fi smerovačom spraví radosť aj podpora pre štandard Wi-Fi 6. Bluetooth 5.3 ponúkne napríklad kvalitné vysielanie skladieb do vašich bezdrôtových slúchadiel pri nízkej spotrebe energie.

Samsung Galaxy A54 5G
Samsung Galaxy A54 5G | Zdroj: Tomáš Kanálik

Nechýbajú samozrejme ani služby na určenie polohy, ako GPS, GLONASS, GALILEO či BDS. V kamenných obchodoch bezkontaktne zaplatíte mobilom cez NFC. Trochu zamrzí USB port vo verzii 2.0. Prenos dát mohol byť implementáciou novšej verzie rýchlejší. Povedzme si ale na rovinu, že USB 3.0 neponúkajú ani niektoré drahé modely (dokonca ani iPhony s ich zastaralým Lightning konektorom). S hovormi, mobilnými dátami a ďalšími prvkami konektivity som nemal žiadne problémy.

Samsung Galaxy A54 Speedtest na 5G sieti od operátora Orange
Speedtest na 5G sieti od operátora Orange | Zdroj: Tomáš Kanálik

Recenzia Samsung Galaxy A54: Záverečné zhodnotenie

Pokiaľ vlastníte Samsung Galaxy A52, Galaxy A52s či Galaxy A53 a zvažujete prechod na novší telefón, dobre by som si premyslel, či si vybrať práve Samsung Galaxy A54. Váš terajší model je stále dobrý a nie som si istý, či novinka ponúka toľko vylepšení na upgrade. Povedal by som, že vydržte ešte rok alebo sa rozhodnite pre konkurenciu, prípadne si zoberte nejaký starší, lepšie vybavený smartfón od Samsungu. Ak máte pocit, že minuloročný Samsung Galaxy A53 je pre vás už príliš pomalý, tak Galaxy A54 je na tom lepšie, ale podľa mňa nie dostatočne na to, aby som bol priam prinútený prejsť na novšiu generáciu. Veľa iných podstatných zlepšovákov pri novinke taktiež nenájdete.

Samsung Galaxy A54 5G
Samsung Galaxy A54 5G | Zdroj: Tomáš Kanálik

Séria Galaxy A50 bola odjakživa vhodným rozhodnutím pre masy. Inak tomu nie je ani teraz, avšak podľa mňa existuje čoraz väčšia nutnosť zohľadniť aj kúpu modelu od inej značky. Konkurencia ponúka svižnejšie telefóny. Dnes by sa už v strednej triede nemalo stávať, že budete musieť na niektoré úkony čakať pokojne aj cez dve sekundy. Možno sa vám táto doba zdá zanedbateľnou, no po nejakom čase to môže byť horšie. Ak by vám to ale z nejakého dôvodu neprekážalo, Samsung Galaxy A54 dokáže byť vo svojej kategórii majstrom pekných fotografií. Žiaden iný výrobca vám ďalej za túto cenu neponúkne dlhšiu softvérovú podporu a tak pravidelné bezpečnostné aktualizácie.

Samsung Galaxy A54 5G
Samsung Galaxy A54 5G | Zdroj: Tomáš Kanálik

Výdrž batérie zvykne byť taktiež super, no zároveň vie byť dosť premenlivá. Mnohým sa bude páčiť aj dizajn, ktorý zodpovedá aktuálnej vlajkovej sérii. Teda, až dokým sa nepozriete na prednú stranu, ktorá vyzerá lacnejšie. Pre Samsung Galaxy A54 sa rozhodnú aj tí, ktorí využívajú eSIM a zároveň požadujú možnosť rozšírenia vnútornej pamäte pomocou microSD karty (slot pre pamäťovú kartu má aj viacero konkurentov). Cena za tento smartfón je stanovená na čiastke 489 eur. Stredná, respektíve vyššia stredná trieda od Samsungu sa stáva čoraz menej cenovo dostupnou, avšak stále mnohých zaujme.

Parametre Samsung Galaxy A54

Rozmery
  • 158,2 x 76,7 x 8,2 milimetra
Hmotnosť
  • 202 gramov
Displej
  • 6,4-palcová uhlopriečka
  • Super AMOLED
  • Full HD+ rozlíšenie (1080 x 2340 pixelov)
  • Hustota približne 403 pixelov na palec
  • Obnovovacia frekvencia 120 Hz
  • Maximálna svietivosť 1000 nitov
  • Pomer strán 19,5:9
  • Pomer obrazovky k prednej strane asi 82,9 percent
  • Corning Gorilla Glass 5
Procesor
  • Exynos 1380 (5 nm)
Operačná pamäť
  • 8 GB
Vnútorný ukladací priestor
  • 128 GB
  • 256 GB
Operačný systém
  • Android 13
  • One UI 5.1
  • 4 veľké aktualizácie systému Android
  • 5 rokov podpory pre bezpečnostné aktualizácie
Fotoaparáty
  • Primárny 50 MP (f/1.8) s optickou stabilizáciou obrazu
  • Ultra-širokouhlý 12 MP (f/2.2) so 123-stupňovým uhlom pohľadu
  • Makro 5 MP (f/2.4)
Batéria a nabíjanie
  • 5000 mAh
  • 25 W nabíjanie (bez adaptéra v balení)
Cena
  • Od 489 eur

Konkurencia pre smartfón Samsung Galaxy A54

Google Pixel 7

Keď si priplatíte, dostanete za svoje peniaze prakticky vlajkovú loď s cenou strednej triedy. Jej asi najschopnejším zástupcom je smartfón Google Pixel 7. Ten za danú cenu ponúka zrejme najlepšie fotoaparáty, najplynulejšie používateľské prostredie a čistý Android s dlhoročnou podporou podobne, akú ponúka aj Samsung. Keďže Samsung Galaxy A54 je novší, podporovaný bude o trochu dlhšie. S Pixelom ale nebudete mať problémy, ktorými model od juhokórejského giganta žiaľ disponuje.

Google Pixel 7 Pro - Google store
Google Pixel 7 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Google Pixel 7

Google Pixel 7 6,3-palcovú AMOLED obrazovku s Full HD+ rozlíšením (1080 x 2400 pixelov) a 90 Hz obnovovacou frekvenciou. Maximálna svietivosť činí 1400 nitov. O pohon sa stará procesor Google Tensor G2, ktorý sa síce vysokým hrubým výkonom nevyznačuje a nie je ani extrémne efektívny. Softvér je však preň veľmi dobre optimalizovaný a výsledkom je veľmi rýchle používateľské prostredie. Čip sa vyznačuje aj prvkami umelej inteligencie, ktorá vylepšuje zážitok z používania. Systém sa naučí vašim návykom a ešte viac optimalizuje spotrebu energie v závislosti od vašich zvyklostí používať smartfón.

Google Pixel 6 Pro a Google Pixel 6a
Google Pixel 6a a Google Pixel 6 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Google Pixel 6a

Google Pixel 7 má na zadnej strane dva fotoaparáty. Primárny sa vyznačuje 50 MP rozlíšením s optickou stabilizáciou obrazu a sekunduje mu 12 MP ultra-širokouhlá šošovka. Softvér dodáva výsledným fotografiám to pravé čaro. Vyzerajú naozaj skvelo. Predný snímač má 10,8 MP rozlíšenie. Batéria má kapacitu 4355 mAh a podporuje 20 W drôtové a bezdrôtové nabíjanie. Samozrejmosťou je aj možnosť reverznej bezdrôtovej dodávky energie do podporovaného príslušenstva alebo ďalšieho mobilného telefónu. Vhodnou alternatívou bude mimochodom aj telefón Google Pixel 6a či doposiaľ oficiálne nepredstavený Google Pixel 7a.

Nothing Phone (1)

Nothing Phone (1) je ukážkou, ako by mala vyzerať stredná trieda. Má ale aj svoje muchy, ako slabšie fotoaparáty, absenciu nahrávania 4K videa pri 60 fps (to nepodporuje ani Samsung Galaxy A54) či pomalšiu distribúciu systémových aktualizácií. Inak sa nevýhody hľadajú pomerne náročne. Hlavnou dominantou tohto smartfónu je nezvyčajný dizajn s priehľadnou zadnou stranou, ktorá má na sebe zaujímavé LED pásiky.

Nothing Phone (1)
Nothing Phone (1) | Zdroj: Tomáš Kanálik

Nothing Phone (1)

Ide o nezvyčajný smartfón, ktorým rozhodne zaujmete. Jeho 6,55-palcová obrazovka má pomerne hrubé, avšak symetrické rámčeky. Reč je o OLED paneli s Full HD+ rozlíšením (1080 x 2400 pixelov) a obnovovacou frekvenciou 120 Hz. Jeho maximálna svietivosť sa zastavila na úrovni 700 nitov. Bezproblémový výkon zaobstaráva procesor Qualcomm Snapdragon 778G+. Pridajme k tomu ešte výbornú optimalizáciu používateľského prostredia Nothing OS a výsledkom je veľmi rýchly smartfón patriaci do strednej cenovej kategórie.

Nothing Phone (1) a Google Pixel 6a
Nothing Phone (1) a Google Pixel 6a | Zdroj: Tomáš Kanálik

Vzadu je možné nájsť dva 50 MP fotoaparáty. Ten primárny má optickú stabilizáciu obrazu. Sekundárny sa vyznačuje širokým uhlom záberu. Vpredu je 16 MP fotoaparát. Akumulátor má kapacitu 4500 mAh a podporuje 33 W drôtové, 15 W bezdrôtové a 5 W reverzné bezdrôtové nabíjanie.

Redmi Note 12 Pro

Ďalším veľmi schopným konkurentom pre novinku Samsung Galaxy A54 je telefón Redmi Note 12 Pro. Vyznačuje sa 6,67-palcovým OLED panelom s Full HD+ rozlíšením (1080 x 2400 pixelov), 120 Hz obnovovacou frekvenciou a najvyššou svietivosťou 900 nitov. V útrobách zariadenia sa nachádza čipset MediaTek Dimensity 1080. Zostava fotoaparátov je zložená z 50 MP primárneho, 8 MP ultra-širokouhlého a 2 MP makro senzoru. Vpredu sa nachádza 16 MP “selfie” snímač. Batéria má 5000 mAh a podporuje 67 W nabíjanie káblom.

Redmi Note 12 Pro
Redmi Note 12 Pro | Zdroj: Xiaomi

Samsung Galaxy S21 FE

Samsung Galaxy S21 FE je trochu starším telefónom, no pre niektorých môže ísť o lepšiu alternatívu. Má výkonnejší čipset, ktorý síce nebude najúspornejší, ale telefón má celkovo viacero skvelých vlastností. Disponuje 6,4-palcovým Dynamic AMOLED 2X displejom s Full HD+ rozlíšením (1080 x 2340 pixelov) a vysokou obnovovacou frekvenciou na úrovni 120 Hz.

Samsung Galaxy S21 FE
Samsung Galaxy S21 FE | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Nechýba solídna zostava fotoaparátov. Ten primárny má 12 MP a optickú stabilizáciu obrazu. Dopĺňa ho 12 MP ultra-širokouhlý senzor so 123-stupňovým uhlom záberu a taktiež aj 8 MP teleobjektív s trojnásobným optickým priblížením a optickou stabilizáciou obrazu. Vpredu je umiestnený 32 MP “selfie” fotoaparát. Batéria s kapacitou 4500 mAh sa nabíja najvyšším možným výkonom 25 W, respektíve 15 W v prípade bezdrôtového nabíjania. Podporované je i reverzné nabíjanie.

Xiaomi 13 Lite

Xiaomi 13 Lite je novinkou, ktorá vás pravdepodobne taktiež osloví. Jej displej má 6,55-palcovú uhlopriečku. Panel je typu AMOLED a jeho najvyšší jas činí 1000 nitov. Rozlíšenie sa zastavilo na Full HD+ (1080 x 2400 pixelov). Pohon zariadenia má na starosti moderný procesor Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1. Fotografická výbava pozostáva z 50 MP hlavného snímača, 8 MP ultra-širokouhlej šošovky a 2 MP makro senzoru. Vpredu sa nachádza 32 MP “selfie” fotoaparát. Batéria má kapacitu 4500 mAh a nabíja sa najvyšším možným výkonom 67 W.

Xiaomi 13 Lite
Xiaomi 13 Lite | Zdroj: Miroslav Schwamberg

HONOR Magic5 Lite

Na záver ešte spomeniem nový počin strednej triedy od značky HONOR. Ten ponúka 6,67-palcovú AMOLED obrazovku s Full HD+ rozlíšením (1080 x 2400 pixelov). Obnovovacia frekvencia sa zastavila na hodnote 120 Hz. Maximálny jas dosahuje 800 nitov. Pod kapotou sa ukrýva čip Qualcomm Snapdragon 695 5G. Fotografická výbava pozostáva zo 64 MP primárneho senzoru, 5 MP ultra-širokouhlej šošovky a 2 MP makro snímača. Vpredu je umiestnený 16 MP fotoaparát. Batéria má kapacitu 5100 mAh a podporuje 40 W rýchle drôtové nabíjanie.

Honor Magic5 Lite
Honor Magic5 Lite | Zdroj: Miroslav Schwamberg

6.3

Samsung Galaxy A54

Pokiaľ vlastníte Samsung Galaxy A52, Galaxy A52s či Galaxy A53 a zvažujete prechod na novší telefón, dobre by som si premyslel, či si vybrať práve Samsung Galaxy A54. Váš terajší model je stále dobrý a nie som si istý, či novinka ponúka toľko vylepšení na upgrade. Povedal by som, že vydržte ešte rok alebo sa rozhodnite pre konkurenciu, prípadne si zoberte nejaký starší, lepšie vybavený smartfón od Samsungu. Ak máte pocit, že minuloročný Samsung Galaxy A53 je pre vás už príliš pomalý, tak Galaxy A54 je na tom lepšie, ale podľa mňa nie dostatočne na to, aby som bol priam prinútený prejsť na novšiu generáciu. Veľa iných podstatných zlepšovákov pri novinke taktiež nenájdete.

Séria Galaxy A50 bola odjakživa vhodným rozhodnutím pre masy. Inak tomu nie je ani teraz, avšak podľa mňa existuje čoraz väčšia nutnosť zohľadniť aj kúpu modelu od inej značky. Konkurencia ponúka svižnejšie telefóny. Dnes by sa už v strednej triede nemalo stávať, že budete musieť na niektoré úkony čakať pokojne aj cez dve sekundy. Možno sa vám ráto doba zdá zanedbateľnou, no po nejakom čase to môže byť horšie. Ak by vám to ale z nejakého dôvodu neprekážalo, Samsung Galaxy A54 dokáže byť vo svojej kategórii majstrom pekných fotografií. Žiaden iný výrobca vám ďalej za túto cenu neponúkne dlhšiu softvérovú podporu a tak pravidelné bezpečnostné aktualizácie.

Výdrž batérie zvykne byť taktiež super, no zároveň vie byť dosť premenlivá. Mnohým sa bude páčiť aj dizajn, ktorý zodpovedá aktuálnej vlajkovej sérii. Teda, až dokým sa nepozriete na prednú stranu, ktorá vyzerá lacnejšie. Pre Samsung Galaxy A54 sa rozhodnú aj tí, ktorí využívajú eSIM a zároveň požadujú možnosť rozšírenia vnútornej pamäte pomocou microSD karty (slot pre pamäťovú kartu má aj viacero konkurentov). Cena za tento smartfón je stanovená na čiastke 489 eur. Stredná, respektíve vyššia stredná trieda od Samsungu sa stáva čoraz menej cenovo dostupnou, avšak stále mnohých zaujme.

zobraziť celú recenziu
60 %
Konštrukcia a dizajn
70 %
Displej
50 %
Výkon
70 %
Výdrž batérie
60 %
Cena
70 %
Fotoaparát

  • Aktualizovaný dizajn
  • Slušný displej
  • Batéria dokáže vydržať dlho
  • Dlhá softvérová podpora
  • Solídne fotoaparáty

  • Nízky hrubý výkon
  • Premenlivá výdrž batérie
  • Hrubé rámčeky v okolí displeja
  • Vyššia cena
  • Pomalšie reakcie
10.4.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+